Ժիրայր Սեֆիլյան․ «Մենք կողմ ենք հնարավորինս շուտ առկա Ազգային Ժողով կոչեցյալի լուծարմանը»
Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը չի կարող անդամակցել նորաստեղծ «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցությանը, քանի որ ՀՀ քաղաքացիություն չունի, սակայն Սեֆիլյանը վստահ է՝ «Նիկոլի օրոք» անշուշտ կստանա քաղաքացիություն։ Այս մասին կուսակցության համագումարի ժամանակ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սեֆիլյանը։
Սեֆիլյանի խոսքով՝ օգոստոսի մեկից դիմել է իր քաղաքացիության համար, «փաստաթղթերը ուշանում են, բայց համբերատար սպասում է»։
Ժիրայր Սեֆիլյանը սակայն վստահեցրեց՝ սպասվող թե՛ խորհրդարանական, թե՛ այլ ընտրություններում մասնակցելու են։
«Մենք կողմ ենք հնարավորինս շուտ առկա Ազգային ժողով կոչեցյալի լուծարմանը՝ օր առաջ, ժամ առաջ, եթե մեր երկիրը չորս-հինգ ամիս էլ առանց ԱԺ-ի մնա, կարծում եմ՝ ոչ մի բան չենք կորցնի»,-ասաց նա։
Սեֆիլյանը հակահեղափոխականության վտանգ չի տեսնում։ Նրա համոզմամբ՝ թե՛ ՀՀԿ-ն, թե՛ ԲՀԿ-ն ժողովրդի մոտ զրո հարթությունում են, ինչը ապացուցվեց Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններով։
«Ապագա ԱԺ-ում պիտի լինեն բոլորովին նոր ուժեր, հին ուժերից ոչ մեկ չի լինելու»,-ասաց նա։
Մեր հարցին՝ բացառո՞ւմ է, որ «Սասնա ծռեր» նորաստեղծ կուսակցությունը կրկին դիմի ծայրահեղական քայլերով, Սեֆիլյանը հարցով պատասխանեց․
«Այսինքն մեզ տեսնելուց անընդհատ ծայրահեղական քայլե՞ր եք տեսնում․․․ Ի՞նչ պետք է անենք, որ այդպիսի մտքեր ձեր մտքերում չպտտվեն»։
Վարուժան Ավետիսյանը չհստակեցրեց, թե որ ուժերի հետ են պատրաստ համագործակցել
Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ, նորաստեղծ «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցության հիմնադիրներից Վարուժան Ավետիսյանը վստահեցնում է՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանն առնվազն մինչ նոր խորհրդարանի ձևավորումը, սատարելու է։
«Դրանից հետո երբ կառաջանա դասական քաղաքական մրցակցային վիճակ, կուսակցությունը կորոշի ինչպես վարվել»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Ավետիսյանը չի կարող կանխատեսել, թե երբ կլինեն արտահերթ ընտրությունները, սակայն վստահեցնում է, որ իրենք մասնակցելու են ընտրություններին։
Մեր հարցին, թե որ ուժերի հետ են պատրաստ համագործակցել, Վարուժան Ավետիսյանն ասաց․
«Դրա մասին դեռ վաղ է խոսել, որովհետև քաղաքական դաշտը որպես այդպիսին ձևավորման փուլում է, դեռևս ընթացք է, մենք նույնպես կայացման մեջ ենք, պետք է բոլորս միասին փորձենք ձևավորել այն ազգային պետականամետ քաղաքական դաշտը, որը կբերի ազգային ռազմավարական բոլոր նպատակների իրականացմանը»։ Ավետիսյանը, սակայն, համոզմունք հայտնեց, որ իրենք ներկայացված կլինեն խորհրդարանում։
Վարուժան Ավետիսյանի խոսքով՝ նորաստեղծ կուսակցության հիմնադրման ֆինանսական ծախսերը հոգում են քաղաքացիները՝ թե՛ գույքային, թե՛ դրամական նվիրտվություններ են իրականացնում։

Жирайр Сефилян: “Мы выступаем за скорейший роспуск так называемого Национального Собрания”
Командир Шушинского особого батальона Жирайр Сефилян не может вступить в новосозданную общеармянскую партию “Сасна црер”, так как не имеет гражданства РА. Однако Сефилян уверен, что “при Николе” он несомненно получит гражданство. Об этом Жирайр Сефилян сказал журналистам в ходе учредительного съезда партии.
Первого августа он обратился для получения гражданства Республики Армения. “Документы запаздывают, но я терпеливо жду”,- отметил наш собеседник.
Он также заверил, что партия “Сасна црер” примет участие как в ожидающихся парламентских, так и других выборах.
“Мы выступаем за скорейший роспуск так называемого Национального Собрания. Даже если наша страна останется без парламента четыре-пять месяцев, она ничего не потеряет”,- отметил Сефилян.
Угрозы контрреволюции он не видит, так как убежден, что и Республиканская партия, и “Процветающая Армения” не пользуются в народе поддержкой, что доказали внеочередные выборы в совет старейшин Еревана.
“В будущем Национальном Собрании должны быть совершенно новые силы и ни одной старой”,- заявил наш собеседник.
На вопрос, исключает ли он, что новосозданная партия “Сасна црер” вновь пойдет на крайние шаги, Жирайр Сефилян ответил встречным вопросом: “А аы что, все время ждете от нас крайних шагов? Что нам нужно сделать, чтобы такие мысли у вас не возникали?”
Член учредительного парламента, один из основателей новой общеармянской партии “Сасна црер” Варужан Аветисян не уточнил, с какими силами они собираются сотрудничать, но заверил, что по меньшей мере до формирования нового парламента будут поддерживать правительство Никола Пашиняна.
“Вот когда после этого возникнет классическая политическая конкурентная ситуация, тогда партия решит, как поступить”,- сказал В.Аветисян.