Վարչապետ Փաշինյանն անցկացրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է և հավելել. «Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել և Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաև այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին և ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է նաև ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձևերի և մեթոդների ներդրման մասին:

Премьер-министр Пашинян провел заседание Совета безопасности
Премьер-министр Пашинян отметил, что это первое после формирования нового правительства заседание Совета безопасности и добавил: “Вы знаете, что после 9 апреля функции Совета безопасности стали более конкретными и, согласно части 2 статьи 155 Конституции, основные направления политики в области обороны устанавливает Совет безопасности. Сегодняшнее заседание проводится для обсуждения находящихся в рамках указанной темы вопросов и определения дальнейших шагов”.
На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся плана развития Вооруженных сил Республики Армения, государственной программы развития вооружения и военной техники и повышения эффективности боевого дежурства ВС. Министр обороны Давид Тоноян также доложил о внедрении более эффективных форм и методов организации активной обороны в МО РА.