Նիկոլ Փաշինյան. «Շառլ Ազնավուրի մահը մեծ կորուստ է Հայաստանի, հայ ժողովրդի, Ֆրանսիայի, Ֆրանսիայի ժողովրդի համար»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ցավակցական ուղերձ է հղել ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ:
«Ահավոր բոթ լսեցինք այսօր. կյանքի 94-րդ տարում մահացել է հայ ժողովրդի մեծագույն զավակներից մեկը՝ Շարլ Ազնավուրը:
Դժվար է հավատալ, որ մարդը, ով դարաշրջան է կերտել, պատմություն է կերտել, սեր է կերտել և անմնացորդ ծառայել է սեփական ժողովրդին, ժողովուրդներին... Որովհետև Շարլ Ազնավուրն ասում էր՝ ես 100 տոկոսով ֆրանսիացի եմ և 100 տոկոսով՝ հայ:
Մարդ, ով 80 տարի իր բեմական գործունեությամբ հիացնում է, ջերմացնում է և ջերմացրել է հարյուր միլիոնավոր մարդկանց, այսօր այլևս մեզ հետ չէ:
Սա իսկապես ցավալի, սգալի օր է մեր ժողովրդի և մեր երկրի պատմության համար. մահացել է Հայաստանի ազգային հերոս Շարլ Ազնավուրը: Եվ ես հիմա ուզում եմ պարզապես իմ վշտակցությունը հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անունից, հայ ժողովրդի անունից՝ իմ ցավակցությունը արտահայտել մեզ բոլորիս: Ընդհանրապես, ցավակցել հայ, Ֆրանսիայի ժողովրդին, Շարլ Ազնավուրի՝ ամբողջ աշխարհում ապրող երկրպագուներին, նրա արվեստի սիրահարներին:
Սա իսկապես մեծ կորուստ է Հայաստանի, հայ ժողովրդի, Ֆրանսիայի, Ֆրանսիայի ժողովրդի համար: Սա համամարդկային կորուստ է, որովհետև Շարլ Ազնավուրը մի մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեքներ և այդ համամարդկային արժեքները դեռ երկար դարեր կուղեկցեն մարդկությանը, կուղեկցեն դեպի սեր, դեպի համերաշխություն և կջերմացնեն մարդկանց հոգիները»»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenian Prime Minister: "I was deeply saddened by the news of Charles Aznavour’s passing"
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued the following regarding the death today of Charles Aznavour.
I was deeply saddened by the news of Charles Aznavour’s passing: one of the greatest sons of the Armenian people left us in the 94th year of his life.
It is difficult to believe that the man has died who symbolized an entire epoch, who made history and generated immense love and served his own people – his two nations – just because Charles Aznavour used to say: I am 100% French and 100% Armenian. He fascinated, warmed up, and inspired dozens, hundreds of millions of people on all continents during 80 years of artistic activity.
This is a painful, gloomy day for our people and in our country’s history. The National Hero of Armenia has died. Undeniable is Charles Aznavour’s contribution to the establishment and strengthening of independent Armenia.
On behalf of the Republic of Armenia and the Armenian people, I express deepest condolences to the French people, Charles Aznavour’s hundreds of millions of fans around the world. I convey my condolences to all of us, the entire Armenian people.
This is a truly universal loss because Aznavour created not only national but also universal values that will be leading humanity to love and solidarity for many years ahead by pushing people to virtue.