ԱԺ նիստը չգումարվեց քվորում չլինելու պատճառով
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը այսօրվա նիստի սկզբում հայտարարեց, որ գրանցվել է 41 պատգամավոր, ուստի քվորում չկա: «Մենք չենք կարող այս պահին սկսել աշխատանքը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ գրացումը շարունակվում է մինչև անհրաժեշտ թվով պատգամավորների գրացումը, սակայն ոչ ավել քան 4 ժամ:
«Նիստի լիազորության ապահովման դեպքում նիստը նախագահողը տեղեկացնում է նիստը սկսելու մասին, իսկ չապահովվելու դեպքում այսօրվա նիստերը հայտարարվում են չապահովված», - ասաց Բաբլոյանը: Նա առաջարկեց պատգամավորներին չհեռանալ նիստերի դահլիճից:
10 րոպե անց արդեն գրացվել էր 50 պատգամավոր: Տեղեկացնենք, որ առնվազն 53 պատգամավոր պետք է գրանցվի, որպեսզի նիստն իրավազոր լինի:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա վերջին նիստը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանն է, ստացվում է՝ եթե անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ չգրանցվեն, ապա հարցուպատասխան ևս չի լինի:

Парламент не может начать работу из-за отсутствия кворума
В начале сегодняшнего заседания Национального Собрания спикер Ара Баблоян сообщил, что зарегистрировался 41 депутат, а это значит, что кворум не обеспечен.
“Мы не можем начать работу”,- заявил Баблоян, напомнив о том, что регистрация будет продолжена до тех пор, пока не зарегистрируется необходимое число депутатов, но лишь в течение четырех часов.
Спустя десять минут зарегистрировалось уже 50 депутатов. Отметим, что для начала заседания необходимо присутствие как минимум 53 парламентариев. Сегодня в парламенте был предусмотрен Правительственный час, и если кворум не будет обеспечен, то члены правительства не смогут ответить на вопросы депутатов.