Քաջարանը դարձել է դանդաղ մահի քաղաք
Ըստ 2001թ. մարդահամարի տվյալների' Քաջարան քաղաքի բնակիչների թիվը 9800 է: Թեեւ քաղաքապետ Վարդան Գեւորգյանն այլ տվյալներ է ներկայացնում:
«Իմ հաշվարկով' 12000-12500 բնակիչ կա այսօր քաղաքում: Մեզ մոտ միգրացիան լրիվ բացակայում է: Քաղաքից դուրս են գալիս 3 պատճառներով' ուսանելու, բանակում ծառայելու կամ գործուղման: Բայց երեք դեպքերում էլ ետ են գալիս եւ մտադրություն էլ չունեն գնալու: Մեզ մոտ մյուս քաղաքների նման չէ.մեր երիտասարդները ետ են գալիս Քաջարան, քանի որ այստեղ լուծված է աշխատանքի խնդիրը»,-ասում է նա:
Քաղաքի բնակիչներն ավելի փոքր թիվ են նշում ու համոզված ասում են, որ քչերն են ուզում մնալ Քաջարանում:
«Քաղաքում բնակվողների թիվը հազիվ թե անցնի 7000-ը: Շատերն են հեռանում այնտեղից, քանի որ էկոլոգիան վիճակը շատ վատ է, մարդիկ թունավոր օդ են շնչում, կեղտոտ ջուր խմում: Բացի այդ, մահացություններն են զգալիորեն շատացել»,-ասում է 24-ամյա Արմանը: Նա նույնպես հեռացել է Քաջարանից: Այժմ բնակվում է Երեւանում կնոջ ու դեռեւս 1 տարին չբոլորած որդու հետ: Քաջարանից դուրս գալու հիմնական պատճառը քաղաքում ստեղծված էկոլոգիական ծանր վիճակն է եղել: Կինը' Անին, երբ հղի է եղել, օդի, ջրի աղտոտվածությունը հատկապես նրա վրա է ազդել: Կնոջ ու երեխայի առողջությամբ մտահգոված' տեղափոխվել են Երեւան: «Հղիության ընթացքում ընդհանրապես չէի կարողանում դիմանալ Քաջարանում. խեղդվում էի, շնչել չէի կարողանում: Անգամ ձմռանը' ցուրտ ամիսներին, քաղաքում սարսափելի ծանր է օդը: Քաջարանում միշտ դեղին ձյուն է գալիս»,-պատմում է 22-ամյա Անին:
25-ամյա Քրիստինեն մի քանի ամսից կունենա 2-րդ երեխան: «Ես արդեն մի երեխա ունեմ' 2 տարեկան, բայց հիվանդանոցներից տուն չենք գալիս. աղիքների հիվանդություն ունի: Քաղաքում մի առողջ մարդ չկա' մեկի սիրտը, մյուսի ստամոքսը, թոքերը: Համ երեխաներն են հիվանդ, համ տարեցները»,-բողոքում է Քրիստինեն:
Քաջարացիները կատակում են' ասելով, թե իրենց քաղաքը տարբերվում է մյուսներից համատարած հազով: Վերջին տարիներին հատկապես շատացել են սեռական օրգանների, սրտանոթային, ճնշման, թոքերի հետ կապված ուռուցքային հիվանդությունները:
«Համեմատած մյուս քաղաքների հետ' մեզ մոտ աշխատանք կա, բայց օդը սարսափելի վիճակում է: Ծծումբ ենք շնչում: Կանանց, տղամարդկանց սեռական օրգանների հիվանդություններն էլ են շատացել, շատերն ուռուցքներ ունեն: Բայց արգելված է քաղաքում այդ թեմայով խոսելը, այլապես կկորցնես աշխատանքդ»,-ասում է 50-ամյա Կարինեն:
Քաղաքի գլխավոր բժիշկ Վարդան Ավագյանը հիվանդությունների վերաբերյալ դեռեւս դատողություններ է անում' քարտադարաններն ուսումնասիրելով: «Քաղաքը համարվում է էնդեմիկ օջախ, տարածված են վահանաձեւ գեղձի, կանանց սեռական օրգանների, կրծքագեղձերի հիվանդությունները:
Շատ բարձր է նաեւ հղիների պաթոլոգիան: Հաճախ են լինում վիժումներ: Այս տարի երեւի 3-4 վիժում արդեն եղել է: Բայց չեմ կարող ասել, թե ինչի հետ է կապված: Իսկ ծնունդներն ու մահերը, կարելի է ասել, համաչափ են»,- նշում է Քաջարանի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Ավագյանը:
Ստորեւ ներկայացված է 1997-2005թթ. Քաջարանում գրանցված մահերի ու ծնունդների թիվը (մահածին դեպքերը գրանցված չեն)
Քաջարանում շատ են խոսում տղամարդկանց սեռական օրգանների հիվանդությունների մասին: Դա հաստատում է նաեւ բժշկական կենտրոնի ուռոլոգ Վիրաբ Մանասյանը: Նա մի քանի ամիս է, ինչ աշխատում է Քաջարանի բժշկական կենտրոնում: Նախկինում հիվանդանոցը երբեւէ չի ունեցել ուռոլոգ:
«Ուռոլոգիական խնդիրներով դիմողները շատ են' հիմնականում ադենոմայի գանգատով: Շատ են նաեւ երիտասարդ տղաների' սեռական օրգանների հետ կապված այլ հիվանդությունների դեպքերը: Այդ խնդիրները մեծամասամբ հանգեցնում են անպտղության կամ ուռուցքների գոյացության: Իրականում պետք է հետազոտություններ անել' այդ կարգի հիվանդությունների սկզբնաղբյուրները բացահայտելու համար: Մեծ խնդիր է նաեւ այն, որ հայ տղամարդիկ հիմնականում ամաչում են խոսել նման հիվանդությունների շուրջ, բժշկի դիմել»,-ասում է Վիրաբ Մանասյանը:
Բժիշկները նշում են, որ չեն կարող խոսել տարածված հիվանդությունների պատճառների մասին նախքան ուսումնասիրություն կատարելը:
«Դեռեւս ԽՍՀՄ-ի տարիներից Քաջարանում սիլիկոզի, շնչառական օրգանների, արյան հետ կապված հիվանդությունների դեպքերն ամենից տարածվածն են եղել. դա արդյունաբերական հիվանդություն է, որն առաջանում է հանքանյութի փոշին շնչելով: Դրանով հատկապես տառապում են հենց կոմբինատի աշխատողները: Շատ են նաեւ տղամարդկանց սեռական օրգանների հիվանդությունները: Դա էլ հիմնականում պայմանավորում են կապարն ու մոլիբդենը»,-նշում է Ընդհանուր հիգիենայի եւ մասնագիտական հիվանդությունների գիտահետազոտական ինստիտուտի արդյունաբերական թունաբանության լաբորատորիայի ղեկավար Էմին Բաբայանը:
Քաջարանի բնակչության առողջությունը հատկապես վատացել է 2000թ.մոլիբդենի խտանյութի վերամշակման արտադրամասի գործարկումից հետո: Արդեն 4 տարի է' ամեն օր' 24 ժամ շարունակ, արտադրամասի խողովակներից ծծմբային երկօքսիդ է արտանետվում քաղաքի վրա:
«Ըստ էության' այս արտադրամասը մոլիբդենի ձուլարան է, որից 24 ժամ շարունակ արտանետվում է SO 2 գազ: Այս գազի կաթիլներն ազդում են շնչառական օրգանների, հատկապես թոքերի, արյան մեջ հեմոգլոբինի վրա: Առաջանում է թթվածնային քաղց: Դրա համար մարդիկ շուտ հոգնում են, թուլանում է օրգանիզմը: Աղտոտված օդն ազդում է երեխաների մտավոր ունակությունների վրա»,-նշում է Քաջարանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի քիմիայի եւ կենսաբանության ուսուցչուհի Սվետլանա Հայրապետյանը:
Կոմբինատի բնապահպանության բաժնի ինժեներ Վլադիկ Մարտիրոսյանը նույնպես նշում է, որ մոլիբդենի խտանյութի վերամշակման արտադրամասի գործունեությունն անհանգստացնող է: «Ժամանակին խողովակաշար չկար, ու ծծումբն անմիջապես քաղաքի վրա էր իջնում: Հիմա խողովակաշարը քաղաքից 300-400 մ բարձրության վրա է: Բայց, միեւնույն է, ծծմբի հոտը, փոշին ազդում է: Դեռեւս չենք կարողանում լիովին չեզոքացնել ծծմբական ծուխը: Իսկ ծծումբն, ի վերջո, քայքայիչ բնույթ ունի եւ բնական է' այն անվտանգ լինել չի կարող»,-նշում է Վ. Մարտիրոսյանը:
Կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի համոզմամբ' քաղաքում մարդկանց առողջապահության հետ կապված լուրջ խնդիրներ չկան: «Մոլիբդենի ձուլարանը զգալի վնաս հասցնել չի կարող: Պատկերն այլ կլիներ պղինձ ձուլելու դեպքում: Թեեւ պետք է այնպես անել, որ դրա արտանետումներն ի սպառ չեզոքացվեն: Կոմբինատը շատ անգամներ է ուսումնասիրել, թե արտադրությունն ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ մարդկանց առողջության վրա: Ու կարող եմ ասել, որ այսօր չկան լուրջ խնդիրներ»,-ասում է նա:
Երեւանի Հիգիենիկ համաճարակային վերահսկողության կենտրոնի լաբորատորիայի հետազոտող բժիշկ Անահիտ Դավթյանի կարծիքով' անգամ ոռոգման ջրում հայտնված թունավոր միացությունները հեշտությամբ իրենց ազդեցությունն են թողնում մարդկանց օրգանիզմների վրա: «Ճիշտ է, մարդիկ չեն խմում այդ ջուրը, բայց վտանգավոր միացությունները ջրից անցնում են հողին, հողից' բույսերին, բույսերից' կենդանիներն, կենդանիներից էլ' մարդուն: Արդյունքում մարդը ձեռք է բերում բազմաթիվ հիվանդություններ»,-ասում է Ա. Դավթյանը: Ըստ նրա' վերոնշյալ միացություններն ավելացնում են արյան մեջ սպիտակ գնդիկները, պակասեցնում են թթվածինը, առաջացնում թթվածնային քաղց, բարձր ճնշում: Դրանց հետեւանքով վնասվում են թոքերը, արյունը, նյարդային համակարգը:
Անկախ ամեն ինչից' քաղաքապետ Վ. Գեւորգյանն ու կոմբինատի տնօրեն Մ. Հակոբյանն այն համոզմանն են, որ կոմբինատի արտանետումները չեն ազդում մարդկանց առողջության վրա:
«Ես ուսումնասիրել եմ շրջակա միջավայրի գործոնները եւ հստակ կարող եմ ասել, որ բացասական ներգործություն չկա քաղաքի վրա: Մեր քաղաքի աշխարհագրական դիրքն այնպիսին է, որ արտանետումները չեն հասնում քաղաք: ԽՍՀՄ-ի տարիներին արտանետումները միանգամից գետն էին բաց թողնում, երբ մի վթար էր լինում, իսկ հիմա ամեն բան հսկվում է խստորեն: Նույն այդ գետից մենք խմելու ջուր ենք վերցնում, կարմրախայտ ենք որսում»,-ասում է Վ. Գեւորգյանը: Նրա համար մտահոգիչ է միայն այն, որ կոմբինատի վերամշակված թափոնների հողաշերտային ծածկույթի վրա քաղաքի բնակիչները մշակումներ են անում: «Չգիտեմ' գուցե պատահականություն է, բայց քաղաքի բնակիչների մահացություններն ուսումնասիրելով' հանգել եմ եզրակացության, որ մահացողների զգալի մասն օգտվում էր թափոնների վրա մշակած բանջարեղենից»,-ասում է նա:
Առողջապահության նախարարությունն այսօր որեւէ ուսումնասիորւթյուն չի կատարում շրջակա միջավայրի' բնակչության առողջության վրա հնարավոր ազդեցությունների վերաբերյալ: Մեր հարցմանն ի պատասխան' Առողջապահության նախարար Նորայր Դավիդյանը նշել է. ««Շրջակա միջավայրի հիգիենայի բնագավառում գործողությունների ազգային ծրագրի» համար առանձին գումար չի նախատեսված ... Հայտնում եմ, որ ՀՀ ԱՆ-ն որեւէ ուսումնասիրություն Սյունիքի մարզի բնակչության հիվանդացության վերաբերյալ ներկայումս չի իրականացնում»:
Կոմբինատի ղեկավարությունը կարծես թե մտահոգված է Քաջարանի բնակիչների առողջությամբ: Պայմանագրեր են կնքվել Երեւանի մի քանի հիվանդանոցների հետ, որպեսզի կոմբինատի աշխատակիցների ու նրանց ընտանիքների անդամների առողջական խնդիրները լուծվեն անվճար: Սակայն այս հանգամանքը չի ուրախացնում Քաջարանի բնակիչներին:
«Կարելի է ասել, որ մեր քաղաքում դանդաղ ցեղասպանություն է կատարվում, մարդիկ հերթով հիվանդանում ու մահանում են: Ստացվում է այնպես, որ կոմբինատը մարդկանց հիվանդացնում է, հետո էլ ֆինանսավորում, որ գնան, բուժվեն: Դա մի տեսակ աչքակապություն է: Իսկ մենք' սովորական բնակիչներս, այլընտրանք չունենք. կամ պիտի լռենք, կամ զրկվենք ապրուստից: Թեեւ բողոքելն էլ արդյունք չի տա, դա' հաստատ»,-վստահեցնում է Քաջարանի բնակչուհի 50-ամյա Սեդան:
Ու մինչ էկոլոգիայով զբաղվող ՀԿ-երի ներկայացուցիչները, քիմիկ-կենսաբանները, տեղի բնակիչները մտածում են, թե ինչ է լինելու Քաջարան քաղաքի ու մարդկանց առողջության վերջը, ելքեր է առաջադրում կոմբինատի տնօրենը: «Ես վստահաբար ասում եմ, որ քաղաքում բնապահպանական լուրջ խնդիրներ չկան: Բայց, այդուհանդերձ, քարոզում եմ, որ Կապանին կից տարածքում մարդիկ առանձնատներ կառուցեն: Կոնկրետ ես շատ լավ տուն եմ կառուցել: Ի՞նչ պարտադիր է, որ բոլորն էլ ապարանք կառուցեն: Թող բնակարանը վերանորոգելու փոխարեն առանձնատուն կառուցեն: Ողջ արտասահմանում այսպես են ապրում »,-մարդկանց սեփական օրինակով ուղղորդում է Մաքսիմ Հակոբյանը, ով հանրապետության մասշտաբով մեծ եկամուտ ունեցող կոմբինատի տնօրենն է եւ բաժնետոմսերի 12.5 % -ի սեփականատերը:

Slow Death in Kajaran
According to a 2001 census, the population of Kajaran is 9,800. Mayor Vardan Gevorgyan, however, quotes different figures. "By my calculations, there are 12,000-12,500 residents in the city today. There is no emigration here. People leave the city for three reasons - to study, to serve in the army, or on business. But in all three cases, they come back and do not intend to leave for good. It's not like other cities; our young people come back, because the unemployment problem has solved in Kajaran," he said.
But residents say that the population is smaller, and maintain that nobody wants to stay in Kajaran.
"Slightly more than 7,000 people live in Kajaran. Many people have left because the ecological situation is so bad - people breathe polluted air and drink contaminated water. Besides that, the mortality rate has gone up noticeably," said 24-year old Arman. He left Kajaran himself, and now lives in Yerevan, with his wife and child, who is nearly a year old. The main reason they moved was the bad ecological condition of the area. When his wife Ani was pregnant, the pollution in the air and water were especially harmful to her. Concerned about the health of his wife and child, he moved his family to Yerevan. "When I was pregnant, I could not bear living in Kajaran at all; I felt suffocated, as if I couldn't breathe. Even in the winter, during the coldest of months, the air in the city felt dirty. The snow in Kajaran is always yellow," said 22-year old Ani.
25-year old Kristine is expecting her second child within a few months. "I already have a child, a two-year-old, and we're constantly in and out of hospitals; he has an intestinal disease, she said. “There isn't a single healthy person in the city - one person has a heart condition, the next has stomach problems or lung disease. Both children and the elderly are ill."
Residents of Kajaran joke about the ubiquitous cough that distinguishes them from other people. Over the last few years, there has been a significant increase in diseases of the reproductive organs and the cardiovascular system, including blood pressure problems, as well as oncological diseases of the lungs.
"Compared to other cities, we have jobs here, but the air is horrible. We breathe sulfur. Diseases of the reproductive system have increased both in men and women; many of them have tumors. But you can't talk about that in the city or you'll lose your job," said 50-year old Karine.
Looking through patient histories, Vardan Avagyan, Kajaran's head physician and director of the local medical center, spoke confidently about diseases throughout the city. "The city is an endemic zone - diseases of the thyroid gland, female reproductive organs and mammary glands are widespread. Pathologies during pregnancy are also very common. Miscarriages occur often. We've already had three or four miscarriages this year. But I can't be sure what this is due to. It's fair to say that the birth rate and death rate are equal," he said.
The number of live births and deaths in Kajaran from 1997-2005 are shown in the table below (stillbirths are not included)
| Year | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005-first trimester |
| Live births | 116 | 116 | 83 | 114 | 95 | 97 | 85 | 80 | 32 |
| Deaths | 45 | 58 | 75 | 53 | 51 | 53 | 53 | 87 | 21 |
There is a lot of talk in Kajaran about diseases of the male reproductive organs. This phenomenon was confirmed by Dr. Virab Manasyan, a urologist who has been working at the Kajaran medical center for a few months. Before that, the center had never required a urologist.
"There are many patients with urological problems, especially with cases of prostate adenoma. There are also many cases of young men with other diseases of the reproductive organs. Many of these are cases of infertility or tumors. In reality, some research should be conducted to establish the cause of these diseases. Another serious problem is that Armenian men are embarrassed by problems like this and don’t want to talk about them or go to a doctor," Manasyan explained.
Doctors note that they cannot talk about the causes of such diseases before reliable research is conducted.
"Even during Soviet times, cases of silicosis and diseases of the respiratory organs and blood were most common in Kajaran; these are occupational diseases linked to the breathing in the air of a mining zone. Workers at the plant are especially susceptible to these diseases. Diseases of the male reproductive organs are also very widespread. These are largely due to lead and molybdenum," said Emin Babayan, head of the Laboratory of Industrial Toxicology at the Armenian Institute of General Hygiene and Occupational Diseases.
The health of the population of Kajaran has declined significantly since 2000, when the molybdenum processing plant reopened. For the past four years, the factory chimneys have been spewing out sulfur dioxide 24 hours a day. "Essentially, the plant is a molybdenum smelting unit, which produces sulfur dioxide 24 hours a day. Droplets of this gas harm the respiratory organs, especially the lungs, and the hemoglobin in the blood. This leads to oxygen starvation. That’s why these people tire easily, and their systems get weaker. The polluted air harms children's mental development," noted Svetlana Hayrapetyan, a chemistry and biology teacher at Secondary School No. 2 in Kajaran.
Vladik Martirosyan, an engineer in the ecological department of the plant, agreed that the activity of the molybdenum processing plant is worrisome. "In the past, there were no chimneys and the sulfur would come down directly on the city. Now the chimney is 300-400 meters above the city. But the smell and dust of the sulfur in the air is still noticeable, “ he said. “I guess we can't completely neutralize the sulfur in the air. And sulfur, in the long run, is corrosive and cannot, of course, be harmless."
According to Maxim Hakobyan, the director of the plant, there are no serious health issues in the city. "Molybdenum smelting cannot cause great harm. It would be different if we were smelting copper. The emissions have to be neutralized, of course. The plant has conducted numerous studies into the effects of the emissions on the people's health here. I can say with certainty that there are no serious problems today," he said.
But according to Anahit Davtyan, a research doctor in the laboratory at the Yerevan Hygienic Epidemiological Monitoring Center, even pollutants in irrigation water can cause harmful effects on the health of the human population of the given area. "True, people don't drink that water, but dangerous particles pass on to the soil, then to plants, from plants to animals, and then to humans. This leads to numerous diseases in humans," she said. She explained that these particles lead to an increase in white blood cells, lower oxygen content, oxygen starvation, and high blood pressure. This causes damage to the lungs, blood, and nervous system.
"I don't know, maybe it's a coincidence, but, having studied mortality cases in the city, I have come to the conclusion that in a majority of the cases, vegetables grown on wastelands were used," said Mayor Gevorgyan.
Despite that, both the mayor and the director of the molybdenum plant insist the emissions from the plant do not harm the local population.
The Ministry of Health is not conducting any studies into the effects of the environment on the health of the population today. In response to our query, Health Minister Norayr Davidyan said, "No separate funds have been allocated for a national program for work in the area of environmental hygiene... The Health Ministry of the Republic of Armenia is currently not conducting any studies regarding the morbidity of the population in the Syunik Province."
Yet plant management appears to have some concern about the health of Kajaran’s residents. They have signed contracts with various hospitals in Yerevan, wherein the medical needs of the workers at the plant and their families will be tended to for free. But that does not please the residents themselves.
"You could say that a slow genocide is occurring in our city; people are falling ill and dying one after another. The plant is making people ill, then paying for them to be treated. They are swindling us, in a way. Meanwhile, the ordinary people who live here have no choice - either we keep quiet, or we'll be deprived of our livelihood,” 50-year old Seda told us. “ But even if we complain, it won't help. That's for sure.”