Վանաձորում կապիտալ շինարարություն իրականացնողը քաղաքապետի եղբոր կազմակերպությունն է
ՀՀ կառավարության մարզերի առաջնահերթ խնդիրների լուծման 2-րդ ծրագրով Լոռու մարզպետարանին 2011թ. նոյեմբերին հատկացված 1,3 մլրդ դրամից 405 մլն-ը մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը տրամադրել է Վանաձորի քաղաքապետարանին' մարզկենտրոնի առաջնահերթ լուծում պահանջող կապիտալ գործառույթների իրականացման նպատակով:
Քաղաքապետարանը հատկացված գումարից 200 մլն դրամը առաջարկել է տրամադրել Վանաձորի Տարոն 4 թաղամասի գերեզմաններ տանող ճանապարհի եւ Տարոն 2 թաղամասի Ուկրաինական փողոցի կապիտալ վերանորոգման համար, իսկ 205 մլն դրամը ուղղել է Վանաձորի Էդ. Կզարթմյանի անվան երաժշտական դպրոցի վթարային շենքի կապիտալ վերանորոգմանը: Վերջինիս համար քաղաքապետարանի բյուջեից կատարվել է եւս 200 մլն դրամի ներդրում:
Վանաձոր քաղաքում 2011թ. նախատեսված կապիտալ շինարարության համար ընդհանուր հաշվով հատկացված 600 մլն դրամի աշխատանքներն իրականացնում է Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի եղբորը' Սեյրան Դարբինյանին պատկանող «Արգիշտի 1» շինարական ՍՊԸ-ն:
Սամվել Դարբինյանի պաշտոնավարման ողջ տարիներին «Արգիշտի 1» շինարական կազմակերպությունն է իրականացրել Վանաձորի փողոցների ասֆալտապատումն ու կապիտալ շինարարությունը: Սամվել Դարբինյանի դիրքը կաշկանդում է Լոռու մարզպետարանի եւ Վանաձորի քաղաքապետարանի շինարարության ոլորտի պատասխանատուներին' անկաշկանդ գնահատել «Արգիշտի 1» ՍՊԸ-ի իրականացրած շինարարական աշխատանքները:
Այդ աշխատանքների մասին մեզ հետ զրույցում բացառիկ զգուշություն ցուցաբերեց մարզպետարանի ճանապարհաշինական բաժնի պետ Վալերի Անտոնյանը, ով գրեթե տեղյակ չէր մարզի առաջնահերթ խնդիրների լուծման 2-րդ ծրագրով Վանաձորում կատարվող աշխատանքներից:
«Էդ. Կզարթմյանի անվան երաժշտական դպրոցի կապիտալ վերանորոգման շինարարի ընտրության համար Վանաձորի քաղաքապետարանը մրցույթ է հայտարարել»,- ասաց նա: Վ. Անտոնյանը անզգուշաբար հայտնեց, թե մրցույթում հաղթել է «Արգիշտի 1» ՍՊԸ-ն, սակայն հետո իրեն ուղղեց: «Անունը չգիտեմ, թե ով է շահել»,- ավելացրեց նա: «Պետական բյուջեից 205 մլն դրամ սուբվենցիա է տրամադրվել, որը կփոխանցվի Վանաձորի քաղաքապետարան, որպես պատվիրատու»,- կրկին անտեղյակություն ցուցաբերեց պրն Անտոնյանը:
Փաստորեն, մարզպետարանի շինարարության ոլորտը հսկող պատասխանատուն տեղյակ չէր, որ ծրագրով նախատեսված աշխատանքների պատվիրատուն մարզպետարանն է, իսկ Կզարթմյանի անվան երաժշտական դպրոցի շինարարի ընտրության համար էլ մրցույթ չի հրավիրվել:
Մարզպետարանի տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության բաժնի պետ Վարդան Գեւորգյանը հայտնեց, որ Վանաձորի Տարոն 4 թաղամասի գերեզմաններ տանող ճանապարհի եւ Տարոն 2 թաղամասի Ուկրաինական փողոցի կապիտալ վերանորոգման նպատակով համապատասխանաբար 115 մլն եւ 85 մլն դրամ է հատկացվել:
«Ուկրաինական փողոցում ասֆալտասպատման աշխատանքները 90%-ով կատարվել են: Տարոն 4-րդ թաղամաս բարձրացող գերեզմանների ճանապարհը շատ լավ վիճակում է, սակայն այնտեղ էլ դեռ աշխատանքներ կան մոտ 30%-ի չափով, որը եղանակային պայմանների հետ կկատարվի եւ կբերվի նախագծային վիճակին»,- ասաց պրն Գեւորգյանը:
Վերջինիս ասելով «Արգիշտի 1» ՍՊԸ-ն մրցույթով չի շահել Տարոն թաղամասի փողոցների կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ կատարելու իրավունքը:
«Ոչ թե մրցույթ, այլ կազմակերպությունները առաջարկել են իրենց ծառայությունները, դրանցից ընտրվել է այն կազմակերպությունը, ով ճանապարհի վերանորոգման համար ներկայացրել է ամենացածր գնով նախահաշիվը,- ասաց պրն Գեւորգյանը եւ հավելեց,-Չգիտեմ, տեղյա՞կ եք, տեղյա՞կ չեք, որ մարզպետարանի ծրագրով, նախարարության, Համաշխարհային բանկի, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» եւ տարբեր այլ ծրագրեր կատարել է «Արգիշտի 1» ՍՊԸ-ն: Այդ հանգամանքը մենք հաշվի ենք առել, նկատի ենք ունեցել նաեւ իրենց տեխնիկական հնարավորությունները, եւ ասֆալտի գործարանի առկայությունը»: Մեր հարցմանն ի պատասխան Վարդան Գեւորգյանը հայտնեց, որ Տարոն թաղամասի փողոցներում կատարված ասֆալտի որակը ստուգում է տեխնիկական հսկողը:
Պրն Գեւորգյանը դժվարությամբ հիշեց վերահսկող կազմակերպության անունը, թեեւ մեր զրույցն ընթանում էր նրա աշխատասենյակում, սակայն նա ասաց. «Կոնկրետ հիմա թղթերս մոտս չէ, անունը գիտեմ, չեմ ուզում սխալ ասեմ, «Խաչմիշշին» ՍՊԸ-ն է: Մեզ չհաջողվեց Վարդան Գեւորգյանից ստանալ Տարոն թաղամասերի փողոցների առ այսօր կատարված ասֆալտի որակի մասին մասնագիտական ստուգման որեւէ եզրակացություն:
Լոռու մարզպետարանի տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության բաժնի պետը խորհուրդ տվեց այդ հարցով դիմել Իջեւանում գտնվող «Խաչմիշշին», ՍՊԸ-ին' թեեւ մասնագիտական եզրակացության մեկ օրինակը պետք է լիներ մարզպետարանի տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության բաժնի պետի սեղանին:
Վանաձորի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության բաժնի պետ Տիգրան Պապայանն էլ ասաց. «Կզարթումյանի շենքի կապիտալ վերանորոգման համար մենք ենք խնդրել «Արգիշտի 1» ՍՊԸ-ին, որ կատարի շենքի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքները»:
Ըստ պրն Պապայանի, Ուկրաինական փողոցում ասֆալտի առաջին շերտն է արված միայն, դեռ 2-րդ շերտ ասֆալտ է արվելու: Դեռ պետք է տեղադրվեն անձրեւատարների կափարիչները: Հունվարի 9-ին, մեր ուսումնասիրության պահին, Տարոն 4 թաղամասի գերեզմաններ տանող ճանապարհի առանձին հատվածում կապիտալ վերանորոգման փոխարեն փոսալցում էր կատարվել: Վարդան Գեւորգյանը բացատրեց, որ այդ հատվածը փոսալցումներով նախապատրաստվել է կապիտալ վերանորոգման համար: Նա հավաստիացրեց, որ եղանակների տաքանալուն պես ճանապարհի այդ հատվածը ասֆալտապատվելու է:
Ասֆալտապատված չէին նաեւ գերեզմաններ տանող ճանապարհի եւ Տարոն 2 թաղամասի Ուկրիանական փողոցի մայթերը: Ուկրաինական փողոցում կատարված ասֆալտը աչքի էր ընկնում իր բարակ շերտով: Վթարային վիճակում գտնվող Վանաձորի երաժշտական դպրոցի շենքի կապիտալ վերանորոգումը առաջին հայացքից ռիսկային գործ էր երեւում:
«Քանդված այս շենքի վրա 405 մլն դրամը ծախսելը աննպատակային գործ չէ՞»,- հարցրի աշղեկ Արամ Քոչարյանին: «Նոր շենք կառուցելու համար կրկնակի գումար կպահանջվեր»,- պատասխանեց աշղեկը եւ պատմեց, որ երաժշտական դպրոցի շենքը կառուցվել է 1940 թ.-ին:
«Մեր քաղաքի առաջին մշակութային կենտրոնն է, վերականգնելու նպատակն այն է, որ այս շենքը իր պատմական նշանակությունը պահպանի»,- հայտնեց աշղեկը:
Որքան էլ զարմանալի էր, սակայն 70-ամյա շենքի հիմքերի ամրացման աշխատանքներ նախագծով չէր նախատեսվել: Աշղեկի ասելով շենքի հիմքն ամուր է, 2-րդ եւ 3-րդ հարկերն են վատթար վիճակում: «Երաժշտական դպրոցի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներն սկսվել են 2011թ.-ի սեպտեմբերին, կավարտվեն 2012թ.-ին»,- ասաց աշղեկը: Վերջինս կարծում է, որ վթարային շենքի վերականգնումը մեծ ծավալի աշխատանք է պահանջում, սակայն նախատեսված ժամկետը կարճ է: «405 մլն դրամի շինարական կապիտալ վերանորոգման աշխատանքների համար մեկ տարին կարճ ժամկետ է»,- ասաց Ա. Քոչարյանը:

Company Owned by Brother of Vanadzor Mayor Gets 600 Million AMD Construction Contract
This past November, the RA government allocated 1.3 billion AMD to the Lori Regional Administration in order to tackle the region’s most pressing issues. It’s part of the government’s 2nd Regional Solutions Project.
Lori Regional Administrator Artur Nalbandyan then allocated 405 million of the money to the Vanadzor Municipality for capital construction projects in the city that serves as Lori’s regional center.
A proposal was made to allocate 200 million to repair the road leading towards the cemetery in the Taron 4 district and repairs to Ukraine Street in the Taron 2 district of Vanadzor.
The remaining 205 million was allocated for renovations to the Edward Kzmartyan Music School. The Vanadzor Municipality also allocated another 200 million out of its own budget towards repairing the school’s dilapidated building.
The contractor for the 600 million capital works project is Argishti 1Ltd. The company belongs to Seyran Darbinyan, the brother of Vanadzor Mayor Samvel Darbinyan.
Over the years of Mayor Darbinyan’s tenure, all of the road paving and other capital projects in Vanadzor have been contracted out to Argishti 1.
This fact alone would raise some eyebrows. In fact, Valery Antonyan, who heads the Roadways Construction Division at the Lori Administration, carefully chose his words when he commented on the issue with Hetq.
Surprisingly, Mr. Antonyan wasn’t even aware of the construction work underway in Vanadzor as part of the 2nd Regional Solutions Project.
Antonyan told this reporter that a tender bid for renovation work on the music school had been announced. With a slip of the tongue, he then said that the Argishti 1 company had won the bid.
“No. I actually don’t know who won,” Antonyan rejoined, in an attempt to cover his tracks.
He then told me that the state government has allocated 205 million directly to the Vanadzor Municipality for the music school renovation project.
Thus, we are lead to believe that Antonyan, an official in the Lori Administration tasked with overseeing construction projects in the region, is unaware that it’s his boss, the Regional Administrator, who ordered the Vanadzor projects and that there was no tender bid for the music school work.
Vardan Gevorgyan, who heads the Transport and Road Construction Division at the Lori Administration, said that 115 million AMD had been allocated for the cemetery road and 85 million for repairs to Ukraine Street.
Mr. Gevorgyan said that 90% of the asphalt paving of Ukraine Street was completed and that 2/3rds of the cemetery road had been repaired.
He said that Argishti 1 was given the contract for the road work but that it wasn’t the result of a tender bid.
“It wasn’t a tender bid per say. The companies presented a synopsis of their services and the one with the lowest cost estimate was chosen,” Mr. Gevorgyan said.
He also asked us if we were aware of the fact that Argishti 1has been the contractor for a number of projects involving the regional administration, Armenian national ministries and even the Millennium Challenge.
“Of course this fact was taken into account when we selected a contractor. The company also owns the necessary technical equipment and has an asphalt factory,” Gevorgyan pointed out.
While he claimed that the road work was under constant quality control, the official couldn’t tell us the name of the inspection company.
“I don’t have those specific papers with me right now,” Gevorgyan said. This was odd because I was talking to him in his office.
The official has yet to provide any documentation attesting to the quality of the asphalt being paved on those streets.
He then advised us to go and see a company called Khachmishshin in Ijevan. He said he believed they were the ones performing the inspections.
Tigran Papayan, Chief of the Vanadzor Municipality’s Division of Urban Construction and Architecture, told me that the they were the ones who requested that Argishti 1 perform the work on the music school.
When I visited the construction sites on January 9, I was told that some of the work had to be halted due to the cold winter weather and that work would resume as soon as spring arrived.
The music school really looked in bad shape and appeared, to my untrained eyes at least, to be a dangerous job.
I asked the work crew if spending 405 million to renovate the building made any sense.
“It would take double that amount for a new building. Besides, this building dates back to 1940,” said crew chief Aram Kocharyan. “We want to preserve this part of our history.”