Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզում ծանոթացել է թեթև արդյունաբերության և անասնապահության ոլորտներում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ուղղված ծրագրերին
Տավուշի մարզ կատարած այցի շրջանակում օգոստոսի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եղել է «Տավուշ տեքստիլ» ընկերության Բերդի արտադրամասում: Վարչապետն ընկերության ղեկավարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել արտադրամասում՝ ծանոթացել բանվորական ձեռնոցների արտադրության գործընթացին:
Վարչապետի պշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացվել է, որ «Տավուշ տեքստիլ»-ի արտադրամասերում աշխատում է 520 մարդ, որոնց միջին աշխատավարձը կազմում է 145 հազար դրամ: Ընկերությունը նախորդ տարվա ընթացքում իրականացրել է 2 մլրդ դրամի արտահանում՝ Ռուսաստան և Վրաստան: Ծրագրվում է 2018-ին արտահանման ծավալներն ավելացնել 40-50 տոկոսով: Քայլեր են իրականացվում նաև արտահանման ուղղություններն ընդլայնելու նպատակով: 2015 թվականից գործող ընկերությունում իրականացվել է շուրջ 10 մլն դոլարի ներդրում: Վերջերս մեկ մլն դոլարի ներդրման արդյունքում ընկերության հաստոցների թիվն ավելացվել է 600-ով, ինչի արդյունքում աշխատատեղերի թիվը կավելանա 150-200-ով: Ընդհանուր առմամբ, ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա տարիներին ստեղծել 1000-1500 նոր աշխատատեղ:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Լուսաձոր համայնքում գործող «Հիմնատավուշ» զարգացման հիմնադրամի ծրագրով ստեղծված անասնապահական ֆերմա: Այն ունի բարձր կաթնատվությամբ 200 գլուխ կով: Ստացված կաթից արտադրվում են ֆրանսիական պանրի տարբեր տեսակներ. արտադրանքի հիմնական մասն արտահանվում է ռուսական շուկա: Ընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ տարեկան ֆերմայում կատարվում է 800 հազար եվրոյի ներդրում: Միաժամանակ, նրանք նշել են, որ հարակից համայնքների գյուղացիական տնտեսություններից ևս կատարում են կաթի մթերումներ և ձեռք բերում անասնակեր:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Տավուշի մարզում թեթև արդյունաբերության և ֆերմերային տնտեսությունների զարգացումը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում աջակցել բիզնես ծրագրերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ հաշվի առնելով էկոլոգիապես մաքուր սննդի արտադրությունը մեր երկրում, Հայաստանը պետք է միջազգային ասպարեզում ունենա էկո երկրի իմիջ: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ վերը նշված ընկերություններն առաջիկայում իրենց արտադրություններով կհասնեն արդյունաբերական ծավալների և կստեղծեն նոր աշխատատեղեր:

Никол Пашинян в Тавушской области ознакомился с программами по созданию новых рабочих мест в сферах легкой промышленности и скотоводства
В рамках визита в Тавушскую область премьер-министр Никол Пашинян посетил завод компании “Тавуш текстиль” в Берде. Премьер-министр в сопровождении руководителей компании посетил цех, ознакомился с производством рабочих перчаток.
Было информировано, что в компании “Тавуш текстиль” работает 520 человек, средняя зарплата которых составляет 145 тысяч драмов. В прошлом году компания осуществила экспорт на сумму 2 млрд драмов в Россию и Грузию. Планируется увеличить объемы экспорта на 40-50% к 2018 году. Принимаются меры по расширению направлений экспорта. С 2015 года компания инвестировала около 10 миллионов долларов. В результате инвестиций в размере 1 млн долларов количество станков было увеличено на 600, что приведет к увеличению количества рабочих мест на 150-200 человек. В целом, компания планирует в ближайшие годы создать 1000-1500 новых рабочих мест.
Никол Пашинян также посетил животноводческую ферму, созданную действующим в общине Лусадзор фондом “Имнатавуш”. В ферме 200 голов высокоудойных коров. Из полученного молока производятся различные виды французского сыра. Большая часть продукции экспортируется в Россию. Представители компании сообщили, что в ферме ежегодно инвестируется 800 тыс евро. В то же время они отметили, что делаются заготовки молока и покупается корм для скота также из сельских хозяйств соседних общин.
Премьер-министр Пашинян отметил важность развития легкой промышленности и фермерских хозяйств в Тавушской области, подчеркнув, что правительство готово в рамках своего инструментария поддержать развитие и расширение бизнес-проектов. По словам главы правительства, принимая во внимание производство экологически чистого продовольствия в нашей стране, Армения должна иметь имидж эко-страны на международной арене. Премьер-министр выразил надежду, что вышеупомянутые компании скоро достигнут промышленных объемов в своем производстве и создадут новые рабочие места.