Դաշտադեմի դպրոցում 7 աշակերտ է սովորում
Դաշտադեմ գյուղի միջնակարգ դպրոցի 2-րդ դասարանի աշակերտուհի Մանեն սովորում է երկկոմպլեկտ դասարանում, նրա կողքի սեղանին 1-ին դասարանցի Ռուբենն է: Դասվար Արմինե Խռոյանը Ռուբենին սովորեցնում է մասնիկներ գրել, միաժամանակ հետևում, որ Մանեն և կողքին նստած Արտյոմը կարդան մայրենիի դասը:
| Առաջին դասարանցի Ռուբենը |
Աշակերտները քչախոս են, առօրյայի և երազանքների մասին չեն խոսում: Գյուղում հյուրեր հազվադեպ են լինում, ուստի աշակերտները լարվում են անծանոթների ներկայությունից:
Հայ-վրացական սահմանի մոտ գտնվող Դաշտադեմ գյուղի միջնակարգ դպրոցը 7 աշակերտ ունի:
Գյուղը խոշորացված Տաշիր համայնքի բնակավայրերից մեկն է: Տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանն ասում է, որ աշակերտների թիվը փոփոխական է, քանի որ գյուղում բնակվող ընտանիքներից մի քանիսն ամռանը գնում է, ձմռանը ՝ վերադառնում: Այս տարի չորս երկկոմպլեկտ դասարան են ունեցել։ Իսկ առաջին դասարան գնացել է միայն մեկ աշակերտ:
Ուսուցիչները հույս ունեն, որ առաջիկայում աշակերտների թիվը կաճի, քանի որ գյուղում երեխաների ծնելիության մակարդակն աճում է:
Դպրոցի միակ ավագ աշակերտը 9-րդ դասարանում սովորող Հարութ Մեժլումյանն է: Նրա երկու եղբայրներն էլ այս դպրոցում են սովորել, հետո բանակ զորակոչվել: Նա ևս քչախոս է, բայց դասերից հետո համաձայնեց մեզ ուղեկցել իրենց տուն և պատմել իր ամենասիրելի զբաղմունքի մասին՝ ձիավարության:
| 9-րդ դասարանցի Հարութ Մեժլումյանը |
Հպարտացավ, որ ձին առանց թամբելու է կարողանում վարել: Դպրոցում 9 ուսուցիչ է աշխատում, չկան ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, նկարչության ու ազգային երգ ու պար առարկաների համապատասխան մասնագետներ:
«Դպրոցում մասնագետների պակաս կա: Չկան բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներ: Հարակից առարկաների ուսուցիչներն են պարապում, որպեսզի աշակերտներն այդ առարկայից տարրական գիտելիք ստանան»,- նշում է դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը։ Պրն. Աղաջանյանը Լոռու մարզի Շահումյան գյուղի միջնակարգ դպրոցում աշխարհագրություն դասավանդելուց հետո 2014-ին տեղափոխվել է Դաշտադեմի միջնակարգ դպրոց և զբաղեցրել տնօրենի պաշտոնը:
Դպրոցը երկհարկանի է, դասապրոցեսի համար երեք դասասենյակ է օգտագործվում: Ըստ նախնական նախագծի՝ շենքը չի կառուցվել որպես դպրոց, այլ հետագայում հարմարեցվել է: Կառուցումից հետո դպրոցը չի վերանորոգվել: Աշխատակազմը վերջին տարիներին սեփական ուժերով անձրևատար խողովակներն ու տանիքն է վերանորոգել: Ձմռանը ջեռուցում են փայտե վառարաններով, բայց դասասենյակները մեծ են և դժվար են տաքանում:
1935 թվականին կառուցված շենքում սպորտդահլիճ չկա, աշակերտները ֆիզկուլտուրայի ժամերին դրսում են պարապմունքներ անցկացնում, իսկ բասկետբոլի համար նախատեսված վահանները երկար ժամանակ է ՝ չեն օգտագործվում, փտել են: Աշակերտները չունեն ֆիզկուլտուրայի համար նախատեսված մարզասարքեր, եղած միակ խաղամիջոցը գնդակն է:
Միջանցքի վերջում ուսուցչանոցն է, որի մի անկյունը ծառայում է որպես գյուղապետ Մարինե Խռոյանի նստավայր, քանի որ գյուղում չկա գյուղապետարանի շենք:
| Դաշտադեմի դպրոցի աշխատակազմը եւ աշակերտները |
Ուսուցիչները ցանկանում են նաև, որ գյուղում նախակրթարան լինի, որպեսզի մանկապարտեզի տարիք ունեցող երեխաներին ծնողները գյուղից չտեղափոխեն։
«Անցած տարվանից դասվար եմ աշխատում, կուզենայի, որ գյուղում լիներ նախակրթարան, որպեսզի երեխաները դպրոց գալիս արդեն թվերը, գույները իմանան: Գործը դժվարացնում են երկկոմպլեկտ դասարանները, երբեմն դասաժամերն իրար խանգարում են»,- ասում է դասվար Արմինե Խռոյանը:
Փոխտնօրեն Սոֆյա Մարգարյանը հավելում է, որ դպրոցի ներսում չկա սանհանգույց, եւ ձմռանն իրավիճակն ավելի է բարդանում:

Школа с семью учениками
В средней школы села Даштадем рядом с ученицей второго класса Мане сидит первоклассник Рубен. Классный руководитель Армине Хроян учит Рубена писать буквы и одновременно следит за тем, как Мане и сидящий рядом с ней Артем читают урок.
| Первоклассник Рубен |
В селе редко появлятся гости, поэтому в присутствии незнакомых людей ученики ведут себя скованно.
В средней школе села Даштадем, расположенного на армяно-грузинской границе, учатся семь учеников.
Село входит в укрупненную общину Ташир. По словам директора школы Сергея Агаджаняна, число учеников у них постоянно меняется, так как несколько проживающих в Даштадеме семей на лето уезжают, а зимой возвращаются обратно. В этом году в первый класс пошел лишь один ребенок.
Учителя надеются, что в ближайшее время численность учеников увеличится, так как уровень рождаемости в селе повышается.
Единственный старшеклассник в даштадемской школе – девятиклассник Арут Межлумян. Двое его старших братьев тоже учились в этой школе, а после ее окончания пошли служить в армию. Арут оказался немногословным, тем не менее, он согласился после уроков проводить нас до своего дома и по дороге рассказать о своем самом любимом занятии – езде на лошади.
| Девятиклассник Арут Межлумя |
Арут похвастался тем, что может ездить на лошади без седла. В школе работают 9 учителей. Специалисты физики, химии, биологии, рисования, народных песен и танцев отсутствуют.
“В школе не хватает учителей естественных наук. Эти предметы преподают учителя сопутствующих предметов, чтобы ученики получили хотя бы элементарные знания”,- сказал директор школы Сергей Агаджанян. До 2014 г. Агаджанян преподавал географию в средней школе села Шаумян Лорийской области, после чего перевелся в даштадемскую школу, где занял должность директора.
Школа располагается в двухэтажном здании. Занятия проводятся в трех классных комнатах. Школа ни разу не ремонтировалась. В последние годы силами коллектива были заменены трубы слива дождевой воды и отремонтирована крыша. Зимой здание отапливается дровяными печками, но поскольку классные комнаты большие, то температура остается низкой.
Построенное в 1935 г. здание не имеет спортзала. Занятия по физкультуре проводятся на улице. Нет и спортивного инвентаря.
В конце школьного коридора находится учительская. Здесь же отведен угол для старосты села Марине Хроян. Это обусловлено тем, что местная администрация не имеет своего помещения.
Учителя хотят, чтобы в селе действовал также детсад, чтобы родители не увозили из села детей дошкольного возраста.
| Учителя и ученики средней школы села Даштадем |
“Классным руководителем я работаю с прошлого года. Мне очень хочется, чтобы в селе открылся детский сад. Благодаря этому дети придут в школу уже с определенными знаниями. Большую трудность создают и двухкомплектные классы”,- отметила Армине Хроян.
Замдиректора школы Софья Маргарян добавила, что в школе нет санузла, и зимой это создает большие трудности. .