ԱԳՆ-ն խուսափում է պատասխանել հարցին՝ նախկին պաշտոնյաները հանձնե՞լ են դիվանագիտական անձնագրերը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից չեն հստակեցնում՝ նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Հովիկ Աբրահամյանը և այլ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հանձնե՞լ են իրենց դիվանագիտական անձնագրերը ԱԳՆ, թե ոչ: Դեռևս հուլիսի 9-ին «Հետքը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր ԱԳՆ՝ խնդրելով հայտնել, թե արդյոք նախկին կառավարության անդամները, նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը և Հովիկ Աբրահամյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Արման Մկրտումյանը, Անվտանգության խորհրդի նախկին անդամներ Վիգեն Սարգսյանը, Արմեն Գևորգյանը, Վլադիմիր Գասպարյանը, Էդվարդ Նալբանդյանը, ԱԱԾ նախկին պետ Գևորգ Կուտոյանը, ԱԺ նախկին պատգամավորները հանձնե՞լ են իրենց դիվանագիտական անձնագրերը հյուպատոսական վարչություն:
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ձեռնարկել է քայլեր պաշտոնավարման ավարտից հետո համապատասխան պաշտոնատար անձանց և վերջիններիս ընտանիքների անդամների դիվանագիտական անձնագրերն ԱԳՆ հյուպատոսական վարչություն հանձնելու նպատակով: Արտաքին գործերի նախարարություն չհանձնված, ինչպես նաև կորած դիվանագիտական անձնագրերը նախարարությունը հայտարարում է անվավեր»,- ասված է հարցման պատասխանում:
«Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի 49-րդ հոդվածի համաձայն՝ դիվանագիտական անձնագիր կրելու իրավունք ունի հանրապետության նախագահը, վարչապետը, Ազգային ժողովի նախագահը, Սահմանադրական դատարանի նախագահը և նրանց ընտանիքների անդամները, հանրապետության պաշտոնաթող նախագահը, Ամենայն հայոց կաթողիկոսը, Սահմանադրական դատարանի դատավորները, Կառավարության անդամները, Ազգային ժողովի պատգամավորները, Անվտանգության խորհրդի անդամները, Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական մարմիների ղեկավարները, իսկ կոլեգիալ մարմինների դեպքում՝ դրանց նախագահները, Վճռաբեկ դատարանի նախագահը, գլխավոր դատախազը, Կենտրոնական բանկի նախագահը, մարզպետները, Երևանի քաղաքապետը:
Ինչպես նաեւ` Արտաքին գործերի նախարարությունում և դրան ենթակա մարմնում պաշտոն զբաղեցնող անձինք՝ ծառայողական գործուղումների նպատակով:
Օտարերկրյա պետություն դիվանագիտական ծառայության մեկնած դիվանագիտական ներկայացուցիչները, դիվանագետները, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները՝ ամուսինը և մինչև 21 տարեկան չամուսնացած և խնամքի տակ գտնվող զավակները՝ նրանց հետ օտարերկրյա պետություն մեկնելիս:
Չնայած հարցման մեջ խնդրել էինք տեղեկացնել, թե նշված ցուցակից ովքեր են հանձնել իրենց դիվանագիտական անձնագրերը, սակայն ԱԳՆ պատասխանում այդպես էլ չի նշվել որևէ նախկին բարձրաստիճան անձի անուն, որը հանձնել է իր անձնագիրը:
«Հետք»-ին հայտնի էր դաձել, որ նախկին նախարարներ Գագիկ Խաչատրյանը, Գագիկ Բեգլարյանը, ԱԺ նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և վերջիններիս ընտանիքների անդամներն ունեն դիվանագիտական անձնագրեր (սա չի վերաբերում Հովիկ Աբրահամյանի որդուն՝ Արգամ Աբրահամյանին, որը որպես ԱԺ պատգամավոր իրավունք ունի կրել դիվանագիտական անձնագիր) և ճամփորդում են դրանցով: Արտաքին գործերի նախարարին խնդրել էինք կամ հաստատել, կամ հերքել այս տեղեկությունը, սակայն պատասխանում այս հարցին անդրադարձ չկա:
Դիվանագիտական անձնագրեր տալու և վերցնելու կարգի համաձայն՝ պաշտոնավարման ավարտից հետո համապատասխան պաշտոնատար անձինք իրենց դիվանագիտական անձնագրերը տասնօրյա ժամկետում անձամբ կամ իրենց ներկայացուցիչների միջոցով հանձնում են հյուպատոսական վարչություն` ի պահ:
Հետաքրքրվել էինք, թե ինչ է արվում այն դեպքում, երբ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը պաշտոնավարման ավարտից հետո կամ վերջինիս ընտանիքի անդամը չի հանձնում դիվանագիտական անձնագիրը: ԱԳՆ պատասխանում հղում է արվում «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի 50-րդ հոդվածի 3-րդ կետին, ըստ որի` ԱԳՆ չհանձնված, ինչպես նաև կորած դիվանագիտական անձնագրերը նախարարությունը հայտարարում է անվավեր:
Խնդրել էինք նաև տեղեկություն տալ այն մասին, թե այս տարվա հունիս ամսվա տվյալներով` քանի՞ դիվանագիտական անձնագիր է հաշվառված: Այս հացին պատասխանելու համար նախարարությունը լրացուցիչ ժամանակ է խնդրել:

МИД уклоняется от ответа на вопрос, сдали ли бывшие чиновники свои дипломатические паспорта
Министерство иностранных дел Армении не уточняет, сдали ли бывшие премьер-министры Карен Карапетян, Овик Абрамян и другие высокопоставленные должностные лица свои дипломатические паспорта в консульское управление МИД или нет.
9 июля Heq.am направил в МИД письменный запрос с просьбой сообщить, сдали ли свои дипломатические паспорта в консульское управление внешнеполитического ведомства экс-премьеры Карен Карапетян и Овик Абрамян, бывший председатель Кассационного суда Арман Мкртумян, бывшие члены Совета безопасности Виген Саргсян, Армен Геворкян, Владимир Гаспарян, Эдвард Налбандян, бывший начальник Службы нацбезопасности Геворк Кутоян, бывшие депутаты парламента.
В полученном нами ответе говорилось: “Министерство иностранных дел Армении предприняло шаги с целью сдачи в консульское управление МИД диппаспортов вышедших в отставку соответствующих должностных лиц и членов их семей. Не сданные в МИД, а также утерянные дипломатические паспорта министерство объявляет недействительными”.
В соответствии со ст.49 закона РА “О дипломатической службе” право иметь диппаспорт имеют президент страны, премьер-министр, председатель Национального Собрания, председатель Конституционного суда и члены их семей, президент в отставке, Католикос Всех Армян, судьи Конституционного суда, члены правительства, депутаты Национального Собрания, члены Совета безопасности, руководители предусмотренных Конституцией госорганов, в случае коллегиальных органов их председатели, председатель Кассационного суда, генпрокурор, председатель Центробанка, губернаторы, мэр Еревана. А также лица, занимающие должности в МИД и подведомственном ему органе с целью служебных командировок.
Кроме того, отбывающие на дипломатическую службу в зарубежные страны диппредставители, дипломаты, а также члены их семей – муж или жена и не состоящие в браке и находящиеся под опекой дети до 21 года в случае отъезда с родителями в зарубежную страну.
Несмотря на то, что в запросе мы просили сообщить, кто из представленного списка сдал свои дипломатические паспорта, МИД в своем ответе не назвал ни одного сдавшего диппаспорт бывшего высокопоставленного чиновника.
Heq.am стало известно, что бывшие министры Гагик Хачатрян, Гагик Бегларян, бывший депутат парламента Вардан Айвазян, бывший губернатор Сюника Сурик Хачатрян, бывший премьер-министр Овик Абрамян и члены его семьи разъезжают с дипломатическими паспортами (это не относится к сыну О.Абрамяна Аргаму Абрамяну, который как депутат Национального Собрания имеет право иметь диппаспорт). Мы просили министра иностранных дел подтвердить или опровергнуть это сведения, однако в ответе МИД об этом ничего не говорится.
В соответствии с порядком получения и возвращения дипломатического паспорта завершившие свою деятельность на том или ином посту должностные лица обязаны в десятидневный срок лично или через своих представителей сдать диппаспорта на хранение в консульское управление МИД.
Нас также интересовало, какие шаги предпринимаются в случае, если бывшее высокопоставленное должностное лицо или член его семьи не сдает свой диппаспорт. В ответе МИД содержится ссылка на п.3 ст.50 закона РА “О дипломатичческой службе”, согласно которому не сданные в МИД или утерянные диппаспорта министерство объявляет недействительными.
Мы также просили предоставить информацию о том, сколько диппаспортов находится на учете по положению на июнь этого года. Для предоставления этих данных МИД попросил дополнительное время.