Հայաստանից Ռուսաստան կապիկների ներմուծման արգելքի պատճառ են եղել կեղծված փաստաթղթերը և ԵԱՏՄ պահանջների խախտումը
Հունիսի 15-ին Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր, Россельхознадзор) ժամանակավոր սահմանափակումներ սահմանեց Հայաստանից կապիկների ներկրման համար:
«Նշված սահմանափակումները մտցվել են Հայաստանից նշված կենդանիների ներմուծման փաստաթղթային և ֆիզիկական վերահսկողության ժամանակ հաճախակի խախտումների պատճառով, որոնք հայտնաբերվել են Ռոսսելխոզնադզորի կողմից»,- նշված է ՌԴ վերահսկող մարմնի տարածած հայտարարության մեջ:
Ռոսսելխոզնադզորը, «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան, մանրամասնել է արգելքի պատճառները: Այսպես, մայիսի 25-ին Ռուսաստան են տարվել երկու կապիկներ, որոնք ուղեկցվել են մայիսի 22-ին տրված անասնաբուժական սերտիֆիկատներով: Դրանցում նշվել է կենդանիների կարանտինացման ժամկետը՝ 30 օր, ինչը չի համապատասխանել իրականությանը, քանի որ նույն կենդանիները մայիսի 7-ին արդեն իսկ եղել էին Շերեմետևո օդանավակայանում, որտեղից հետ էին ուղարկվել Հայաստան՝ հայտնաբերված խախտումների պատճառով: Փաստորեն, միևնույն կենդանիների համար ձևակերպվել են նոր փաստաթղթեր, նշվել է ուրիշ արտահանողի անուն, և կենդանիները կրկին ուղարկվել են Ռուսաստան:
Կարանտինի սխալ ժամկետի նշումը միակ խախտումը չի եղել, որի պատճառով Ռուսաստանը որոշել է դադարեցնել կապիկների ներկրումը Հայաստանից:
«ԵԱՏՄ անասնաբուժական օրենսդրության նորմերի և կանոնների համաձայն՝ Հայաստանը, որպես ներմուծող երկիր, թույլատրելով պետական անասնաբուժական հսկողության կողմից վերահսկելի ապրանքի ներմուծումը, որը չի համապատասխանում միասնական անասնաբուժական պահանջներին, պետք է ապահովվի ներմուծված ապրանքի շրջանառությունն այնպես, որ բացառի դրա փոխադրումը [ԵԱՏՄ] անդամ-երկրի տարածք, որտեղ դրա ներմուծումն արգելված է»,- գրված է Ռոսսելխոզնադզորի պատասխանում:
Անասնաբուժական վերահսկողության ծառայությունը հայտնում է, որ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Ռոսսելխոզնադզորի մասնագետներին չեն ներկայացվել այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք կհաստատեին Սուդանից կապիկներին Հայաստան ներմուծելու ժամանակ Եվրասիական տնտեսական միության անասնաբուժական պահանջների պահպանումը:
Բացի այդ, 2018թ-ի ապրիլին Հայաստանի գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը (ՍԱՊԾ) Ռոսսելխոզնադզորին վստահեցրել է, որ ռուսական պատվիրակության 2017թ-ի այցից ի վեր Սուդանից կապիկների ներմուծում չի իրականացվել, և Ռուսաստան էկզոտիկ կենդանիների մատակարարման դեպքում այդ մասին կտեղեկացվի ռուսական վերահսկողական մարմինը:
«Այս կերպ, անասնաբուժական օրենսդրության հայտնաբերված խախտումներից հետո և պաշտպանելու համար Ռուսաստանի տարածքը առանձնապես վտանգավոր հիվանդությունների ներթափանցումից, որոնք ընդհանուր են մարդկանց և կենդանիների համար, Ռոսսելխոզնադզորը նպատակահարմար է համարել միջոցներ կիրառել՝ Հայաստանից Ռուսաստան կապիկների ներմուծման սահմանափակման ուղղությամբ», - հայտնել են ռուսական ծառայության տեղեկատվության բաժնից:
Հայաստանի ՍԱՊԾ-ն շտապել է տեղեկացնել, որ Ռուսաստանի սահմանած արգելքը վերաբերում է միայն կապիկների ներմուծմանը, սակայն այդպես էլ չի անդրադարձել արգելքի պատճառներին: «Հետք»-ի գրավոր հարցմանը ՍԱՊԾ-ն պատասխանել է, որ Հայաստան ներմուծված, այնուհետև Ռուսաստան փոխադրված կապիկները նույնականացված չեն եղել: Բացի այդ, ուղեկցող սերտիֆիկատում «եղել են որոշակի անհամապատասխանություններ երրորդ երկրներից ԵՏՄ տարածք ներմուծվող ենթահսկման բեռների միասնական անասնաբուժական պահանջների համեմատ»: ՍԱՊԾ-ն հավելում է, որ այդ անհամապատասխանությունները եղել են տեխնիկական բնույթի և շտկվել են՝ «երրորդ երկրի լիազոր մարմնի հետ տարված աշխատանքների արդյունքում»:
«Ներկայումս Ծառայության կողմից աշխատանքներ են տարվում Ռոսսելխոզնադզորի հետ ՀՀ-ից ՌԴ-ի տարածք կապիկների փոխադրման ժամանակավոր սահմանափակում կարգավիճակի վերացման ուղղությամբ»,- վստահեցնում է ՍԱՊԾ-ն:
Ռոսսելխոզնադզորի պատասխանից պարզ է դառնում, որ նշված կապիկներին Հայաստանից արտահանելու փորձ է արել Էդուարդ Խաչատուրյանը, որի նկատմամբ Ռուսաստանում ամիսներ առաջ քրեական գործ էր հարուցվել՝ խոշոր խարդախության մեղադրանքով: Խաչատուրյանը Մոսկվայի մերձակայքում մասնավոր կենդանաբանական այգի ունի և համագործակցում է ՌԴ Պոլիոմելիտի և վիրուսային էնցեֆալիտի Չումակովի անվան պետական հետազոտական ինստիտուտի հետ, որի փորձարկումների համար պարբերաբար կապիկներ է մատակարարում Ռուսաստան: Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ Խաչատուրյանի կողմից ինստիտուտին մատուցած ծառայությունների գինը գերազանցել է նմանատիպ ծառայությունների միջին շուկայական արժեքը 457 մլն ռուբլիով (մոտ 3.9 մլրդ դրամ):
Բնապահպանության նախարարությունը հայտնում է, որ 2017թ-ի ընթացքում Հայաստանից կապիկներ արտահանելու համար տվել է 3 հատ թույլտվություն՝ 60 կապիկ արտահանելու համար: Արտահանվել են 32-ը, իսկ մնացածի համար տրված թույլտվությունները «վերադարձվել են բնապահպանության նախարարություն՝ վավերականության ժամկետներն ավարտված լինելու պատճառով»:
32 կապիկները Հայաստան էին բերվել Սուդանից՝ 2016թ-ին: Խաչատուրյանը դրանք տեղափոխել է Մոսկվայի կազմի մեջ մտնող Դեսնա գյուղի իր առանձնատուն: Հետաքրքիր է, որ ՍԱՊԾ-ն ներկայացնում է այլ թիվ. 2017թ-ին Հայաստանից Ռուսաստան է փոխադրվել 35 կապիկ:
Տարբեր տարիների բնապահպանության նախարարության տրամադրած տվյալների վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ 2010թ-ից ի վեր նախարարությունը Էդուարդ Խաչատուրյանին թույլտվություններ է տրամադրել մոտ 180 կապիկների արտահանման համար, ինչը այս խմբի՝ արտահանման թույլտվություն ստացած կենդանիների մոտ 50%-ն է: Վերջին անգամ 28 կապիկներ արտահանելու թույլտվություն Խաչատուրյանը ստացել է այս տարվա ապրիլի 10-ին:

Запрет на импорт приматов из Армении в Россию обусловлен поддельными документами и нарушением требований ЕАЭС
15 июня Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз приматов из Армении в Россию.
“Данные ограничения введены по причине выявления Россельхознадзором неоднократных нарушений при документальном и физическом контроле ввоза указанных животных из Армении”,- говорится в заявлении контролирующего органа РФ.
Россельхознадзор в ответ на письменный запрос Hetq.am пояснил причины запрета. Так, 25 мая в Россию были доставлены две обезьяны, которые имели выданные 22 мая ветеринарные сертификаты. В них был указан срок карантирования животных – 30 дней, что не соответствовало действительности, поскольку 7 мая эти же животные уже находились в аэропорту “Шереметьево”, откуда в связи с выявленными нарушениями были отправлены обратно в Армению.
Получается, что на этих животных были оформлены новые документы, указан новый отправитель, и приматы вновь были направлены в Россию.
Неточное указание срока карантина – не единственное нарушение, из-за которого Россия решила прекратить ввоз приматов из Армении.
“Армения, как страна-импортер, разрешившая ввоз подконтрольного госветнадзору товара, не отвечающего Единым веттребованиям, должна обеспечить контроль за обращением ввезенного товара таким образом, чтобы исключить его перемещение на территорию государства-члена, на которую его ввоз запрещен. Во время ознакомительной поездки специалистов Россельхознадзора в Армению такие документы, подтверждающие соблюдение ветеринарных требований Евразийского экономического союза при ввозе в Армению приматов из Судана, представлены не были”,- говорится в ответе Россельхознадзора.
Служба ветеринарного надзора сообщает, что в ходе визита в Армению специалистам Россельхознадзора не были представлены документы, подтверждающие соблюдение веттребований Евразийского экономического союза для импорта приматов из Судана в Армению.
Государственная служба безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства Республики Армения в апреле 2018 г. проинформировала Россельхознадзор о том, что с момента посещения российской делегацией Армении в 2017 году, ввоз приматов из Судана не осуществлялся, и Россельхознадзор будет поставлен в известность в случае поставок экзотических животных в Россию.
“Таким образом, после выявленных нарушений ветеринарного законодательства, и в целях защиты территории России от заноса особо опасных заболеваний, общих для человека и животных, Россельхознадзор счел целесообразным ввести временную ветеринарную меру по ограничению ввоза приматов из Армении в Россию”,- сообщили в информационном отделе российской службы.
ГСБПП Армении поспешила сообщить, что введенный Россией запрет касается только импорта приматов, но о причинах запрета ничего не говорилось. В ответ на письменный запрос Hetq.am ГСБПП сообщила, что доставленные в Армению, а затем перевезенные в Россию обезьяны не были идентифицированы.
“В настоящее время ГСБПП ведет работу с Россельхознадзором по отмене временных ограничений на поставки приматов из Армении в РФ”,- уверяет ГСБПП.
Из ответа Россельхознадзора становится ясно, что попытку экспортировать указанных обезьян из Армении предпринял Эдуард Хачатурян, на которого несколько месяцев назад в России было возбуждено уголовное дело по обвинению в крупном мошенничестве. У Хачатуряна недалеко от Москвы есть частный зоопарк. Он сотрудничает с Научно-исследовательским институтом полиомиелита и вирусных энцефалитов им. М.П Чумакова, которому для проведения опытов регулярно поставляет обезьян. Согласно материалам уголовного дела, стоимость услуг, оказанных Хачатуряном НИИ, на 457 млн рублей (около 3.9 млрд рублей) превысила среднерыночную стоимость подобного рода услуг.
Министерство охраны природы сообщило, что в 2017 году было выдано три разрешения на вывоз из Армении 60 приматов. Было экспортировано 32 обезьяны, разрешения на экспорт остальных были возвращены в МОП в связи с истечением срока их действия.
32 примата были доставлены в Армению из Судана в 2016 г. Хачатурян привез животных в свой особняк в селе Десна недалеко от Москвы. Примечательно, что ГСБПП представляет другую цифру: в 2017 г. из Армении в Россию было экспортировано 35 обезьян.
Анализ данных, предоставленных в разные годы Министерством охраны природы, показывает, что начиная с 2010 г. ведомство выдало Эдуарду Хачатуряну разрешения на экспорт около 180 приматов, что составляет порядка 50% разрешений на экспорт в этой группе. В последний раз разрешение на вывоз 28 приматов Хачатурян получил 10 апреля этого года.