Առգրավվել են Yerevan today-ի խմբագրի համակարգիչն ու սկավառակներ
Yerevan today կայքի խմբագրությունում այսօր կատարված խուզարկության արդյունքում ոստիկաններն առգրավել են կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանի համակարգիչն ու մի քանի համակարգչային սկավառակ։ Այս մասին խուզարկությունից հետո կայքի խմբագրության դիմաց հավաքված լրագրողներին ասաց ինքը՝ Սևակ Հակոբյանը:
Խուզարկության թույլտվության հիմքն, ըստ Հակոբյանի, այն է, որ Yerevan Today-ն, իբր, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսային գաղտնալսված խոսակցություններն ավելի վաղ է տեղադրել կայքում, քան այն տարածել են այլ լրատվամիջոցներ:
«Նման պնդման առիթ է տվել Google որոնողական համակարգը, որը նշել է սեպտեմբերի 11-ը (գաղտնալսման տարածման օրը-հեղ.) և կից գրել, որ հրապարակումը կատարվել է դրանից 2 օր առաջ: Սակայն, դա այդպես չէ. Yerevan.Today-ը զրույցի ձայնագրությունը հրապարակել է նույն ժամերին, ինչ հայկական մյուս լրատվամիջոցները»,- ասաց Սևակ Հակոբյանը` հավելելով, որ ըստ Google որոնողական համակարգի՝ «Հրապարակ» օրաթերթը ևս հայտնի ձայնագրությունը դրա տարածումից հինգ օր առաջ է հրապարակել: Ըստ Հակոբյանի՝ խնդիրը որոնողական համակարգն է:
Անդրադառնալով իրենց խմբագրությունում արված խուզարկությանը՝ Հակոբյանը պատմեց, որ թեև վաղ առավոտից խմբագրություն այցելող անձինք արձանագրել են, որ չեն գտել այն, ինչ փնտրելիս են եղել, համակարգիչն ու սկավառակներն իրենց հետ տարել են: Ըստ Հակոբյանի` դա փաստացի զրկել է իրենց աշխատելու հնարավորությունից:
«Իրենք չեն կարող ասել, թե երբ կվերադարձնեն այդ ամենը. կապարակնքեցին և Yerevan City-ի տոպրակներով տարան»,– պատմեց կայքի գլխավոր խմբագիրը:
Սևակ Հակոբյանը պնդեց նաև, թե կայքը երկրորդ նախագահին չի պատկանում և վերջինս առհասարակ առնչություն չունի կայքի հետ:
Նշենք, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւս հերքել էր իր առնչությունը ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսազրույցի գաղտնալսմանը:

Изъяты жесткие диски компьютеров редакции Yerevan today
В результате сегодняшнего обыска в редакции сайта Yerevan today сотрудники полиции изъяли компьютер главного редактора сайта Севака Акопяна и несколько жестких дисков компьютеров. Об этом собравшимся напротив здания редакции журналистам сообщил сам Севак Акопян.
По словам редактора, основанием для проведения обыска послужило то, что аудиозапись прослушанного телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном Yerevan Today якобы разместил раньше, чем другие СМИ.
“Поводом для подобного утверждения послужила поисковая система Google, которая отметила 11-е сентября (день распространения аудиозаписи. – Авт.) надписью о том, что публикация была размещена два дня назад. Но это не так: аудиозапись беседы Yerevan.Today обнародовал в те же часы, что и другие СМИ”,- отметил Севак Акопян, добавив, что, согласно поисковой системе Google газета “Грапарак” тоже опубликовала аудиозапись за пять дней до ее распространения. Проблема в поисковой системе, заявил С.Акопян.
Касаясь проведенного сегодня обыска, Севак Акопян рассказал, что пришедшие рано утром в редакцию лица констатировали, что не нашли то, что искали, и унесли с собой компьютер и диски. Это фактически лишило интернет-издание возможности работать.
“Они не могут сказать, когда все это вернут”,- отметил главный редактор.
Он утверждает, что сайт не принадлежит второму президенту, последний не имеет никакого отношения к Yerevan today.
Отметим, что второй президент Роберт Кочарян отрицает свою причастность к прослушиванию телефонного разговора между директором СНБ и начальником ССС.