Երիտասարդ ընտանիքների և զինծառայողների բնակարանային խնդիրների լուծումը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են երիտասարդ ընտանիքների և զինծառայողների բնակարանային խնդիրների լուծման հնարավորությունները: Այս մասին հայտնում է, վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Հավաքվել ենք մի շատ կարևոր թեմա քննարկելու համար: Խոսքը վերաբերում է սոցիալական նշանակության հիփոթեքային վարկային ծրագրերին, որոնց համատեքստում հիմնական շահառուների խումբը, որոնց հարցերով պետք է զբաղվենք, երիտասարդ ընտանիքներն են և զինծառայողները: Հույս ունենք, որ այս փուլում ռեալ հնարավորություն կլինի, որպեսզի շոշափելի ծավալներով կարողանանք լուծել զինծառայողների ու երիտասարդ ընտանիքների բնակարանային խնդիրները շատ ավելի լավ պայմաններով և շատ ավելի մեծ ծավալներով, քան ունեցել ենք նախկինում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ առևտրային բանկերի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքներով նախատեսվում է երիտասարդ ընտանիքների համար բնակարանների ձեռքբերման վարկային տոկոսադրույքները նվազեցնել մինչև 7-7,5 տոկոս: Բնակարանների ձեռքբերման կանխավճարը կազմելու է 20 տոկոս, հիփոթեքային վարկերի մարման ժամկետը նախատեսվել է մինչև 30 տարի: Զինծառայողների պարագայում կանխավճարի 10 տոկոսը սուբսիդավորելու է Պաշտպանության նախարարությունը իսկ վարկերի տոկոսագումարը փոխհատուցվելու է նրանց աշխատավարձի եկամտային հարկից:
Որպես օրինակ՝ նշվել է, որ երիտասարդ ընտանիքի ընդհանուր ամսական չհարկված եկամուտը 450 հազար դրամ լինելու պարագայում նշված ծրագրով 20 մլն դրամ արժողությամբ և 70 քմ տարածքով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում, 20 տարի մարման ժամկետով և 7-7.5 տոկոս տոկոսադրույքի պայմաններում, վարկի տոկոսագումարն ամբողջությամբ կփոխհատուցվի շահառուի եկամտային հարկից ու վերջինս կմարի միայն մայր գումարը՝ ամսական 65-70 հազար դրամի չափով:
Նշվել է, որ երիտասարդ ընտանիքների և զինծառայողների բնակարանային ծրագիրն իրականացվելու է ոչ միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում՝ հաշվի առնելով տարածքային համաչափ զարգացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ծրագրերի իրականացման համար փորձառու շինարարի ընտրությունը և ընդգծել, որ պետք է անել ամեն ինչ՝ հնարավոր ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով: Վարչապետն ընդգծել է, որ այս ծրագրերն ունեն մեծ կարևորություն, կառավարության առաջնահերթությունների թվում են և պետք է բացառել կոռուպցիոն որևէ դրսևորում ու խոչընդոտ:
Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ծրագրերի հաջող իրականացումը հնարավորություն կտա առաջիկա տարիներին ընդլայնել դրանց ծավալները՝ երիտասարդ ընտանիքներին ու զինծառայողներին բնակարաններով ապահովելու խնդրին արդյունավետ լուծում տալու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ձևավորել միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ ծրագրերը վերջնական տեսքի բերելու և դրանք կառավարության հաստատմանը ներկայացնելու համար:

Решение жилищных проблем молодых семей и военнослужащих входят в число приоритетов правительства
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены пути решения жилищных проблем молодых семей и военнослужащих.
“Мы собрались для обсуждения очень важной темы. Речь идет о программах ипотечного кредитования социальной значимости, основными бенефициарами которых являются молодые семьи и военнослужащие. Мы надеемся, что на данном этапе у нас будет реальная возможность существенным образом решить жилищные проблемы военнослужащих и молодых семей по гораздо лучшим условиям и в более широких масштабах, чем раньше”, - сказал Никол Пашинян.
Председатель Центрального банка Артур Джавадян сообщил, что в результате переговоров с коммерческими банками проценты по ипотечным кредитам для молодых семей могут быть сокращены до 7-7,5% с предоплатой в размере 20% и сроком погашения до 30 лет. Что касается военнослужащих, то 10% предоплаты будет субсидироваться министерством обороны, а проценты по кредитам будут возмещаться за счет их подоходного налога от зарплат.
В качестве примера было отмечено, что в случае совокупного необлагаемого налогом ежемесячного дохода молодой семьи в размере 450 тыс драмов и при приобретении жилья площадью в 70 квадратных метров и стоимостью в 20 млн драмов при 20-летнем сроке погашения кредита с процентной ставкой в 7-7,5%, проценты будут полностью возмещены за счет подоходного налога бенефициаров, и последний будет выплачивать только 65-70 тысяч драмов в месяц для погашения материнской суммы.
Было также отмечено, что жилищная программа будет реализована для молодых семей и военнослужащих не только в Ереване, но и в областях, учитывая необходимость обеспечения равномерного территориального развития.
Премьер-министр Пашинян отметил важность выбора опытного застройщика и подчеркнул, что необходимо сделать все возможное для минимизации рисков. Премьер-министр подчеркнул, что эти программы имеют большое значение, они входят в число приоритетов правительства, и во время их реализации должны быть исключены любые проявления коррупции или препятствия. Глава правительства выразил уверенность, что успешное завершение программ позволит в предстоящие годы расширить сферу охвата, чтобы эффективно решать жилищные потребности молодых семей и военнослужащих. Никол Пашинян поручил создать межведомственную комиссию для приведения программ в окончательный вид и представление на утверждение правительства.