Բանակի հերթական զոհը. հրամանատարի անհոգատարությո՞ւն, թե՞ բժշկի անգրագիտություն
Երկու շաբաթ առաջ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում ջրծաղիկ հիվանդության պատճառով մահացել է ժամկետային զինծառայող Հայկ Խաչատրյանը: Նրա տատիկը՝ Աիդա Ավագյանը, նամակ է գրել «Հետքի» խմբագրություն, որում մասնավորապես ասված է.
«2011 թվականի հունիսի 1-ին Հայկ Մովսեսի Խաչատրյանը զորակոչվեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բանակ: Նա մեծ ոգևորությամբ էր լցված և հենց ինքն էլ իր ծննդյան օրը վերցրեց ուղեգիրը: Ծառայության 6 ամիսների ընթացքում Հայկն արժանանում է բանակի գերազանցիկի կոչման: Որոշ ժամանակ անց հայրը տեղեկանում է, որ որդին տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ՝  «դիմային նյարդի բորբոքում» ախտորոշմամբ:
2011 թվականի դեկտեմբերի 28 -ին որդուն հերթական այցելության ժամանակ նա գտնում է Հայկին հիվանդանոցի սենյակներից մեկում լքված: Հարցին, թե կերել է արդյոք ինչ-որ բան այդ օրը, Հայկը պատասխանում է միայն թեյ, որը նրան տվել է հարևան զինվորներից մեկը:
Դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան ժամը 5-ին Հայկի մոտ որովայնի շրջանում սկսվում են ուժեղ ցավեր, այդ թվում նաև էպիլեպսիկ դրսևորումներ, նա երբեմն ընկնում է ցնցումների մեջ: Բժիշկներն ասում են, որ նրա մոտ կա կույր աղիքի բորբոքում, և որ նա պետք է մնա իրենց հսկողության տակ, որպեսզի հարկ եղած ժամանակ ենթարկվի վիրահատության: Նաև հարցնում են՝ երեխան արդյոք հիվանդ չէ էպիլեպսիայով:
Նշենք, որ այդ ժամանակ արդեն հայտնի է եղել, որ Հայկի մոտ կա նաև ջրծաղիկի վարակ: Նրան ինֆեկցիոն հիվանդանոց տեղափոխելու հոր հորդորները մերժվում են այն պատճառաբանությամբ, որ նախ պետք է լուծել կույր աղիքի խնդիրը այնուհետև զբաղվել ջրծաղիկի բուժմամբ:
Այնուամենայնիվ, հոր շարունակվող հորդորներից, սպառնալիքներից հետո, առավոտյան հրավիրված բժշկական խորհրդակցության արդյունքում՝ Հայկը տեղափոխվում է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որտեղ հետազոտությունից հետո պարզվում է, որ Հայկի մոտ առկա է ջրծաղիկ հիվանդություն՝ իր ծայրահեղ բարդացած վիճակով: Բժշկի խոսքերով՝ նրա մոտ արդեն ախտահարված էին համարյա բոլոր ներքին օրգանները, այդ թվում նաև ուղեղը, և նրա կյանքը փրկելու հույս գրեթե չկար: Արդեն պարզ է դառնում որովայնի շրջանում ցավերի և վերջին օրերի էպիլեպտիկ երևույթների իրական պատճառը:
Նաև նշենք, որ որդու հետ խոսակցությունների ժամանակ հայրը պարզել է, որ զորամասում Հայկի՝ առողջական վիճակից բողոքներին ի պատասխան, նրան մեղադրել են «սիմուլյանտության» մեջ և ստիպել են վազել 10 կիլոմետր:
Դեկտեմբերի 30-ին գիշերը՝ ժամը 11:40-ին, Հայկը վախճանվում է՝ թողնելով անպատասխան հարցերի մի շարան»,- գրում է նամակի հեղինակը եւ հարցնում՝ ստեղծվե՞լ է արդյոք հանձնաժողով՝ պարզելու, թե ինչու է զինվորը օրեր շարունակ մնացել «լքված» վիճակում եւ ինչու ժամանակին չի ախտորոշվել հիվանդությունը:
Դեպքի առթիվ ՊՆ քննչական ծառայությունում՝ «Անփույթ վերաբերմունք ծառայության նկատմամբ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ» հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ (պատժվում է ազատազրկմամբ 3-ից 6 տարի ժամկետով): Սակայն դեռեւս, ինչպես հայտնում է ՊՆ քննչական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Մերի Սարգսյանը, ոչ ձերբակալվածներ կան, ոչ էլ կասկածյալներ:
«Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ զինվորի մահվան համար: Ո՞վ է պատասխանատու ևս մեկ հայ ընտանիքի խեղված ճակատագրի համար: Ի՞նչն է պատճառը, որ 21-րդ դարում ջրծաղիկը դարձավ 18-ամյա զինվորի մահվան պատճառ: Բժշկի, հրամանատարի անհոգատարությու՞նը: Բժշկի անգրագիտությու՞նը»,- հարցնում է Աիդա Ավագյանը:
Հ. Գ. Քիչ անց «Հետքը» կներկայացնի Հայաստանի գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանի մեկնաբանությունը:
Ղայդին տղա
Վարազ Սյունի (Ամստերդամ), ձենդ տաք տեղիցա գալիս....
Armin
Ahavora uxxaki inchqan petqa angraget lini vor chkaroxana jrcaxik hivandutyun@ tarberi aveli chisht estex bjishkneri (ete iranc bjishk karelia hamarel) antarberutyunna mardu kyanqi handep... adrbejancuc el vatn en dardzel hay@ ir dzerqov spanuma ira sahman@ pashtpanox zinvorin et txan chi mahacel spanel en angragitutyunn u antarberutyunna iran spanel...
GARSELINER,STAHAKNER,ED HRAMANATARIN U ED ANGRAGET BJSHKIN PITI KAXEN,ASA AI ANASUNNER ZINVOR@ MARD CHI, IRAVUNK CHUNI HIVANDANA,UREMN VOR VATA ZGUM SIMULYANTA?BERANNER@ BAN EN GZEL,HENZ ZINVOR@ VATA ZGUM UREMN SIMULYANTA .ED BJSHKI U ANZNAKAZMI XXCHI VRA EM ZARMANUM,VOR ANOGNAKAN TOXEL EN ,TEYN EL KOXKI PALATI ZINVORNA TVEL HA?U INCH PATASXAN PITI TAN ZINVORI HOR@.HETO EL ASUM EN MER AMEN MI ZINVOR@ MER HAMAR TANKA.
Karevor_chi
Էդ անասուն տականքները խիղճ չունեն, հոգի չունեն, սրտի տեղն էլ կալկուլյատորա դրած, դրանց համար կարևորը գրպանը լցնելնա: Նորմալ գործեր չեն կարողանում անեն, դրա համար էլ տականքությամբ են զբաղված: Մեղավորը մենք ենք, որ դրանց նման տականքները էս խեղճ ու կրակ երեխեքի գլուխը ուտում են: Պետքա գնանք վերջապես էդ բ.... տղեքին հանենք ու ռադ անենք էս երկրից, որ մեր երեխեքը հանգիստ ապրեն ու չվախենան գնան բանակ, որտեղից մենակ դիակ են բերում, կամ էլ լավագույն դեպքում ինվալիդ: Ինչ ասեմ... Աստված հոգին լուսավորի...

Очередная жертва в армии: равнодушие командира или неграмотность врача?
Две недели назад в Норкской инфекционной больнице от ветрянки скончался срочный военнослужащий Айк Хачатрян. Его бабушка, Аида Авакян, прислала в редакцию “Hetq“-а письмо, в котором, в частности, говорится:
“1 июня 2011 г. Айк Хачатрян был призван в армию Республики Армения. Он был очень воодушевлен и сам в свой день рождения взял повестку. За 6 месяцев пребывания в армии Айк удостоился звания отличника службы. Через некоторое время отец узнал, что сын с диагнозом “воспаление лицевого нерва” переведен в военный госпиталь.
29 декабря в 5 часов утра у Айка начались сильные боли в брюшной полости, в том числе проявления эпилепсии, судороги. Врачи сказали, что у Айка воспаление аппендицита, поэтому он должен оставаться под их наблюдением, чтобы в нужный момент ему была сделана операция. Они также поинтересовались, не болен ли он эпилепсией.
Отметим, что уже тогда было известно, что Айк заразился ветрянкой. Все просьбы отца перевести сына в инфекционную больницу отклонялись с той мотивировкой, что сперва нужно решить проблему аппендицита, а потом заняться лечением ветрянки.
Тем не менее, после многочисленных увещеваний и угроз отца в результате созванного утром консилиума Айк был переведен в Норкскую инфекционную больницу, где после обследования выяснилось, что у него крайне осложненная форма ветрянки. По словам врача, у Айка были поражены почти все внутренние органы, в том числе головной мозг, поэтому никаких шансов спасти юношу не было. После этого стала понятна истинная причина наблюдающихся у Айка в последние дни болей в брюшной полости и эпилептические проявления.
Отметим также, что во время разговоров с сыном отец выяснил, что в воинской части в ответ на жалобы Айка на плохое самочувствие его обвинили в «симуляции» и заставили бежать 10 километров.
30 декабря в 11.40 Айк умер, оставив целый ряд вопросов».
Автор письма спрашивает: создана ли комиссия для выяснения того, почему солдат несколько дней оставался без присмотра и почему болезнь не была диагностирована вовремя?
По факту произошедшего в следственной службе Министерства обороны возбуждено уголовное дело по статье «халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия», по которой предусмотрено лишение свободы от 3 до 6 лет. Однако, как сообщила пресс-секретарь следственной службы МО Мери Саркисян, до сих пор нет ни задержанных, ни подозреваемых.
«Кто ответит за смерть еще одного армянского солдата? Кто ответит за искалеченную судьбу еще одной армянской семьи? Почему в 21-ом веке ветрянка стала причиной смерти 18-летнего солдата? Безразличие врача, командира? Неграмотность врача?»,- спрашивает Аида Авакян.