Հնդիկները պատրաստվում են հեռանա՞լ Հայաստանից
Սոթքի ոսկու հանքի շահագործումն սկսվել է 1976թ.-ից եւ շարունակվել Խորհրդային միության գոյության ամբողջ ընթացքում: Սոտքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերը 25 տարվա շահագործման լիցենզիայով տրամադրվել են «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ին: Սոտքի հանքավայրը տրամադրվել է 1980-ին, իսկ Մեղրաձորի հանքավայրը' 1983թ.-ին: 2002թ.-ին «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» ( ԱՈԱՁ ) 100% բաժնետոմսերը ձեռք է բերել հնդկական «Սթերլայթ գոլդ լիմիթեդ» ընկերությունը, որն սկսեց Արարատում կուտակված ոսկու պոչանքների վերամշակումը եւ Սոթքի բաց հանքի ու Մեղրաձորի ոսկու փակ հան քի շահագործումը :
«Սթերլայթ գոլդ լիմիթեդ» ընկերությունը, որը 2002թ.-ից ամբողջությամբ ստանձնել է Մեղրաձորի ու Սոտքի հանքավայրերի շահագործումը, հանքավայրի աշխատակիցների համոզմամբ, պատրաստվում է դադարեցնել այն: Հանքավայրի աշխատակիցներն այդ հետեւության են հանգել այն բանից հետո, երբ մեկ ամիս առաջ ընկերությունն սկսել է ամենահարուստ՝ 1-ին հանքամարմինը շահագործել, որը, նրանց ասելով, գերհարուստ հանքամարմին է, էքսկավատորի ամեն շերեփի մեջ 2-3կգ-ից ավել ոսկի կլինի: Շուտափույթ հեռանալու մասին համոզմունքն առավել ամրապնդվել է տեսնելով, որ հարուստ հանքանյութը հանելուց հետո բացած հանքամարմինը ծածկում են հողով, տեղում թողնելով ավելի փոքր տոկոսայնության ոսկին: «Աշխարհում այդպիսի բան չկա, որ հանքամարմնի վրա հողը լցնեն ու առաջ գնան, դա նշանակում է, որ ոսկու փակ հանքը հնդիկները չեն շահագործելու»,- ասում են նրանք:
Ընկերությունն այդ աշխատաոճին անցավ այն բանից հետո, երբ հանրությունը մերժեց հասարակական քննարկման ներկայացված Սեւանում ոսկու նոր հարստացուցիչ ֆաբրիկա կառուցելու նրանց նախագիծը: «Սթերլայթ գոլդ լիմիթեդը» հայտարարեց, որ պատրաստ է 80մլն ԱՄՆ դոլար ներդրում կատարել Վարդենիսում ոսկու մշակման նոր ձեռնարկություն կառուցելու համար: Նրանց ասելով ավելի ցածր տոկոսով հանքաքարն Արարատ տեղափոխելը շահավետ չէ, իսկ եթե Սոտքում գործարան կառուցվի, ապա հանքը կշահագործվի 10 եւ գուցե ավելի տարիներ, եւ նախնական հաշվարկով 9 տարում կարդյունահանվի 40 տոննա ոսկի։ Իր առաջարկն ընկերությունը հիմնավորեց նրանով, որ դառնալով 100%-ի սեփականատեր, 2004թ.-ին Սոտքում պաշարների վերահաշվարկ է կատարել, փորձնական հանքահանում է արել, որից հետո հայտարարեց, թե երկրաբանների ներկայացրած պաշարները չեն հաստատվում: Ըստ ԱՈԱՁ-ի ղեկավարության' Մեղրաձորում ոսկու պաշարներ չկան, մի փոքր տեղն է աշխատում, իսկ Սոտքի ոսկու բարձր տոկոս ունեցող հանքաքարը երկու տարուց կսպառվի։ Իրազեկ անձինք պնդում են, որ, իրականում, Սեւանում ֆաբրիկա կառուցելու մտայնությունը հնդկական ընկերությունն ուներ դեռեւս այն ժամանակ, երբ նա միայն 50%-ի բաժնետերն էր:
Քննարկման ժամանակ ԱՈԱՁ-ի ղեկավարությունը նոր ֆաբրիկայի կառուցումը պատճառաբանեց նաեւ նրանով, որ երկաթուղու բարձր սակագնի պատճառով հանքավայրից ավելի քան 260կմ հեռավորության վրա գտնվող Արարատի ոսկու կորզման գործարանում տնտեսապես արդարացված չէ վերամշակել 1.4գ/տ-ից պակաս պարունակությամբ հանքաքարը: «Դա նշանակում է, որ ավելի ցածր պարունակությամբ հանքաքարը ստիպված կլինենք թողնել հանքավայրում: ՀՀ երկաթուղին չի կարող հանքաքարի ծրագրավորվող տարեկան ծավալը փոխադրել Սոտքից Արարատ՝ երկաթուղային գծերի անբավարար վիճակի եւ շարժակազմի անհրաժեշտ քանակի բացակայության պատճառով»,- նշեցին նրանք: «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի ղեկավարությունը, մեր ունեցած տեղեկություններով, մինչ այդ կառավարությանն առաջարկել էր երկաթուղու մի հատվածը հանձնել իրենց տնօրինությանը, որը մերժվել էր: Նրանց ասելով, մերժումն ստանալուց հետո իրենց այլ բան չէր մնում, քան ուսումնասիրել տեղանքը եւ հարցը հասունացնել հասարակական քննարկում կազմակերպելով:
Բանն այն է, որ ի սկզբանե ՀՀ կառավարությունն արտոնություններ սահմանել էր ԱՈԱՁ-ի ղեկավարումն ստանձնած ընկերության համար: Կառավարությունը 2002թ.-ի թիվ 21 որոշումով երաշխավորել է. «Սոտքի ու Մեղրաձորի հանքավայրերից Արարատ փոխադրվող հանքաքարի երկաթուղային փոխադրման վարձը «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի համար վերջինիս ծրագրի գործողության ամբողջ ժամանակահատվածում 1տ/կմ համար կկազմի 0,153 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ' առանց ավելացված արժեքի հարկի»:
ԱՈԱՁ-ի ներկայացրած պաշարների քանակության հետ համամիտ չեն տեղի երկրաբանները: Նրանք պնդում են, որ ընկերությունը հետազոտելուց հետո ոչ թե 40տ, այլ մոտ 80տ հետախուզված պաշար հաստատեց, որից ցնծության մեջ են: Բայց, որպեսզի ավելի մեծ շահույթ ստանան, ներկայացրին, որ 40տ ոսկու հաշվարկված ծավալ կա եւ Հայաստանի կառավարությանը փորձում են համոզել, որ ֆաբրիկան տեղափոխեն Սոտք: Վարդենիսում հաստատակամորեն պնդում են, որ այս մեկը ոչ մի պայմանով թույլ չեն տա՝ «այստեղ տոննաներով ցիան են գործածում, իսկ 1կգ ցիանը 6մլն մարդ է սպանում»:
Երկրաբանները հայտնեցին, որ նույն հանքային մարմնի մեջ եւ շատ հարուստ տեղեր կան, եւ շատ աղքատ: Հնդիկները հանքաքարով հարուստ տեղերից են միայն ոսկին հանում, փոքր տոկոսայնության ոսկին թողնում են տեղում, մինչդեռ այն պետք է խառնվի հարուստի հետ: Ընկերության բիզնես ծրագրով, եթե այդ հանքամարմնի համար ոսկու միջին պարունակությունը հաշված է 5,7գ, նրանք ներկայացնում են, թե 4գ են հանել: «Մեր կենսափորձով գիտենք, թե ինչքան եւ ինչ հանքաքար են քողարկել, սակայն նրանք կորզում են եւ այլ թիվ են ցույց տալիս: Երկրաբանանական քարտեզով, փաստաթղթերով 10գ հանքաքար ենք ցույց տալիս, Արարատից տվյալները 3 անգամ պակաս են ներկայացնում, թաքցված պաշարները հենց դրանք են: Կառավարությանը բացարձակապես խաբում են: Դա մեր ազգային հարստությունն է, որ թալանվում է»,- ասում են նրանք: Ավելացրին, որ բացի այդ, դատարկ ապարները հեռացնելու ժամանակ հանկարծ հանքաքար է բացվում՝ հանքաքարի ճյուղեր, որը նախագծում չկա եւ ընդերքօգտագործողը կարող է այն ցույց չտալ: Երկրաբանները, եթե սրտացավ չլինեն՝ կարող են այն ուղարկել լցակույտ, բայց մասնագետները գիտեն ինչ որակի ոսկի է եւ տեղում նմուշներ են վերցնում: Պնդում են, որ նման հանքանյութից օր է եղել 40-60 հազար դոլարի եկամուտ է ապահովել երկրաբաններից յուրաքանչյուրը:
Մեզ չհաջողվեց ծանոթանալ ընկերության եւ ՀՀ առեւտրի ու տնտեսական զարգացման նախարարության միջեւ կնքված պայմանագրի ներդրումների ծավալին եւ այն իրականացնելու ժամանակացույցին, որովհետեւ նախարարությունից տեղեկացրին, որ դա առեւտրային գաղտնիք է: Սակայն, իրազեկ անձինք պատմեցին, որ վերջին նախագահական ընտրությունների նախօրյակին Վարդենիս այցելած ՀՀ նախագահ Ռ. Քոչարյանին ներկայացրել են, թե 45մլն դրամի ներդրում են իրականացրել: Ոսկու ձեռնարկության նախկին տնօրեն Սաբիլ Ստեփանյանը տեղում հերքել է տեղեկությունը, ասելով, որ ոչ մի դրամի ներդրում չեն կատարել: Հնդիկները մինչեւ վերջերս պոչամբարներն էին մշակում եւ կատարած փոքր ներդրումներն արվել է Արարատի պոչհանքերի մշակումից ստացած այլ մետաղների հաշվին, ոչ թե ոսկու: Դրանից ստացած շահույթով նրանք մի քանի նոր տեխնիկա են բերել, Արարատի կոմբինատն են վերազինել եւ չինովնիկներին «æիփեր» են նվիրել:
Ներդրումներ կատարելն այստեղ սոսկ պարտավորություն չէ, դրանով էր պայմանավորված հանքի որակյալ շահագործումը: Մասնագետների պնդմամբ, եթե կիրառվեն օգտակար տարրերի կորզման արդիական եւ առավել արդյունավետ տեխնոլոգիաներ՝ հանքավայրերը կշահագործվեն հարյուրամյակներ եւ աշխատատեղեր կապահովեն տասնյակ սերունդների համար: Սակայն ոսկու հանքավայրերի շահագործման այսօրվա ընտրովի եւ գիշատիչ մեթոդը կհանգեցնեն նրան, որ հանքավայրերը կշահագործվեն առավելագույնը 10-11 տարի եւ, ի վերջո, «դեն կնետվեն» իսպառ որակազրկված տեսքով: Դա հանքավայրը փչացնել է նշանակում, հետո այն գնորդ չի ունենա: Մեղադրում են պետությանը, որ թույլատրել է թալանի վերածել հանքավայրերի շահագործումը: Եթե համալիր շահագործվեն եւ ԽՍՀՄ-ի տարիներին նախատեսված ծավալներով (չափանիշ ընդունելով տարեկան 2000 կգ ոսկու կորզումը) շահագործումը լիուլի շահավետ կլինի: Կորզման ծավալներին հետեւելով միանշանակ կարող ենք պնդել, որ վնասով աշխատելու մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ նրանք 2003թ.-ին կորզել են 59,344տ, 2004թ.-ին՝ 65,928տ: Նշենք նաեւ, որ «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը» 2004թ.-ին 40մլն դրամ շահութահարկ է մուծել ու դրանով տեղ զբաղեցրել 300 խոշոր հարկատուների մեջ:
Փորձառու երկրաբանները ասում են, որ պաշարների իրական չափը ճշգրտելը միշտ էլ մասնագիտական վեճեր է հարուցել, ոսկու հանքավայրերի հարցում՝ հատկապես, քանի որ նրանց ասելով, «ոսկին տատանումներ շատ է տալիս»: Ստուգումների նորմատիվ չափանիշներից փոքր ինչ շեղումը այլ տվյալների կհանգեցնի: Սակայն համամիտ չեն ընկերության արտահայտած այն մտքին, որ իրենց ներկայացրած պաշարների քանակությունը իրականությանը չի համապատասխանում եւ որ նրանց ներկայացվել են ԽՍՀՄ-ի ժամանակ՝ 70-ական թվականների ուռճացված տվյալներ: Տեղեկացրին, որ միչեւ ԱՈԱՁ-ի 100% բաժնետոմսերը ձեռք բերելը, հնդկական «Սթերլայթ գոլդ լիմիթեդ» ընկերությանը անգլերեն թարգմանությամբ ներկայացվել են ողջ նյութերը: Սոտքի ու Մեղրաձորի հանքավայրերի 80%-ը եղել են մանրակրկիտ հետախուզված, իսկ 20 %-ը հետազոտված : Ուսումնասիրության արդյունքների թույլատրելի տատանումները + 30%-ից մինչեւ -30% է, իսկ նրանց վերստուգումներից հետո տատանումը եղել է նորմայի սահմանում: Երկրաբանների համոզմամբ, Սեւանում գործարան կառուցելը միմիայն նպատակ ունի ավելի մեծացնել ընկերության գերշահույթները:
Ոսկու փաստացի եւ հետախուզման տվյալներով կանխատեսվող պարունակությունների միջեւ էական տարբերությունով են բացատրում նաեւ ՀՀ բնապահպանության պետական տեսչության 2004թ.-ի հունիսին Սոտքի ու Մեղրաձորի հանքավայրերում կատարած ստուգումներից հետո տեսչության եւ ԱՈԱՁ-ի միջեւ ծագած վեճը(Տես նաեւ' Ովքե՞ր եւ ինչպե՞ս յուրացրին թաքցված ոսկին, http://www.hetq.am/arm/economy/0505-gold.html): Տեսչությունը Սոտքի հանքավայրում վերահաշվարկից հետո արձանագրել էր, որ հայտնաբերվել են 865,2 կգ ոսկու, 3,3 տ արծաթի, 0,86 տ սելենի եւ 7,18 տ թելուրի թաքցված ծավալներ: Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրում վերահաշվարկի արդյունքում հայտնաբերվել են 1434,016 կգ ոսկու, 2,78 տ արծաթի եւ 3,38 տ թելուրի թաքնված ծավալներ, որոնց վերաբերյալ կազմել էին համապատասխան ակտեր ու ներկայացրել Գլխավոր դատախազություն: Այդ ընթացքում «Արարատ Ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ն դիմել էր տնտեսական դատարան՝ ակտն անվավեր ճանաչելու պահանջով, գտնելով, որ վերստուգումը կատարվել է օրենքի մի շարք դրույթների խախտումով: 2005թ.-ին փետրվարի 2-ին նրանք դատարանում հաշտության համաձայնություն են կնքել, ըստ որի մետաղների մարված պաշարների ծավալների չափի վերանայումը կիրականացվի կողմերի ներկայացուցիչների հետ համատեղ:
2005թ. մարտի 14-ից մինչեւ 25-ը իրականացվել է համատեղ ստուգումը եւ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչությունը հրաժարվել է «թաքցված» հանքանյութի մասին իր տվայլներից եւ համաձայնվել է 2004թ.-ին հանքավայրում կատարված ստուգման ժամանակ ընդերքօգտագործողի՝ ԱՈԱՁ-ի նախկինում ներկայացրած ծավալներին (2303.0-ի փոխարեն 2237.5կգ ոսկի պարունակող հանքաքար): ՀՀ բնապահպանության նախարարի ներկայացրած գրության համաձայն, ընդերքօգտագործողը ոսկու մարված պաշարների գնահատականը նվազեցրել էր շուրջ 0.9տ' Սոտքի եւ մոտ 1.4տ Մեղրաձորի հանքավայրում:
Նախարարն այդ հանգամանքը բացատրում է նրանով, որ Մեղրաձորի հանքավայրի շահագործաման ամբողջ ժամանակահատվածում, ներառյալ սովետական ժամանակաշրջանը, մշտապես փաստվել է ոսկու փաստացի եւ հետախուզման տվյալներով կանխատեսվող պարունակությունների միջեւ էական տարբերություն, ինչը բերել է ոսկու հաստատված պաշարների չհավաստմանը: Մնում է միայն ավելացնել, թե այդ մասին չգիտեի՞ն նախարարության աշխատակիցները, երբ «թաքցրած պաշարների մասին ակտը» հանձնում էին դատախազություն:

Is Sterlite Gold Leaving Armenia?
The exploitation of the Sotk gold mine began in 1976 and continued throughout the remaining years of the Soviet Union. Exploitation rights to the mines of Sotk and Meghradzor were granted to the Ararat Gold Recovery Company ltd. (AGRC) for 25 years each; Sotk was handed over in 1980, Meghradzor in 1983. In 2002, an Indian company, Sterlite Gold ltd., bought all the shares of AGRC, and started processing the accumulated gold at the Ararat plant and exploiting the Sotk open-shaft and Meghradzor closed-shaft gold mines.
Sterlite Gold ltd., which took over the Sotk and Meghradzor mines in 2002, is preparing to shut down its operations there, according to workers at the mines. The employees came to this conclusion when, a month ago, the company started mining the largest deposit there, which, they say, is extremely rich in ore, with more than 2-3 kilograms of gold in each scoop of an excavator. Suspicions of a hurried exit by the company were further fueled by the fact that the exposed deposits were covered with soil after the gold-rich ore had been removed, leaving ore with a lower gold concentration behind. "Nowhere in the world is a deposit covered with soil and then left aside; that means that the Indians are not going to exploit the closed deposits," said one miner.
The company started using this method after its project to build a new gold enrichment plant in Sevan, which had been presented for public discussion, was rejected. Sterlite Gold ltd. announced that they were ready to invest US$ 80 million to build a new gold enrichment plant in Vardenis. They claimed that transporting ore with a lower gold concentration to the Ararat plant was not profitable, whereas a plant in Sotk would allow the mine to be exploited for ten or more years, and around forty tons of gold would be produced over nine years, according to preliminary studies.
Another factor used by AGRC to justify the construction of a new plant was that, due to a high tariff on the railway to the Ararat gold extraction plant more than 260 km away, it was economically unsound to process ore with a gold concentration lower than 1.4 g/ton. According to our sources, the AGRC management had earlier suggested that the government hand over that segment of the railway to the company, but that suggestion was rejected. The company claimed that after that rejection, they were left with no choice but to study the location, and then present their project proposal for public discussion.
The Government of Armenia had outlined the rights of the company now managing AGRC. Through Decision no. 21 of 2002, the government guaranteed "a tariff of the dram equivalent of US$ 0.153, without value added tax, for the transport of 1 ton/km from the mines of Sotk and Meghradzor to the Ararat plant, for the Ararat Gold Recovery Company ltd., throughout the period of its activity."
Local geologists do not agree with the figures that AGRC presented regarding gold reserves. They insist that after conducting studies, the company confirmed not 40 tons, but 80 tons of explored reserves, which caused them great joy. But, in order to secure greater profits, they declared that there are 40 tons of confirmed reserves, and were trying to convince the government of the necessity of a plant in Sotk. In Vardenis, it has been made clear that this will not be allowed, saying, "they use tons of cyanogen, and 1 kilogram of cyanogen can kill 6 million people."
The geologists, who wished to remain anonymous, said that there were very rich deposits, as well as those with a lower gold concentration in the same mine. The Indians were extracting the gold-rich ores and leaving those with lower concentration behind, while in reality, they should be mixed with the richer ones. The company business project presented the average gold concentration as 4 g for that mine, while in truth, it was discovered to be 5.7g. "We know through personal experience how much they have stolen, but they keep extracting and presenting lower figures. Through our geological maps and documents we see 10 grams of ore there, but the figures from Ararat are three times less - that's where the hidden reserves are. They are making complete fools of the government. Our national treasure is being plundered," said one of the geologists who had studied the mine. Another geologist added that when the processed rock is removed, suddenly more ore is discovered - these are branches of the deposit that were not included in the project, and the company does not show these. A lack of conscience could have led to the gold being melted, but these experts know of what quality it is and take samples of this gold. Some of them claim that a geologist could deliver a profit of US$ 40,000-60,000 from ore like that.
We were unable to determine the investment volume or time-frame as per the contract signed between the company and the Ministry of Trade and Economic Development, since the ministry considers it a trade secret. However, well-informed sources claim that when President Robert Kocharyan visited Vardenis before the last elections, he was told that an investment of 45 million drams had been implemented. Sabil Stepanyan, the former director of the gold plant categorically denied this statement, saying that no investments had been implemented at all. The Indians had been processing previously extracted gold until now, and the small investments that they made were for other metals procured through processing, not gold. The profit obtained from these metals was used to buy new machines, reequip the Ararat plant, and give jeeps to bureaucrats.
Securing a pledge from the company to invest in the mine was intended to guarantee quality exploitation. Experts maintain that if modern, efficient technology is used to extract the minerals, these mines can be exploited for centuries, and employment will be secured for generations. But the selective and wasteful methods used to exploit the mines today could cause them to be viable for only 10-11 years, after which they will be totally depleted of any quality mineral. This means the end of the mines, because they will have no buyers. The government is being blamed for allowing the exploitation of the mines to become their plunder. The complex utilization of the mines in accordance with the volumes outlined during the Soviet years (an annual extract volume of 2,000 kilograms of gold) will render the exploitation useful in every sense. Based on the extract volumes so far, there can be no talk of running at a loss, because in 2003, 59,344 tons were extracted, and in 2004 - 65,928 tons. We should also note that the Ararat Gold Recovery Company paid a profit tax of 40 million drams in 2004, thus occupying a spot within the top 300 taxpayers in the country.
Experienced geologists said that verifying the actual volume of deposits had always been cause for argument, especially in the case of gold, because "gold indicators fluctuate greatly." Any deviation from the indicators normally used during inspections could lead to different figures. But they did not agree with the company when it said that their figures were wrong and date back to the 1970s when these exaggerated data were presented in the Soviet Union. Before Sterlite Gold ltd. bought out AGRC, it had been supplied with all relevant documents in English. 80% of the Sotk and Meghradzor mines had been explored in detail, and the remaining 20% had been studied. The margin for error in the evaluation was considered to be plus or minus 30%, and re-inspection found the deviation to be within the norm. The geologists are convinced that the purpose behind a plant in Sevan is only to swell the already overflowing profits of the company.
The differences between the actual deposit volume and approximations based on exploration have been used to explain the disagreement between AGRC and the State Environmental Supervision Department, after it conducted inspections in the Sotk and Meghradzor mines in June 2004 (See also: Who Acquired the Hidden Gold and How). Re-evaluation by the department at the Sotk mine had claimed figures of 865.2 kg of gold, 3.3 tons of silver, 0.86 tons of selenium, and 7.18 tons of tellurium in hidden reserves. Similar re-evaluation at the Meghradzor goldmine had revealed hidden resources consisting of 1,434.016 kg of gold, 2.78 tons of silver and 3.38 tons of tellurium. Based on this data, the department had filed a report and had presented it to the prosecutor general. AGRC had, meanwhile, appealed to the Economic Court in a bid to declare the report void, claiming that the re-inspection had been conducted in violation of a number of laws. On February 2, 2005, they signed an agreement in court, wherein the volumes of deposits would be re-evaluated by a joint team consisting of both their representatives.
The joint inspection was conducted from March 14 to 25, 2005 and the State Environmental Supervision Department of the Ministry of Ecology withdrew its claim regarding hidden reserves and admitted the deposit volume data that AGRC had presented after inspections in 2004 (ore containing 2,237.5 kg of gold instead of 2,303 kg). According to a statement by the Minister of Ecology, AGRC reevaluated its utilized gold reserves, lowering them by 0.9 tons in Sotk and 1.4 tons at the Meghradzor mine.
The minister explained this by saying that throughout the period of exploitation of the Sotk mine, including in Soviet times, there has always been a significant difference between estimates based on exploration and the actual volume of deposits, which has led to the misinterpretation of the volume of gold reserves. The only thing to add is this - did the ministry officials not know about this when they presented their report on the "hidden reserves" to the prosecutor general?