«Յունիբանկ»-ը համակարգչային դասասենյակներ նվիրեց սահմանամերձ դպրոցներին
Սեպտեմբերի 1-ին Ճամբարակի և Բերդավանի սահմանամերձ երկու դպրոցներում տոնական միջոցառումներին ներկա էին նաև Յունիբանկի ներկայացուցիչները: Գիտելիքի օրվան նվիրված միջոցառումներին տեղի ունեցավ Յունիբանկի աջակցությամբ ստեղծված համակարգչային դասասենյակների բացման հանդիսավոր արարողությունը:
«Դասասենյակները հիմնովին վերանորոգված, կահավորված և հագեցված են ժամանակակից տեխնիկայով` համակարգիչներ, ինտերակտիվ գրատախտակ, հարմարավետ դպրոցական կահույք, ծրագրային ապահովում, - նշեց Ճամբարակի N3 դպորցի տնօրեն Կարինե Գրիգորյանը: - Մենք շատ ուրախ ենք, որ բանկի ներկայացուցիչները անտարբեր չեն երեխաների կրթության զարգացման և որակի նկատմամբ»:
Յունիբանկը Ճամբարակի և Բերդավանի երկու դպրոցների բոլոր 600 աշակերտներին նվիրեց նաև դպրոցական պարագաների փաթեթներ: Աշակերտների համար կար ևս մեկ անակնկալ` բանկի ներկայացուցիչներն անցկացրեցին վիկտորինա և հաղթող երկու աշակերտներին ևս հանձնեցին համակարգիչներ:
«Մենք շնորհակալ ենք Յունիբանկին ուսումնական գործընթացին օժանդակելու համար, - նշեց Բերդավանի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Արևիկ Ասատրյանը: Երեխաների համար կարևոր է օգտվել ժամանակակից տեխնիկայի հնարավորություններից, ինչը այժմ հնարավոր է, մեր հովանավորի շնորհիվ»:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ բանկն օգնում է դպրոցներին : Կրթության բարելավման ծրագրի շրջանակներում, համակարգչային դասասենյակ արդեն իսկ բացվել է Գյումրու դպրոցներից մեկում: Մի քանի օրից բանկի աջակցությամբ «Արմաթ» լաբորատորիաներ կբացվեն Արցախի երկու դպրոցներում:
«Մեր ծրագիրը երկարաժամկետ է, և դրանում արդեն ներառվել են այլ դպրոցներ, որոնք ևս ունեն համակարգչային տեխնիկայի կարիք, - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը: - Դպրոցների տեխնիկական հագեցվածությունը պետք է համապատասխանի ժամանակակից պահանջներին: Մենք շարունակելու ենք աջակցել կրթական հաստատություններին, հատկապես` սահմանամերձ դպրոցներին»:

«Юнибанк» приграничным школам дарит компьютерные классы
1 сентября в двух школах, расположенных в приграничных посёлках Армении, — Чамбарак и Бердаван — на праздничных мероприятиях присутствовали и представители «Юнибанка». На праздник в честь начала учебного года в школах Чамбарака и Бердавана благодаря «Юнибанку» открылись современные компьютерные классы.
— В новом классе есть и ноутбуки, и интерактивная доска, и удобная школьная мебель, — отметила директор чамбаракской средней школы N3 Карине Григорян. — Позаботились представители банка и о современном программном обеспечении. Ремонт в помещениях тоже обеспечил «Юнибанк». Мы очень рады, что представители бизнеса неравнодушны к качеству образования, которое получают наши дети.
Все школьники двух школ Чамбарака и Бердавана - 600 учеников получили от банка полный комплект школьных принадлежностей. Учеников ждал еще один сюрприз: представители «Юнибанка» провели короткую викторину и двум школьникам, блеснувшим знаниями, банк подарил ноутбуки.
— Мы бесконечно признательны «Юнибанку» за помощь в организации учебной работы, — сказала директор средний школы Бердавана Аревик Асатрян. — Вряд ли для кого-то является секретом, что приграничные школы стеснены в финансах. Для нас очень сложно приобретать современную технику, а ведь дети должны идти в ногу со временем и учиться, используя новейшие образовательные технологии. Теперь это возможно — благодаря нашему спонсору!
Это уже не первые примеры помощи банка школам Армении. В рамках программы содействия повышению качества образования компьютерный класс уже открылся в одной из школ Гюмри. А в двух школах Арцаха на днях откроются инженерные лаборатории «Армат».
— Наша программа — долгосрочная, — подчёркивает Месроп Акопян, председатель Правления «Юнибанка». — В план уже внесены другие школы, которые нуждаются в компьютерной технике. Техническая оснащенность школ должна соответствовать потребностям времени и доступна ученикам. Мы продолжим помогать учебным заведениям исодействовать развитию образования, особенно в приграничных поселках.