Դաշտադեմի դպրոցում 7 աշակերտ է սովորում
Դաշտադեմ գյուղի միջնակարգ դպրոցի 2-րդ դասարանի աշակերտուհի Մանեն սովորում է երկկոմպլեկտ դասարանում, նրա կողքի սեղանին 1-ին դասարանցի Ռուբենն է: Դասվար Արմինե Խռոյանը Ռուբենին սովորեցնում է մասնիկներ գրել, միաժամանակ հետևում, որ Մանեն և կողքին նստած Արտյոմը կարդան մայրենիի դասը:
| Առաջին դասարանցի Ռուբենը |
Աշակերտները քչախոս են, առօրյայի և երազանքների մասին չեն խոսում: Գյուղում հյուրեր հազվադեպ են լինում, ուստի աշակերտները լարվում են անծանոթների ներկայությունից:
Հայ-վրացական սահմանի մոտ գտնվող Դաշտադեմ գյուղի միջնակարգ դպրոցը 7 աշակերտ ունի:
Գյուղը խոշորացված Տաշիր համայնքի բնակավայրերից մեկն է: Տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանն ասում է, որ աշակերտների թիվը փոփոխական է, քանի որ գյուղում բնակվող ընտանիքներից մի քանիսն ամռանը գնում է, ձմռանը ՝ վերադառնում: Այս տարի չորս երկկոմպլեկտ դասարան են ունեցել։ Իսկ առաջին դասարան գնացել է միայն մեկ աշակերտ:
Ուսուցիչները հույս ունեն, որ առաջիկայում աշակերտների թիվը կաճի, քանի որ գյուղում երեխաների ծնելիության մակարդակն աճում է:
Դպրոցի միակ ավագ աշակերտը 9-րդ դասարանում սովորող Հարութ Մեժլումյանն է: Նրա երկու եղբայրներն էլ այս դպրոցում են սովորել, հետո բանակ զորակոչվել: Նա ևս քչախոս է, բայց դասերից հետո համաձայնեց մեզ ուղեկցել իրենց տուն և պատմել իր ամենասիրելի զբաղմունքի մասին՝ ձիավարության:
| 9-րդ դասարանցի Հարութ Մեժլումյանը |
Հպարտացավ, որ ձին առանց թամբելու է կարողանում վարել: Դպրոցում 9 ուսուցիչ է աշխատում, չկան ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, նկարչության ու ազգային երգ ու պար առարկաների համապատասխան մասնագետներ:
«Դպրոցում մասնագետների պակաս կա: Չկան բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներ: Հարակից առարկաների ուսուցիչներն են պարապում, որպեսզի աշակերտներն այդ առարկայից տարրական գիտելիք ստանան»,- նշում է դպրոցի տնօրեն Սերգեյ Աղաջանյանը։ Պրն. Աղաջանյանը Լոռու մարզի Շահումյան գյուղի միջնակարգ դպրոցում աշխարհագրություն դասավանդելուց հետո 2014-ին տեղափոխվել է Դաշտադեմի միջնակարգ դպրոց և զբաղեցրել տնօրենի պաշտոնը:
Դպրոցը երկհարկանի է, դասապրոցեսի համար երեք դասասենյակ է օգտագործվում: Ըստ նախնական նախագծի՝ շենքը չի կառուցվել որպես դպրոց, այլ հետագայում հարմարեցվել է: Կառուցումից հետո դպրոցը չի վերանորոգվել: Աշխատակազմը վերջին տարիներին սեփական ուժերով անձրևատար խողովակներն ու տանիքն է վերանորոգել: Ձմռանը ջեռուցում են փայտե վառարաններով, բայց դասասենյակները մեծ են և դժվար են տաքանում:
1935 թվականին կառուցված շենքում սպորտդահլիճ չկա, աշակերտները ֆիզկուլտուրայի ժամերին դրսում են պարապմունքներ անցկացնում, իսկ բասկետբոլի համար նախատեսված վահանները երկար ժամանակ է ՝ չեն օգտագործվում, փտել են: Աշակերտները չունեն ֆիզկուլտուրայի համար նախատեսված մարզասարքեր, եղած միակ խաղամիջոցը գնդակն է:
Միջանցքի վերջում ուսուցչանոցն է, որի մի անկյունը ծառայում է որպես գյուղապետ Մարինե Խռոյանի նստավայր, քանի որ գյուղում չկա գյուղապետարանի շենք:
| Դաշտադեմի դպրոցի աշխատակազմը եւ աշակերտները |
Ուսուցիչները ցանկանում են նաև, որ գյուղում նախակրթարան լինի, որպեսզի մանկապարտեզի տարիք ունեցող երեխաներին ծնողները գյուղից չտեղափոխեն։
«Անցած տարվանից դասվար եմ աշխատում, կուզենայի, որ գյուղում լիներ նախակրթարան, որպեսզի երեխաները դպրոց գալիս արդեն թվերը, գույները իմանան: Գործը դժվարացնում են երկկոմպլեկտ դասարանները, երբեմն դասաժամերն իրար խանգարում են»,- ասում է դասվար Արմինե Խռոյանը:
Փոխտնօրեն Սոֆյա Մարգարյանը հավելում է, որ դպրոցի ներսում չկա սանհանգույց, եւ ձմռանն իրավիճակն ավելի է բարդանում:

Dashtadem is a small village in Armenia’s Lori Province, located next to Armenian-Georgian border.
Because of this low number, two classes are combined. Thus, second-graders Maneh and Artyom study in one class together with first-grader Rouben. Armineh Khroyan teaches Rouben the basics of grammatical particles, while at the same time she follows Maneh and Artyom as they read their Armenian language lesson.
| First-grader Rouben |
In the village, guests are rare, so the presence of strangers makes the students feel uncomfortable and shy. They keep silent when asked about their everyday life and dreams.
School Principal Sergey Aghajanyan says the number of pupils is not fixed, since some of the families living in the village move in the summer and return in the winter. This year, they have four combined classes. Rouben is the only first-grader.
Teachers like Armineh hope that they will have more students in the future, since the birth rate has increased in the village.
The only senior student in the school is ninth-grader Harout Mezhlumyan. His two brothers also studied at this school, and then went to the army. He’s shy, but agrees to accompany us to his house after classes and talk about his favorite hobby - horse riding. He’s proud to be able to ride a horse without a saddle.
| Ninth-grader Harout Mezhlumyan |
Nine teachers work at school. Even so, there is lack of those trained in teaching physics, chemistry, biology, painting, and national song and dance. The nine teaching try to convey elementary knowledge of these subjects to the pupils.
The school building is two-storied, and only three rooms are used as classrooms. Built in 1935, the building had another purpose, but was adapted for use as school. The school hasn’t been renovated since its construction.
In recent years, the staff has repaired rainwater pipes and roofs with their own hands. In winter, the school is heated with wood stoves, but the classrooms are large and difficult to heat.
There is no gym inside, so the students spend their physical exercise hours outside, playing with a ball. Deputy Principal Sophia Margaryan adds that there is no bathroom in the school, and this creates greater problems in the winter.
The teachers’ room is located at the end of the corridor. One of the corners of the room serves as a seat for village mayor Marineh Khroyan, since there is no village administration building in the village.
| Dashtadem School Staff and Students |
Teachers note the need of a pre-school in the village, so that parents with kindergarten-age children don’t have to move from the village.
Armineh Khroyan, who has worked as an elementary-grade teacher for over a year, says it would have been easier for children if they had attended a pre-school, since they have to learn everything from scratch at school now, including numbers and colors.