Մինաս Ավետիսյանի գործերը օդանավակայան տեղափոխելը նշանակում է արժեզրկում
«Երկրորդ քաղաք չի նշանակում երկրորդական: Երբ որ Կրակովից «Կզաքիսով աղջիկ» կտավն ուզեցան տանել Վարշավա կրակովցիները չթողեցին, այսինքն էդ իրանցն է, իրանց քաղաքինն է: Հիմի նույն բանն էստեղ է,-ասում է գյումրեցի քանդակագործ Զավեն Կոշտոյանը,-մարդիկ մտածել են, որ երկրորդ քաղաք է, կամ որ ավելի վատ է` երկրորդական, ուրեմն կարելի է էստեղից տանել Մինասի գործերը: Եթե պետք է մենք դրամահավաք կանենք, կամ քաղաքապետարանը կամ պետությունը թող հոգա էդ ծախսերը, որպեսզի մեր ունեցածը մենք կարողանանք պահել: Այստեղ ֆինանսներ են պտտվում, ֆինանս ունեցող մարդիկ են խառնված, որ ասում են բերեք դնենք աէրոպորտում, բայց էդտեղ ով է նայելու որ էդ գործը: Մարդն էդտեղ ավելի շատ իրա ճամպրուկի հետեւից է ընկած կամ թե թեկուզ օտարերկրացին, ով է իրան բացատրելու, ասելու գիտեք սա արժեք է: Աէրոպորտ է չէ վերջը, հո թանգարան չէ»:
Կառավարությունը որոշում է կայացրել թույլատրել «Մինաս Ավետիսյան» մշակութային բարեգործական հիմանդրամին «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ միջոցների հաշվին իրականացնելու «ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին ամրացված' Շիրակի մարզի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված եւ պետական սեփականություն հանդիսացող, Գյումրի քաղաքի «Էլեկտրատեխնիկական գործարան» ՓԲԸ նախկին ճաշարանի շենքում գտնվող «Երկանք» ու «Գալվանամետր գործարան (ՕՄԵԳԱ)» ՓԲԸ շենքում գտնվող «Թել են մանում» որմնանկարները տեղափոխելու եւ վերականգնելու աշխատանքները: Որոշման համաձայն «Երկանք» որմնանկարը տեղափոխվելու է «Զվարթնոց» օդանավակայանի նախագահական համալիր, իսկ «Թել են մանում» որմնանկարը' օդանավակայանի նոր ուղեւորային համալիրի մեկնման սրահ: Որմնանկարները «Արմենիա» միջազգային օդանավակայններ» ՓԲԸ -ին տրվելու են անժամկետ, անհատույց օգտագործման իրավունքով:
2010թ. ՀՀ Կառավարության միջոցներով արդեն իսկ վերականգնվել եւ Երեւան' Կառավարության շենք էր տեղափոխվել Մինաս Ավետիսյանի երկու որմնանկարները: Մինչ այդ, 1990թ. Լենինականի քաղսովետի գործկոմի ջանքերով եւ միջոցներով բուլղարացի մասնագետների միջոցով վերականգնվել եւ Գյումրիի Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի շենքում տեղադրվել էր վերլուծական սարքերի փորձնական գործարանի շենքի պատին գտնվող որմնանկարը: Սակայն կառավարության այս վերջին որոշումը վերջնականապես հունից հանել էր գյումրեցի մտավորականությանը: Մշտապես տանելու, ամեն ինչ մայրաքաղաքում կենտրոնացնելու մոլուցքը վրդովվեցրել էր շատ արվեստագետների եւ նրանք բաց նամակով դիմել էին երկրի վարչապետին:
2010թ-ի հունիսի 23-ին Գյումրու ավագանին եւս դիմել էր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, Շիրակի մարզպետ Աշոտ Գիզիրյանին եւ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Վերջիններս հավաստիացրել էին, որ պատրաստ են համայնքի բյուջեից կատարել մասնահանումներ որմնանկարները ոչնչացումից փրկելու եւ այլ առավել կարեւորագույն շենքերի (քաղաքապետարանի նոր շենք, վերակառուցվող թանգարանի եւ պատկերասրահի նոր շենք, կամ հանրային քննարկումով որոշվող տարածք) պատերին տեղադրելու համար: Ավագանու որոշումը անարձագանք էր մնացել:
Այնուհետեւ պատրաստվել է Գյումրու քաղաքապետի պաշտոնական նամակն ուղղված մշակույթի նախարարին: Նամակում Վարդան Ղուկասյանը խնդրել է աջակցել ռեստավրատորների եւ ռեստավրացիոն նյութերի հարցում: Այս խնդրանքին տիկին Պողոսյանը պատասխանել է բավական հակիրճ մի նամակով, որտեղ մասնավորապես ասված է. «Մշակույթի նախարարությունը ողջունում է ձեր նախաձեռնությունը եւ պատրսատ է աջակցել վերականգնման գործում տրամադրելով բարձրակարգ մասնագետներ»:
Նամակը ստացվել է 2011-ի հունվարի 12-ին: Դրանից հետո քաղաքապետարանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Արտաշես Կարապետյանի եւ Մինասի որդու` Արման Ավետիսյանի եւ «Մինաս Ավետիսյան հիմնադրամի» ղեկավար` Ազատ Թովմասյանի միջեւ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն համաձայանգիր կնքելու վերաբերյալ: Գյումրու քաղաքապետի եւ «Մինաս Ավետիսյան հիմնադրամի» միջեւ կնքվել է համաձայնագիր մտադրությունների մասին, որը երկուստեք հաստատվել է կնիքով ու ստորագրություններով: Ըստ այս համաձայնագրի, մինչեւ մայիս ամիսը Գյումրու համայնքն ու հասարակությունը որոշելու էին մեկ նկարի արժեքը մոտավորապես 20 մլն դրամի սահմաններում` նայած չափերին: Գումարների հայթայթման ճանապարհներն էին որոշվելու, որից հետո սկսվելու էին որմնանկարների վերականգման եւ քաղաքի մեջ տեղափոխման աշխատանքները:
Այս ամենի մասին քաղաքապետարանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Արտաշես Կարապետյանը տեղեկացրեց Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբում հրավիրած կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցներին: «Նրանց կողմից հարց էր առաջ քաշվում, թե ինչու երկաշարժից հետո, 20 տարուց ավելի ժամանակ է անցել եւ հիմա նոր ենք մտածում այդ մասին: Մեր պատասխանն այսպիսին էր, որ այդ 20 տարիների ընթացքում բավական մեծ թվով խնդիրներ կային չլուծված ու ամենամեծ խնդիրը դա անօթեւաններին էր: Հիմա երբ կառավարությունը լուծում է այդ խնդիրը, մենք կարող ենք զբաղվել այլ խնդիրներով,-պարզաբանում է Արտաշես Կարապետյանը,-բայց դեռ մայիս ամիսը չեկած մենք բախվում ենք ահա այսպիսի որոշման: Նշանակում է, հերթական անգամ շրջանցվում է համայնքի կարծիքն ու ցանկությունը»:
Հավաքված արվեստագետների կարծիքով Մինաս Ավետիսյանի գործերը Էրնեկյանի սեփականությունը հանդիսացող տարածք տեղափոխելով, այն էլ օդանավակայան, արժեզրկում է նշանակում: Դա նույնն է, որ ասենք Փարիզի Շառլ դե Գոլ օդանավակայանում տեղադրվի Մոնա Լիզայի բնօրինակը: Արվեստի գործերը հանրության համար են եւ դրանց համար կան հատուկ վայրեր, որտեղ ցանկացած մեկը կարող է այցելել ու դիտել, մի բան որ անհնար է ասենք օդանավակայանի նախագահական համալիրի դեպքում:
«Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Վահան Թումասյանն էլ իր հերթին ներկայացրեց անձամբ հայտնաբերած փաստեր կապված կառավարության որոշման եւ Շիրակի մարզպետարանի համապատասխան գործողությունների հետ: «Պարզվում է, որ փետրվարի 8-ին «Արմենիա» ՓԲԸ-ն նամակով դիմել է կառավարությանը Մինասի որմնանկարների հետ կապված ու ընդամենը մի 30 օր հետո որոշում է կայացվել, այսինքն մարտի 12-ին Շիրակի մարզպետարանն արդեն տալիս է թույլտվություն տեղափոխելու,դա շատ զարմանալի է,որովհետեւ սովորաբար կառավարությունը որոշումներն ընդունում է 4-5 ամիս անց, եղել են դեպքեր, որ մեկ տարի է տեւել: Փաստորեն մեկ ամսվա մեջ նամակ է ստացվել աէրոպորտից, բոլոր ատյաններով անցել է մեկ ամսվա մեջ ու դրվել է հաստատման,-տարակուսում է Վահան Թումասյանը,-մարզպետարանն իր թույլտվության մեջ նշել է, որ դիտողություններ ու առաջարկություններ չունեն: Միթե Շիրակի մարզպետը տեղյակ չէր, որ քաղաքի ավագանին ու քաղաքապետը հետաքրքրված են այդ խնդրով ու նամակներով դիմել են համապատասխան ատյաններին»:

Установить фрески Минаса Аветисяна в аэропорту значит обесценить их
“Второй по величине город не значит второстепенный. Когда картину “Девушка с куницей” хотели перевезти из Кракова в Варшаву, краковцы не дали это сделать, поскольку считали, что картина принадлежит их городу. Сейчас то же самое происходит здесь,- говорит гюмрийский скульптор Завен Коштоян. – Люди думают, раз это второй город, или, что еще хуже, второстепенный город, значит отсюда можно вывезти работы Минаса. Если надо, мы соберем деньги, или пусть мэрия, государство оплатят эти расходы, чтобы мы смогли сохранить эти работы в Гюмри”.
Правительство дало разершение благотворительному культурному “Минас Аветисян” на то, чтобы включенные в государственный список недвижимых памятников истории и культуры Ширакской области и являющиеся государственной собственностью фрески выдающегося армянского художника Минаса Аветисяна – “Прядут нитки” и “Молотьба” – были перевезены в Ереван и отреставрированы на средства ЗАО “Международные аэропорты ”Армения”. Согласно решению правительства РА, фреска “Молотьба” должна быть установлена в президентском терминале аэропорта “Звартноц”, а фреска “Прядут нитки” – в зале нового пассажирского терминала. Фрески передаются ЗАО “Международные аэропорты “Армения” в бессрочное и безвозмездное пользование”.
В 2010 г. на средства правительства были отреставрированы и перевезены в правительственное здание в Ереване две фрески Минаса. До этого, в 1990 г., усилиями исполкома горсовета Ленинанакана (бывшее название Гюмри) болгарские специалисты отреставрировали одну фреску художника, которая сейчас находится в здании Государственного драмтического театра им.В.Аджемяна. Однако последнее решение правительства вывело из себя интеллигенцию города. Постоянное стремление сосредоточить все ценности в столице возмутило многих деятелей культуры и искусства, и они обратились с открытым письмом к премьер-министру.
23 июня 2010 г. к главе правительства Тиграну Саргсяну, губернатору Ширака Ашоту Гизиряну и министру культуры Асмик Погосян обратился также совет старейшин Гюмри, который заверил, что готов выделить деньги из бюджета общины на то, чтобы спасти фрески от уничтожения и вывесить их в новом здании мэрии, новом здании картинной галереи, в находящемся в процессе реконструкции музее или в тех помещениях, которые будут предложены в ходе общественных обсуждений. Однако предложение совета старейшин Гюмри осталось без ответа.
Затем мэр Гюмри направил официальное письмо министру культуры, в котором попросил оказать содействие в вопросе осуществления реставрационных работ. В ответ госпожа Погосян прислала лаконичное письмо, в котором, в частности, говорилось: “Министерство культуры приветствует вашу инициативу и готово оказать содействие в деле реставрации, предоставив высококвалифицированных специалистов”.
Письмо было получено 12 января 2011. После этого между начальником отдела по вопросам культуры и молодежи мэрии Гюмри Арташесом Карапетяном, сыном художника Арманом Аветисяном и руководителем фонда “Минас Аветисян” Азатом Товмасяном была достигнута договоренность о подписании соглашения. Мэр Гюмри и фонд “Минас Аветисян” подписали соглашение о намерениях, которое заверили печатью и подписями. В соответствии с этим документом до мая общественность и власти Гюмри должны были изыскать деньги, после чего предстояло начать реставрацию фресок, а затем и их установку в одном из зданий города. Обо всем этом Арташес Карапетян сообщил участникам круглого стола, организованного в клубе “Аспарез”.
По мнению участвовавших в обсуждении деятелей культуры и искусства, установить произведения Минаса Аветисяна в аэропорту значит обесценить их. Это то же самое, как если бы оригинал “Моны Лизы” был установлен в парижском аэропорту “Шарль де Голль”. Произведения искусства предназначены для общественности, для этого существуют специальные места, однако в случае с президентским терминалом увидеть фреску будет невозможно.
В свою очередь председатель общественной организации “Ширак центр” Ваан Тумасян сообщил дополнительные сведения о решении правительства и действиях Ширакской областной администрации. “Оказывается, ЗАО “Армения” обратилось к правительству с письмом по поводу фресок Минаса 8 февраля, а уже через 30 дней было принято решение. То есть 12 марта администрация Ширакской области дала разрешение на перевозку картин, что удивительно, поскольку правительство обычно принимает решения через 4-5 месяцев, бывает, даже через год. Фактически полученное из аэропорта письмо прошло по всем инстанциям и было утверждено в течение всего месяца,- с недоумением заметил Ваан Тумасян. – В своем разрешении областная администрация написала, что не имеет замечаний и предложений. Но разве губернатор Ширака не знал о том, что совет старейшин и мэр Гюмри заинтересованы в этом вопросе и уже обратились с письмами в соответствующие инстанции?”.