Վարչապետն ասաց՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ առավել մեծ վերահսկողություն պետք է սահմանվի
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ նաև հանքարդյունաբերության զարգացմանն ու այդ ոլորում ներկայում տիրող իավիճակին։
Նա գործադիրի անդամներին հայտնեց, որ չնայած հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսական աճի հիմնական «լոկոմոտիվն» է, սակայն այն ներկայիս կառավարության համար ընդունելի մոդել չէ․
«Մեր կառավարությունը բազմիցս արձանագրել է, որ տնտեսական աճի այդ մոդելը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի համարվել և մեր կառավարության կարևոր խնդիրներից է փոխել տնտեսական աճի այդ մոդելը։ Ոչ միայն այն պատճառով, որ խոսքը վերաբերում է մեր ընդերքի վաճառքին, այլև այդ ընդերքի վաճառից գեներացվող գումարների արդյունքով ձևավորված տնտեսական աճը ներառող չէ։ Այսինքն՝ այդ տնտեսական աճի ազդեցությունը իրենց վրա չեն զգում Հայատանի Հանրապետության քաղաքացիները»,- ասաց նա։
Վարչապետի փոխացմամբ՝ կառավարությունը պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի հանքարդյունաբերության ոլորտի նկտամամբ առավել մեծ վերահսկողություն սահմանելու, այն առավել որակյալ և պատասխանատու դարձնելու համար։ Փաշինյանն ասաց՝ հանրությունը պետք է զգա, որ ազգային հարստությունը օգտագործելով հանրությունը և պետությունը ստանում է այնքան օգուտ, ինչքան իրականում կա։

Необходимо усилить контроль за горнодобывающей сферой – Никол Пашинян
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся вопроса развития горнодобывающей промышленности и ситуации в этой сфере.
Премьер отметил, что хотя горнодобывающая отрасль является основным локомотивом экономического роста Армении, однако для нынешнего правительства существующая модель неприемлема.
“Наше правительство не раз констатировало, что эта модель экономического роста не может считаться приемлемой и что одной из основных задач правительства является изменение этой модели. И не только потому, что речь идет о продаже наших недр, но и потому, что экономический рост, который формируется за счет средств, поступающих от продажи недр, не является инклюзивным. То есть граждане Республики Армения не чувствуют на себе воздействие этого экономического роста”,- отметил Пашинян.
По словам премьера, правительство должно осуществить все необходимые шаги для усиления контроля за горнодобывающей сферой, сделать ее более качественной и ответственной. Общественность должна почувствовать, что при использовании национального богатства общество и государство получают такую пользу, какая есть на самом деле.