Սպասումը դարձել է անտանելի
«Չեմ պատկերացնում, որ շնչում է: Շունչ լիներ, բա չգիտի՞, որ իրեն սպասում ենք»,-ցավով ասում է Ղաբարաղյան պատերազմում անհայտ կորած Վահեի մայրը:
Անհայտ կորած հայ զինվորի մայրը դեռ խնամքով պահում է քսանմեկ ադրբեջանցու անուն-ազգանունների ցուցակը: Որդու նկարների ալբոմում Սիրուշ Հակոբյանը տեղավորել է նաեւ երիտասարդ ադրբեջանցիների ընտանեկան նկարները:
Ժամանակին Ստեփանակերտի հոսպիտալում պահվող ադրբեջանցի գերիները միակ հնարավորությունն էին որդու հետքը գտնելու համար: Վահե Եղշատյանի ծնողներին Ղարաբաղում ասել էին՝ եթե գերիների հարազատները գտնեն իրենց որդուն, ապա իրենք պատրաստ են քսանմեկ ադրբեջանցիներին փոխանակել վանաձորցի 17-ամյա տղայի հետ:
Անցած տասներկու տարիները մոր համար սպասումը վերածել են անորոշության:
«Հույս եմ փափագում: Բայց երբ պատկերացնում եմ, որ կոնկրետ պատասխան տան ու ասեն՝ չկա, խելագարվելու է»,-հազիվ շշնջում է անհայտ կորած զինվորի մայրն ու խեղդում արցունքները:
Որոնումներն այդպես էլ ոչինչ չասացին Վահեի մասին: 1993-ի մայիսին ծնողներից գաղտնի պատերազմ գնացած Վահեից երեք ամիս անց լուր բերեց զինակից ընկերը: Մարտակերտում մարտի դուրս եկած տանկն անցել էր սահմանն ու այրվել: Չորսից փրկվել էր միայն մեկը, իսկ ոտքից վիրավոր Վահեին հակառակորդը գերի էր վերցրել:
Որդու գերի ընկնելու լուրը հաստատել էր հրամանատարը: Մարտի հաջորդ օրը ռադիոհեռախոսով խոսել էր Վահեի հետ ու իմացել, որ նա ադրբեջանցիների մոտ է: Մարտակերտ մեկնած հայրն այրված տանկից գտել էր Վահեի հագուստը, սպորտային պայուսակն ու մահացած քեռու լուսանկարը: Վաղինակ Եղշատյանը տուն էր վերադարձել որդու անհայտ կորելը վկայող տեղեկանքով ու հրամանատարի խնդրանքը շուտափույթ կատարելու ցանկությամբ:
Հրամանատարը խոստացել էր ետ բերել որդուն, եթե հայրը 25 միլիոն ռուսական ռուբլի հավաքի ու բերի: Չէին հասցրել պահանջվող գումարը տանել Ղարաբաղ, երբ անհավասար մարտերից մեկի ժամանակ զոհվել էր Վահեի հրամանատարն, ու նրա հետ կորել էր վանաձորցի զինվորի հետքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունից ու Ղարաբաղից 1988-ից մինչեւ 2005-ը անհայտ կորած, պատանդ եւ ռազմագերի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց թիվը 947 է: Միայն Հայաստանից անհայտ կորած մարդկանց թիվը հասնում 224-ի:
«Ամեն անգամ, երբ մի բան էինք լսում, վեր էինք կենում-գնում»,-ասում է Վահեի մայրը:
Սիրուշ Հակոբյանն արդեն մոռացել է դեպքերի ժամանակագրությունը, որովհետեւ դրանք ոչինչ չեն ասել որդուն սպասող մորը: Վերջին լուրը ստացել է 1999-2000 թվականներին շուշեցի մի կնոջից:
«Մի նամակ ստացանք գրագետ հայերենով, որը հայտնում էր, որ երեխու անձնագիրն իր մոտ է ու գրում էր՝ եկեք, անձնագիրը տարեք»: Հետագայում պարզվեց, որ նամակի հեղինակը նույն այն կինն է, որը եղել է Երեւանում, Վանաձոր եկող ավտոբուսի ուղեւորներին ցույց է տվել Վահեի անձնագիրն ու հայտնել, որ Վահեն առողջ է ու գտնվում է իր մոտ: Անհայտ կորած որդու հետքերը ծնողներին դարձյալ տարան Ղարաբաղ, սակայն կրկին ապարդյուն, որովհետեւ նամակագրին այդպես էլ չկարողացան գտնել: Վահե Եղշատյանի անձնագիրը միայն Պաշտպանության նախարարությունը կարողացավ վերցնել ու մեծ դժկամությամբ փոխանցել ծնողներին:
«Երբ ես հարձակողական խոսեցի ու ասի՝ մի բան գիտեք ու չեք ասում, պատասխանեցին, թե' ի՞նչ ասենք, չկա էլի, ի՞նչ ասենք, տղեդ չկա»,-պաշտպանության նախարարության աշխատակիցների հետ վերջին զրույցն է վերհիշում 50-ամյա կինը:
Մոր տառապանքը մեղմելու համար հարազատները Վահեի իրերը տեղափոխել են սենյակից ու թողել միայն որդու գրասեղանն ու նկարը: Տարբեր գերատեսչություններ այլեւս նամակներ չեն հղում: Հոգնել են սրա-նրա դուռը թակելուց ու անորոշ պատասխաններից: Պետության հոգածությունը միայն արտոնություններն են, որոնք տրվում են միմիայն մահվան տեղեկանքի առկայությամբ: Վահե Եղշատյանին արդեն երկու տարի պետությունը ճանաչել է մահացած, չնայած ոչ ոք չգիտի նրա գտնվելու վայրը:
Ղարաբաղյան պատերազմում անհայտ կորած զինվորների կարգավիճակը պետությունը դեռեւս չի հստակեցրել: Օրենսդրական որեւէ նորմ գոյություն չունի, որը սահմաներ անհայտ կորածի կարգավիճակն ու հարազատներին չստիպեր դիմելու դատարան՝ նրան մահացած ճանաչելու համար: Այս քայլին հարազատները գնում են տարբեր պատճառներով, հիմնականում սոցիալական խնդիրներ լուծելու նպատակով: Համաձայն նախարարության տվյալների՝ արդեն 166 անհայտ կորած դատավճռով ճանաչվել է մահացած: Չնայած պաշտպանության նախարարության հորդորներին, թե ՀՀ-ում ու ԼՂՀ-ում գոյություն ունեն անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքները կազմակերպող պետական հանձնաժողովներ, ու դրանց աշխատանքը վերջին շրջանում դարձել է ինտենսիվ ու արդյունավետ, անհայտ կորածների հարազատները գրեթե կորցրել են հույսը:

I Can't Wait Any More
"I can't imagine that he's alive," the mother of a soldier who went missing in action in the Karabakh War admitted painfully. "If he were, wouldn't he know that we're waiting?"
Sirush Hakobyan still has a list of 21 Azerbaijani soldiers who were captured during the war, and she keeps their photographs in an album along with those of her own son. Once these soldiers were her only hope of finding her son. She and her husband were told in Karabakh that if their son was found by the parents of one of the 21 Azeribaijanis, they could exchange him for one of them. But in twelve years, hope has turned into uncertainty.
"I still hope. But when I imagine getting a final answer, and it's bad news, I go crazy," the mother said, choking back tears.
The search for Vahe Yeghshatyan has not yielded any results. In May of 1993, the family learned from a friend that their son, who had secretly left his home in Vanadzor three months earlier, was now fighting in the Karabakh war. He and other soldiers were fired on when a tank they were in crossed the border during a battle in Martakert. Only one of them managed to escape. Wounded in the leg, Vahe was caught by the Azerbaijanis.
The soldier's capture was confirmed by his commander. The day after the gunfight, the officer talked with Vahe over the radio and found out that he had been taken prisoner. Vahe's father went to Martakert where he found Vahe's clothing, sports bag, and a picture of his dead uncle in the burned tank. Vaghinak Yegshatyan returned home with a certificate of his son's MIA status and an intriguing offer from Vahe's commanding officer.
The officer had promised to get their son back if Vahe's parents would provide 25 million Russian rubles. They had collected nearly all the money when Vahe's commander was killed in a gun-battle in Karabakh. With his death the family lost all traces of the soldier from Vanadzor. According to the Armenian Defense Ministry, 947 soldiers and civilians from Armenia and Karabakh have gone missing between 1988 and 2005. 224 of them are from Armenia. "Every time we heard that something happened, we went to check to see what it was," Vahe's mother said.
Now fifty years old, Sirush Hakobyan no longer remembers the exact chronology of events; they mean little to a woman who has been waiting for so many years. The last information she received was in 1999 or 2000, from a woman in Shushi.
"We received one letter in good Armenian, which said that the sender had my son's passport, and that we could get it." They subsequently found out that the letter had been written by a woman who had shown Vahe's passport to passengers on a Vanadzor bus and told them that Vahe was healthy and living with her. Once again, the Yeghshatyans followed their son's trail to Kharabakh. This trip was also in vain; they never found the woman who had written the letter. Somehow, the Ministry of Defense managed to get hold of the missing soldier's passport. I was with great reluctance that they handed it over to his parents.
Vahe's mother described her conversation with defense ministry officials: "When I said, 'You know something you're not telling me,' they told me, "What can we say? We can't find your son; he's dead."
Relatives have moved Vahe's belongings out of his room, in an attempt to ease his mother's suffering. Only his desk and a picture remain. The parents have stopped writing letters to various ministries and agencies. They're tired of knocking on doors and receiving inconclusive responses. The only help they receive from the government are special benefits which were awarded only after they presented a death certificate.
Their son was declared dead by the state two years ago, even though nobody knows where he is, or what happened to him. The government has never specified the status of soldiers who went missing in action in the Karabakh war. There isn't any legislation granting these soldiers special status and providing their families with an alternative to going to court to have them declared dead. The families take this step for different reasons, but mainly to improve their social condition. According to the defense ministry, 166 MIAs have already been declared dead by the court. Despite numerous statements by the ministry that there are government committees working on finding the lost Armenians in Karabakh, and that recently their work has been particularly intensive and productive recently, the families of those who are missing have lost all hope of finding their loved ones.