Վալերիյ Օսիպյանը Մարտի 1-2-ի դեպքերի ժամանակ քաղաքացիների մոտ զենք-զինամթերք չի տեսել
Ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը 2008 թվականի Մարտի 1-2-ի դեպքերի ժամանակ «հարյուրավոր ոստիկանների պես հերթապահել է»:
Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողի հարցին ի պատասխան ասաց Վալերիյ Օսիպյանը: Հարցին՝ հերթապահելիս քաղաքացիների մոտ զենք-զինամթերք տեսե՞լ է, Օսիպյանն ասաց. «Ինքս` ոչ, զենք-զինամթերք չեմ տեսել, բայց փայտեր և այլն բոլորս էլ տեսել ենք»:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե մարտի 2-ի առավոտյան ցուցարարների մոտ դիմադրություն եղե՞լ է, ոստիկանապետն այսպես պատասխանեց.
«Հիմա կառավարության դիմաց բազմաթիվ քաղաքացիներ կան, ակցիա են իրականացնում, պայմանական ընդունենք, որ հարակից Տիգրան Մեծ փողոցը փակել են, ոստիկանները մոտենան, պահանջեն փողոցը բացել, բնականաբար կհրաժարվեն, ավտոմատ քաշքշուկ է ստեղծվելու, թեպետ ոստիկանությունն օրինական գործողություն է իրականացնում, և չի բացառվում, որ օրենքով նախատեսված կարգով կարող է ֆիզիկական ուժ կիրառվել, դա պետք է որպես դիմադրությո՞ւն դիտվի»:

Во время событий 1-2 марта Валерий Осипян не видел у граждан оружия и боеприпасов
Во время событий 1-2 марта 2008 г. в Ереване начальник Полиции РА Валерий Осипян вместе с “сотнями полицейских” нес дежурство на улицах города.
Об этом по завершении заседания правительства сказал журналистам В.Осипян, занимающий в настоящее время должность начальника Полиции РА.
На вопрос, видел ли он у граждан оружие и боеприпасы во время несения дежурства, Осипян ответил: “Лично я оужия и боеприпасов не видел, но палки и другие предметы мы видели”.
Касаясь того, оказывали ли демонстранты сопротивление утром 2-го марта, глава Полиции сказал: “Сейчас перед зданием правительства граждане проводят акцию. Предположим, они перекрыли соседнюю улицу Тигран Мец. Если полицейские подойдут и потребуют разблокировать улицу, граждане, естественно, откажутся. Автоматически начнется потасовка, И хотя полиция осуществит законные действия, не исключено, что в предусмотренном заоном порядке может быть применена физическая сила. Следует ли это считать сопротивлением?”