Նիկոլ Փաշինյան. «Կարող եմ ասել, որ քաղաքական ինքնասպանությունների շարքը շարունակվում է»
Խորհրդարանում մեկնարկել է ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանը: Տեղեկացնենք, որ ԲՀԿ-ական, ՀՅԴ-ական և ՀՀԿ-ական պատգամավորները սակավաթիվ են, հարց տվող պատգամավորների թիվը ևս քիչ է: «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը, դիմելով վարչապետին, հետաքրքրվեց վարչապետի և խորհրդարանական խմբակցությունների հանդիպումների մասին՝ հարցնելով, թե որ փուլում են բանակցությունները:
«Երեկ ԱԺ նախագահի աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում, որին ԱԺ նախագահը անձամբ ներկա չի եղել, քանի որ քննարկումներն առանձին-առանձին են եղել, հանդիպումների տրամաբանությունն այն է եղել, որ դեկտեմբերին պետք է լինեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունններ, նաև ասել եմ մեխանիզմի մասին»,- ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» դաշինք խմբակցությունների ներկայացուցիչներն ասել են, որ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում չեն պատրաստվում վարչապետի թեկնածու առաջադրել:
«Մեր գործընկերները հստակ արձանագրել են այն քաղաքական իրավիճակը, որ առկա է երկրում, խելամտությունը ստիպում է երկրորդ «մայիսի 1» անելու գաղթակղությանը չտրվել: Մայիսի 1-ին ես այս ամբիոնից էլ ազդարարեցի քաղաքական որոշ ուժերի ինքնասպանություն գործելու փաստի մասին, կարող եմ ասել, որ քաղաքական ինքնասպանությունների շարքը շարունակվում է»,- ասաց Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “Серия политических самоубийств продолжается”
В Национальном Собрании стартовала очередная встреча депутатов с членами правительства. Отметим, что в зале заседаний присутствают малочисленные депутаты фракций Республиканской партии, “Процветающая Армения” и АРФ Дашнакцутюн. Член фракции “Елк” Ален Симонян, обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, поинтересовался, на каком этапе находятся его встречи с представителями парламентских фракций.
“Вчера в кабинете председателя Национального Собрания прошли встречи, на которых сам спикер не присутствовал, поскольку обсуждения проводились с каждой фракцией отдельно. Логика встреч состояла в том, что внеочередные парламентские выборы должны пройти в декабре. Я говорил также о механизме”,- сообщил Нникол Пашинян.
По словам премьера, представители фракций РПА, блока “Царукян” заявили, что в случае отставки Пашиняна с должности главы правительства они не выдвинут кандидата в премьеры.
“Наши коллеги четко обрисовали сложившуюся в стране ситуацию. Разумный подход заставляет не поддаваться на соблазн организовать второе “1-е мая”. Тогда с этой трибуны я заявил о том, что некоторые политические силы соершили самоубийство. Могу сказать, что серия политических самоубийств продолжается”,- заявил Никол Пашинян.