Քոչարյանի կալանավորման վերաբերյալ նիստին ներկայացել են նրա փաստաբանները
Այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում վերսկսվում է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ նիստը, որը երեկ ուշ գիշեր հետաձգվել էր։ Հիշեցնենք, որ երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Քոչարյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը երեկ «Ազատություն» ռ/կ-ին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նիստին չի ներկայացել, քանի որ պատշաճ ծանուցված չի եղել։ Փաստաբանը նշել էր, որ նիստը կշարունակվի վաղը՝ ժամը 11-ին։
Մի քանի րոպե առաջ Քոչարյանի փաստաբանները ժամանեցին դատարան, սակայն պարզ չէ` արդյոք Քոչարյանը նիստերի դահլիճում է, թե ոչ։

На заседание по вопросу ареста Роберта Кочаряна явились его адвокаты
Сегодня в суде общей юрисдикции столичного муниципалитета Шенгавит возобновилось отложенное вчера ночью заседание по вопросу применения к экс-президенту Армении Роберту Кочаряну ареста в качестве меры пресечения.
Напомним, что на основе доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, которое расследуется в Специальной следственной службе, Роберту Кочаряну было предъявлено обвинение по ч.1 ст.300.1 УК РА – свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами.
Адвокат Кочаряна Рубен Саакян вчера в интервью радио “Свобода” сообщил, что Роберт Кочарян не явился на заседание, так как не был надлежащим образом оповещен. По словам адвоката, заседание будет продолжено завтра в 11.00.
Несколько минут назад в суд прибыли адвокаты, однако пока неясно, находится Р.Кочарян в зале заседаний или нет.