ԵՄ-ն և ԵԱՀԿ-ն սատարում են Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացմանը
Եվրոպական միությունը և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը կաջակցեն Հայաստանում 2012 և 2013թթ. կայանալիք ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացմանը: ԵՄ և ԵԱՀԿ համաձայնության են եկել համատեղ ծրագրի իրականացման շուրջ, որի արժեքը կկազմի 1.7 միլիոն եվրո: Ֆինանսավորումը կկատարվի Եվրամիության, իսկ իրականացումը` ԵԱՀԿ-ի Երևանյան գրասենյակի կողմից:
Նշված ծրագրի վերաբերյալ հունվարի 19-ին, ժամը 10:00 Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության գրասենյակում տեղի կունենա մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան և ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարել Հոֆստրան կմանրամասնեն համատեղ ծրագիրը:
Միջազգային այս երկու կառույցների նման նախաձեռնությունը վերահաստատում է վերջիններիս ցանկությունը` օգնել Հայաստանին անցկացնելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ:
Որպես հայաստանյան ընտրություններին վերաբերող առաջին համատեղ ծրագիր` այն նպատակ ունի օժանդակելու ընտրություններում ներգրավված շահագրգիռ բոլոր կողմերին:
Ծրագիրը նախատեսում է հետևյալ նպատակների իրականացում.
- քաղաքացիական հասարակության հմտությունների ամրապնդում` արհեստավարժ կերպով տեղական դիտորդական գործունեության իրականացման և ընտրական գործընթացների` ներառյալ ընտրարշավների, քվեարկության և բողոքարկումների ընթացակարգերի մասին զեկույցների պատրաստման համար,
- երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդում և սատարում` Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գրասենյակի ուժեղացման և աշխարհագրական տեղակայության ընդլայնման միջոցով` 2012 և 2013թթ. խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններից առաջ, ընթացքում և հետո: Տարածքային գրասենյակների հիմնումը թույլ կտա ՄԻՊ գրասենյակին ավելի հասանելի դառնալ մարզերի ազգաբնակչության համար, ինչպես նաև կնպաստի Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավմանը:
- ընտրական հանձնաժողովների տեխնիկական և մասնագիտական ունակությունների հզորացում բոլոր մակարդակներում, որը թույլ կտա իրականացնել ընտրական գործընթացների արդյունավետ և հաշվետու վարչարարություն,
- ոստիկանության տեխնիկական և մասնագիտական ունակությունների բարելավում, որոնք անհրաժեշտ են տվյալների համապատասխան այլ շտեմարանների հետ ինտեգրված քվեարկողների ճշգրիտ և հասանելի ցուցակների տրամադրման համար,
- հանցագործությունների մասին ստացված հաղորդագրությունների արագ արձագանքման, հասարակական կարգի պահպանության, ինչպես նաև ընտրություններին նախորդող բռնությունների քննության գործերում ներգրավված ոստիկանների տեխնիկական ունակությունների, գիտելիքների և հմտությունների բարելավում,
- ընտրական իրավունքների և ընթացակարգերի մասին հասարակության իրազեկման բարձրացում, մասնավորապես մարզերում:

EU and OSCE to Support Democratic Elections in Armenia
The European Union and OSCE will support democratic general elections in Armenia in 2012 and 2013. The European Union and the OSCE have agreed on a joint project, worth 1,7 million Euro, to be financed by the European Union and implemented by the OSCE Office in Yerevan.
A press conference on the project will be held at 10:00 on 19 January in the EU Delegation to Armenia, where the Head of EU Delegation to Armenia Traian Hristea and the Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan Carel Hofstra will present and highlight details concerning their joint project.
This initiative of the two international organizations re-confirms their desire to support Armenia in conducting elections in line with international standards. Being the first joint project related to elections in Armenia, the project aims to support all stakeholders involved in elections.
The project foresees the achievement of the following outcomes:
Skills among civil society are strengthened for professional domestic observation and reporting on electoral processes, including pre-electoral campaign, polling and complaints/appeals procedures.
Human rights protection in the country is enhanced and promoted through strengthening the Human Rights Defender's Office (HRDO) and expanding its geographical outreach before, during and after the parliamentary and presidential elections in 2012 and 2013 respectively. By establishing regional offices the HRDO will become more accessible for the population from the regions and will contribute to the improvement of the protection of the human rights in the Republic of Armenia.
Technical and professional capacities of election commissions are strengthened at all levels to carry out efficient and accountable administration of electoral processes.
Technical and professional capacities of the Police to provide for accurate and accessible voter lists that are integrated with other relevant databases are improved.
Technical capacities, knowledge and skills of police officers involved in organising rapid reaction to crime notifications, protecting public order and investigating pre-electoral violence are improved.
Public awareness of electoral rights and procedures is raised among population, especially outside Yerevan.