Մանկատան սաների օթևանի վերաբերյալ նախարարության պատասխանը
Շուրջ 2 ամիս առաջ «Զատիկ» մանկատան ավելի քան 15 շրջանավարտ ստիպված է եղել հեռանալ մանկատնից և ապաստան գտնել որտեղ պատահի: Մանկատան տնօրենը շրջանավարտներին ասել է, որ ինքն այլևս իրավունք չունի նրանց մանկատանը պահելու, քանի որ երեխաների 18 տարին լրացել է: Անօթևան մնացած շրջանավարտները դիմել էին նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` ակնկալելով նրա աջակցությունը: Այս հարցի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմել էինք ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն: Ստորև ներկայացնում ենք մեր հարցերն ու նախարարության պատասխանները:
Ինչո՞ւ են մանկատան շրջանավարտներին առանց բնակարանով ապահովելու պահանջել դուրս գալ մանկատնից:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն` մանկատունը բնակչության սոցիալական պաշտպանության հաստատություն է, որն իրականացնում է մինչև 18 տարեկան երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը: «Զատիկ» մանկատան այն շրջանավարտները, ովքեր պետության կողմից բնակմակերեսով դեռևս չեն ապահովել` մանկատան ղեկավարությունը բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում հնարավորինս ապահովում է կացարաններով:
Ինչպե՞ս է նախարարությունը պատրաստվում լուծել այս խնդիրը:
Հարկ է նշել, որ 2010-2011 թվականների պետական բյուջեներով առանց ծնողական խնամքի մնացած, բնակարանի կարիք ունեցող երեխաների բնակարանային խնդիրների լուծման համար առանձին տողով միջոցներ չեն նախատեսվել:
ՀՀ կառավարության կողմից 2011 թվականի մարտի 31-ին հաստատվեց «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանն իրավասություն վերապահելու մասին» N 341_ն որոշումը, համաձայն որի «Բնակարանային շինարարություն» ծախսային ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի «Մուշ-2» թաղամասում կառուցված բազմաբնակարան շենքերից մեկսենյականոց 6 բնակարանները առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող հաշվառված անձանց բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով ՀՀ կառավարության N 983_Ն որոշմամբ սահմանված կարգով բաշխում և հատկացնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
ՀՀ Կառավարության 2011 թվականի հունիսի 30-ի «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերով նախատեսվող անհրաժեշտ բնակարանների քանակը հաստատելու մասին» N 1051_Ն որոշման համաձայն հաստատվել է նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերով անհրաժեշտ բնակարանների քանակը:
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերով նախատեսվում է հանրապետության տարբեր բնակավայրերում սոցիալական բնակֆոնդի համար կառուցված բնակարաններից մանկատան շրջանավարտներին տրամադրել բնակարաններ: Այս եղանակով 2011 թվականի ընթացքում ՀՀ Շիրակի մարզի Գյումրի / 6 բնակարան/ և Մարալիկ /12 բնակարան/ քաղաքներում բնակարան է տրամադրվել մանկատան շրջանավարտների համար:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության կողմից առաջարկություն է ներկայացվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը ՀՀ Լոռու մարզի Սպիտակ և Ստեփանավան քաղաքներում բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով պետական աջակցությամբ իրականացվող բնակարանային շինարարության ծրագրի շրջանակներում բնակմակերես տրամադրել ՀՀ Լոռու մարզի մանկատան շրջանավարտներին:
Ի կատարումն ՀՀ վարչապետի 30.09.2011թ. թիվ 02/14.2/16001-11 հանձնարարականի ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավան և Սպիտակ քաղաքների բազմաբնակարան շենքերից (բնակելի տներից) առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող անձանց բնակարանների տրամադրման նպատակով ՀՀ Լոռու մարզպետարանի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ իրականացվել է ուսումնասիրություն ՀՀ Կառավարության 2011 թվականի հունիսի 30-ի թիվ 1051_Ա որոշմամբ հաստատված 60 առանց ծնողական խնամքի մնացած անձանց շրջանում:
Համաձայն ուսումնասիրության արդյունքի, բնակարանի կարիք ունեցող թվով 60 առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող անձանցից միայն մեկ անձ է համաձայնել ստանալ նախատեսված բնակմակերեսը, իսկ 13-ը նախընտրել են ստանալ առանձին բնակարաններ:
Հայտնում ենք, որ «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի (29.05.1996թ.) և «Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի (24.09.2002թ. ՀՕ-421-Ն) 9-րդ հոդվածի համաձայն 18 տարին լրացած` առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաները, ովքեր չունեն սեփականության կամ օգտագործման իրավունքով իրենց պատկանող բնակելի տարածություն և վերջին 5 տարիների ընթացքում չեն օտարել սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող բնակելի տարածությունը, իրավունք ունեն ստանալու նվազագույն սոցիալական չափորոշիչներին համապատասխան բնակելի տարածություն: Համաձայն ՀՀ Կառավարության «Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներին բնակարան տրամադրելու կարգը հաստատելու մասին» N 983_Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 2-րդ կետով սահմանված է, որ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներին բնակարան տրամադրվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ նվազագույն սոցիալական չափորոշիչներին համապատասխան՝ մեկսենյականոց բնակարանի կամ բնակելի տան (բնակարանում) մեկ սենյակի չափով առանձնացված բնակելի տարածությունը:
Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող անձանց տեղեկացվում է, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունը առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող անձանց բնակարանով ապահովելու պարտավորություններ չունի` այլ կարող է տրամադրել նաև մեկ սենյակի չափով առանձնացված բնակելի տարածություն:
Այս պահի դրությամբ մանկատան առանց բնակարանի քանի՞ շրջանավարտ կա Հայաստանում:
Առանց ծնողական խնամքի մնացած բնակմակերեսի կարիք ունեցող պետության կողմից հաշվառված շրջանավարտների թիվը շուրջ 200 է:

Ответы министерства труда РА на вопросы “Hetq”-а об обеспечении жильем выпускников детдомов
Около двух месяцев назад более 15 выпускников детского дома “Затик” вынуждены были покинуть детдом и обосноваться где попало. Директор детского дома объяснил выпусникам, что поскольку им уже исполнилось 18 лет, то он больше не имеет права держать их у себя. Оставшиеся без жилья выпускники обратились к президенту РА Сержу Саргсяну, ожидая его поддержки. Для получения разъяснений по этому вопросу мы обратились в министерство труда и по социальным вопросам. Ниже представляем ответы министерства на вопросы “Hetq”-а.
Почему без обеспечения выпускников детского дома жильем от них потребовали покинуть детдом?
Согласно законодательству РА, детский дом – заведение для социальной защиты населения, которое осуществляет опеку и воспитание детей до 18 лет. Те выпускники детского дома “Затик”, которых государство пока не обеспечило жильем, в рамках благотворительных программ обеспечиваются руководством детдома жильем в меру возможного.
Как министерство собирается решить эту проблему?
Следует отметить, что в госбюджете 2010-2011 гг. не предусмотрены средства для решения жилищных проблем оставшихся без родителей и нуждающихся в жилье детей. 31 марта 2011 г. правительство РА утведило решение N 341_ն “О предоставлении полномочия министерству труда и по социальным вопросам РА”, согласно которому в рамках расходной программы ”Жилищное строительство”,   в порядке, установленном решением N 983_Ն правительства РА, министерству труда и по социальным вопросам РА должно быть выделено 6 однокомнатных квартир в многоквартирных зданиях, построенных в квартале “Муш-2” города Гюмри Ширакской области РА, с целью решения жилищных проблем поставленных на учет лиц, принадлежащих к числу детей, оставшихся без родительской опеки.
Согласно решению правительства РА N 1051_Ն от 30 июня 2011 г. “Об утверждении количества необходимых квартир, предусмотренных программами министерства труда и по социальным вопросам РА“.
В соответствии с программами, осуществляемыми министерством труда и по социальным вопросам РА, выпускникам детдомов предусмотрено выделить жилье из числа квартир, построенных для социального жилфонда в различных населенных пунктах республики. Этим путем выпускникам детдомов были выделены квартиры в Гюмри (6 квартир) и Маралике (12 квартир) Ширакской области.
Министерство градостроительства представило в министерство труда и по социальным вопросам следующее предложение: в рамках программы жилищного строительства, осуществляемого с целью решения жилищных проблем в городах Спитак и Степанаван Лорийской области, выделить жилплощадь выпускникам детдомов Лорийской области РА.
Во исполнение поручения премьер-министра РА номер 02/14.2/16001-11 от 30.09.2011 г. с целью предоставления лицам, принадлежащим к числу детей, оставшихся без родительской опеки, квартир в многоквартирных зданиях городов Степанаван и Спитак Лорийской области РА совместно администрацией и органами местного самоуправления Лорийской области провести изучение среди оставшихся без родительской опеки 60 лиц, утвержденных решением правительства номер 1051_Ա от 30 июня 2011 г.
Согласно результатам изучения, лишь одно лицо из лиц, принадлежащих к числу 60 оставшихся без родительской опеки детей, которые нуждаются в квартире, согласилось получить предусмотренную жилплощадь. 13 человек предпочли получить отдельные квартиры.
Сообщаем, что, согласно закону РА “О правах детей” (29.05.1996 г.) и ст.9 закона “О социальной защите детей, оставшихся без родительской опеки” (24.09.2002 г. ՀՕ-421-Ն), оставшиеся без родительской опеки дети, которым исполнилось 18 лет и которые не имеют собственности, жилплощади, принадлежащей им на правах собственности или использования, и которые на протяжении последних пяти лет не отчуждали жилплощадь, принадлежавшую им на правах собственности, имеют права на получение жилплощади, соответствующей минимальным социальным стандартам. Согласно п.2 порядка, установленного решением правительства РА N 983_Ն  “Об утвеждении порядка предоставления квартир детям, оставшимся без родительской опеки”, детям, оставшимся без родительской опеки, квартира выделяется за счет средств госбюджета РА в соответствии с минимальными социальными стандартами – отдельная жилплощадь в размере 1-комнатной квартиры или одной комнаты в жилом доме (квартире).
Лиц, принадлежащих к числу детей, оставшихся без родительской опеки, ставим в известность о том, что, согласно законодательству РА, Республика Армения не имеет обязательства обеспечивать квартирой лиц, принадлежащих к числу детей, оставшихся без родительской опеки, а может предоставить отдельную жилплощадь размером с одну комнату.
Сколько в настоящее время в Армении выпускников детдомов, не имеющих жилья?
Число нуждающихся в жилплощади выпускников детдомов, поставленных на учет государством, достигает 200.
Арсен
Как вам не стыдно врёте и не краснеете,а тем временем дети живут где попало и как попало.А вы не задавались вопросом,как поступать детям которые учатся и работают в Ереване,когда посылаете их жить в Гюмри и Маралик.Вам же ничего не стоит хотя бы обеспечить этих детей работой.Будьте милосердны господа чиновники.