Գաղափարից՝ նորարար գրադարան. քրաուդֆանդինգի գորիսյան գաղտնիքը
Գորիս և Տաթև համայնքների երիտասարդները մեկնարկել են առցանց ֆոնդահայթայթման արշավ՝ Գորիսի համայնքային գրադարանի ընթերցասրահի բարեկարգման աշխատանքներն իրականացնելու համար:
Մինչ արշավի մեկնարկը` եռօրյա #SummerDemoCamp ճամբարի ընթացքում, նշված համայնքների 16 երիտասարդներ զարգացրել են իրենց կարողություններն առաջնորդության, հանրային քաղաքականության ոլորտներում, հանդիպել են տեղական ինքնակառավարման մարմիների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, համայնքում ծառայություն իրականացնող կամավորների հետ և համատեղ որոշել իրականացնել այս արշավը:
Երիտասարդները քրաուդֆանդինգի առաջատար հարթակ Indiegogo-ում ստեղծել են արշավի էջը, նկարահանել հոլովակ և որպես թիրախ ընտրել 1000 ԱՄՆ դոլարը՝ բարեկարգման նախնական աշխատանքների կազմակերպման համար։ Ավելի քան 30 նվիրատվությունների շնորհիվ երիտասարդներն արդեն իսկ հավաքագրել են 675 ԱՄՆ դոլար և շատ մոտ են թիրախին։
Նախաձեռնության նպատակն է ակտիվերիտասարդական կենտրոնի ստեղծման միջոցով համախմբել նորարարգաղափարներ ունեցող երիտասարդներին, խթանել նրանց միջև շփումն ու համագործակցությունները, դրանով իսկ նպաստելով համայնքի զարգացմանը: Պլանավորվում է կենտրոնում իրականացնել դասընթացներ, ֆիլմի դիտումներ, բանավեճեր, մշակութային այլ միջոցառումներ։
Արշավին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով: Մի քանի պարզ քայլերի միջոցով յուրաքանչյուր ոք կարող է կատարել նվիրատվություն։
Մշակույթի նախարարությունն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել նվիրաբերել շուրջ 5 մլն դրամ արժողությամբ տեխնիկա և գույք՝ հավատարմագրման ծրագրի շրջանակներում:

The Magic of Crowdfunding: From Idea to Innovative Library in Goris, Armenia
17 young people from the Goris and Tatev communities have launched an online crowdfunding campaign to renovate the libraries’ reading room in Goris.
Before the campaign, a three day #SummerDemoCamp was organized, during which 16 young people developed their leadership skills, learnt about public policy, and met with local government officials, NGO representatives, and volunteers who serve in community. Together, they decided to launch this campaign.
The goal of the initiative is to unite young people with innovative ideas through the creation of an active youth center to promote communication and collaboration among them, thus contributing to community development.
Young people have created a campaign page in Indigogo, made a promo video and set $ 1,000 as a goal for the campaign. Thanks to more than 30 contributors from all over the world, $675$ has already been collected.
You can read more about the Campaign at https://igg.me/at/Goris. With a few simple steps you can make an online donation.
Armenia’s Ministry of Culture has expressed its readiness to provide technical assistance and equipment (worth 5 million AMD) within the scope of the accreditation program.