Փախստականների վարչության իրավաբանը ծեծել է փախստականին
ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների վարչության իրավաբան Պետրոս Աղաբաբյանը մայիսի 31-ին ծեծելով աշխատասենյակից դուրս է արել փախստական Ալեֆտինա Տեր-Մանուելյանցին, որը նրա մոտ էր գնացել աղջկան՝ Իրենին ժամանակավոր կացարան տրամադրելու հարցով:
Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների առաջին ատյանի դատարանը ապրիլի 28-ին փախստական Իրեն Տեր-Մանուելյանցի հայցի հիման վրա վճիռ է կայացրել' պարտավորեցնելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների վարչությանը նրան հատկացնել ժամանակավոր կացարան: Հիշյալ վարչությունը սահմանված ժամկետում չի բողոքարկել դատարանի վճիռը, բայցեւ հրաժարվել է կատարել ԴԱՀԿ-ի՝ 19.05.05թ.-ին կայացրած որոշումը:
«Մայիսի 31-ին ինքս գնացի Փախստականների եւ միգրացիայի վարչություն' տեղեկանալու, թե ինչու չեն կատարում ԴԱՀԿ-ի որոշումը, քանի որ իրավաբան Պետրոս Աղաբաբյանը նախապես փոխանցել էր, թե վարչության պետ Գագիկ Եգանյանը մեզ կացարան չի տրամադրելու: Ինձ տեսնելուն պես Պ. Աղաբաբյանը բացականչեց՝ դու՛րս արի այստեղից, ու թեւիցս բռնած քաշ տալով' դուրս հանեց սենյակից»,-հայտնեց Ա. Տեր-Մանուելյանցը: Նրա պատմելով' աղմուկի վրա վարչության աշխատակիցները դուրս են եկել, եւ նրանցից մեկը բաժանել է իրենց: Ա. Տեր-Մանուելյանցը Արաբկիրի ոստիկանության բաժանմունք է զանգահարել, դեպքի վայր ժամանած ոստիկանները բացատրություններ են վերցրել բաժանմունքում, որից հետո նրան բժշկական փորձաքննության ենթարկվելու ուղեգիր են տրամադրել: Բժշկական հետազոտման եզրակացությամբ, Փախստականների վարչության իրավաբանը Ա. Տեր-Մանուելյանցին թեթեւ մարմնական վնասվածքներ է պատճառել:
Դեպքից հետո' հունիսի 2-ին, Իրեն Տեր-Մանուելյանցը ստացել է Միգրացիայի եւ փախստականների վարչության վերաքննիչ բողոքը առաջին ատյանի դատարանի վճռի դեմ' այն ուժի մեջ մտնելուց կես ամիս հետո: Պ. Աղաբաբյանը մեզ հայտնեց, թե իրենք ժամանակին են բողոքարկել վճիռը, բայց վերաքննիչ դատարանն իրենց բողոքի օրինակը ուշացումով է ուղարկել, եւ առաջին ատյանի դատարանում, չիմանալով այդ մասին, կատարողական թերթ են տրամադրել:
Նշենք, որ ԴԱՀԿ-ին նրանք նույնպես չեն իրազեկել վճիռը բողոքարկելու մասին, չեն բողոքարկել հարկադիր կատարողի որոշումը վարույթ հարուցելու մասին, չեն դիմել նաեւ այն հետաձգելու խնդրանքով, ուստի վարչության իրավաբանի բացատրությունը հավաստի չի կարող համարվել: Հատկապես այն բանից հետո, երբ Պ. Աղաբաբյանը հավաստիացնում է, թե Փախստականների վարչությունում 600-700 փախստական է հերթագրված կացարան ստանալու համար եւ սպասում է իր հերթին: «Եթե դատարանը բավարարի Իրեն Տեր-Մանուելյանցի պահանջը, նա պետք է սպասի մինչեւ իր հերթը հասնի, վարչությունն առայժմ ազատ սենյակներ չունի»,-ասում է Պ. Աղաբաբյանը: Այդպիսի անհեռանկար հերթում փախստականին սպասեցնելու համար արժե՞ր բողոքարկել դատարանի վճիռը:

Rough Treatment at the Department of Refugees and Migration
When refugee Aleftina Ter-Manuelyants went to see Petros Aghababyan, a lawyer for the Government Department of Migration and Refugees on May 31, regarding temporary housing for her daughter Irene, Aghababyan beat the woman and threw her out of his office. The Court of First Instance of Yerevan’s Arabkir and Zeytun-Kanaker Districts had ruled on a petition filed by Irene Ter-Manuelyants on April 28 that the Government Department of Migration and Refugees must provide her with temporary shelter. The department did not appeal the verdict by the required deadline, but nevertheless refused to carry out the May 19 decision to enforce it.
"On May 31, I went to the Department of Migration and Refugees to find out why the verdict was not being carried out, because the lawyer there, Petros Aghababyan, had informed us that Department Head Gagik Yeganyan was not going to provide us with temporary shelter. As soon as he saw me, Aghababyan shouted, 'Get out of here,' and dragged me by my arm out of the room," said Ter-Manuelyants. She went on to say that the noise attracted the attention of others in the department, and a staff member pulled the two of them apart. Ter-Manuelyants called the Arabkir municipal police department; police officers interviewed staff members on the scene and directed Ter-Manuelyants to a medical examination. The examination concluded that Ter-Manuelyants had suffered minor injuries in the brawl.
Following this incident, Ter-Manuelyants was notified of an appeal by the department against the verdict of the court of first instance, half a month after it had come into force. We were told by Petros Aghababyan that they had presented their appeal in time, but the court of appeals had been late in sending it to the court of first instance, due to which a statement of closure had been issued there. We should note, however, that they did not inform the enforcement officer of their decision to appeal the verdict, or of their decision to initiate proceedings against it, nor did they request a postponement of the enforcement of the verdict. All of which casts some doubt on Ahababyan’s explanation, especially since he told us that there are 600-700 refugees on the waiting list for housing. "If the court wishes to satisfy Irene Ter-Manuelyants' demands, then they must wait their turn; the department has no rooms available right now," Aghababyan said. Was putting the refugee at the end of this interminable list worth appealing the verdict of the court?