Յոհանեսը՝ հարցը լսելուց հետո. «Այլեւս հարցերի չեմ պատասխանում»
«ԱՄՆ Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի (ՀՄԿ) գլխավոր գործադիր տնօրեն Դանիել Յոհանեսը Հայաստան կատարած եռօրյա այցի երկրորդ օրն այցելեց Արմավիրի մարզի Ծաղկունք գյուղի երրորդ կարգի ջրանցք, որի 2 կմ-անոց հատվածը վերականգնվել է ՀՄՀ-Հայաստանի կողմից:
Դ. Յոհանեսը եղավ նաեւ Էջմիածնի «Կոնսեր» պահածոների գործարանում: «Կոնսերը» ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի Ջրից դեպի շուկա բաղադրիչի «Վերամշակում եւ մարքեթինգ» ենթաբաղադրիչի շրջանակներում ֆինանսական աջակցություն ստացած 225 ձեռնրկություններից մեկն է:
Դանիել Յոհանեսը գործարանի բակում պատասխանեց նաեւ լրագրողների հարցերին: Նա ասաց, որ ինքը Հայաստան է եկել, որպեսզի տեղում տեսնի ծրագրի առաջընթացը, որը եղել է անցնող 5 տարիների ընթացքում: Ըստ նրա՝ հաջողություններն ակընհայտ են, եւ Հայաստանի կառավարությունը, ժողովուրդը պետք է ամեն ինչ անեն, որ ձեռք բերված հաջողություններն ու ներդրումները լինեն կայուն: «Իսկ դուք պետք է գոհ լինեք, քանի որ այս առաջադիմությունը բավականին կայուն է եղել»,- դիմելով հավաքվածներին՝ ասաց Դ. Յոհանեսը:
«ՀՄՀ-Հայաստան» ծրագրի ավարտին` 2011թ. սեպտեմբերի 30-ին, «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի ներդրումը Հայաստանի գյուղատնտեսության եւ ոռոգման համակարգերում կկազմի շուրջ 180 մլն ԱՄՆ դոլոր, ինչից Դանիել Յոհանեսը գոհ է: Նա ասաց, որ կորպորացիան այս պահին աշխատում է 22 երկրների հետ, որոնց ընտրությունը կատարվում է մրցակցային սկզբունքով:
«Կան երկրներ, որտեղ նվիրված են իրենց ժողովրդին եւ տնտեսությանը ազատություն են տալիս: Նախընտրում ենք այդ երկրների հետ աշխատել»,-ավելացրեց Դ. Յոհանեսը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, արդյոք կորպորացիան Հայաստանի կառավարության առջեւ որոշակի պահանջներ դրե՞լ է ծրագիրը շարունակական դարձնելու համար: Գլխավոր գործադիր տնօրենը կոնկրետ պատասխան չտվեց, միայն նշեց, որ բոլոր երկրների առջեւ նույն պահանջներն են դրված եւ կառվարությունները լավ գիտեն, թե ինչ պետք է անեն:
«Այդ խնդիրները հիմնականում կապված են կոռուպցիայի եւ կառավարչության հետ»,- ավելացրեց նա:
«Հետքը» Դ. Յոհանեսին հարցրեց՝ արդյոք հնարավո՞ր է, որ Հայաստանում ծրագիրը շարունակվի` հաշվի առնելով, որ ընդդիմությունը որոշակի խնդիրների լուծման համար փորձում է համագործակցության եզեր գտնել իշխանությունների հետ: Դանիել Յոհանեսը հարցը լսեց, հետաքրքրվեց, թե որ լրատվամիջոցն եմ ներկայացնում, ապա ասաց. «Կներեք, բայց այլեւս հարցերի չեմ պատասխանում»:

Услышав вопрос, Йоханнес заявил: “Я больше не отвечаю на вопросы”
Генеральный исполнительный директор корпорации США “Вызовы тысячелетия” Даниел Йоханнес во второй день своего трехдневного визита в Армению посетил село Цахкунк Армавирской области, где осмотрел водоканал, двухкилометровый участок которого отремонтирован на средства “ВТ”.
Йоханнес побывал также на эчмиадзинском консервном заводе “Консер”. Это предприятие является одним из 225 предприятий, получивших финансирование в рамках подсоставляющей “Переработка и маркетинг” составляющей “От воды к рынку” программы “Вызовы тысячелетия – Армения”.
Затем во дворе завода Йоханнес ответил на вопросы журнкалистов. Он сказал, что приехал в Армению, чтобы на месте увидеть прогресс, достигнутый в деле реализации программы за последние 5 лет. Гендиректор “ВТ” заявил, что успехи очевидны и что правительство и народ Армении должны сделать все возможное, чтобы закрепить достигнутые успехи и осуществленные инвестиции.
К 30 сентября 2011 г., когда программа “Вызовы тысячелетия – Армения” будет завершена, финансовые вложения корпорации в сферу сельского хозяйства Армении, в частности в оросительные системы, составят около 180 млн долларов. Йоханнес доволен этим результатом. По его словам, в настоящее время корпорация работает с 22 странами, выбор которых осуществляется в конкурсном порядке.
“Есть страны, где в сфере экономике обеспечивается свободная деятельность. Мы предпочитаем работать с такими странами”,- отметил гендиректор корпорации.
Журналистов интересовало, выдвинула ли корпорация определенные требования правительству Армении для продолжения программы. Йоханнес не дал конкретный ответ, заявив лишь, что перед всеми странами ставятся одни и те же условия и что правительства хорошо знают, что нужно делать. “Требования касаются в основном коррупции и управления”,- добавил генеральный директор “ВТ”
Газета “Hetq” поинтересовалась у Йоханнеса, возможно ли, чтобы в Армении программа была продолжена с учетом того, что оппозиция с целью решения определенных задач пытается установить сотрудничество с властями. Даниел Йоханнес выслушал вопрос, спросил, какую газету я представляю, после чего сказал: “Извинте, но я больше не отвечаю на вопросы”.