Սեւանը որպես Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների արտացոլում
Վերջերս Հայաստանի մասնագետները «ստիպված եղան» հանրապետության բնապահպանական խնդիրները դասակարգելիս փոփոխություններ մտցնել տասնամյակներով հաստատված ցանկում: Մինչեւ 2004-05թթ. այդ ցանկը հետեւյալն էր` Սեւանի լիճ, Երեւանի օդային ավազանի աղտոտվածություն, անտառների կառավարում, դեգրադացված հողեր, թափոնների կառավարում, էնդեմիկ տեսակների պահպանություն եւ այլն:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանն ասաց, որ Սեւանի խնդիրը մտնում է երկրորդ փուլ: Այսինքն` եթե մինչեւ այսօր Սեւանի խնդիրը այն փրկելն էր լճի մակարդակի անկումը կասեցնելու միջոցով, այսօր դրված է մակարդակի բարձրացումը կառավարելու եւ վերահսկելու հարցը, նաեւ` թույլ չտալու, որ լիճը բարձրանա ի հաշիվ կեղտոտ ջրերի:
Սեւանը` տարածաշրջանում
Սեւանը բացառիկ նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի համար: Սեւանա լճի փորձագիտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ջրի ազգային խորհրդի անդամ Վլադիմիր Մովսիսյանը, խոսելով աշխարհի խմելու ջրի պաշարների սահմանափակ քանակի մասին, վկայակոչում է անգլիական մի հետազոտության եզրակացությունը, ըստ որի ոչ հեռավոր ապագայում 1 լ քաղցրահամ ջուրն ավելի թանկ է արժենալու, քան 1 լ նավթը: Իսկ մեր տարածաշրջանում քաղցրահամ ջրի ամենամեծ ջրամբարը Սեւանն է, ընդ որում` տարածաշրջան ասելով Վլադիմիր Մովսիսյանը նկատի ունի ոչ միայն Անդրկովկասը, այլեւ Մերձավոր Արեւելքը:
Լճի բարձրադիր լինելը (ծովի մակերեւույթից բարձր է 1916 մ) թույլ կտա նաեւ խմելու ջուրն ինքնահոս մատակարարել տարածաշրջանի բոլոր կենտրոններ` Երեւան, Բաքու, Թբիլիսի, Թավրիզ, Բաղդադ:
Սակայն...
Մինչեւ 2000թ. Սեւանը «ծաղկում էր»
1933թ.-ից սկսած Անդրկովկասի ամենամեծ լիճը օգտագործվել էր անխնա եւ առանց վերականգնման միջոցառումների անցկացման: 58 խորանարդ կիլոմետր նախնական ծավալ ունեցող լճից էներգետիկ եւ ոռոգման նպատակներով բաց էր թողնվել մոտավորապես 26 խկմ` այդպիսով լճի մակարդակն իջեցնելով 19 մետրով: Բնականաբար փոխվել էին բազմաթիվ պարամետրեր` ջրի ջերմային եւ թթվածնային ռեժիմները, ջրի կազմում ավելացել էր ազոտը, պակասել ֆոսֆորը: Հենց սրանով պայմանավորված` Սեւանը սկսել էր ծաղկել: «Ծաղկել» լճի համար նշանակում է ճահճացում: Մասնագետներն ավելի դաժան ձեւակերպում են դրան տալիս. «Լիճը զարգացողից դարձել էր մեռնող»: Վերջապես 1960-ականներին սա հասկացան խորհրդային գիտնականները: Կատարվեցին հաշվարկներ, կազմվեցին ծրագրեր, որոնք ենթադրում էին լճի մակարդակի բարձրացում առնվազն 6 մետրով, ինչը կդադարեցներ ճահճացման պրոցեսները, ջրի որակը կմոտեցներ վերստին խմելու մակարդակին: Սրանից հետո թերեւս կարելի կլիներ մտածել ջրի մակարդակի հետագա բարձրացման մասին: Սակայն անգամ այս 6 մետրը այդ տարիներին անիրական հեքիաթ էր թվում:
Այդուհանդերձ Խորհրդային պետությունն անցկացրեց մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված էին ոչ միայն լճից ջրի բաց թողնման նվազեցմանը, այլեւ հակառակը` դեպի Սեւան ջրի հոսք ուղղելուն: Այդ նպատակով կառուցվեցին Արփա-Սեւան—Որոտան թունելները, Ապարանի, Ազատի, Հեր-հերի ջրամբարները, Ռանչպարի—Մխչյանի պոմպակայանները, ոռոգման համակարգեր: Վլադիմիր Մովսիսյանի տվյալներով` այս շինարարություններ ը ավելի քան 500 մլն դոլար են արժեցել: Սակայն այդ ընթացքում շարունակվել են էներգետիկ եւ ոռոգման նպատակներով բացթողումները:
Մինչեւ ե՞րբ
ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը մեզ տված հարցազրույցում ասում է, որ Սեւանա լճի փրկության համար վճռական է եղել 1999թ.-ին ՀՀ նախագահի հանձնարարականը, որով արգելվում էր էներգետիկ նպատակներով ջրի բացթողումը լճից: Բացի այդ, 2001թ.-ին Ազգային ժողովն ընդունեց «Սեւանի մասին» օրենքը, որը կարգավորում է նաեւ լճից բացթողումների ծավալի հարցը: Այսինքն` եթե մինչեւ 1999թ. լճից տարեկան ընդհուպ 1-1,5 մլրդ խմ ջուր էր բաց թողնվում (նվազագույնը` 256 միլիոն խորանարդ ջուր) , դրանից հետո այդ թիվը հասցվել է տարեկան առավելագույնը 150-170 մլն խմ-ի: Ոլորտի պատասխանատուներն ասում են, որ ոռոգման նպատակով բացթողումները խստորեն օրենքի սահմաններում են:
Օրենքով ընդունվեց նաեւ «Սեւանի էկոհամակարգի վերականգնման համալիր ծրագիր», որով նախատեսված է 30 տարվա ընթացքում լճի մակարդակը բարձրացնել բաղձալի 6-6,5 մետրով:
Բնությունը «խառնում է» պլանները
Մինչ գիտնականները եւ պաշտոնյաները որոշեցին Սեւանի մակարդակը տարեկան առնվազն 22 սմ բարձրացնել, որ 30 տարի հետո կատարած լինեն ծրագրի պահանջները, Սեւանն առաջ ընկավ բոլորից: Վերջին երեք տարում ջուրը բարձրացել է տարեկան մոտավորապես 40 սմ -ով: Թվում էր` ողջ հանրապետությունը պետք է ցնծա այս փաստից, սակայն այս տարվա հուլիսին բնապահպանական շրջանակներում պտտվող լուրերը կարծես թե ուրիշ բան էին ասում:
Հայաստանյան մամուլում հայտնվեցին տեղեկություններ, որ Հայաստանի կառավարությունը ցանկանում է կասեցնել Սեւանի բարձրացման արագ տեմպերը, ինչ է թե ժամանակին լճի հնարավոր բարձրացումը անհավանական հեքիաթ համարած շատ մեծահարուստներ ափին տներ են կառուցել, եւ այս տեմպերով ջրի «առաջխաղացումը» սպառնում է տակովն անել այդ շինությունները:
Երբ ս/թ հուլիսին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը նախաձեռնեց քննարկումներ Սեւանի մակարդակի բարձրացման թեմայով, Հայաստանի բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ իրենց մտավախությունները հաստատվում են. ՀՀ կառավարությունը մտածում է ոչ թե Սեւանի, այլ դրա ափին օրինական եւ անօրինական կառույցների տերերի շահերի մասին:
ԱԺ բնապահպանակաան հանձնաժողովի նախկին նախագահ, այժմ «Անապատացման դեմ պայքարի մասին» Կոնվենցիայի Եվրասիական հանձնաժողովի մշտական անդամ Գագիկ Թադեւոսյանը ասաց. «Այդ քննարկումը նպատակ ուներ, այսպես ասած, շոշափելու ՀԿ-ների տրամադրությունները, հող նախապատրաստելու` ջրի բարձրացման տեմպերը նվազեցնելու համար: Ոչ թե քննարկում պետք է անեին, այլ արագացնեին Սեւանի համալիր ծրագրից բխող ամենամյա ծրագրի կատարման տեմպերը»:
Բնապահպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ կառավարությունը չի պատրաստվում դանդաղեցնել լճի բարձրացումը, այլ ցանկանում է բարձրացման պրոցեսը կառավարելի դարձնել: «Մենք խնդիր ունենք ոչ թե պարզապես բարձրացնել Սեւանը, այլ բարձրացնել մաքուր ջրով»,-հայտարարեցին ոլորտի պատասխանատուները: «Մաքուր ջրով բարձրացնել» նշանակում է մինչեւ ջրասույզ լինելը, անգամ դրանից հետո առափնյա տարածքները մաքրել բուսականությունից, անտառներից եւ շինություններից, կառուցել ափամերձ բնակավայրերի կոյուղատարներ եւ ճանապարհ, որը պետք է փոխարինի ջրի տակ հայտնվելու ենթակա մոտավորապես 30 կմ հանրապետական նշանակության մայրուղուն: ՀՀ կառավարությունը դա պատրաստվում էր անել 30 տարում, եւ դրա համար անհրաժեշտ 300 մլն դոլարն էլ պետք է հայթայթեր` ելնելով այդ ժամանակացույցից: Իսկ այս տեմպերով, ինչպես հայտնեց ՀՀ բնապահպանության նախարարը, Սեւանը 6,5 մետրով կբարձրանա 10-12 տարում: «4 տարվա միջանկյալ ծրագիրը տվեց 2,5 անգամ ավելի արդյունք»,- հպարտանում են ոլորտի պատասխանատուները` ընդունելով, որ տեղումներով առատ եղանակն էլ իր ներդրումն է ունեցել Սեւանի վերականգնման ծրագրում:
Առաջ` դեպի ...հե՞տ
Երբ ս/թ սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում կայացրեց 30 մլն խմ-ով ավելացնել այս տարի ոռոգման նպատակով ջրի բացթողումը Սեւանից` այն հասցնելով 150 մլն-ի, Գագիկ Թադեւոսյանն ասաց. «Արդեն իջեցնում են: Ավելի ճիշտ` չեն թողնում, որ բարձրանա»: Թեեւ պրն Թադեւոսյանը հայտնեց, որ դեռ մասնագետները պետք է ասեն` իրո՞ք ոռոգման համար այդ լրացուցիչ 30 մլն-ի բացթողման կարիքը կար: Սակայն ասաց նաեւ, որ վերը նշված խոսակցությունների ֆոնին կառավարության ընդունած որոշումն ինքնին ավելի խոսուն է, քան ոռոգման նպատակներով այն ներկայացնելը:
Սեւանա լճի փորձագիտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ջրի ազգային խորհրդի անդամ Վլադիմիր Մովսիսյանը հիմնավորված է համարում այդ ավելացումը` ելնելով այս տարվա ամառային ամիսների չորային լինելու, տեղումների պակաս լինելու հանգամանքներից: Բնապահպանության նախարարը սրանց ավելացնում է նաեւ որոշման` «Սեւանի մասին» օրենքի շրջանակներում լինելը:
Իսկ Սեւանը բարձրանում է եւ ավելի գեղեցկանում
«Այսպես գնա` Սեւանա թերակղզին նորից կղզի կդառնա»,-ոչ առանց հաճույքի ասաց լճի ափին կանգնած մի տարեց մարդ: Ալիքներն ակնհայտորեն բարձրացել էին, եւ նախորդ տարիների ճահճացած հատվածներից այս ամառ հետք անգամ չէր մնացել: Ափին հանգստացողներն ասում էին, որ շատ են ուրախացել լճի բարձրանալով` ջուրն ավելի մաքուր է դարձել, իսկ լողալ ավելի հաճելի է մաքուր ջրում: Նույնիսկ լճափերի վարձակալներն էին ասում, որ ուրախ են, թեեւ իրենց գործը կարող է տուժել դրանից. բարձրանալով` ջուրը մի քանի տեղ արդեն ծածկել է լողափերը եւ սպառնում է ավելի շատ տակովն անել, ընդ որում` ոչ միայն պարզապես ափերը, այլեւ կառույցներ: Այդ դեպքում տնտեսվարողները ստիպված կլինեն այլ տեղեր վարձակալել` պարտավորված լինելով նաեւ ժամանակավոր շինություններից մաքրել ջրի տակ հայտնվելիք հատվածները:
Այդ մարդկանց անկեղծությանը դժվար է չհավատալ` անկախ նրանց ֆինանսական շահերից: Ի վերջո, իրենք էլ են ընդունում, որ լճի ճահճացման դեպքում իսպառ կզրկվեն իրենց գործից:
Պետք չէ իրար խառնվել
Այսօրվա դրությամբ, երբ արդեն ջրասույզ է եղել 410 հա տարածք, դրանից մոտավորապես 100 հա-ն` արհեստական անտառներ, մասնագետները լճի աղտոտման մեծ վտանգ չեն տեսնում: Սակայն, եթե Սեւանը 6,5 մետրով բարձրացնելու ծրագիրն ամբողջությամբ իրագործվի, լճի մեջ կհայտնվի այսօրվա ցամաքի 4427 հա-ն, որից 3130հա-ն` անտառածածկ:
«Միանշանակ գտնում եմ, որ անհրաժեշտ է 6 մետրով բարձրացնել եւ չեմ հասկանում տագնապները. ի՞նչ ենք խառնվել իրար` թե բարձրացել է: Միջոցառումներ ենք արել` բարձրացել է»,-ասում է Վ. Մովսիսյանը: Առափնյա տարածքները ջրի բարձրացմանը նախապատրաստելու համար անհրաժեշտ գումարի այս պահին բացակայությունն էլ չի վախեցնում պրն Մովսիսյանին: Նա ասում է, որ Սեւանի առափնյա բնակավայրերում կա վառելիքի խնդիր: Եւ պետք չէ խնդիրը բարդացնել տենդեր-մրցույթներով: Եթե պետությունը դիմի բնակչությանը, նրանք մեծ ուրախությամբ ծառերն արմատներով կհանեն-կտանեն: Իսկ ափամաքրման մյուս աշխատանքների համար, ըստ նրա, մեծ գումարներ պետք չեն:
«Կովկասը` մեկ տուն»
Սեւանի խնդրին լուծումներ գտնելը չի լուծում Հայաստանի բնապահպանական բոլոր խնդիրները: Եւ ընդհանրապես, ի տարբերություն կոմունիզմի, դժվար, գրեթե անհնար է էկոլոգիապես մաքուր տարածք ստեղծել առանձին վերցրած երկրում:
«Կովկասը մեկ տուն է,-ասում է ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը:-Բնությունը սահմաններ չի դնում, բնությունն անընդհատ է: Իսկ քաղաքակիրթ հասարակությունները պետք է իրենց վրա պարտավորվածություն վերցնեն պահպանելու այդ բնությունը»:
Վարդան Այվազյանն ասում է, որ ըստ կոպիտ հաշվարկների` Անդրկովկասում ապրում է մոտավորապես 15 մլն մարդ: Այդ 15 մլն-ի համար բնապահպանական առաջին ամենակարեւոր երեք խնդիրները, ըստ նրա, հետեւյալներն են` ջրերի համատեղ, միասնական կառավարում, էկոհամակարգերի, այդ թվում հատկապես էնդեմիկ տեսակների պահպանություն եւ տնտեսական գործունեության արդյունքում առաջացող թափոնների կառավարում:
Նախարարի հավաստմամբ` Վրաստանի հետ արդեն իսկ կա համագործակցություն ապօրինի փայտանյութի վերահսկողության ոլորտում: Նա նշում է մի յուրօրինակ «փոխանակման» ծրագիր` հայկական կողմից մուֆլոն կենդանատեսակի, վրացական կողմից` արքայական եղջերուի:
ՀՀ բնապահպանության նախարարը վստահություն է հայտնում, որ վաղ թե ուշ համագործակցության ծրագրեր կսկսեն իրականացնել նաեւ ադրբեջանական կառավարության հետ:
Առայժմ ադրբեջանական կողմի հետ Հայաստանի հարաբերությունները սահմանափակվում են հասարակական շփումներով` համատեղ քննարկումներ, կլոր սեղաններ, սեմինարներ: Սակայն, ինչպես ՀՀ կառավարության անդամն է գտնում, անհրաժեշտ են հանդիպումներ նախարարների մակարդակով, ինչը հայկական կողմն առաջարկում է, իսկ ադրբեջանականը դեռ չի արձագանքել:
Ինչու՞ Հայաստանը պաշտոնապես չպատասխանեց վերջերս ադրբեջանական մամուլում հայտնված տեղեկություններին, թե Հայասատանը Արաքս գետն է լցնում խոլերայի բացիլներ, որոնք հետո Ադրբեջան են հասնում: «Ժամանակ առ ժամանակ Հայաստանի կառավարությունը փորձում է պատասխանել նման անհիմն, աբսուրդային մեղադրանքներին` առաջարկելով ցանկացած միջազգային կազմակերպության հետ, ցանկացած ֆորմատով կազմակերպել փոխադարձ այցելություններ եւ մոնիտորինգ` ցանկացած ոլորտում, որն անհանգստացնում է մեր հարեւաններին: Լինի դա, այսպես կոչված, անտառների հատում, ռադիոակտիվ թափոններ, թունաքիմիկատներով աղտոտում: Սակայն ադրբեջանական կողմը երբեք չի արձագանքել նման առաջարկի` չնայած բազմաթիվ միասնական ծրագրերի առկայությանը: Ընդհակառակը` Ադրբեջանը միշտ այդ հարցերը քաղաքականացնում է»,-ասում է ՀՀ բնապահպանության նախարարը: Իսկ կոնկրետ Արաքսի համար տալիս է հետեւյալ պարզաբանումը. «Արաքսը, մինչեւ Ադրբեջան մտնելը, Իրանով է անցնում: Այսինքն` եթե մենք աղտոտեինք գետը, առաջինը Իրանը կբողոքեր: Իրանը չի բողոքում»:
ՀՀ բնապահպանության նախարարը հարմար է գտնում եւս մեկ անգամ Անդրկովկասի լսարանին փոխանցել Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական որոշումը տարածաշրջանում բնապահպանական (եւ ոչ միայն բնապահպանական) լայնածավալ համագործակցության պատրաստակամության մասին` անկախ առկա կոնֆլիկտներից եւ տարաձայնություններից:
Այդպիսի համագործակցության ձեւ կարող է դառնալ Գերմանիայի կառավարության «Կովկասյան նախաձեռնություն» ծրագիրը, որի շրջանակներում բնապահպանական լայնածավալ միջոցառումների համար երեք հանրապետություններին տրամադրվելու է 10 մլն եվրո: Հայաստանն արդեն ստորագրել է փաստաթուղթը, ստացել գումարը եւ պատրաստ է սկսելու Ջավախքի պլատոյում «Արփի» ազգային պարկի հիմնումը: Քիչ ետ է մնացել Վրաստանը, իսկ Ադրբեջանը բանակցային փուլում է:

Armenian experts have lately been forced to make modifications in the classification of Armenia's ecological problems, which had gone unchanged for decades. Until 2004-05 that list was as follows - Lake Sevan, air pollution in Yerevan, forest management, soil degradation, emissions control, the preservation of endemic species and so on.
Minister of Ecology Vardan Aivazyan said that the Sevan issue was now entering its second stage. This means that if so far the problem was to prevent the water level from dropping, now the concern is to control the rising level of water and to supervise it, as well to ensure that it does not happen due to dirty water.
Sevan in the region
Sevan has great significance for the whole region. Vladimir Movsisyan, the vice-President of the Lake Sevan Expert Committee and member of the National Water Board, mentioned the limited reserves of drinking water in the world and cited findings by English researchers, which claimed that in the near future one liter of fresh water will have greater value than one liter of oil. The largest body of fresh water in our region is Lake Sevan, and by our region Movsisyan does not just mean the South Caucasus, but also the Near East.
The high altitude of the lake (1916 m above sea level) also allows for the natural flow of drinking water to all the centers of the region - Yerevan, Baku, Tbilisi, Tavriz, Baghdad and so on.
However...
Sevan was "vegetating", until 2000
From 1933, the largest lake in the region was exploited carelessly and without any measures taken for replenishment. 26 cubic kilometers of water were released from a total volume of 58 cubic kilometers for electricity and irrigation purposes, thus lowering the water level by 19 meters. Naturally, various parameters changed drastically - the temperature and acidity of the water were no longer the same, the level of nitrogen products rose in the water, and phosphorus levels dropped. This caused the lake to "vegetate". "Vegetating" for a lake means to stagnate. Experts describe it in a harsher fashion, "The lake turned from a developing one into a dying one." Finally, in the 1960s, Soviet scientists came to understand this. Calculations were made and programs were planned that would lead to a rise in the water level by at least 6 meters, which would stop the stagnation, and would bring the water quality closer to drinking standards. It would then be possible to consider other measures to further raise the water quality. But even these 6 meters seemed unrealistic back then.
Nevertheless, the Soviet republic took a series of steps that not only aimed at lowering the flow of water away from the lake, but also at providing some inflow back into Sevan. That was the purpose behind the Arpa-Sevan-Vorotan tunnels, the reservoirs of Aparan, Azat and Her-her as well as the pump stations and irrigation systems at Ranchpar and Mkhchyan. According to Vladimir Movsisyan's data, these structures cost more than US $500 million. However, the outflow of water for electricity generation and irrigation continued.
How long?
In his interview with us, Minister of Ecology Vardan Aivazyan said that the 1999 Presidential Order to cease outflow from Sevan for electricity purposes was critical in saving the lake. Besides this, the Parliament also passed a "law regarding Sevan" in 2001, which outlined the volume of permitted outflow. Thus, if the annual outflow of water from the lake earlier constituted up to 1-1.5 billion cubic meters (with an annual minimum of 256 million cubic meters), this law limited it to 150-170 million cubic meters per year. Experts in this field say that the outflow for irrigation is strictly within legal limits. The Complex Program for the Replenishment of the Sevan Ecosystem, which planned to raise the level of the lake by 6-6.5 meters over 30 years, was also accepted as law.
Nature disrupts plans
While scientists and officials were deciding to raise the water level by an annual 22 cm to reach their stated target after 30 years, Sevan was a step ahead of everyone. Over the last three years, the water level has risen by an annual average of 40 cm. It would seem at first that the whole country would rejoice at this news, but rumors doing the rounds in ecological circles since July suggest something quite different.
Information surfaced in the Armenian press suggesting that the government wanted to arrest this rapid rise in the water level because many rich people had built houses and hotels on the shores of Sevan, considering the possible future rise in water level to be unlikely, and now this rise was threatening these structures.
When the Ministry of Ecology organized discussions in this regard, representatives of ecological NGOs voiced concerns that their greatest fear was coming true - the government was not thinking about Lake Sevan, but rather about the interests of the owners of legal and illegal structures built on its banks. Gagik Tadevosyan, former president of the parliamentary ecological committee and currently a permanent member of the Eurasian committee of the Convention to Combat Desertification said, "These discussions aimed at gauging the attitude of the NGOs, to lay the foundation for the arrest of the rise in water level. They shouldn't have organized a discussion, they should have accelerated the realization of the annual plan within the Sevan Complex Program."
The Ministry of Ecology announced that the government did not wish to slow the rising level of the lake, but wanted to make it more manageable. "Our aim is not just to raise the water level at Sevan, but also to raise it with clean water," said the program representatives. "Raising it with clean water" means to clear the area around the banks of any vegetation, forests and structures before they are submerged, to install water pipes for nearby towns and a road which would replace a nearly 30 km segment of the national highway which is also under threat of submersion. The government of Armenia plans to do so over a period of 30 years, and needs to raise the required US$ 300 million taking the deadline into consideration. The Minister of Ecology said that, at this rate, the lake will rise by 6-6.5 m of water in 10-12 years. "A four-year interim program gave results that were 2.5 times greater," field experts proudly said, admitting that heavy precipitation also had a big role to play in the revival of Sevan.
One step forward, two steps back?
On September 1, 2005, when the government took the decision to increase the irrigational water outflow from Sevan to 150 million cubic meters, raising it by 30 million cubic meters, Gagik Tadevosyan said, "They are already lowering the water level, or, to be more accurate, they aren't letting it rise." Tadevosyan admitted that it was for the experts to say whether the extra 30 million cubic meters were necessary. However, he also added that the rumors mentioned above say a lot more about any such decision than the suggestion that it was done for irrigational purposes. Vladimir Movsisyan, vice-President of the Lake Sevan Expert Committee, considered the extra irrigational outflow to be justified, considering the relatively dry summer and low precipitation this year. The Ministry of Ecology also added that this decision was within the guidelines of the law regarding Sevan.
Sevan keeps rising and growing in beauty
"If this goes on, the Sevan peninsula will be an island again," said an old man standing on the shore, his voice filled with glee. The waves were noticeably higher, and the marshy portions from last year were gone without a trace. The vacationers on the beach said that they were very happy with the higher water level - the water was cleaner, and it's always more pleasant to swim in cleaner water. Even those who had leased portions of the beach were happy, although their business could suffer because of it. The rising water has already covered some of the beaches and continues to threaten others, including some of the structures built on them. In this case, the owners would be forced to lease other land, and also to remove mobile structures from where they could be submerged to safer areas. However, it is difficult not to believe that their positive reaction is genuine, even if the situation is against their financial gain. After all, they realize that if the lake were to stagnate, they would be lose their business completely.
No need to panic
Today 410 hectares of land has been submerged by the rising waters, of which 100 hectares were artificial forests and do not threaten to pollute the lake, according to experts. But if the program to raise the water level by 6-6.5 m is realized, then 4427 hectares of land would be submerged, of which 3130 hectares is covered by forests.
"I am categorically for raising the water level by 6 meters and I don't understand this level of concern. Why are we so panicked that it's rising? We took certain steps and caused the water level to rise," said Movsisyan. The lack of financial means at this point to prepare the surrounding land for further rise in the water level does not worry Movsisyan either. He said that the residential areas around the lake had a shortage of firewood. There was no need to complicate the situation by announcing tenders or competitions. If the government were to appeal to the local population, they would gladly cut the trees in the area and clear the land. As for preparing the remaining land for the rising waters, the finances required are not large, according to Movsisyan.
"The Caucasus - one home"
Solving the Sevan problem will not end Armenia's ecological concerns. And in general, in contrast to communist times, it is very difficult, and almost impossible, ecologically clean one country separately.
"The Caucasus is one home," said Minister of Ecology Vardan Aivazyan, "Nature knows no borders, it is continuous and ubiquitous. Civilized society should accept responsibility for maintaining nature."
Aivazyan said that rough calculations put the population of the South Caucasus at around 15 million. According to him, there are three main concerns for those 15 million people, which are the joint and integrated management of water, preservation of ecosystems and especially endemic species, as well as the control of industrial emissions.
The minister assured us that there already is cooperation with Georgia over control of illegal deforestation. He also mentioned a unique "exchange" program involving the mouflon species from Armenia and royal deer from Georgia.
So far cooperation with the Azerbaijani side has been limited to social interaction - joint discussions, round tables and seminars. However, Aivazyan said that it was necessary for the ministers of the two countries to meet, which the Armenian side had proposed, with no reaction from Azerbaijan so far. Why did Armenia officially not react to the news in Azerbaijan that Armenia was releasing cholera bacilli into the Arax river, which would then flow in Azerbaijan? "From time to time, Armenia responds to such baseless and absurd allegations, proposing visits by any international organization and monitoring in any format as well as in any area that causes concern to our neighbors. That could be deforestation, radioactive waste, or toxic-chemical pollution. But the Azerbaijani side never reacts to these proposals, despite the existence of a number of potential joint programs. On the contrary, Azerbaijan always politicizes these issues," said the Minister of Ecology. Speaking specifically about Arax, he gave the following explanation, "Arax flows through Iran before entering Azerbaijan. So if we were to pollute the river, Iran would be the first to complain. But Iran has no complaints." The Ministry of Ecology thought it pertinent to announce once more, for everyone in the whole of the South Caucasus, the decision of the Armenian authorities regarding the willingness to cooperate extensively over ecological (and not only ecological) issues in the region, despite the presence of conflicts and contradictions. An example of such cooperation could be the German "Caucasus Initiative" program, which includes allocations of 10 million euros to the three republics for work in the sphere of ecology. Armenia has already signed the contract, received the money, and is preparing to found the "Arpi" national park on the Javakhk plateau. Georgia is slightly behind, while Azerbaijan is still in the negotiation stage.