Նյու Յորքում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Հասան Ռոհանիի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր:
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի ՝ զրուցակիցները կարևորել են տնտեսական համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այն զգալիորեն զիջում է երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նրանք անհրաժեշտ են համարել գործուն քայլերի ձեռնարկումը` առևտրատնտեսական կապերի խթանման, առկա ներուժի իրացման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայ-իրանական հարաբերություններն ունեն առանձնահատուկ բնույթ և պետք է դրանք շարունակեն զարգանալ բարեկամական ամուր կապերի հիմքի վրա:
Իր հերթին, Հասան Ռոհանին նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է վստահության բարձր մակարդակ: Իրանի նախագահի խոսքով` հայ համայնքն իր երկրում ունի կարևոր դերակատարություն և մեծ հարգանք է վայելում իրանցիների շրջանում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին` Հասան Ռոհանին համոզմունք է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միության հետ ստորագրված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված համաձայնագիրը ևս հնարավորություն կտա ավելի խորացնել հայ-իրանական տնտեսական գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին անդրադարձել են տարբեր, այդ թվում` Էներգետիկայի, ճանապարհաշինության ոլորտներում համագործակցությանը, լոգիստիկ պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցերի:
Հասան Ռոհանին վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել է Իրան և համոզմունք հայտնել, որ, այցը հնարավորություն կընձեռի առավել ընդգրկուն քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները:

Nikol Pashinyan and Hassan Rouhani Meet in New York; Focus on Expanding Economic Cooperation
Prime Minister Nikol Pashinyan met with Iranian President Hassan Rouhani yesterday in New York and discussed the need to increase economic cooperation, this according to an Armenian government press release.
Highlighting the importance of economic cooperation, the two noted that such cooperation lagged far behind the ongoing political dialogue between the two countries. They deemed it necessary to take effective steps to boost trade and economic ties and tap the existing potential.
Nikol Pashinyan stressed that Armenian-Iranian relations are of a special character and therefore should continue to develop on the basis of strong ties of friendship.
Hassan Rouhani noted that the two countries share a high level of mutual trust, and that the Armenian community is playing an important role in his country and enjoys great respect among the Iranians.
Hassan Rouhani expressed confidence that the agreement on establishing a free trade zone with the Eurasian Economic Union would help further deepen the Armenian-Iranian economic cooperation.
Nikol Pashinyan and Hassan Rouhani discussed a broad range of issues, including cooperation in energy, road construction and logistics.