Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է նորակառույց «Կամար» բիզնես կենտրոնի գործունեությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել «Կամար» բիզնես կենտրոնի ներկայացման արարողությանը: Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը բիզնես կենտրոնի թանգարանում ծանոթացել է շենքի պատմությանը, այնուհետև շրջայց կատարել բիզնես կենտրոնում՝ ծանոթացել վերջինիս գործունեությանն ու ստեղծված պայմաններին, ներկա գտնվել շենքի պատմությունը ներկայացնող ֆիլմի ցուցադրությանը:
«Կամար» բիզնես կենտրոնի ճարտարապետներն են Ռուբեն և Միքայել Հասրաթյանները: Շենքը նախագծվել է 2014 թվականին: Ծառի մետաղյա քանդակի հեղինակներն են ճարտարապետ Ռուբեն Հասրաթյանը և քանդակագործ Դավիթ Երևանցին: Բիզնես կենտրոնը միավորում է 3 տարբեր ժամանակաշրջանի շենքերը` ցարական, խորհրդային, ժամանակակից: «Սև» շենքը, որը կառուցվել է Ամասիայի սև տուֆից, ինչով և պայմանավորված է շենքի անունը, կառուցվել է թիֆլիսահայ ճարտարապետ Միքայել Օհանջանյանի նախագծով` 1910 թ.-ին: Այն եղել է ժամանակին տարածաշրջանում մեծ դերակատարում ունեցող Թիֆլիսի առևտրային բանկի Էրիվանյան մասնաճյուղի շենքը, ուր մինչ այսօր էլ իրականացվում է բանկային գործունեություն: Գյուղատնտեսական բանկի շենքը կառուցվել է 1926 թ.-ին` ճարտարապետ Նիկոլայ Բունիաթյանի նախագծով, որի կառուցման գաղափարը պատկանում է Ալեքսանդր Թամանյանին:
Տեղեկացվել է, որ «Կամար» բիզնես կենտրոնն Ա դասի առաջին «կանաչ» բիզնես կենտրոնն է Հայաստանում: Արժանացել է BREEM հավաստագրի, որը 1990 թ.-ին բրիտանական BRE Global ընկերության կողմից ստեղծված մեթոդաբանություն է: BREEAM-ը թարգմանաբար նշանակում է «շենքի էներգաարդյունավետության գնահատման մեթոդ»: Տեղեկացվել է, որ «Կամար»-ը Հայաստանում BREEAM հավաստագրին արժանացած առաջին նախագիծն է:
Բինզես կենտրոնի շենքն ունի 9 հարկ, ստորգետնյա կայանատեղի` 4.8 հազ. քմ` 100 մեքենայի կայանման հնարավորությամբ: Էլեկտրական մեքենաների համար նախատեսված է լիցքավորման կայան: Շենքի տանիքում գործում է արևային կայան: Շենքում գործում է 8 վերելակ, որոնք էներգախնայող են: Բոլոր լուսային սարքերը էներգախնայող led տեսակի են: Ինտերիերում պահպանված են պատմական շենքի տուֆե քարերը, որոնք համադրված են ժամանակակից դիզայներական լուծումների հետ: Սպասարկման սրահը կառուցված է ժամանակակից բարձր պահանջներին համապատասխան, հագեցած է գերժամանակակից տեխնոլոգիական միջոցներով:

Никол Пашинян ознакомился с деятельностью нового бизнес-центра “Камар”
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на презентации бизнес-центра “Камар” в Ереване. Глава правительства в музее бизнес-центра ознакомился с историей строительства здания, а затем прошелся по центру, ознакомился с деятельностью структуры, а также присутствовал на показе фильма об истории здания.
Архитекторами бизнес-центра “Камар” являются Рубен и Микаэль Асратяны. Здание было спроектировано в 2014 году. Авторами железной скульптуры дерева являются архитектор Рубен Асратян и скульптор Давид Ереванци. Бизнес-центр объединяет три разные эпохи архитектуры: царскую, советскую, современную. “Черное” здание, построенное из черного туфа из Амасии, чем и обусловлено название, построено по плану армянского архитектора из Тифлиса Микаэла Оганджаняна в 1910 году. Это было когда-то зданием Эриванского филиала Коммерческого банка Тифлиса, который играл важную роль в регионе. Там все еще осуществляется банковская деятельность. Здание Сельскохозяйственного банка было построено в 1926 году по проекту архитектора Николая Буниатяна, а идея принадлежала Александру Таманяну.
Было отмечено, что бизнес-центр “Камар” является первым “зеленым” бизнес-центром класса “А” в Армении. Центр получил сертификат BREEAM, разработанный британской компанией BRE Global в 1990 году. BREEAM переводится как “метод экологической оценки эффективности зданий”. Было отмечено, что “Камар” является первым проектом в Армении, получившим сертификат BREEAM.
Здание бизнес-центра имеет 9 этажей, подземную автостоянку в 4,8 тысячи квадратных метров для парковки 100 автомобилей. Есть зарядная станция для электромобилей. На крыше здания действует солнечная станция. В здании 8 энергосберегающих лифтов. Все осветительные приборы энергосберегающие. В интерьере сохранены туфовые камни исторического здания, которые сочетаются с современными дизайнерскими решениями. Сервисный зал построен в соответствии с современными высокими требованиями и оснащены самыми современными технологиями.