Քրեական գործ է հարուցվել «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի տնօրենին առնչվող դեպքի առթիվ
Պաշտպանության նախարարության «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի տնօրեն, Սերժ Սարգսյանի նախկին թիկնապահ Կորյուն Եղիազարյանին առնչվող դեպքի առթիվ հարուցվել է քերական գործ: Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության նախաձեռնությամբ՝ նյութեր են նախապատրաստվում: Գործը քննվում է ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնում:
Վաղարշապատի քննչական բաժնից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ գործը հարուցվել է ՔՕ 182 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով. «Շորթումը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով»:
Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ ԿՀԴՊԳՎ-ն սկսել է զբաղվել գործով «Հետք»-ի հրապարակումից հետո, որում Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղի բնակիչ Աշոտ Նաջարյանը պատմել էր, թե ինչպես է շուրջ ինը տարի առաջ «Սերժի Արո» անունով հայտնի Կորյուն Եղիազարյանը խլել իր բիզնեսը՝ գազալցակայանը:
Գազալցակայանը գտնվում է Ոսկեհատ գյուղում: Աշոտ Նաջարյանը սկսել է շփվել Կորյուն Եղիազարյանի հետ այն ժամանակ, երբ որոշել է Ոսկեհատում գտնվող իր բենզալցակայանը վերափոխել գազալցակայանի: Եվ քանի որ գազալցկայանների ոլորտում մոնոպոլիա հաստատած գեներալ Մանվել Գրիգորյանի օրոք առանց «մեջքի» հնարավոր չէր բիզնես անել, որոշել է դիմել «Սերժի Արո» անունով հայտնի Կորյուն Եղիազարյանին: Պատմության մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ, իսկ համառոտ այն զարգացել է այսպես: Սկզբում Կորյուն Եղիազարյանը համաձայնել է համագործակցել և գազալցակայանի շահույթից տոկոս ստանալ, բայց մինչ նախկին բենզալցակայանը կվերակառուցվեր գազալցակայանի, կոնֆլիկտ է առաջացել կողմերի միջև: Աշոտ Նաջարյանի հաղորդմամբ՝ այն ժամանակ, երբ գալացակայանն արդեն պատրաստ էր գործելու, Կորյուն Եղիազարյանը իրեն ծեծով ու զենքի սպառնալիքով ստիպել է նոտարի մոտ ստորագրել առուվաճառքի պայմանագիր, որի հիման վրա՝ սեփականացրել է գազալցակայանն ու զբաղեցրած հողատարածքը: Պայմանագիրը ստորագրելուց հետո, ըստ Ա․ Նաջարյանի, Կորյուն Եղիազարյանն ու նրա յուրայինները իր մեքենայի մեջ, հակառակ իր ցանկության, թողել են 50 հազար դոլար ու հեռացել։
Կադաստրից ձեռք բերած առուվաճառքի պայմանագրից երևում է, որ գազալցակայանի գնորդը եղել է ոչ թե անմիջապես Կորյուն Եղիազարյանը, այլ «Լի Գազ» ՍՊԸ-ն, որի բաժնետերերից մեկը եղել է Կ. Եղիազարյանի որդին, մնացածը՝ նրա յուրայինները:
Վաղարշապատի քննչական բաժնից «Հետք»-ին տեղեկացրին, որ քրեական գործում «շատ մարդկանց անուններ են շոշափվում»: Թե ովքեր են այս պահին անցնում գործով, քննիչ Արշակ Կիրակոսյանը չհայտնեց՝ նշելով, որ քննությունը նոր է սկսվել, և այս պահին անուններ հրապարակելը ճիշտ չէ: Գործի քննությունը, ըստ Ա. Կիրակոսյանի, բարդ է լինելու, քանի որ ներառում է առուվաճառքի գործարքներ:
Քննությունը, ենթադրաբար, բարդացնելու է նաև այն հանգամանքը, որ Կորյուն Եղիազարյանին առնչվող «Լի Գազ» ՍՊԸ-ի սեփականատերերը նոտարի մոտ իրականացված վերևում նշված գործարքից հետո փոխվել են: Այժմ ՍՊԸ-ի միակ բաժնետերը կաթողիկոսի եղբոր՝ Ոսկեհատի գյուղապետ Գևորգ Ներսիսյանի կինն է՝ Սոնիկ Ներսիսյանը, իսկ գազալցկայանի տնօրենն էլ նրանց որդին է՝ Համբարձում Ներսիսյանը: Աշոտ Նաջարյանի խոսքով՝ «Լեռնային Հայաստան»-ի տնօրեն Կորյուն Եղիազարյանը գազալցակայանն ու հողատարածքը իրենից խլելուց հետո վերավաճառել է կաթողիկոսի եղբոր ընտանիքին մոտ 500 հազար դոլարով:
Կադաստրից մեր ձեռք բերած փաստաթղթերից երևում է նաև, որ ենթադրյալ առանձնապես խոշոր չափերով շորթման առարկա դարձած այս գույքի վրա այժմ կա գրավի իրավունք՝ խոշոր վարկային պարտավորությունների դիմաց:

Возбуждено уголовное дело по факту, имеющему отношение к директору санатория “Горная Армения”
Возбуждено уголовное дело по факту, имеющему отношение к директору находящегося в ведении Министерства обороны РА санатория “Горная Армения”, бывшему телохранителю Сержа Саргсяна Корюну Егиазаряну. Ранее мы писали о том, что по инициативе Главного управления по борьбе с организованной преступностью готовятся материалы. Дело будет расследоваться в Вагаршапатском отделении полиции.
Как сообщили Hetq.am в следственном отделе вагаршапатской полиции, уголовное дело возбуждено по п.2 ч.3 ст.182 УК – вымогательство в особо крупном размере.
ГУБОП начало заниматься этим делом после публикации Hetq.am. В статье рассказывалось о том, что около девяти лет назад небезызвестный Корюн Егиазарян, известный как “сержевский Аро”, отнял у жителя села Воскеат Ашота Наджаряна его бизнес – газозаправочную станцию.
АГЗС находилась в селе Воскеат. Поводом для общения с Егиазаряном послужило решение Ашота Наджаряна переоборудовать бензозаправочную станцию в газозаправочную. Поскольку при генерале Манвеле Григоряне, которому принадлежала монополия в сфере газозаправочных станций, невозможно было, не имея крыши, развернуть бизнес, Наджарян решил обратиться к Корюну Егиазаряну, то есть сержевскому Аро. Тот сперва согласился сотрудничать и получать определенные проценты от бизнеса. Но пока бывшая бензозаправочная станция переделывалась в газозаправочную, между сторонами назрел конфликт. По словам Наджаряна, когда АГЗС уже была готова к эксплуатации, Егиазарян избил его и, угрожая оружием, заставил подписать договор купли-продажи, на основании которого приватизировал газозаправку и земельный участок, на котором она находилась. После подписания договора Корюн Егиазарян и его люди, вопреки желанию А.Наджаряна, оставили в его автомобиле 50 тысяч долларов и уехали.
Из полученноого в кадастре договора купли-продажи следует, что покупатель АГЗС был не сам Корюн Егиазарян, а ООО “Ли Газ”, в числе акционеров которого были сын Егиазаряна и лица из его близкого окружения.
В следственное отделе Hetq.am сообщили, что в уголовном деле фигурируют имена многих лиц. Следователь Аршак Киракосян не захотел назвать фамилии, отметив, что следствие только началось, и в данный момент неправильно разглашать эту информацию.
По словам Киракосяна, расследование будет сопряжено с трудностями, поскольку касается сделок купли-продажи.
Есть еще одно обстоятельство: после вышеуказанной сделки, которая была заверена нотариусом, сменились собственники имеющего отношение к Егиазаряну ООО “Ли Газ”. Сейчас единственным акционером ООО является жена брата Католикоса Всех Армян, старосты села Воскеат Геворка Нерсисяна, Соник Нерсисян, а директором газозаправочной станции – их сын Амбарцум Нерсисян. По словам Ашота Наджаряна, отнятые у него АГЗС и земельный участок директор санатория “Горная Армения” Корюн Егиазарян перепродал семье брата Католикоса примерно за 500 тысяч долларов.
Из полученных в кадастре документов следует, что в настоящее время имущество, ставшее предметом предполагаемого вымогательства в особо крупном размере, заложено против крупных кредитных обязательств.