Ա. Աշոտյան. «Ձայնագրությունը հաստատեց օդում կախված այն լուրերը, որ դատական համակարգը քաղաքականացված է, ու այն ուղղորդում է անձամբ վարչապետը»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին անդրադարձավ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի խոսակցությունը գաղտնալսելու դեպքին:
«Փաստորեն ձայնագրությունը հաստատեց օդում կախված այն լուրերը, որ դատական համակարգը քաղաքականացված է ու կատարում է քաղաքական պատվեր, ու այն ուղղորդում է վարչապետն անձամբ»,- ասաց Աշոտյանը:
ՀՀԿ պատգամավորի համար զարմանալի է ՀՔԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի՝ համատեղ ասուլիսում հայտարարված այն հայտարարությանը, որ իրենց խոսակցությունը մասնավոր զրույց է եղել:
«Էն, որ դատավորներին զանգում են ու ասում են սրան-նրան ձերբակալեք, սրան-նրանը իմ խոսքերը չեն, ու դա ասվում է` մասնավոր զրույց է, էստեղ ՀԱԿ-ի ասած՝ ռեժիմը խուճապի մեջ է»,- ասաց նա:
«Կամ փորձում են սենսացիաներ բարձրաձայնել, անգամ եթե Քենեդու սպանող անունը տրվեր, չի ստացվելու թեմայից շեղել, այլ հարց է նաև որքանով է նախաքննության գաղտնիքը խախտվել»,- ասաց Աշոտյանը՝ հավելելով, որ վարչապետը դարձել է կոռուպցիայի դրոշակակիրը ու քավորը: ըստ Աշոտյանի՝ գործող իշխանությունները ցանկացած գործողություն հիմնավորում են որպես կոռուպցիայի դեմ պայքար:
«Ասում ենք՝ Մոսկվայի հետ հարաբերությունները լավ չեն, ասում եք՝ կոռուպցիայի դեմ ենք պայքարում, ասում ենք՝ ներդրումները նվազել են, ասում են՝ կոռուպցիայի դեմ ենք պայքարում, ասում ենք Սևանի հետ կապված խնդիր կա, ասում են՝ կոռուպցիայի դեմ ենք պայքարում»,- թվարկեց Աշոտյանը:
Արմեն Աշոտյանը կոչ արեց բոլոր խմբակցություններին օգտվել Սահմանադրության ընձեռած հնարավարությունից և հրավիրել հրատապ քննակում այս թեմայով, ձևավորել քննիչ հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի ամեն ինչ՝ գաղտնալսման բացահայտումից սկսած` մինչ վարչապետի միջամտությունը իրավական գործընթացներին:

А.Ашотян: “Запись подтвердила висящие в воздухе слухи о том, что судебная система политизирована и управляется лично премьер-министром”
Депутат фракции Республиканской партии Армен Ашотян на сегодняшнем заседании Национального Собрания затронул вопрос прослушивания телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном.
“Запись фактически подтвердила висящие в воздухе слухи о том, что судебная система политизирована и управляется лично премьер-министром”,- заявил Ашотян.
Депутат выразил удивление высказанными на сегодняшней пресс-конференции утверждениями А.Ванецяна и С.Хачатряна о том, что их разговор носил частный характер.
“Как говорил Армянский национальный конгресс, режим в панике”,- заявил Армен Ашотян.
По его словам, премьер стал флагманом борьбы с коррупцией, этой же борьбой действующие власти обосновывают любое действие.
“Мы говорим, что отношения с Москвой нельзя назвать хорошими. Они заявляют: мы боремся с коррупцией. Мы говорим: инвестиции сократились, они заявляют: мы боремся с коррупцией. Мы говорим: возникла проблема, связанная с озером Севан. Они заявляют: мы боремся с коррупцией”,- сказал Ашотян.
Депутат-республиканец призвал парламентские фракции воспользоваться предоставленной Конституцией возможностью и незамедлительно созвать совещание по этой теме, а также сформировать комиссию для изучения всех вопросов – от прослушивания телефонного разговора до вмешательства премьера в правовые процессы.