«Հայրենիքդ գնահատում ես օտարության մեջ»
«Հունաստանում 40-50 հազար հայ կա, որից 16-17 հազարը այստեղ ծնված հունահայերն են: Մնացածը Հայաստանից են եկել վերջին 10-15 տարիների ընթացքում»,-Աթենքում մեր հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ պաշտոնաթերթ «Ազատ օր» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հովսեփ Պառազյանը: 1 մլն գաղթական ունեցող Հունաստանում ճշգրիտ հայտնի չէ հայ գաղթականների թիվը: «Շատերը գալիս են ու գնում են կղզիներ' աշխատելու, ոչ մի տեղ չեն գրանցվում»,-ասում է Աթենքի «Հայաստան» հասարակական-մշակութային կենտրոնի համանուն թերթի խմբագիր Դավիթ Այվազյանը:
Հունաստանի հայ համայնքը միախմբված չէ. այստեղ, ինչպես հավանաբար Սփյուռքի մյուս գաղթօջախներում, համայնքը պառակտված է ըստ կուսակցական, ըստ եկեղեցական (Էջմիածնական եւ Անթիլիասական թեմեր) եւ ըստ «հայաստանցի-հունաստանցի» պատկանելության:
«Մեր նոր եկող հայրենակիցների պրոբլեմն այն էր, որ գալիս էին, բայց հայկական շրջանակներում, ակումբներում, միություններում տեղ չունեին: Սփյուռքում ամեն ինչ կուսակցականացված է, կամ պետք է իրենցից լինես, կամ մեկուսանաս: Անթիլիասական թեմի կողմից նոր եկողներին չընդունելու քաղաքականություն վարվեց, մանավանդ երեխաներին չէին ընդունում իրենց դպրոցներ, մեծ թվով երեխաներ չկարողացան հայկական դպրոց գնալ եւ գնացին հունական: Դաշնակցականների եւ ռամկավարների վարժարանները հնարավորություն ունեին Հայաստանից եկած երեխաներին ընդունելու, բայց չարեցին: Այդպես էլ հունանում են երեխաները: Կուսակցականները բացեիբաց ասում են' չօգնելով պատճառ լինենք, որ Հայաստանից եկածները ետ գնան: Բայց հարցն այն է, որ եթե այստեղ չեն կարողանում եկածները հաստատվել, ապա գնում են կղզիներ, եւ նրանց մասին ոչ ոք ոչինչ չի իմանում: Բայց չէ՞ որ եթե Հայաստանը թողնում են, ուրեմն այնտեղ էլ պրոբլեմ կա»,-ասում է Դավիթ Այվազյանը:
«Ես Հայաստանում եմ»
Աթենքում հայերին կարելի է հանդիպել երեք վայրում' ռամկավարներին' Ռամկավար-Ազատական կուսակցության գրասենյակում, դաշնակցականներին' ՀՅԴ գրասենյակում, իսկ անկուսակցականներին, որոնք հիմնականում Հայաստանից գնացածներն են, «Հայաստան» մշակութային-հասարակական կենտրոնում: ՀՅԴ-ն այստեղ առաջատար դիրքեր ունի եւ, հավանաբար, իր առավելությունը գիտակցելով' առանձնապես շփումներ չունի ո՛չ ռամկավարների, ո՛չ էլ անկուսակցական մյուս հայերի հետ: «Մեզ անգամ իրենց միջոցառումներին, տոնական օրերի հանդիսություններին չեն հրավիրում»,-ասում են «Հայաստան» կենտրոնի մշտական այցելուները: Ռամկավարները Աթենքի կենտրոնական թաղամասերից մեկում սեփական եռահարկ շենք ունեն, որտեղ գտնվում է նաեւ նրանց պաշտոնաթերթ «Նոր աշխարհ»-ի խմբագրությունը: Մեծ խաղահրապարակը, մարզադահլիճը' զինված նորագույն սարքավորումներով, երաժշտական գործիքներով հագեցած երաժշտական ակումբը, հայաստանցի հայերի վկայությամբ, գրեթե միշտ դատարկ է. դրանք չեն տրամադրվում նորեկ երիտասարդներին: Կուսակցության անդամներ ընկեր Սարգիսն ու ընկեր Հակոբը բողոքում էին մեզ հայ երիտասարդների' կուսակցության, քաղաքական եւ ազգային խնդիրների նկատմամբ անտարբերությունից:Ռամկավարները գիտակցում էին, որ կուսակցությունը սերնդափոխության, երիտասարդներով' հատկապես Հայաստանից եկած, համալրման լուրջ խնդիր ունի, բայց եւ խոստովանում էին, որ իրենք այդ ուղղությամբ ընդառաջ ոչ մի քայլ չեն անում:
Հայաստանից 1996-ին ընտանիքով Աթենք եկած Մինասն ասում է, որ հայ մնալու եւ Հայաստանի հետ կապը պահպանելու միակ հնարավորությունը «Հայաստան» կենտրոնն է: «Իմ տղային հայկական դպրոց չընդունեցին' ասելով, թե տեղ չկա: Բայց երկու դպրոցներում էլ' թե՛ ռամկավարներին պատկանող, թե՛ դաշնակցականներին, ազատ տեղեր կային: Ստիպված տարա հունական դպրոց»: Մինասի տղան' Կարապետը, չի տարբերվում հույներից, եւ Հայաստան վերադառնալու մտադրություն չունի: «Էստեղից կարող է գնամ ԱՄՆ' պրոֆեսիոնալ երաժշտությամբ զբաղվելու, բայց Հայաստան դժվար թե գամ, եթե գամ էլ' իբրեւ տուրիստ»,-ասում է Կարոն:
««Հայաստան» հասարակական-մշակութային կենտրոնը հիմնադրվեց 2000 թվականին: Ես նոր էի եկել Պարսկաստանից: Մեր նոր եկող հայրենակիցների պրոբլեմն այն էր, որ գալիս էին, բայց հայկական շրջանակներում, ակումբներում, միություններում տեղ չունեին: Սկզբնական շրջանում նրանք ոչ կեցության իրավունք ունեն, ոչ աշխատանք, ոչ լեզու գիտեն, մեկուսացվում են, օդի մեջ են: Տեսնում էինք նրանց խնդիրները' խենթացած վիճակի մեջ էին: Նույն ժամանակ այստեղ Հայաստանից միջպետական համաձայնագրով եկած ուսանողներ կային, որոնք նման դժվարություններ ունեին. երբ գալիս էին, իրենց դիմավորող չկար, չգիտեին' ո՞նց գնային համալսարան: Մենք ծանոթացանք այդ տղաներից մի քանիսի հետ, որոնք հիմա արդեն ետ են վերադարձել Հայաստան: Մի քանի անգամ նրանք փորձ արեցին հայկական որոշ շրջանակների հետ կապ հաստատել, տեղացի հայերի ուսանողական միություն ստեղծել, բայց չստացվեց, որովհետեւ իրենց նախ եւ առաջ ասացին, որ պետք է կուսակցության շարքերն անցնեն: Նույն ժամանակ այստեղ աշխատող մեր հայրենակիցներով խորհրդակցեցինք եւ որոշեցինք ստեղծել այս կենտրոնը' մեր նոր եկող հայրենակիցներին աջակցելու համար: Այդ շրջանում շատ երիտասարդ աղջիկներ էին գալիս եւ թուղթ ստանալու համար միայն ամուսնանում էին հույների հետ: Ուսանողներն են կառուցել այս կենտրոնը կամավոր, առանց դրամի: Հիմնական օգնությունը այն հունահայերը ցուցաբերեցին, ովքեր կտրված են տեղի կուսակցականացված համայնքից: Նրանցից շատերն անգամ հայերեն չեն խոսում, բայց միշտ նվիրատվություն են անում այս կենտրոնին»,-պատմում են կենտրոնի հիմնադիրներ Մինաս Մինասյանը եւ Դավիթ Այվազյանը:
2000 թվականից կենտրոնը հրատարակում է «Հայաստան» թերթը' 1500 տպաքանակով, որը լուրեր է հաղորդում հիմնականում Հայաստանի մասին: «Այստեղի մեր հայրենակիցները հայրենիքից ինֆորմացիայի կարիք ունեն, այստեղի նորություններով այնքան էլ հետաքրքրված չեն»,-ասում է խմբագիրը: Կենտրոնում հայերենի, հունարենի եւ անգլերենի անվճար դասընթացներ են կազմակերպվում երեխաների համար Հայաստանից Հունաստան բնակության եկած հայ ուսուցիչների, ուսանողների միջոցով: «Հայաստան» կենտրոնում կիրակնօրյա հայկական դպրոց է գործում: Ծնողների եւ ուսուցիչների ջանքերով երեխաները բեմադրություններ են դնում, կազմակերպում Ամանօրյա եւ այլ միջոցառումներ:
Տիկին Մարետան ուսուցչուհի է Վանաձորից, Աթենք է եկել 9 տարի առաջ, հետո բերել է միակ դստերը, ապա' երկու տարի առաջ, հորն ու մորը: Կիրակի օրերին նա «Հայաստան» կենտրոնի դպրոցում պատմություն եւ հայոց լեզու է դասավանդում:
Աշխատանքային օրերին երեկոյան ժամը 8-ից Աթենքի հայաստանցի հայերը հավաքվում են «Հայաստան» կենտրոնում' տեղեկանալու միմյանց «հունաստանյան եւ հայաստանյան» հոգսերին, փոխանակելու հայրենիքից ստացված լուրերը: Ցանկացած խոսակցություն այստեղ հանգում է Հայաստանին:
«Մարդիկ արդեն որ իրար են զանգում, հարցնում են' որտե՞ղ ես, պատասխանում են' Հայաստանում եմ: Մենք մի փոքրիկ Հայաստան ենք ստեղծել այստեղ: Եվ մի սկզբունք ունենք' չպետք է թողնենք, որ կենտրոնը կուսակցականացվի»,-ասում է Դավիթ Այվազյանը:
«Մի օր բոլորս վերադառնալու ենք»
«Արվեստագետի համար դժվար է 40 տարեկանում դուրս գալ երկրից ու նոր տեղում միջավայր ստեղծել: Ոնց որ ծառը արմատով հանես»,-ասում է նկարիչ Արմեն Գիզգիզյանը: 2001թ. նա ընտանիքի' կնոջ եւ երկու երեխաների հետ Հայաստանից մեկնել է Հունաստան' Աթենք, ժամանակավոր բնակության: «Սկզբից որոշել էի 6 ամսով գալ, մի 4-5 հազար ետ գցել ու ետ գալ, էն ժամանակ' 2001-ին, 5.000-ը ահագին գումար էր, ես դրանով գոնե իմ ընտանեկան հարցերը կկարգավորեի, չէի դնի իմ ներկերը վաճառեի կամ գնայի բարձրվոլտային կաբելներ հալեցնեի օրական 2000 դրամով, որ գոնե հացի փող հասցնեմ, իսկ շաբաթ-կիրակի գնամ Վերնիսաժ մի բան ծախեմ: Եթե այն ժամանակ Երեւանում ամսական 200 դոլար աշխատեի, կարող էի ապրել: Բայց հիմա էստեղ 1500 եվրո աշխատում եմ, էլի նորմալ չեմ ապրում, ամսվա ծախսերն եմ փակում ու մի քիչ էլ Հայաստան փող եմ ուղարկում: Էստեղ վարձը եւ այլ կոմունալ ծախսերը մեջքդ կոտրում են»,-ասում է Արմենը: Երեւանից մեկնելիս Արմեն Գիզգիզյանն իր հետ վերցրել է որոշ նկարներ, որոնք Աթենք հասնելուց երկու շաբաթ հետո հաջողել է վաճառել:
«Ինձ առաջարկեցին ազգանունս փոխած ներկայանալ' հաջողություն ունենալու համար, բայց չփոխեցի»,-ասում է նկարիչը: Հարմարվելով եվրոպացի գնորդների ճաշակին' Արմենը նկարում է այն, ինչի պահանջարկը կա. «Նկարում եմ ոչ կրոնական թեմաներով, ավելի շատ պահանջարկ ունեն սիմվոլիստական, միթոլոգիական աշխատանքները: Կտավը չպետք է լինի որեւէ ազգի կրոնական, պատմական թեմայով»: Իր աշխատանքները նկարիչը հանձնում է Աթենքի սալոն-պատկերասրահներին: «Նկարը մետրով են գնում' 1 x 1մ կտավը 300 եվրո արժե, նկարչից այդքանով գնում են, իրենք վաճառում են 1500-2000 եվրո»: Օտարության մեջ առօրյա հոգսերի ծանրությունից կքած նկարիչը մի կողմ է դրել ստեղծագործական ցանկությունները: «Ի՞նչ երազանք ունես, կուզենայի՞ր Աթենքում կամ Երեւանում անհատական ցուցահանդես ունենալ» հարցին պատասխանում է. «Ես մի բան եմ երազում' նյութականս կարգավորվի եւ վերադառնամ, որովհետեւ հոգնում եմ... Հոգնում եմ մենակ մնալուց: Քո մաստի մարդ չկա, որ շփվես հետը, հայհոյես վիճակդ, վերջապես նստես հետը ու լռես: Որովհետեւ ուրիշ միջավայրում ես մեծացել, ոնց որ արմատներից մարդուն պոկես, բերես: Հիմա կասես' հո զոռով չեն քեզ բերել, ինքդ ես եկել: Իմ կարգավիճակով քանի~ տասնյակ հազար հայեր կան: Կողքից մարդիկ ասում են' դավաճան են, հայրենիքը լքել են: Բայց հավատացնում եմ, որ օտարության մեջ գտնվողների մեջ շատերը շատ ավելի արժանի են հայ կոչվելուն, քան նրանք, ովքեր էդպես խոսում են: Ճիշտ է, հայն առաջին հերթին էն մարդն է, որն ապրում է հայրենիքում, բայց ավելի գնահատում ես երկիրդ, երբ օտարության մեջ ես:
Հայաստանի ժողովրդին երեւի պիտի տանեն մի քանի տարի ուրիշ տեղ ապրեն, հասկանան հայրենիքը, հետո ետ բերեն, որ իրար հետ սիրով, առանց մունաթի ապրեն: Այստեղ ստեղծագործական վիճակդ կամաց-կամաց քնում է, հումորդ էլ է բթանում: Մեկ-մեկ կնոջս ասում եմ' անտենաս չի բռնում էստեղ»:
Հայաստան վերադարձի մասին երազում էին Աթենքում մեզ հանդիպած բոլոր հայաստանցիները, սակայն դրա իրական հնարավորությունը քչերն էին պատկերացնում: «Խնդիրն այն է, որ երեխաներն այստեղ են մեծանում, եւ չես կարողանում Հայաստանում տեսնել, պատկերացնել նրանց ապագան: Իմ տղային տանեմ մեր «ախպեր տղերքի» մեջ ի՞նչ անի, անգամ հայկական կատակները իմ երեխաներն արդեն չեն հասկանում: Երեւանում իմ երեխային կասեն' էս հարիֆը ո՞վ է: Սա իմ ամենամեծ պրոբլեմներից է, որ ես շոշափելի զգում եմ ու մղկտում եմ, որ իմ երեխան Երեւանում ախպարի կարգավիճակով է լինելու: Ես երեւանցի տղա լինելով' իմ երեխան Հայաստանում օտար է լինելու»,-ասում է Արմեն Գիզգիզյանը:
Ամեն օր Արմենն անհամբեր սպասում է «Հայլուրի» թողարկմանը: ««Հայաստան» թերթը գրում է Հայաստանի խնդիրների մասին: Բայց մենք ուզում ենք նաեւ լավ լուրեր լսել: Վատը կարդալով' մենք ավելի ենք հուսահատվում, մտածում ենք' գնանք ի՞նչ անենք: Մենք ուզում ենք լույս տեսնել այս ճահճից դուրս գալու համար»,-ասում է նկարիչը:

You Appreciate Your Own Country in a Foreign Land
“There are between 40 and 50 thousand Armenians in Greece , 16-17 thousand of which are Greek-Armenians born here. The rest are people who have come from Armenia over the last ten or fifteen years.” This we were told by Hovsep Parazian, the editor-in-chief of Azat Or, the official newspaper of the Armenian Revolutionary Federation (ARF/Dashnaktsutiun), when we met with him in Athens . No one knows exactly how many Armenians there are among the one million immigrants in Greece today. “Many people come and move to the islands to work; they aren’t registered anywhere,” said David Aivazian, editor of the newspaper that the Hayastan Social-Cultural Center of Athens puts out.
The Armenian community in Greece is not united; like Diasporan communities elsewhere, it is divided along party lines, Church affiliation (subordinated to Echmiadzin or Antelias), and Hayastantsi-Hunastantsi identification.
“The problem that our compatriots who have recently arrived have is that they haven’t been able to find their place within Armenian circles, clubs, and unions. In the Diaspora everything is partisan – you either belong to one of the parties or you’re isolated. The Antelias See implemented a policy of not accepting newcomers, especially regarding children – they would not accept children into their schools. A large number of children couldn’t go to Armenian schools, so they went to Greek schools. The boarding schools run by the Dashnaktsutiun party or the Ramkavar party had the potential to accommodate the children from Armenia but they didn’t do so. And this is how the children from Armenia are becoming Greek. The party bureaucrats say that by not helping them, they encourage people who have come from Armenia to go back. But the problem is that if they can’t settle here [in Athens ], the newcomers go to the islands, where no one can keep track of them. And if they left Armenia it means that they had problems there, doesn’t it?” Aivazian said.
I’m in Armenia
There are three places in the city where you can encounter Armenians – Ramkavars get together at the offices of the Ramkavar-Azatakan Party, Dashnaks at the offices of the ARF, and people who have no without party affiliation at the Hayastan Social-Cultural Center . The ARF is the strongest group here, and no doubt aware of its position, has little contact with the Ramkavars or non-partisan Armenians. “They don’t even invite us to their events, or their holiday celebrations,” said the regulars at the Hayastan Center .
The Ramkavars have a three-storey office building in one of the central districts of Athens , which also houses the editorial offices of their party organ Nor Ashkhar. According to Armenians from Armenia , the building’s large playground, its state-of-the-art gym, and its well-equipped music club, are almost always empty, and newly arrived young people are not invited to use them. Two members of the party, Comrade Sargis and Comrade Hakob, complained to us about the indifference of Armenian youths toward the party, and political and national problems. The Ramkavars were aware that generational change, revitalizing its ranks with young, people, particularly from Armenia, was a big problem for the party, but they also admitted that they were doing little to address it.
For Minas Minasyan, who came from Armenia to Athens with his family in 1996, the Hayastan Center represents the only possibility of remaining Armenian and maintaining contact with Armenia. “They didn’t admit my son into the Armenian school; they said they had no room. But there were places in both the Dashnak school and the Ramkavar school. I was forced to send him to a Greek school,” he said. His son, Karapet, has adapted to this society and has no intention of returning to Armenia . “I might move to the US from here to devote myself to professional music, but I doubt I’ll go to Armenia —or if I do, I’ll go as a tourist,” Karo said.
Minasyan and David Aivazyan founded the Hayastan Social-Cultural Center in 2000. “I had just come from Iran ,” Aivazyan recalled. The main problem that our newly arrived compatriots had was that they had no place within Armenian circles, clubs, unions. Wham they first arrive, they don’t have residence permits or jobs, they don’t know the language, they’re isolated and hanging in the air. We saw their problems; they were in a crazy situation. At the same time, there were students from Armenia who had come through the interstate students’ exchange agreement who faced similar problems. Nobody met them when they arrived, they didn’t know how to get to the university. We met with some of these boys who are now back in Armenia . They tried several times to establish contacts with some Armenian circles here, to found a students’ union of local Armenians, but they didn’t succeed, since they were told from the very beginning that they had to join a political party.
“So we got together with our compatriots working here and decided to create this center to assist newly arrived Armenians. At that time, many young women were coming here and marrying Greeks just to get the necessary papers. The students built this center, voluntarily, without any pay. The main assistance was provided by those Greek-Armenians who are cut from the local politicized and partisan community. Many of them don’t even speak Armenian, but are constantly making donations to the center.”
In 2000, the center began publishing its newspaper, Hayastan, which mainly provides information about Armenia and has a circulation of about 1,500. The center offers Armenian, Greek and English language courses for children free of charge, with the help of students and teachers who have come from Armenia to live permanently in Greece . They run an Armenian Sunday school as well. Parents and teachers organize performances and holiday festivities for the children. Marietta , a teacher from Vanadzor came to Athens nine years ago; she subsequently brought her only daughter, and then, two years ago, she brought her father and mother to live with her as well. She teaches Armenian language and history at the Hayastan Center on Sundays. On weekdays Armenians from Armenia gather at the center at 8 p.m. to learn about each other’s “Armenian and Greek” worries and problems, and to exchange news and information from the homeland. Every conversation here turns to Armenia.
“Now when people phone each other and ask: ‘Where are you?’ the answer is. ‘In Armenia .’ We’ve created a little Armenia here. And we have one principle – we won’t allow the center to be politicized, to become partisan,” David Aivazyan said.
One day, we’ll all go home
“It’s hard for an artist to leave his country at 40 and to create an environment in a new place. It’s like uprooting a tree,” said Armen Gizgizyan, a painter. He, his wife, and their two children left Armenia to live in Athens temporarily in 2001. “At first we decided to come here for six months, to save some four or five thousand dollars and go home. At that time, 2001, $ 5,000 was quite a sum. I could at least solve my family problems, and I wouldn’t have to sell my paints or melt high-voltage cable for 2,000 drams (about $4) a day to buy a little bread, and to go to the Vernissage on weekends to sell some paintings. If I had earned $200 a month in Yerevan at that time I would have stayed there. Now I earn 1,500 Euros a month here, though I still don’t live normally; I pay my bills every month and send a little bit of money to Armenia.
“I dream about stabilizing my financial situation and going back, because I’m getting tired... I’m tired of being alone. There’s no on here of my color to relate to, to curse your fate, to just sit with, without talking. Because I grew up in another environment, it’s like cutting a person from his roots and bringing him here. Now you can say: no one brought you here by force, you came yourself. There are so many tens of thousands of Armenians with a status like mine. People look at them and say, they are traitors, they left their fatherland. But I assure you that many of the people who are living in a foreign land deserved to be called Armenian much more than the people doing the talking,” Gizgizyan said.
“True, an Armenian is first of all a person who lives in the homeland, but you appreciate your own country when you’re in a foreign land. Perhaps the people of Armenia should be taken to another place to live for a few years to understand what their homeland is, then be brought back in order to live with each other with love and without grievance.”
All the Armenians from Armenia we met in Athens dreamed of returning to Armenia , but few of them saw it as a real possibility. “The problem is that the children are growing up here and it’s hard to imagine their future in Armenia . If I take my son there, how is he going to fit in with the kids there? My children don’t even understand Armenian jokes now. In Yerevan they would say, who is this fool? This is one of my biggest problems, one that really upsets me, that my child will be like a Diasporan in Armenia. I’m from Yerevan, and my child will be a stranger in Armenia.”