Օգտագործիր այն, ինչ որ կա
Մարդկանց մեծամասնությունը երբեք չի նկատում ամբողջ եղածը: Կյանքից անցնում են' միշտ ուրիշ բան փնտրելով, գոյությունից անցնում են' համոզված, որ իրենց նպատակը, իրենց ուզածը մի հեռավոր տեղ է' չնայած որ իրենց շուրջն է այն ամենը, ինչի կարիքն ունեն նպատակին հասնելու համար:
Չինական հեքիաթից
«Մեղրի 1» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության հատկացրած դրամաշնորհով եւ Միգրացիայի միջազգային վարչության համագործակցությամբ իրականացնում է «Շվանիձոր գյուղի վերակենդանացում, ջրային համակարգի (քյահրեզների) վերականգնում» ծրագիրը:
Սյունիքի մարզի Մեղրու շրջանի Շվանիձոր գյուղը գտնվում է Հայաստանի ծայր հարավում, մայրաքաղաք Երեւանից 400 կիլոմետր հեռավորության վրա: Այն զբաղեցնում է 4222 հեկտար տարածք, ունի 362 բնակիչ£ Գյուղը թաղված է մրգատու այգիների մեջ:
Շվանիձորի ջրամատակարարման հիմնական աղբյուրը 4 քյահրեզներն են, որոնք մեզ են հասել միջնադարից: Քյահրեզը պարսկերեն բառ է: Հոր զարկելու միջոցով քյահրեզ հանելն արեւելյան մշակույթ է: Քյահրեզը ջրօգտագործման գոյություն ունեցող միջոցներից ամենահնագույնն է: Հայաստանի տարածքում դրանք հիշատակվում են Ք.Ծ.Ա 721-705 թվականներին: Քյահրեզներ կան նաեւ Պարսկաստանում, Աֆղանստանում, Հնդկաստանում, Չինաստանում եւ այլուր: Մեղրու տարածաշրջանում քյահրեզներով են սնվում Արաքսի հովտի հարավային շրջանի բնակավայրերը' Մեղրի քաղաքը, Շվանիձոր, Աղվանք, Նռնավան գյուղերը:
Քյահրեզի կառուցվածքը շատ պարզ է: Ստորերկրյա ջրերի համեմատաբար ոչ խոր վայրում փորվում է առաջին հորը' նեղ ու խոր մի ջրհոր, որը հասնում է ջրի շերտին: Առաջին հորից 8-10 մետր հեռավորությամբ փորվում է ճիշտ այդպիսի երկրորդ հորը, այնուհետեւ երրորդը, չորրորդը, հարյուրերորդը, մինչեւ այդ հորերի խորությունը հասնի երկու մետրի: Այնուհետեւ հորերը' սկսած վերջինից, որից սկիզբ է առնում առուն, ստորերկրյա գետնուղով միացվում են իրար' հասնելով առաջինին:
«Քայլես, մտնես մի տարածք, չես իմանա, որ այդտեղ նման բան կա: Հմայիչ ոչ մի բան չունի, ոչ մի տեսք չունի, բայց ամբողջ բնակավայրը կարող է ջրով ապահովել»,-ասում է «Մեղրի 1» կազմակերպության ղեկավար, ճարտարապետ Արմինե Պետրոսյանը: Նա գտնում է, որ քյահրեզները շատ կայուն միջոց են եւ, մեծ ծախս չպահանջելով, կարող են ջրամատակարարում ապահովել:
Շվանիձորի քյահրեզների մի մասը գործում էր, սակայն ոչ բավարար արդյունավետությամբ: Կատարված ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ դրանցից ոչ մեկը վերջին 100 տարում ոչ մի անգամ չի նորոգվել, ավելին' ժամանակի ընթացքում ոչ մասնագետների միջամտության հետեւանքով ստորգետնյա այդ կառույցները լուրջ վնասներ են կրել: Գյուղի բնակիչների ասելով' նույնիսկ 90-ն անց, ծեր մարդիկ չեն հիշում, թե քյահրեզները վերջին անգամ երբ են մաքրվել:
Քյահրեզների նորոգման ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանում միակ մասնագետ Յուրի Գրիգորյանը: Նա գլխավոր քանքանն է: Պարսկերեն «քանքան» բառը նշանակում է «հոր քանդող»: Քանքանները համայնքում հարգված մարդիկ են: Նրանք չեն օգտագործում բարդ գործիքներ, չունեն երկրաչափական գիտելիք, աշխատում են բնության ու տեղանքի զգացողությամբ:
«Այստեղ ամեն մետրի վրա մի գաղտնիք կա: Յուրաքանչյուր գծամետր մի գաղտնիք է պարունակում: Ցավոք սրտի, ես չեմ կարողանում էդ գաղտնիքին տիրապետել, այս գործի մեջ ես ինձ դեռ լրիվ վարպետ չեմ համարում»,-ասում է Յուրի Գրիգորյանը, ով քյահրեզներ բացելու եւ մաքրելու երեսուն տարվա փորձ ունի:
Մոռացված այս արհեստը նա սովորել է բացառապես իր հետաքրքրասիրության եւ համառության շնորհիվ, որովհետեւ, ինչպես ինքն է ասում, քանքաններն օտար մարդու գիտելիք չեն փոխանցում, ժառանգում են իրենց զավակներին: Ժամանակին որպես օգնական աշխատելով «դեմոկրատ պարսիկների» մոտ, ովքեր Իրանի հեղափոխությունից հետո գաղթել էին Ադրբեջան, Յուրին կարողացել է յուրացնել ստորերկրյա այս արհեստի գաղտնիքները:
«Կարեւոր պահերին, ասենք' հորը հորին միացնելիս, պատճառ էին գտնում ինձ ինչ-որ տեղ ուղարկելու, որ ես չտեսնեմ ինչն ինչպես է արվում,-հիշում է Յուրին,-բայց ես հետո գիշերով մտնում էի հորերն ու նայում»:
Հազարամյակներ շարունակ քյահրեզները եղել են մարդու կենսապահովման հիմնական աղբյուրը: Անցած հարյուրամյակում, տեխնիկայի զարգացմանը զուգահեռ, դրանք կորցրել են իրենց նշանակությունը, սակայն ժամանակի ընթացքում կրկին արժեւորվել, քանի որ մարդիկ սկսել են գիտակցել, որ հիդրավլիկ այս կառույցները հավերժական են, աշխատում են անընդհատ, առանց ծախս ու ներդրումներ պահանջելու:
«Ոչ ոք չի կարող ասել, թե քյահրեզը քանի տարվա պատմություն ունի, բայց վստահաբար կարելի է պնդել, որ այն ավելի հին է, քան տվյալ բնակավայրը, որովհետեւ նախ ջուրն է լինում, հետո են մարդիկ գալիս»,-ասում է Յուրի Գրիգորյանը: Նա քյահրեզները համեմատում է մեր ճարտարապետության հնագույն կառույցների հետ. «Մենք գիտենք հայկական ճարտարապետությունը, բայց չգիտենք, որ մի ճարտարապետություն էլ հողի տակ կա: Դրսից բան չի երեւում, բայց որ արդեն մաքրում ես, փորում ես ու հասնում ես հիմնական տեղերին, դառնում է մի չտեսնված ճարտարապետական կառույց, որը ջուր է տալիս տարին 12 ամիս»:
Քյահրեզները մեծ խնամք են պահանջում: Հարկավոր է ամեն տարի գարնանը մաքրել ջրատար առուները, հմուտ ձեռքով շարունակ հետեւել հորերի ու գետնուղու վիճակին: Հորդ անձրեւներից հետո անհրաժեշտ է ստուգել գետնուղին, վերացնել առաջացած խոչընդոտները£ Այս ամենը նկատի ունենալով' գլխավոր քանքան Յուրի Գրիգորյանն աշխատանքին զուգահեռ նաեւ աշակերտներ է պատրաստել, որ իր գնալուց հետո հետեւեն քյահրեզների վիճակին:
Շվանիձոր գյուղի համար մեծ կարեւորություն ունեցող այս ծրագրին մասնակից են դարձել նաեւ գյուղի բնակիչները: 67-ամյա թոշակառու Միշա Անանյանը ժամանակին պատշար է աշխատել: Յուրի Գրիգորյանի խնդրանքով նա վերացրել է քյահրեզի պատերի փլվածքները: «Մի օր Յուրան խնդրեց, ասաց' մի տեղ փլվածք կա, արի դու շարի: Ասի, որ մեր գյուղի համար ա, եթե ուրիշները մեր գյուղի համար մտածում են, իմ ձեռքովս էլ գալիս ա, իմ շնորհքս էլ ունեմ պատ շարելու, գնացի»,-ասում է Միշա Անանյանը:
Քյահրեզները պահպանելու, խնամելու, նորոգելու, ստացվող ջուրը ճիշտ բաշխելու, ջրի էկոլոգիական վիճակը կարգավորելու եւ գյուղին վերաբերող այլ ծրագրեր իրագործելու նպատակով ստեղծվել է «Շվանիձոր ջուր» ջրօգտագործողների միություն» հասարակական կազմակերպությունը:
ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ Հմայակ Վարդանյանը ծրագրի արդյունքներից գոհ է. «Եթե սկզբնական շրջանում վայրկյանում գալիս էր 10-15 լիտր ջուր, մաքրելուց հետո մինչեւ 30-35 լիտր է գալիս: Հիմա եթե այստեղ ջուր չլինի, ժողովուրդ չի մնա»: ՀԿ-ի խորհրդի նախագահն ասում է, որ իրենց հաջորդ քայլը քյահրեզներից ստացված ջուրը տներին հասցնելն է լինելու:
Այս ակնարկին որպես բնաբան բերված չինական հեքիաթի իմաստունն իր արքային սովորեցնում էր հրաշք չփնտրել: «Օգտագործիր այն, ինչ որ կա». հորդորում էր իմաստունը: Այսինքն' օգտագործիր քո ունեցածը եւ քո կարեցածը: «Մեղրի 1» կազմակերպության եւ գործընկերների այս ծրագիրն էլ նույն պատգամն ունի' կարողանալ անել անկարելին' բնության ու մարդու շնորհներն օգտագործելով: Եւ այդ դեպքում մարդիկ իրենք էլ զարմանքով կամ հիացմունքով կարձանագրեն, որ կյանքը բարելավվում է:

Using What They Have
With financial support from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and in cooperation with the International Organization for Migration (IOM Armenia) the NGO Meghri-1 is implementing a pilot project aimed at revitalizing the village of Shvanidzor and restoring its potable and irrigation water systems.
The village of Shvanidzor in the Meghri region of the Syunik Marz is one of the southernmost Armenian settlements, bordering Iran and lying at a distance of 400 kilometers from Yerevan. The village, with its 362 residents and 4,222 hectares, is covered in orchards.
The main water-supply in Shvanidzor comes via four kyahrezes that have reached us from the Middle Ages. Kyahrez is a Persian word meaning underground water canal. This is an entirely manmade canal system that collects underground water for domestic use and irrigation. Digging Kyahrezes is an eastern tradition, and one of the oldest water-supply systems still in existence. These canals have been built on the territory of Armenia since 721-705 BC. Kyahrezes can also be found in Iran, Afghanistan, India, China and elsewhere. In the Meghri region, kyahrezes supply the settlements of the southern part of the Arax valley - the town of Meghri, and the villages of Shvanidzor, Aghvank and Nrnavan.
The kyahrez structure is very simple. In a relatively shallow sector of underground water the first well is dug - a deep, narrow, tunnel which reaches the water layer. At a distance of 8-10 meters from the first hole, a second identical well is dug, then a third, fourth, and fifth, until the hole reaches two meters in depth. Then the wells are connected to each other through an underground passage, from the last one to the first.
According to the director of Meghri-1, architect Armine Petrosyan, the kyahrezes are a very stable system and can secure the water-supply without great expense. A section of kyahrezes is functioning in Shvanidzor, but with insufficient productivity. None of them have been ever renovated over the last hundred years; moreover, these underground structures have been damaged as a result of interference by non-experts.
The project to restore the kyahrezes is being carried out by Yuri Grigoryan, the sole expert in Armenia. He is the head kankan. The Persian word kankan means "hole digger". Kankans are respected people within the community. They don't use complicated tools or possess geometric knowledge; rather, they work with a sense of nature and the locality.
"There is a secret here at every meter. Unfortunately, I cannot master these secrets, I don't consider myself to be a master in this occupation yet," says Yuri Grigoryan who has been opening and cleaning kyahrezes for thirty years now.
He learned this forgotten craft exclusively thanks to his own inquisitiveness and persistence, since, as he says, kankans don't pass their knowledge to strangers, they hand them down to their children. Working as a helper to "democratic Persians" who emigrated to Azerbaijan after the revolution in Iran, Yuri succeeded in acquiring the secrets of this underground craft. "At important moments - when connecting one hole to another, for example, - they would find a reason to send me off somewhere so that I wouldn't see how it was done," Yuri recalled, "But I would come at night, climb into the holes and look."
For millennia the k yahrezes have been the main means of guaranteeing people's survival. Over the last century they have lost their significance in parallel with the development of engineering, but as time goes on, they are once again being appreciated as people have begun to realize that these structures are eternal, they function uninterruptedly, without requiring expenditure and investment.
"No one can say how long a history the kyahrezes have, but you can say for sure that it is longer than the history of any given settlement, because first the water had to be there, then people would come," Yuri Grigoryan said. He likened kyahrezes to our oldest architectural constructions. "We know Armenian architecture but we don't know that there is another architecture under the ground. You can't see anything from the outside but when you clean it, dig it, and reach the main parts, it becomes an unrivaled architectural structure that provides s water twelve months a year."
The kyahrezes require care. The water-bearing canals must be cleaned every spring and the condition of the wells and the canal system must be carefully monitored. The canal system must be checked after rainfalls and any obstacles removed. Taking all this into consideration, the head kankan, Yuri Grigoryan, has in parallel to his work been grooming apprentices to take care of the kyahrezes after he's gone.
Other villagers have also taken part in this project, so important for Shvanidzor. At Yuri Grigoryan's request, 67-year-old Misha Ananyan, a retired mason, is repairing fractures in the Kyahrez walls.
In order to preserve, maintain, and restore the kyahrezes , to correctly distribute water, to regulate the ecological condition of the water and to implement other projects related to the village, a community-based association of water consumers, Shvanidzor Water has been established in the village. The chairman of the board of this NGO, Hmayak Vardanyan, is pleased with the results: "At first, there was a flow of 10-15 liters of water per second; since the cleaning, this has gone up to 30-35 liters a second. If there is no water, people will not stay here." The next step, Vardanyan says, is to bring the water from the kyahrezes to people's homes.