ԲՀԿ-ն վարչապետ չառաջադրելու պաշտոնական որոշում չունի
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը դեռևս չունի պաշտոնական որոշում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո վարչապետի թեկնածու չառաջադրելու մասին: Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց Ծառուկյան խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանը:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Փաշինյանը խորհրդարանական խմբակցությունների հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ քաղաքական ուժերի հետ բանավոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերել, որ իր հրաժարականից հետո քաղաքական ուժերը վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրի:
«Երեկ վարչապետի հետ հանդիպմանը որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չենք բերել: Կառավարությունը մնաց իր տեսակետին, որ արտահերթ ընտրությունները նախատեսվում է դեկտեմբերին», - ասաց նա:
Հարցին՝ պայմանավորվածություն չի՞ եղել, որ իրենք ևս չեն առաջադրի թեկնածու, Միքայել Մելքումյանը պատասխանեց, որ տարբեր հարցերի շուրջ քննարկումներ են եղել։
«Խոսակցություն եղել է բոլոր թեմաների շուրջ, բայց վերջնական, պաշտոնական որևէ բան չի եղել», - ասաց նա։
ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները։
Մելքունյանի խոսքով՝ իրենք դեմ չեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, սակայն դեմ են ընտրությունները հրատապ անցկացնելու որևոշմանը:
«Մենք մնում ենք մեր տեսակետին՝ արտահերթ ընտրությունները մինչև մեկ տարի՝ մայիս, հունիս, հիմնավորումն այն է, որ պետք է լինի նոր Ընտրական օրենսգիրք, որը հիմա չկա», - ասաց Մելքումյանը։

ППА не имеет официального решения о невыдвижении кандидата на пост премьер-министра
Партия “Процветающая Армения” не имеет пока официального решения о том, что после отставки премьер-министра Никола Пашиняна кандидат на этот пост не будет выдвинут. Об этом заявил журналистам в парламенте депутат фракции “Царукян”, вице-спикер Наицонального Собрания Микаел Мелкумян.
Напомним, что после встреч с парламентскими фракциями Никол Пашинян заявил, что с политическими силами достигнута устная договоренность, согласно которой после его отставки они не выдвинут кандидата на пост главы правительства.
“На вчерашней встрече с премьером мы не достигли каких-либо договоренностей. Правительство осталось при своем мнении о том, что внеочередные выборы должны состояться в декабре”,- заявил Мелкумян.
На вопрос, не было ли договоренности о невыдвижении кандидата в премьеры, вице-спикер ответил, что обсуждались разные вопросы.
“Мы затронули все темы, но ничего оконательного и официального не было”,- сказал Микаел Мелкумян.
По словам вице-спикера, они договорились продолжать обсуждения. Мелкумян заверил, что они не против внеочередных парламентских выборов, но против их поспешного проведения.
“Мы остаемся при нашем мнении: внеочередные выборы должны пройти в течение года – в мае-июне. Это обусловлено необходимостью принятия нового Избирательного кодекса”,- сказал М.Мелкумян.