Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում ֆրանսերեն սովորել
Կառավարության հերթական նիստը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց ֆրանսերեն սովորելու կոչով։ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ սեղաններին է ոստիկանության նվերը կառավարության անդամներին՝ հայերեն-ֆրանսերեն զրուցարան։ Վարչապետը հիշեցրեց, որ առաջիկայում Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն է։
«Սա շատ լավ առիթ է մեզ համար, որ մեր իմացած լեզուների քանակն ավելացենք, ես կարծում եմ, որ նոր Հայաստանում ՀՀ քաղաքացիները պետք է մի քանի օտար լեզու իմանան, ու գագաթնաժողովը լավ առիթ է, որ այս ուղղությամբ մեկ քայլ անենք»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ զրուցարան կլինի ոստիկանության աշխատակիցների մոտ, և ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ տպաքանակով է այն տպագրվել:
«Չեմ կարող ասել տպաքանակը, բայց ոստիկանության ծառայողները, ովքեր շփվելու են հյուրերի հետ, կունենան»,- ասաց Օսիպյանը։

Никол Пашинян призвал учить французский
Очередное заседание правительства премьер-министр Никол Пашинян начал с призыва учить французский. Премьер сказал, что на столах лежат подарки для членов правительства от полиции – армяно-французский разговорник. Пашинян напомнил о том, что в ближайшее время в Ереване пройдет самммит Международной Организации Франкофонии.
“Для нас это очень хороший повод увеличить число языков, которыми мы владеем. И я думаю, что в новой Армении граждане должны знать несколько иностранных языков, а саммит хороший повод сделать шаг в этом направлении”,- отметил Никол Пашинян.
В свою очередь начальник Полиции Валерий Осипян сообщил, что армяно-французский разговорник получат все те полицейские, которые будут общаться с гостями.
Напомним, что с 7 по 12 октября в Ереване будет проходить саммит Международной Организациии Франкофонии.