Վարդան Այվազյանի հիմնադրած ընկերությունը կարող է զրկվել Ազատեկի ոսկու հանքավայրի շահագործման թույլտվությունից
«Վայքգօլդ» ՍՊԸ-ի կողմից շահագործվող Ազատեկի ոսկու հանքավայրի գործունեությունը դադարեցնելու համար Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը դիմել է էներգետիկայի ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն: Այս մասին քիչ առաջ հայտնեց Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը Ամուլսարի հանքավայրի աշխատանքային խմբի ամփոփ հանդիպմանը:
Ազատեկի հանքավայրում ստուգումներ սկսվել են Արթուր Գրիգորյանի` Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար նշանակվելուց առաջ, ընդ որում` ընկերության դիմումով, քանի որ տարբեր ընկերություններ կան, և իրավահաջորդության խնդիր է առաջացել հանքավայրում: Սակայն ընթացքում 90 օր կասեցվել են ստուգումները, այնուհետև` կրկին վերսկսվել:
Արթուր Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են այնպիսի մեծածավալ խախտումներ, որոնք հանգեցնում են գործունեության դադարեցմանը:
Այդ պատճառով ընդերքօգտագործման թույլտվությունն անվավեր ճանաչելու պահանջով Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը դիմել է էներգետիկայի ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը:
Իսկ Ազատեկի հանքավայրը շահագործող «Վայքգօլդ» ՍՊԸ-ին հանձնարարություն է տրվել դադարեցնել ընդերքօգտագործումը:
Ազատեկի ոսկու հանքավայրը գտնվում է Վայոց ձորի մարզում` Ազատեկ համայնքի մոտակայքում: «Վայքգօլդ» ՍՊԸ-ն 2012 թվականին հիմնադրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՆ նախկին նախարար Վարդան Այվազյանը: Սակայն 2013-ին նա դուրս է եկել մասնակիցների ցանկից, փոխարենը ներգրավվել է որդին` Սուրեն Այվազյանը:
Այս պահին Սուրեն Այվազյանը տիրապետում է ընկերության բաժնետոմսերի 20 տոկոսին: Նույնչափ բաժնեմաս ունի նաև Չարենցավանում գրանցված Նորայր Արարատի Զոհրաբյանը: Իսկ ընկերության բաժնեմասի առյուծի բաժինը` 60 տոկոսը, պատկանում է Սեյշելներում գրանցված «ՔՈՐ ԳՈԼԴ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՍՊԸ-ին:
«Վայքգօլդ» ՍՊԸ-ն արդյունահանման իրավունք ստացել է 2012 թվականին, և գործողության ժամկետը մինչև 2037 թվականն է:

Компания Вардана Айвазяна может лишиться разрешения на эксплуатацию Азатекского золоторудного месторождения
Инспекция по недропользованию и экологии обратилась в Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов по вопросу прекращения деятельности Азатекского золоторудного месторождения, которое эксплуатирует ООО “Вайкголд”. Об этом немногим ранее сообщил руководитель инспекции Артур Григорян на встрече с рабочей группой по Амулсарскому месторождению.
Проверки на Азатекском месторождении начались еще до назначения А.Григоряна руководителем инспекции, причем на основании заявления компании “Вайкголд”.
По словам Григоряна, в результате проверок были обнаружены масштабные нарушения, при которых деятельность компании должна быть прекращена.
Инспекция по недропользованию уже обратилась в Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов с требованием признать недействительным разрешение на недропользование, а эксплуатирующему Азатекское месторождение ООО “Вайкголд” поручено прекратить недропользование.
Азатекское золоторудное мпесторождение находится недалеко от общины Азатек Вайоцдзорской области. Компания была основана в 2012 г. бывшим депутатом Национального Собрания, бывшим министром охраны природы Варданом Айвазяном. Последний в 2013 г вышел из состава участников компании, но его сменил сын, Сурен Айвазян.
В настоящее время Сурену Айвазяну принадлежат 20 процентов акций “Вайкголда”. Такую же долю имеет зарегистрированный в Чаренцаване Норайр Зограбян. Владельцем же львиной доли акций является зарегистрированное на Сейшелах ООО “Кор Голд Армения”.
Компания “Вайкголд” получила право на разработку месторождения в 2012 г. Срок ее деятельности истекает в 2037 г.