Հայաստանի ամենաերիտասարդ ծրագրավորողը
Լեհաստանում օգոստոսի 18-25-ը տեղի ունեցած Ինֆորմատիկայի հերթական օլիմպիադայում երեւանցի 16-ամյա Վահե Մուսոյանը շահել է ոսկե մեդալ:
2004 թվականի Համահայկական ծրագրավորման մրցույթում Վահե Մուսոյանն ամենաերիտասարդ մասնակիցն էր' 15 տարեկան: Այս մրցույթի անհատական փուլում նա գրավեց 5-րդ տեղը, իսկ թիմային փուլում' 2-րդը: Ընդ որում' մրցույթի խնդիրների ստուգման եւ գնահատման ծրագիրը նա էր մշակել: Ծրագրավորման բաց մրցույթի այս տարվա 200 մասնակիցների մեջ Վահեն անհատական եւ թիմային ձեւերում գրավել է առաջին տեղերը: Արդեն նախկին մրցույթների ժամանակ ընկերացած մասնակիցները մրցույթից կես ժամ առաջ կատակում էին. «Հեսա Վահեն հինգ րոպեում խնդիրները կլուծի»:
Երբ հանդիպեցինք Վահեի հետ, մի փոքր հուզված էր. խոստովանեց, որ առաջին անգամ է հարցազրույց տալիս: Հարցրեցինք, թե արդյոք չի հոգնում միմյանց հաջորդող մրցույթներից ու օլիմպիադաներից: Ասաց, որ հենց հերթը հասնում է հոգնելուն, օլիմպիադաները վերջանում են: Հետո ավելի լուրջ ասաց, որ դրանք իր համար ինքնանպատակ չեն, եւ հույս ունի, որ ձեռք բերած փորձն ապագայում իրեն շատ կօգնի:
14 տարեկանից Վահեն մասնակցում է ինֆորմատիկա եւ մաթեմատիկա առարկաների օլիմպիադաների եւ ծրագրավորման մրցույթների: Այս տարի էլ Մեքսիկայում Մաթեմատիկայի 17-րդ միջազգային օլիմպիադայից վերադառնալու հենց հաջորդ օրը նա մասնակցեց Հայաստանի Ծրագրավորման բաց մրցույթին:
Առաջին անգամ Վահեն օլիմպիադային մասնակցել է 2003 թվականին. ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած Ինֆորմատիկայի միջազգային 15-րդ օլիմպիադայում ստացել է վկայական եւ արժանացել բրոնզե մեդալի:
Նույն թվականին Ճապոնիայում անցկացված Մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադիայից հետո, ինչպես ինքն է նշում' հասկացա, որ մաթմատիկա պետք է ավելի շատ պարապեմ: 2004-ին Հունաստանում կայացած Ինֆորմատիկայի 16-րդ միջազգային օլիմպիադան ավելացրեց Վահեի բրոնզե մեդալների շարքը:
Օլիմպիադաները հնարավորություն են տալիս նաեւ ճամփորդել: Վահեի խոսքերով' մրցույթների ընթացքում ամենահաճելին ընդմիջումներն են: Այդ ժամանակ նրանք հնարավորություն են ունենում ծանոթանալ տարբեր երկրների պատմությանը, մշակույթին, մարդկանց:
Տպավորությունները բազմազան են. «Ճապոնացիները չափազանց բարեհամբույր են. մի անգամ հյուրանոցի սենյակի բանալիներն էինք կորցրել, անմիջապես նորը տվեցին առանց որեւէ նկատողության: Հույներն ամեն ստից բանից կռիվ էին սարքում: Մեքսիկացիներին, չգիտեմ ինչու, արտաքինով նմանեցնում էի հայերին»,- պատմում է Վահեն:
Վահեն ծնվել է 1989 թվականին, Մեծամորում: Հետո ընտանիքով տեղափոխվել են Երեւան: Ծնողները մասնագիտությամբ ծրագրավորողներ են: Քույրը սովորում է ԱՄՆ-ում' ծրագրավորման բնագավառում, իսկ եղբայրը մասնագիտությամբ ֆիզիկոս է, ապրում եւ աշխատում է Ֆրանսիայում: «Տան խոսակցության թեմաները հաճախ են առնչվում համակարգչին, նոր տեխնոլոգիաներին, այդ պատճառով դեռ փոքր տարիքից հնարավորություն եմ ունեցել օգտվել համակարգչից»,-ասում է Վահեն: «Քվանտ վարժարանում ծրագրավորման դասընթացներին մասնակցելուց հետո էլ հասկացա, որ ծրագրավորման ոլորտն ինձ շատ է հետաքրքրում»: Քվանտում Վահեն սովորել է 7-րդ դասարանից: «Վարժարանում ուսանելն ինձ շատ օգնեց, որովհետեւ մինչ այդ միջնակարգ դպրոցում սովորելու ժամանակ ինֆորմատիկա առարկան ինձ համար այնքան էլ հասկանալի չէր»:
Սեպտեմբերից Վահեն ուսումը շարունակում է Երեւանի պետական համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի եւ Ինֆորմատիկայի ֆակուլտետում: Որպես միջազգային օլիմպիադաների մասնակից' նա առանց քննությունների կարող էր ընդունվել ցանկացած պետական բուհ:
Ուսման հետ կապված միակ դժվարությունը Վահեի համար մասնագիտական գրքերի անմատչելիությունն է: «Մասնագիտական գրքերից օգտվելը մի փոքր բարդ է, Հայաստանում այդպիսի գրքեր շատ քիչ կան: Ինտերնետով պատվիրելու դեպքում էլ, երբ հերթը հասնում է առաքման վայրը նշելուն, համակարգը չի ընդունում' ասելով, որ իրենց ծառայությունը չի իրականացվում Հայաստանի տարածքում»:
Վահեն երազում է ուսում ստանալուց հետո հետաքրքրիր աշխատանք գտնել: «Որպես աշխատավարձ' գումար դեռ չեմ վաստակել: Տարբեր մրցույթների մասնակցելով ու որոշակի մրցանակային տեղեր գրավելով' ստացել եմ դրամական պարգեւներ: Բացի դրանից, Ինտերնետում կան կայքեր, որտեղ առաջարկում են որոշակի գումարով ծրագրեր գրել կամ իրենց փոխարեն կատարել հանձնարարություն կամ որեւէ աշխատանք:
Այդպես մի անգամ 40 ԱՄՆ դոլար եմ աշխատել, բայց բանկային հաշվից դեռ չեմ հանել: Սակայն չէի ցանկանա ժամանակ ծախսել այդպիսի փոքր գործեր կատարելու վրա, դրա փոխարեն կլրացնեմ գիտելիքներս ավելի լուրջ աշխատանքով զբաղվելու համար»,-ասում է Վահեն:
Վահեն ազատ ժամանակ գրեթե չի ունենում: Մանավանդ օլիմպիադաների շրջանում ստիպված է պարապել օրական 10 ժամ, հիմնականում ինքնուրույն' Ինտերնետում հատուկ կայքերում տեղադրված խնդիրներ լուծելով: Մնացած ժամանակը անցկացնում է ընկերների հետ: Նրանք բոլորը ֆիզիկայի եւ աստղագիտության օլիմպիադաների մասնակիցներ են:

Armenia's Youngest Programming Champion
Vahe Musoyan of Yerevan won two gold medals at this year's Informatics Olympiad held in Poland on August 18-25. In 2004, at 15, Vahe was the youngest participant at the Pan-Armenian Programming Contest. He captured 5 th place in the individual competition, and 2 nd place in the team competition. In addition, he actually developed the grading and testing software that was used during the competition. This year, Vahe managed to take 1 st place among the 200 participants in both the individual and team competitions. The other participants, who had befriended Vahe in previous contests, said jokingly that he would be able to solve all of the problems in just five minutes.
When we approached Vahe for an interview, he seemed a bit nervous; he confessed that he had never been interviewed before. Asked if the countless contests and Olympiads tire him out, the young man said that he usually gets tired during the final phase of the competitions, just before they end. He then added that the Olympics are not merely an end in themselves, and he hopes that his accomplishments will serve him well in the future.
Vahe has been participating in programming contests, including informatics and mathematics Olympiads, since the age of 14. This year he competed in Armenia's open programming contest just one day after returning from the 17 th International Mathematics Olympiad in Mexico.
In his first Olympiad - the 15 th International Informatics Olympiad in the US, in 2003 - Vahe received a certificate and a bronze medal. That year, he also participated in the Mathematics International Olympiad in Japan, where he learned more about the rigors of competition and realized that he needed further study to succeed in the future. The following year, he won bronze at the 16 th International Informatics Olympiad in Greece.
Participating in the Olympiads has given Vahe the opportunity to travel to a number of different countries. He notes that the breaks during competitions are his favorite part, since that is when the participants get the opportunity to find out more about the history, culture, and people in the host country. Vahe's impressions of the countries he has visited have varied widely. "The Japanese are very friendly and nice. Once we lost the keys to our hotel room, and they immediately gave us new ones without any problems. The Greeks would start a fight over even the smallest things. Mexicans-I don't know why-look like Armenians."
Vahe was born in 1989 in Metsamor, and later moved to Yerevan with his family. His parents are both programmers. His sister is currently in the US studying computer science, and his brother, a physicist, lives and works in France. "Our conversations at home were often about computers and new technology, and that's why I've had the opportunity to use computers since I was young," Vahe said.
The 16-year-old prodigy began studying programming at the Quant School in 7 th grade. "I started developing an interest in programming after taking programming courses at Quant. Studying there really helped me, because before that - in middle school - I didn't understand informatics very well."
In September, Vahe will continue his studies in the Applied Mathematics and Informatics Department at Yerevan State University. Because of his participation in international Olympiads, he could have entered any state university in Armenia without having to take entrance exams. The only real problem Vahe finds with pursuing his studies in Armenia is the lack of available material. "It's a little bit difficult to use specialized books here in Armenia, because there are very few of them available. When I try to order books over the Internet, they usually reject the orders when I get to the section for my location, saying that they won't ship to Armenia."
Vahe dreams of finding an interesting job after he finishes his studies. "I have yet to earn a salary. I have received monetary prizes from some of the contests I've participated in. Also, there are Internet sites where you can earn money for writing software or doing other people's work for them. Once I earned $40 for doing this, but I haven't withdrawn it from my bank account yet. I'd rather not spend my time on such small things; I'd prefer to keep increasing my knowledge so that later I can do more serious work," he says.
Because of his demanding schedule, the university student almost never has any free time. During Olympiads he has to study for ten hours a day, mainly by himself, solving problems posted on Internet sites. The rest of the time Vahe spends with his friends; they all compete in physics and astronomy olympiads.