Էջմիածնի մանկապարտեզների գնումներն իրականացրել են Մանվել Գրիգորյանի ընկերությունն ու նրա փեսայի եղբայրը
Էջմիածնում գործում է թվով 8 մանկապարտեզ, որոնք համայնքային ենթակայության են: Մանկապարտեզներ հաճախում է մոտ 1150 երեխա: Ինչպես տեղեկացնում են Էջմիածնի քաղաքապետարանից, մանկապարտեզներում սնունդը մատակարարվում է կազմակերպությունների կողմից՝ հացը յուրաքանչյուր օր, կաթնամթերային սնունդը՝ շաբաթը մեկ անգամ, իսկ մնացած սնունդը՝ 15 օրը մեկ:
Ուսումնասիրելով թվով 8 մանկապարտեզների գնումները, պարզեցինք, որ 2016-2018թթ. մանկապարտեզներին հացամթերք և սնունդ մատակարարել են նույն կազմակերպությունները: Հացը մատակարարել է «Էջմիածին Հաց» ԲԲԸ-ն, սնունդը՝ անհատ ձեռնարկատերեր Սերոբ Պողոսյանն ու Արման Տիգրանյանը:
Ինչպես պարզվում է, մանկապարտեզի գնումները տարիներ շարունակ ևս եղել է Մանվել Գրիգորյանի ու նրա մերձավորների ձեռքում: Մասնավորապես՝ «Էջմիածին Հաց» ԲԲԸ-ն պատկանում է Մանվել Գրիգորյանին, իսկ մյուս մատակարարներից, անհատ ձեռնարկատեր Սերոբ Պողոսյանը Մանվել Գրիգորյանի դատավոր դստեր՝ Նաիրա Գրիգորյանի ամուսնու եղբայրն է: Նշենք, որ պայմանագրերի կնքման ժամանակ Էջմիածնի քաղաքապետը եղել է Մանվել Գրիգորյանի որդին՝ Կարեն Գրիգորյանը: Ինչ վերաբերում է Արման Տիգրանյանին, վերջինս նույնպես Գրիգորյանների շրջապատից է:
Այս տարի Էջմիածնի քաղաքապետարանը Սերոբ Պողոսյանի հետ միայն թիվ 5 մանկապարտեզի սնունդի որոշ տեսակների մատակարարման համար կնքել է մոտ 4 մլն 311 հազար դրամի պայմանագիր: Օրինակ՝ այդ պայմանագրի շրջանակներում Սերոբ Պողոսյանը թիվ 5 մանկապարտեզին պետք է մատակարարի 320 կգ կարագ՝ 1 կգ արժեքը 4700 դրամով: Մինչև տարեվերջ պետք է գնվի նաև 421 կգ 1-ին կարգի տավարի ոսկորոտ միս: Պայմանագրով մսի 1 կգ արժեքը 3300 դրամ է նշվել և այլն:
Քանի որ մատակարարը հանդիսանում է արդեն իսկ նախկին քաղաքապետի քրոջ ամուսնու եղբայրը, իսկ մանկապարտեզները ենթարկվում են քաղաքապետարանին, դժվար է ասել, որ հենց գնին համապատասխան որակի ապրանք է մատակարարվել մանկապարտեզներին: Վերահսկողը պետք է լիներ հենց քաղաքապետարանը, սակայն կասկածից վեր է, որ քաղաքապետարանը չէր կարող անաչառ լինել և առաջնորդվել միայն երեխաների շահով՝ անտեսելով մատակարարների հետ ունեցած արյունակցական և բարեկամական կապերը:
Ընդհանուր առմամբ միայն 2016-2018թթ. Մանվել Գրիգորյանի ընկերության և նրա փեսայի եղբոր՝ Սերոբ Պողոսյանի կողմից թվով 8 մանկապարտեզներին մատակարարվել է 152 մլն դրամի սննդամթերք: Մատակարարների հետ պայմանագրերը կնքվել են տնօրենների կողմից: Սակայն այստեղ էլ կարող ենք փաստել, որ տնօրենները կատարել են միայն մեխանիկական աշխատանք՝ ստորագրելով պայմանագրերի տակ: Ամեն ինչ որոշվել է քաղաքապետարանում:
Էջմիածնի համայնքապետարանից «Հետք»-ին տեղեկացրին, որ վերանայվելու են բոլոր պայմանագրերը և առաջնորդվելու են միայն երեխաների շահերով:
Նշենք, որ համայնքի ավագանու որոշմամբ՝ մանկապարտեզներում մեկ երեխայի խնամքի վարձավճարը կազմում է 7000 դրամ: Սոցիալական որոշ խմբերի ընտանիքների երեխաների դեպքում գործում են զեղչեր և վարձավճարի չափը կազմում է 2000 դրամ: Իսկ այլ համայնքների երեխաների համար խնամքի վարձը կազմում է 20,000 դրամ:
Մենք ուսումնասիրել էինք նաև Էջմիածնի ճանապարհաշինական գնումները: Դարձյալ 2016-2018թթ. ճանապարհաշինական աշխատանքները կատարվել են միայն «Կուարլինի» ՍՊԸ-ի կողմից: Ընկերության 100% բաժնետերը ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանն է: Միայն նշված ժամանակահատվածում համայնքային բյուջեից նախկին քաղաքապետի հոր ընկերությանը վճարվել էր մոտ 287 մլն դրամ:

Закупки для детских садов Эчмиадзина осуществляли компания Манвела Григоряна и брат его зятя
В Эчмиадзине действуют восемь подведомственных мэрии детских садов, которые посещают около 1150 детей. Как сообщили в администрации города, хлеб поставляется детсадам каждый день, молочные продукты - раз в неделю, остальные продукты питания – раз в 15 дней.
Изучив закупки для восьми детских садов, мы выяснили, что в 2016-2018 гг. хлеб и продовольствие детсадам поставляли одни и те же организации: хлеб – ЗАО “Эчмиадзин Хлеб”, продовольствие – частные предприниматели Сероб Погосян и Арман Тигранян.
Оказалось, что на протяжении многих лет закупки для детских садов находились в руках Манвела Григоряна и его близких. В частности, ЗАО “Эчмиадзин Хлеб” принадлежит М.Григоряну, а частный предприниматель Сероб Погосян является деверем дочери Манвела Григоряна, судьи Наиры Григорян. Отметим, что при заключении договоров должность мэра Эчмиадзина занимал сын Манвела . Григоряна, Карен Григорян. Что касается Армана Тиграняна, то он тоже из близкого окружения Григорянов.
В этом году эчмиадзинская мэрия с целью поставки только детсаду номер 5 некоторых продуктов питания заключила с Серобом Погосяном договор на сумму 4 млн 311 тыс. драмов. По условиям договора, Погосян должен был поставить детскому саду 320 кг масла по цене 4700 драмов за килограмм. Кроме того, до конца года должно быть закуплено более 420 кг говядины на кости 1-го сорта стоимостью 3300 драмов за килограмм.
Поскольку поставщиком является деверь сестры уже бывшего мэра Эчмиадзина, а детские сады находятся в ведении мэрии, то трудно сказать, соответствовало ли качество поставленных дошкольному учреждению товаров их цене. Контроль за процессом закупок должна была осуществлять мэрия, которая, однако, разумеется, не могла быть беспристрастной в этом вопросе и руководствоваться только интересами детей, игнорируя кровные и родственные связи с поставщиками.
В целом только в 2016-2018 гг. компания Манвела Григоряна и брат его зятя, Сероба Погосяна, поставили восьми детским садам Эчмиадзина продовольствие на сумму 152 млн драмов.
В мэрии города Hetq.am сообщили, что собираются пересмотреть все договоры и будут руководствоваться только интересами детей.
Мы изучили также закупки в сфере дорожного строительства в Эчмиадзине. В 2016-2018 гг. дорожно-строительные работы выполняло только ООО “Куарлини”, единственным акционером которого является депутат парламента Манвел Григорян. Только в вышеуказанный период из общинного бюджета компании отца бывшего мэра города было выплачено около 287 млн драмов.