«Թեղուտ» ՓԲԸ-ն նախատեսել է կառուցել 2-րդ պոչամբարը․ աշխատանքից կրճատվածներն էլ վարկերը սառեցնելու համար ակնկալում են Վալերի Մեջլումյանի աջակցությունը
«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի կրճատված աշխատողները չեն կարողանում փակել «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ»-ից վերցրած վարկերի տոկոսները։ Oգոստոսի 16-ին` ժամը 13-00-ին, Ալավերդու Քարե կամրջի մոտ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի նախկին 20 աշխատողները ցույցի էին դուրս եկել: Նրանք հանդես էին գալիս որպես «Թեղուտի վերաբացում» նախաձեռնության խմբի անդամներ: Իրականում ցուցարարները «ՎՏԲ» բանկում վարկ ունեցողներն են, որոնք աշխատանքից կրճատվելուց հետո պահանջում էին սառեցնել իրենց վարկերը:
Ցուցարարներից Հայկասար Մարուքյանը բացատրեց, որ կրճատված որևէ աշխատող տեղեկություն չունի, թե ինչու է դադարեցվել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի աշխատանքը: Տեղեկանալով, որ «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը Թեղուտում է, ցուցարարները հանդիպում են խնդրել նրանից: Վ. Մեջլումյանը չէր ցանկացել հանդիպել նախկին աշխատողների հետ:
Զայրացած ցուցարարները ժամը 14:00-ին, մոտ 20 րոպե, փակեցին Ալավերդի-Բագրատաշեն միջպետական ճանապարհը: Ոստիկանության միջամտությամբ ժամը 15:00-ի սահմաններում «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների փոխնախագահ Վարդան Արամյանն ընդունեց ցուցարարների ներկայացուցիչներ Կարեն Միքայելյանին, Հայկասար Մարուքյանին և ցուցարարների պահանջով` նաեւ «Հետք»-ի լրագրողին:
Կարեն Միքայելյանը Վարդան Արամյանին ներկայացրեց իրենց պահանջները: Պատմեց, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ում աշխատելու ժամանակ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը» 16% տոկոսադրույքով աշխատողներին սպառողական վարկեր է տվել: «ՎՏԲ»-ում հաշվարկել են` եթե աշխատողը 200 000 դրամ աշխատավարձ է ստանում, կարող է ամիսը 50 հազար դրամ վարկ վճարել: «Էդ հաշվարկով են վարկերը տրվել»,- բացատրեց Կարենը:
«Քանի որ մենք խոշոր վարկ ունենք «ՎՏԲ»-ից, դա ներքին պայմանավորվածություն է, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ամբողջ շարժը, բոլոր հաշիվները պետք է «ՎՏԲ»-ով անցնեն: «ՎՏԲ»-ն առաջարկել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի աշխատողներին իրենց վարկային գծի մեջ մտնել, աշխատողներն իրենց որոշմամբ են վարկեր վերցրել»,- պարզաբանեց Վ. Արամյանը:
Կարենը հայտնեց, որ աշխատանքից կրճատվելուց մի քանի ամիս հետո «ՎՏԲ» բանկը վարկառուներին գրավոր տեղեկացրել է իրենց վարկի տոկոսադրույքը 4 տոկոսով բարձրացնելու և 20 տոկոս դարձնելու մասին:
«Մարդիկ չեն կարողանում մարել վարկերը և կանգնած են իրենց ամբողջ գույքը կորցնելու վտանգի առաջ»,- ասաց Կարենը:
Վերջինս պատմեց նաև, որ վարկառուները մեկ ամիս առաջ Ալավերդի են հրավիրել ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանին: Վարկերը ժամանակավոր սառեցնելու խնդրանքով 150 վարկառուների տվյալներով Է. Մարուքյանի միջոցով նրանք դիմում են ներկայացրել Կենտրոնական բանկի նախագահին: Միաժամանակ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն վերագործարկելու համար 1900 մարդու ստորագրությամբ դիմում են ուղարկել վարչապետին:
Մեկ շաբաթ առաջ կենտրոնական բանկը դիմումին պատասխանել է, թե իրավասու չէ խառնվել «ՎՏԲ» բանկի ներքին խնդիրներին: Նաև հայտնել են, թե «ՎՏԲ» բանկի ղեկավարությունը տեղյակ չէ վարկառուների դժգոհություններին և պատրաստ է անհատական դիմումների հիման վրա 150 վարկառուների վարկային պայմանագրի վերանայմանը: Կարենն անձամբ դիմել է «ՎՏԲ» բանկին` վարկի տոկոսադրույքը վերանայելու պահանջով:
«Իմ 16 տոկոսով վերցրած 1մլն դրամ վարկից 600 հազարը դեռ մնում է: Բանկում ասացին՝ հիմա կարող են իմ վճարած 400 հազար դրամը հետ տալ և 20 տոկոսադրույքով ձևակերպել նոր վարկ»,- ասաց Կարենը: Կարենի ասելով` «ՎՏԲ» բանկն ամեն ինչ անում է վարկառուների վարկային բեռը ավելի ծանրացնելու համար: Կենտրոնական բանկը վարկառուներին նաև առաջարկել է վարկերի սառեցման հարցով բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի երկու բաժնետերերի` «ՎՏԲ» բանկի և Վալերի Մեջլումյանի հետ:
«Մենք ակնկալում ենք Վ. Մեջլումյանի աջակցությունը մինչև «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վերագործարկվելը մեր վարկերի սառեցման համար, քանի որ ինքն է մեզ ասել, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն 50 տարի աշխատելու է, բացի դա՝ մենք իրեն աշխատելու ժամանակ ենք այդ վարկերը վերցրել»,- բացատրեց Կարենը: Ցուցարարների ներկայացուցիչները խնդրեցին Վ. Արամյանին իրենց հայտնել, թե ի վերջո ում պատճառով է 800 մարդ զրկվել աշխատանքից:
Վ. Արամյանը Կարենին և Հայկասարին հորդորեց փնտրել ոչ թե մեղավորներ, այլ իրավիճակից դուրս գալու լուծումներ: Այսուհանդերձ, Վ. Արամյանը բացատրեց, որ բանկի իրավունքների ներքո գտնվող պարտավորությունները ընկերությունը չի կարող իր վրա վերցնել:
«Մենք բանկի հետ կիսում ենք այն մասը, որ ընկերությունն իր սեփական ծախսերի հաշվին լուրջ քայլեր է անում «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վերագործարկման ճիշտ ճանապարհը գտնելու համար»,- ասաց նա:
Վ. Արամյանը վարկառուներին տեղեկացրեց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի աշխատանքների դադարեցման պատճառներին: Նրա ասելով՝ 2014-2015թ.-ին Թեղուտի գործարանը միջազգային բոլոր ստանդարտների համապատասխան է կառուցվել: Բայց դրանք այն ստանդարտներն են եղել, որոնք գործել են մինչև 2014թ.: Այսուհանդերձ, 2015-2016 թթ. նույնականացվել են ռիսկերը, ամբողջ գլոբալ աշխարհն անցել է նոր ստանդարտների. «Մասնագիտական ժարգոնով ասած` դա պոչամբարի պատվարի սեյսմակայունության 9 բալանոցից ավելի դիմադրողականության խնդիրն է: Մենք կարող ենք գնալ բավականին մեծ ռիսկի, որի գնահատումը միջազգային խոշոր կազմակերպության կողմից տրվել է գրեթե 90 տոկոս: «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն որպեսզի աշխատի, պետք է պոչամբարի պատվարի որոշակի աշխատանքեր կատարվի»,- հայտնեց Վ. Արամյանը:
«Մեր խնդրանքը նա է, որ դուք էլ մասնակցեք «ՎՏԲ»-ի հետ կապված մեր վարկային գործընթացին»,- ասաց Կարենը:
Վ. Արամյանը բացատրեց, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն «ՎՏԲ»-ի հետ ավելի գլոբալ հարց է լուծում: Ընկերությունն ուզում է «ՎՏԲ»-ի հետ վերջնական համաձայնության գալ պատվարի և պոչամբարի հարցում: Քանի որ «Վալլեքս»-ն իրավասու չէ միջամտել «ՎՏԲ»-ի գործերին, Վ. Արամյանը խոստացավ իր անձնական կապերով հասկանալ, թե ինչ կարելի է անել: Կրճատված աշխատողների վարկային գումարները «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն իր վրա վերցնելու մասին հարցին, Վ. Արամյանը բացատրեց, որ դա տեսականորեն հնարավոր է, գործնականում՝ ոչ, քանի որ ընկերության կանխիկ գումարները ներկայումս բավարարում են միայն «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վերագործարկման խնդիրները լուծելու համար:
Վերջինիս խոսքով, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հետագա աշխատանքը կախված է երկու գործոնից: Առաջինը տեխնիկական վերլուծության արդյունքն է, որն ընկերությունը կստանա 2-3 ամսվա ընթացքում: «Դա ստանալուց հետո «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն պետք է գնա հին պոչամբարի պատվարի վերակառուցման և նոր պոչամբարի կառուցման»,- հայտնեց Վ. Արամյանը:
Երկրորդ գործոնն այն է, թե ինչպես է ընկերությունն իր հարցերը կարգավորում «ՎՏԲ» բանկի հետ: «Անկեղծ ասած` ես փորձում եմ նրանց հետ կառուցողական եզրեր գտնել: Որովհետև առճակատումը որևե բան չի տա երկու կողմին: Այդ մեսիջները ես անձամբ փոխանցել եմ «ՎՏԲ» բանկին»,- ասաց Վ․Արամյանը:
Նրա կարծիքով, առճակատման դեպքում տուժելու են բոլորը: «ՎՏԲ»-ն չի կարողանալու իր գումարները ստանալ, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն էլ կորցնելու է իր ամբողջ գույքը։
Վարդան Արամյանն ասաց, որ դեռ որոշակի չէ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վերագործարկման ժամկետը։ «Բայց, ամեն դեպքում, նվազագույնը մեկ տարվա գործ է, տեսականորեն կարող է տևել 1,5 տարի: Մեր հարցերի հարցն է՝ հին պոչամբարն ամրացնել և նոր պոչամբար կառուցել: Պետք է հին պոչամբարը վերակառուցվի այնպես, որ համապատասխանի 0,43 ժ արագացման ամրության պատվարին, որը հնարավորություն կտա ընկերությանն անխափան աշխատել առաջիկա 10-15 տարիներին: Այս առումով հին պոչամբարը կամրացվի մասնակի: Ծավալային առումով նոր պոչամբար կկառուցվի, որպեսզի մենք կարողանանք երկարաժամկետ կայունություն ապահովել»,- բացատրեց «Վալլեքս»-ի փոխնախագահը:

ЗАО “Техут” планирует построить второе хвостохранилище. Сокращенные работники компании надеются на помощь Валерия Меджлумяна
Сокращенные работники ЗАО “Техут” не могут погашать проценты по своим кредитам, которые они взяли в банке “ВТБ-Армения”. 16 августа двадцать бывших работников компании провели акцию протеста в городе Алаверди. Все они имеют кредиты в банке “ВТБ” и требуют заморозить их.
По словам сокращенного работника компании Айкасара Марукяна, никто из них не знает, почему ЗАО “Техут” прекратило работу. Узнав о том, что председатель Группы компаний “Валлекс” Валерий Меджлумян находится в Техуте, активисты попросили его о встрече, но тот не пожелал с ними встретиться.
Возмущенные таким отношением, бывшие работники компании вчера минут на 20 перекрыли межгосударственную дорогу Алаверди-Баграташен. После этого заместитель председателя Группы компаний “Валлекс” Вардан Арамян принял двух активистов – Карена Микаеляна и Айкасара Марукяна, а также по их требованию журналиста Hetq.am.
Карен Миккаелян изложил требования своих товарищей и сообщил, что во время работы в компании они взяли в банке “ВТБ-Армения” кредиты под 16% годовых. В банке подсчитали, что если работник получает зарплату в 200 тысяч драмов, то он может погасить кредит, выплачивая в месяц 50 тысяч драмов.
“Поскольку мы взяли в ВТБ крупный кредит, то была достигнута внутренняя договоренность о том, что все расчеты ЗАО “Техут” будут производиться в “ВТБ”. Банк предложил работникам воспользоваться их кредитной линией, и они решили взять кредиты”,- пояснил В.Арамян.
Карен сообщил, что спустя несколько месяцев после их сокращения банк “ВТБ” в письменной форме известил о повышении кредитной ставки на 4%, в результате чего она составила 20% годовых.
“Люди не могут погасить кредиты и стоят перед угрозой потери всего имущества”,- отметил наш собеседник.
Он также рассказал, что месяц назад сокращенные работники компании пригласили в Алаверди депутата Национального Собрания Эдмона Марукяна, через которого передали председателю Центробанка просьбу о замораживании кредитов 150 бывших работников “Техута”. Кроме того, 1900 человек подписали адресованное премьер-министру заявление о возобновлении работы ЗАО “Техут”.
Неделю назад ЦБ прислал ответ, в котором сообщалось, что они не уполномочены вмешиваться во внутренние проблемы банка “ВТБ”. В ответе также отмечалось, что руководство “ВТБ” не осведомлено о недовольстве кредиторов и готово на основании персональных заявлений пересмотреть 150 кредитных договоров. Карен обратился в банк “ВТБ” с требованием пересмотреть процентную ставку по своему кредиту. По словам активиста, банк делает все, чтобы увеличить кредитное бремя кредиторов. В Центробанке также предложили провести переговоры по вопросу замораживания кредитов с акционерами ЗАО “Техут” – банком “ВТБ” и Валерием Меджлумяном.
“Мы надеемся, что до возобновления работы ЗАО “Техут” Валерий Меджлумян поможет нам, так как он обещал, что компания будет работать 50 лет”,- сказал Карен. Представители активистов поинтересовались у В.Арамяна, по чьей вине 800 человек лишились работы.
Представитель компании призвал Карена и Айкасара искать не виновных, а пути выхода из сложившейся ситуации. Он также сказал, что компания не может взять на себя обязательства, которые находятся в рамках компетенции банка.
Арамян также назвал причины прекращения работы ЗАО “Техут”. По его словам, в ходе строительства в 2014-2015 гг. были соблюдены все международные стандарты, которые, однако, действовали до 2014 г. В 2015-2016 гг. глобальный мир перешел на новые стандарты. В частности, сейсмоустойчивость плотины хвостохранилища должна превышать 9 баллов. “Чтобы ЗАО “Техут” возобновило работу, на плотине хвостохранилища необходимо выполнить определенные работы”,- отметил Вардан Арамян.
“Наша просьба заключается в том, чтобы вы участвовали в нашем кредитном процессе в банке “ВТБ”,- сказал Карен.
Представитель компании пояснил, что “Техут” решает с банком “ВТБ” более важный вопрос, пытаясь достичь окончательного согласия в вопросе хвостохранилища. Поскольку Группа компаний “Валлекс” не вправе вмешиваться в дела “ВТБ”, Арамян пообещал задействовать свои личные связи, чтобы найти какие-то решения. Касаясь предложения о том, чтобы компания взяла на себя погашение кредитов сокращенных работников, Арамян сказал,: что на практике это невозможно, поскольку в настоящее время наличных денег хватает лишь на решение проблем по задействованию ЗАО “Техут”.
Вардан Арамян отметил, что в течение 2-3 месяцев компания должна получить результаты технического анализа, после чего начнутся работы по реконструкции плотины и строительству нового хвостохранилища.
Есть еще один фактор – урегулирование вопросов с банком “ВТБ”.
“Я пытаюсь найти с ними конструктивные решения, потому что конфронтация ничего не даст ни одной из сторон”,- сказал В.Арамян.
Касаясь сроков возобновления работы ЗАО “Техут”, представитель компании сообщил, что это возможно через год-полтора. Вардан Арамян также отметил, что старое хвостохранилище будет частично укреплено и построено новое, что позволит обеспечить долгосрочную стабильную работу компании.