Նիկոլ Փաշինյան. «Միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում պետք է փորձենք արտահայտել մեր պետական, ժողովրդական և համազգային ձգտումները»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը։ Այս մասին հաղորդում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Նիստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետութունում 2019-2021 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագծի մշակման հիմքում դրվելիք հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը:
Մինչ քննարկումը սկսելը՝ վարչապետը նշել է հետևյալը. «Ցանկանում եմ արձանագրել հետևյալը. ըստ էության, Միջնաժամակետ ծախսերի ծրագրի ձևակերպումը, կազմումը բավականին տևական պրոցես է և դա սկսվել է քաղաքական մի իրավիճակում ու ավարտին է մոտենում մեկ այլ իրավիճակում: Մեր խնդիրն է՝ քննարկման արդյունքներով, առաջինը՝ հասկանալ այսօրվա օբյեկտիվ իրավիճակն ու հեռանկարները, երկրորդը. այնուամենայնիվ Միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում պետք է փորձենք արտահայտել այսօր առկա նոր քաղաքական իրավիճակը և դրանից բխող մեր պետական, ժողովրդական և համազգային ձգտումները: Հույս ունեմ, որ այսօրվա քննարկումն այդ առումով կլինի արդյունավետ:
Մենք ժամկետով ևս սահմանափակված ենք, բայց պետք է փորձենք այս կարճ ժամանակում մաքսիմալ արդյունավետ աշխատել և ունենալ ոչ միայն իրատեսական, այլ նաև լավատեսական Միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիր: Հայաստանում սովորաբար լավատեսությունը և իրատեսությունն օգտագործվում են որպես հականիշներ, մեր և ընդհանրապես կառավարության հիմնական խնդիրն է լավատեսությունն ու իրատեսությունը դարձնել հոմանիշներ: Այս առումով, Միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրն ամենակարևոր գործիքն է այս խնդիրը լուծելու համար»:

В Программе среднесрочных расходов мы должны попытаться представить наши общественные, национальные и общенациональные устремления: Никол Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание постоянно действующего Высшего совета по разработке Программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения.
Были обсуждены и утверждены закладываемые в основу проекта Программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения на 2019-2021 гг. основные макроэкономические показатели и налогово-бюджетные рамки.
До начала обсуждения премьер-министр, в частности, отметил: “Я хочу констатировать следующее: на самом деле формирование, разработка программы среднесрочных расходов является довольно продолжительным процессом, который начался в одной политической ситуации и заканчивается в иной ситуации. Наша задача – в результате обсуждений понять, во-первых, нынешнюю объективную ситуацию и перспективы. Во-вторых, мы должны попытаться представить в Программе среднесрочных расходов сегодняшнюю новую политическую ситуацию и вытекающие из нее наши общественные, национальные и общенациональные устремления. Надеюсь, сегодняшнее обсуждение в этом плане будет эффективным. Мы также ограничены сроками, но должны постараться максимально эффективно работать за этот короткий промежуток времени, чтобы иметь не только реалистичную, но и оптимистичную Программу среднесрочных расходов.
Оптимизм и реализм раньше использовались в Армении в качестве антонимов, и теперь основная задача для нас и нашего правительства – сделать оптимизм и реализм синонимами. В этом смысле Программа среднесрочных расходов является наиболее важным инструментом для решения этой проблемы”.