Ֆրանսիան սեղմում է օղակը, Թուրքիան հակազդում է արտառոց խոսքերով և գործերով
Թուրքիայի ղեկավարները պարբերաբար հայտարարում են, որ իրենք չեն վախենում իրենց երկրի անցյալի հետ առճակատվելուց: Սակայն, հենց որ որևէ մեկը հիշեցնում է նրանց իրենց պատմության ամենամութ դրվագները, նրանք մատնվում են խուճապի և հանդես են գալիս բուռն արձագանքներով:
Թուրք պաշտոնատարների արտասովոր վարքագծի վերջին օրինակը նրանց արձագանքն էր Ֆրանսիայի կողմից՝ Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրենքի ընդունմանն ուղղված նախաձեռնություններին: Չնայած Թուրքիայի սպառնալիքներին և հակադարձ քայլերին՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունեց օրինագիծը, իսկ Սենատը ակնկալվում է, որ կհաստատի այն 2012 թվականի հունվարի 23-ին:
Ահա Ֆրանսիային և ֆրանսիական ամեն ինչին ուղղված Թուրքիայի կատաղի հակազդեցություններից մի քանի օրինակ՝
-- Վարչապետ Էրդողանը մեղադրեց Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հորը Ալժիրում տեղի ունեցած վայրագություններին մասնակցելու համար, երբ ծառայում էր ֆրանսիական բանակում: Սարկոզիի հայրը հակադարձեց՝ խորհուրդ տալով Էրդողանին կարդալ իր կենսագրությունը՝ ասելով նրան, որ ինքը երբեք ոտք չի դրել Ալժիր:
-- Իր սեփական երկրի կողմից իրականացրած հայերի ցեղասպանությունն արդարացնելու համար, Էրդողանը մեղադրեց Ֆրանսիային Ալժիրում «ցեղասպանություն» իրականացնելու մեջ: Սակայն, Էրդողանը շշմեց, երբ Ալժիրի վարչապետ Ահմեդ Օյահիան հանդիմանեց նրան Ալժիրի ժողովրդի արյունը քաղաքականության թեմա դարձնելու համար: Օյահիան նաև մեղադրեց Թուրքիային անթիվ ալժիրցիների մահվան մեջ, երբ գաղութատիրության շրջանում Ֆրանսիային զինամթերք է մատակարարել, ինչի համար Թուրքիայի նախկին նախագահ Օզալը ներողություն է խնդրել Ալժիրից:
-- Անցյալ շաբաթ Անկարայի քաղաքապետը հայտարարեց, որ Քաղաքային խորհուրդը որոշել է «Փարիզի փողոցը» վերանվանել «Ալժիրի փողոց», «Շարլ դե Գոլ փողոցը» վերանվանել ի պատիվ Ալժիրի որևէ հերոսի, ինչպես նաև Թուրքիայի մայրաքաղաքում Ֆրանսիայի դեսպանատան առջև կանգնեցնել Ալժիրի «ջարդերին» նվիրված հուշարձան:
--Թուրքական գործարանները ջերմեռանդությամբ արտադրում են Սարկոզիի անվամբ զուգարանի թուղթ, աղբի տոպրակներ և մանկան տակդիրներ և Ֆրանսիայի պատգամավոր Վալերի Բոյերի պատկերով պահպանակներ, իսկ թուրք hակերների մի խումբ կոտրել էր Ֆրանսիայի օրենսդիրների կայքերը և սպառնում էին բռնաբարել տիկին Բոյերին ու սպանել նրա երեխաներին:
--Թուրք դասախոս Օյա Աքգոնենչը մի ծիծաղելի հոդված էր գրել` «Հայկական իրադարձությունները Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Ամերիկայի եռանկյունում»: Նա մատնանշել էր Թուրքիայի դեմ երեք «վտանգավոր հարձակվողներին», որոնց ազգանունները սկսվում են «Ս» տառով՝ «Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզին, Հայաստանի Սարգսյանը և Միացյալ Նահանգներում հայկական լոբբիի ղեկավար Սասունյանը»:
--Թեև Թուրքիան կոչ էր արել բոյկոտել ֆրանսիական ապրանքներն ու ծառայությունները՝ Թուրքիայից դեպի Փարիզ թռիչքների տոմսերն ամբողջությամբ վաճառված էին, քանի որ արձակուրդների ընթացքում Ֆրանսիա այցելող թուրքերի քանակը անցյալ տարվա համեմատ աճել էր 10%-ով: Նմանապես, 2001 թվականին՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հետո, այս երկու երկրների միջև առևտրում գրանցվել էր 30% աճ՝ չնայած Թուրքիայի կողմից Ֆրանսիայի դեմ բարձրացրած բոյկոտին:
-- Ֆրանս-ալժիրցի գործարար Ռաշիդ Նեքազը, ով իր Թուրքիա կատարած վերջին այցի ժամանակ հպարտությամբ հայտարարել էր «Ես ինձ զգում եմ որպես թուրք», հայտնեց, որ ինքը կհիմնադրի մի միլիոն եվրոյի չափով (1.3 միլիոն ԱՄՆ դոլար) հիմնադրամ և կվճարի Հայոց ցեղասպանության մերժման մեղադրանքով Ֆրանսիայում ձեռբակալված յուրաքանչյուր թուրքի 45,000 եվրոյի տուգանքը: Պարոն Նեքազին մոռացավ տեղեկացնել հավանական թուրք մերժողականներին, որ Ֆրանսիայի այդ նույն օրենքը նախատեսում է մեկ տարի ժամկետով ազատազրկում, որն իր հիմնադրամը չի կարող կանխել:
--Թուրքական լրատվական գործակալության ղեկավարը կոչ արեց փակել Թուրքիայում ֆրանսիական դպրոցները և արգելել ֆրանսերենի դասավանդումը թուրքական դպրոցներում:
Նման անհեթեթ հայտարարությունների քանակը պիտի բազմապատկվի շուտով, երբ Ֆրանսիայի Սենատը հաստատի Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրինագիծը, և նախագահ Սարկոզին իր ստորագրությամբ օրենքի ուժ տա դրան՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիայի երկու խոշորագույն կուսակցությունները սատարում են հայկական օրինագծի ընդունմանը: Պատկերացրեք թուրք ղեկավարների պոռթկումները, երբ Ֆրանսիայում թուրքերը ձերբակալվեն ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը խախտելու համար:
Թուրքական վայնասունները գագաթնակետին կհասնեն, երբ Ֆրանսիայի կառավարությունը Եվրոպական միության մյուս 25 պետություններին առաջարկի ընդունել ժխտումն արգելող նման օրենք, որի շնորհիվ թուրք մերժողականները կձերբակալվեն և կպատժվեն ողջ Եվրոպայում:
Թուրք ղեկավարները իրենցից բացի ոչ ոքի չպետք է մեղադրեն այսպիսի ամոթալի և ստորացուցիչ դրության մեջ հայտնվելու համար: Սակայն, Թուրքիան այն երկիրը չէ, որ կարող է դասեր տալ ուրիշին խոսքի ազատության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով իր սեփական քաղաքացիների հիմնական մարդու իրավունքները ոտնահարող իր կեղեքիչ օրենքները: Ֆրանսիայում անօրինական է համարվում ցեղասպանության մասին ստելը, մինչդեռ Թուրքիայում անօրինական է համարվում ճշմարտությունն ասելը:
Ֆրանսիայի Սենատին կամ այն երեք մարդկանց, «որոնց ազգանունները սկսվում են «Ս» տառով» մեղադրելու փոխարեն, թուրք ղեկավարները կարող են դուրս գալ իրենց դարամյա ճահճից՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը և վերականգնելով զոհերի ժառանգների արդարացի իրավունքները:

As France Tightens the Noose, Turkey Reacts with Outrageous Words and Deeds
Turkish leaders routinely proclaim that they are not afraid of facing their country’s past. Yet, the minute someone reminds them of the darkest chapters of their history, they panic and overreact.
The most recent example of Turkish officials’ irrational behavior is their reaction to French initiatives to adopt a law criminalizing denial of the Armenian Genocide. Despite Turkish threats and retaliatory measures, the bill was adopted by the French Parliament on December 22, 2011 and the Senate is expected to approve it on January 23, 2012.
Here are a few examples of outrageous Turkish overreaction to France and all things French:
-- Prime Minister Erdogan accused French President Nicolas Sarkozy’s father of participating in the Algerian atrocities, while serving in the French Army. Sarkozy’s father shot back by admonishing Erdogan to read his biography, telling him that he had never set foot in Algeria.
-- To justify his own country’s genocide of Armenians, Erdogan accused France of committing "genocide" in Algeria. Yet, Erdogan was shocked when Algeria’s Prime Minister AhmedOuyahia rebuked him for playing politics with Algerians’ blood. Ouyahia also blamed Turkey for the deaths of countless Algerians by providing ammunition to France during the colonial period for which former Turkish Pres. Ozal apologized to Algeria.
-- The Mayor of Ankara announced last week that the City Council had decided to change the name of "Paris Street" to "Algeria Street," rename "Charles De Gaulle Street" in honor of a yet to be named Algerian hero, and erect a monument dedicated to the Algerian "massacres" in front of the French Embassy in the Turkish capital.
-- Turkish factories have been busily manufacturing toilet paper, trash bags, and baby diapers carrying Sarkozy’s name, and condoms with the picture of French Deputy Valerie Boyer. Meanwhile, a gang of Turkish hackers attacked the websites of French lawmakers and threatened to rape Mrs. Boyer and murder her children.
-- Prof. Oya Akgonenc wrote a hilarious article titled, "Armenian Events in the Triangle of Armenia, France and America." She identified three "dangerous attackers" of Turkey whose last names start with S: "Sarkozy of France, Sargsyan of Armenia, and Sassounian, head of the Armenian lobby in the United States!"
-- Although Turkey called for a boycott of French products and services, Turkish flights to Paris were fully booked, as the number of Turks visiting France during the holidays increased by 10% compared to last year. Similarly, trade between the two countries increased by 30% after the 2001 French recognition of the Armenian Genocide, despite the Turkish boycott of France.
-- French-Algerian businessman Rachid Nekkaz, who proudly declared during a recent visit to Turkey, "I feel like I am a Turk," announced setting up a million euro ($1.3 million) fund to pay the fine for any Turk arrested in France for denying the Armenian Genocide. Mr. Nekkaz failed to inform potential Turkish denialists that the pending French law also carries a sentence of one year in jail which his fund would be unable to prevent.
-- The head of a Turkish news agency called for the closing down of French schools in Turkey and banning the teaching of French in Turkish schools.
Such nutty statements are likely to multiply after the French Senate approves the bill criminalizing denial of the Armenian Genocide and Pres. Sarkozy signs it into law, in view of the fact that the two largest French parties have expressed their support for the Armenian bill. Imagine the whining of Turkish leaders, when Turks are arrested in France for breaking the upcoming law on genocide denial.
Turkish protests will reach a crescendo when the French government proposes to the 25 other states of the European Union a similar anti-denial law which would lead to the arrest and punishment of Turkish denialists throughout Europe.
Turkish leaders have no one else to blame but themselves for their embarrassing and demeaning predicament. Yet, Turkey is in no position to give lectures about freedom of expression to anyone, given its draconian laws that violate the basic human rights of its own citizens. In France, it is illegal to lie about genocide, while in Turkey, it is illegal to tell the truth!
Instead of blaming the French Senate or the three men "whose last names start with S," Turkish leaders could get out of their century long quagmire by acknowledging the Armenian Genocide and making amends to the descendants of dispossessed victims.