Նոր օպերատոր «Արմենիա Էյրվեյզը» հավակնոտ ծրագրեր ունի
Չնայած այսօր Հայաստանում օդանավ շահագործողի վկայական ունի 6 ավիաընկերություն, ինչը նրանց իրավունք է տալիս իրականացնել առեւտրային փոխադրումներ, ընդամենը 1 օպերատոր է («Ավիակոմպանիա Արմենիա») աշխատում երկրում:
«Տարոն-Ավիան», «Atlantis European Airways»-ն ու «Մարս Ավիան» իրենց օդանավերը վարձակալությամբ հանձնել են օտարերկրյա շահագործողներին, իսկ «Արմենիա Էյրվեյզն» ու «Արմենիան հելիքոփթերսը», չնայած օդանավեր ունեն, դեռ չեն սկսել կամ հունի մեջ չեն մտել: Այս վերջին ավիաընկերությունը, որ մասնագիտացած է ուղղաթիռային փոխադրումներում, կատարում է ոչ կանոնավոր, պատվերով չվերթներ, այսինքն՝ ամեն ինչ կախված է պատվերի առկայությունից, իսկ «Արմենիա Էյրվեյզը» դեռ չի մեկնարկել:
Մովսեսյանի գերդաստանից՝ Դավուդյանին
Հայկական ընկերություններից հենց «Արմենիա Էյրվեյզն» է, որ առաջիկայում կարող է դառնալ երկրորդ փոխադրողը Հայաստանում: Ամեն դեպքում, տրամաբանությունն այդ մասին է խոսում: Իրականում, սակայն, սա նոր ընկերություն չէ: Հիմնադրվել է 2013-ին «Մեյն Ավիէյշըն Տեքնիքս» ՍՊԸ-ի ու երեւանցի Արմեն Սարգսյանի կողմից (50-50 համամասնությամբ), ով եղել է նաեւ ավիաընկերության տնօրենը: Հետագայում նրան տնօրենի պաշտոնում փոխարինել է Կարեն Ռաֆիկի Մովսիսյանը, ով ՔԱԳՎ նախկին պետ Արտյոմ Մովսեսյանի հորեղբոր որդին է: Կ. Մովսիսյանը նաեւ նշված ՍՊԸ-ի սեփականատերն էր, այսինքն՝ իրավաբանորեն «Արմենիա Էյրվեյզի» 50 տոկոսի տերը:
Ժամանակին «Արմենիան» շահագործում էր 4-տեղանոց «Diamond DA40-TDI» ինքնաթիռ (EK-225 գրանցումով): Այն օգտագործվում էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի հարեւանությամբ գործող Ավիաուսումնական կենտրոնի ուսանողների ուսումնական թռիչքների համար: Արտյոմ Մովսեսյանի՝ պաշտոնից հեռանալուց հետո (2016 թ.) օդանավը պարապուրդի մատնվեց: Ինքնաթիռի սեփականատերը «ՄԱՏ»-ն է: Այսօր այն կանգնած է «Էրեբունի» օդանավակայանում:
Մինչ «Արմենիային» վերադառնալը նշենք, որ «ՄԱՏ»-ի ներկայիս տերերն են «Ավիաքլաբ» ՍՊԸ-ն (99 %) եւ Կարեն Մովսիսյանը (1 %): Իր հերթին «Ավիաքլաբի» սեփականատերը Արտյոմ Մովսեսյանի մայրն է՝ Երանուհի Մովսեսյանը: Սա նշանակում է, որ «Մեյն Ավիէյշըն Տեքնիքս» ՍՊԸ-ն իրականում պատկանում է ՔԱԳՎ նախկին պետին:
Ո՞վ է Առլեն Դավուդյանը
Հիմա «Արմենիա Էյրվեյզն», ըստ մեր տեղեկությունների, այլեւս կապ չունի Մովսեսյանների հետ: 2018-ի փետրվարին դրա տնօրեն է դարձել պարսկահայ Առլեն Դավուդյան-Զարնաին: Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Դավուդյանը նաեւ ավիաընկերության սեփականատերն է: Ըստ այդմ՝ նա 50.000 դոլարով գնել է ընկերությունը, իսկ ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ «Արմենիայի» ունեցած օդանավ շահագործողի վկայականը, քանի որ մինչ այս «Արմենիան» մեծ հաշվով եղել է ընդամենը «թղթային» ընկերություն:
Առլեն Դավուդյան-Զարնաին ավելի հայտնի էր որպես իրանական մի շարք ավիաընկերությունների ներկայացուցիչ Հայաստանում: Ժամանակին, մասնավորապես, նա իրանական «Caspian Airlines» ընկերության ներկայացուցիչն էր: 2009-ի հուլիսի 15-ին այս օպերատորի՝ Թեհրանից Երեւան թռչող «Տու-154» ինքնաթիռը աղետի ենթարկվեց Ղազվին քաղաքի մոտ՝ դառնալով 168 հոգու մահվան պատճառ:
Դավուդյանի «Տաթեւ ՏՏՏ» տուրիստական գործակալությունը իրանական «Mahan Air» եւ «Iran Aseman Airlines» ընկերությունների ներկայացուցիչն է Հայաստանում: Ներկայում սրանք Թեհրանից թռչում են Երեւան: «Տաթեւ ՏՏՏ»-ն Դավուդյանների ընտանեկան բիզնեսն է, դրա հիմնադիրներն են Առլեն Դավուդյանը եւ նրա կինը՝ Ժիզել Բանդարին: Երկուսն էլ ներկայում ՀՀ քաղաքացիներ են: Նրանց որդիները՝ Սեւակն ու Արամը, նույնպես այս բիզնեսի մեջ են:
Առլեն Դավուդյանը ժամանակին իր իրանցի գործընկերների հետ ներգրավված է եղել Հայաստանում հիմնված մի շարք այլ ընկերություններում եւս. «Սեյվտրանս», «Սքայլիմիտ» (հետագայում լուծարվել են), «Ռոյալ Էքսպրես Տուր», «Թրասթ Թրավել» (երկուսն էլ գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցրել են), «Նորք Ռեզիդենս» (ներկայում գործում է):
Հավակնոտ նախագիծ
«Արմենիա Էյրվեյզին» մոտ կանգնած մեր աղբյուրը հայտնել է, որ Դավուդյանը հավակնոտ ծրագրեր ունի: Մասնավորապես, նա ցանկանում է Երեւանից չվերթներ իրականացնել դեպի Եվրոպա, Ռուսաստան ու Չինաստան: Ծրագիր կա Երեւանն իբրեւ տարանցիկ կետ օգտագործել Մոսկվայի ու Չինաստանի միջեւ: Հեռանկարում նաեւ դեպի ԱՄՆ չվերթների բացումն է:
Թե ինչպիսի ճակատագիր կունենա այս ամենը, ցույց կտա ժամանակը, մանավանդ որ մրցակցությունը հատկապես ռուսական օպերատորների հետ, ինչպես ցույց է տվել փորձը, երբեմն շատ կոշտ է լինում, էլ չենք խոսում անհավասար հնարավորությունների մասին:
Առաջին օդանավերն արժեցել են մոտ 5,5 մլն դոլար
«Արմենիան» արդեն 2 սեփական ինքնաթիռ ունի՝ «Airbus A310»: Հնարավոր է ընկերությունը ձեռք բերի եւս մի քանի «Embraer», ինչպես նաեւ «Airbus A330»: Այս վերջինն, օրինակ, կարող է ծառայել դեպի ԱՄՆ չվերթներին:
Հունիսի 20-ին եւ 25-ին Բուխարեստից Երեւան ժամանեցին «Airbus A310-325» տիպի օդանավերը, որոնք Հայաստանում ստացան EK-31001 եւ EK-31002 համարները: Ինքնաթիռներն այժմ կայանված են «Զվարթնոցում»: Օդանավերը նախկինում շահագործել է Ռումինիայի ազգային փոխադրող «TAROM»-ը:
Մեր ձեռքի տակ ունենք փաստաթղթեր, ըստ որոնց, երկու ինքնաթիռները գնելու ցանկություն են ունեցել «AerSale» կորպորացիան, որը մասնագիտացած է օդանավերի եւ ավիացիոն սարքավորումների վաճառքի, վարձակալության, տեխնիկական ծառայությունների մեջ, ինչպես նաեւ թուրքական «VEGA Aviation» ընկերությունը: Ըստ փաստաթղթերի՝ «AerSale»-ը 2 օդանավերի եւ մի քանի սարքերի (շարժիչներ, օժանդակ ուժային համակարգ) համար պատրաստ է եղել վճարել 4,6 մլն դոլար: Թուրքական կողմն առաջարկել է 3,25 մլն դոլար: Ավելի ուշ, սակայն, ռումինները փոխըմբռնման հուշագիր են կնքել «Արմենիա Էյրվեյզի» ղեկավար Առլեն Դավուդյանի հետ: Ըստ հուշագրի՝ 2 օդանավերն ու տեխնիկական մասերը գնահատվել են 5,48 մլն դոլար (առանց հարկերի եւ այլ ծախսերի):
Նշենք, որ երկու օդանավերն էլ 1992 թ. արտադրության են կամ 26 տարեկան, ինչը պատշաճ տարիք է ինքնաթիռների համար: Թե ինչու է «Արմենիա Էյրվեյզը» հին օդանավեր գնել, մեր աղբյուրը հայտնել է, որ խնդիրը ֆինանսն է: Ըստ այդմ՝ ընկերությունը վարկ է վերցրել Հայաստանում գործող բանկերից մեկից:
«A310-300» օդանավերը, ինչպիսին են «Արմենիայի» ինքնաթիռները, առաջին թռիչքը կատարել են 1985-ին: Առավելագույն թռիչքային հեռավորությունը 9540 կմ է, ծանրաբեռնվածությունը՝ 164 տոննա, կարող են տեղավորել 220-275 ուղեւոր:

Новый оператор “Армения Эйрвейз” намерен осуществить амбициозные проекты
Несмотря на то, что в Армении сертификат эксплуатанта воздушного судна имеют шесть авиакомпаний, что дает им право осуществлять коммерческие перевозки, в стране работает только один оператор (авиакомпания “Армения”).
“Тарон-Авиа”, “Atlantis European Airways” и “Марс Авиа” сдали свои самолеты в аренду иностранным эксплуатантам, а “Армения Эйрвейз” и “Армениан хеликоптерс”, несмотря на наличие самолетов, пока не начали работать или только приступили к работе. Последняя авиакомпания, специализировавшаяся в вертолетных перевозках, осуществляет нерегулярные заказные рейсы, а “Армения Эйрвейз” пока не начала работать.
От семьи Мовсесян – Давудяну
Из армянских компаний именно “Армения Эйрвейз” в ближайшее время может стать вторым перевозчиком в Армении. В любом случае именно об этом свидетельствует настрой компании. В действительности это не новая компания. Она была создана в 2013 году ООО “Мейн Авиэйшн Текникс” и жителем Еревана Арменом Саргсяном (в пропорции 50/50), который был также директором авиакомпании. В дальнейшем в должности директора его сменил Карен Мовсисян, двоюродный брат бывшего начальника Главного управления гражданской авиации Артема Мовсесяна. К.Мовсисян был также собственником указанного ООО, то есть юридически владельцем 50 процентов “Армения Эйрвейз”.
В свое время “Армения” эксплуатировала 4-местный самолет “Diamond DA40-TDI” (регистрационный номер EK-225), который использовался для учебных полетов студентов действующего по соседству с аэропортом “Звартноц” Авиационного учебного центра. После ухода Артема Мовсесяна с должности начальника ГУГА (2016 г.) самолет простаивал. Его владелец – “МАТ”. В настоящее время самолет стоит в аэропорту “Эребуни”.
Перед тем, как вернуться к компании “Армения”, отметим, что нынешними владельцами “МАТ” являются ООО “Авиаклаб” (99%) и Карен Мовсисян (1%).
В свою очередь компания “Авиаклаб” принадлежит матери Артема Мовсесяна – Ерануи Мовсесян. Это значит, что в действительности владельцем ООО “Мейн Авиэйшн Текникс” является бывший начальник ГУГА.
Кто такой Арлен Давудян
По нашим сведениям, ”Армения Эйвейз” уже не имеет отношения к Мовсесянам. В феврале 2018 г. ее директором стал армянин из Ирана Арлен Давудян-Зарнаи. Как сообщил наш источник, Давудян является также собственником авиакомпании. Он купил компанию за 50 тысяч долларов, точнее, купил принадлежащее “Армении” сертификат эксплуатанта ВС, поскольку до этого “Армения” по большому счету была компанией лишь “на бумаге”.
Арлен Давудян-Зарнаи больше известен как представитель ряда иранских авиакомпаний в Армении. Он, в частности, был представителем иранской “Caspian Airlines”. 15 июля 2009 г. принадлежавший этому оператору самолет “ТУ-154” разбился близ города Казвин, став причиной гибели 168 человек.
Принадлежащее Давудяну турагентство “Татев ТТТ” является представителем иранских авиакомпаний “Mahan Air” и “Iran Aseman Airlines” в Армении. В настоящее время эти компании выполняют полеты из Тегерана в Ереван. “Татев ТТТ” – семейный бизнес Давудянов. Его учредителями являются Арлен Давудян и его жена Жизель Бандари. В настоящее время оба граждане Армении. В бизнес вовлечены и их сыновья – Севак и Арам.
В свое время Арлен Давудян вместе со своими иранскими партнерами участвовал в ряде основанных в Армении компаний: “Сейвтранс”, “Скайлимит” (в дальнейшем обе были ликвидированы), “Роял Экспресс Тур”, “Траст Травел” (обе компании временно прекратили свою деятельность), “Норк Резиденс” (в настоящее время действует).
Амбициозный проект
Источник, близкий к “Армения Эйрвейз”, сообщил, что Арлен Давудян собирается осуществить амбициозный проект. В частности, он хочет выполнять рейсы из Еревана в Европу, Россию и Китай. Планируется также использовать Ереван в качестве транзитного пункта при выполнении рейсов из Москвы в Китай. В перспективе – выполнение рейсов в США.
Будут ли осуществлены эти планы, покажет время, тем более, что конкуренция, в частности с российскими операторами, иногда бывает довольно жесткой, не говоря уже о неравных возможностях.
Первый самолет стоил около 5,5 млн долларов
“Армения” уже имеет два собственных самолета “Airbus A310”. Не исключено приобретение еще нескольких “Embraer“, а также “Airbus A330”. Последний может использоваться для полетов в США.
20 и 25 июня из Бухареста в Ереван прибыли самолеты “Airbus A310-325”, которые получили в Армении регистрационные номера EK-31001 и EK-31002. В настоящее время самолеты находятся в аэропорту “Звартноц”. Ранее они эксплуатировались национальным перевозчиком Румынии – компанией “TAROM”.
Согласно имеющимся в нашем распоряжении документам, желание приобрести оба самолета изъявила корпорация “AerSale”, специализирующаяся в продаже, лизинге самолетов и авиационного оборудования, оказании технических услуг, а также турецкая компания “VEGA Aviation”. По документам за два самолета и несколько видов аппаратуры “AerSale» готова была заплатить 4,6 млн долларов. Турецкая сторона предложила 3,25 млн долларов. Позже, однако, румыны подписали меморандум о взаимопонимании с руководителем “Армения Эйрвейз” Арленом Давудяном. Согласно документу, два самолета и технические детали были оценены в 5,48 млн долларов США (без налогов и других расходов).
Отметим, что оба самолета 1992 г. призводства, то есть им по 26 лет, что уже считается солидным возрастом. На вопрос, почему “Армения Эйрвейз” приобрела старые самолеты, наш источник сказал, что проблема была в финансах. Компания взяла кредит в одном из банков Армении.
Самолеты “A310-300”, которые использует компания “Армения”, совершили свои первые полеты в 1985 г. Максимальная дальность полета – 9540 км, нагрузка – 164 тонны, на борту могут находиться 220-275 пассажиров.