Ն. Փաշինյան. «Հուսով եմ չի ստացվի այնպես, որ Միհրան Պողոսյանը և նրա նմանները Երևանում քայլելու խնդիր կունենան»
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանն անդրադաձավ ԱԺ պատգամավորներ Միհրան Պողոսյանի և Արայիկ Գրիգորյանի կողմից ցուցարարներին հայհոյելու միջադեպին: Պատգամավորի խոսքով՝ այդ հանգամանքը փաստող տեսանյութ կա, որտեղ երևում է, որ պատգամավորները խորհրդարանից դուրս եկող քաղաքացիներին հայհոյում են, Նազարյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ է մտադիր անել վարչապետը:
Մինչ այս հարցը ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը, դիմելով վարչապետին, հետաքրքրվել էր, թե արդյոք վարչապետի կողմից լիազորությունների չարաշահում չի եղել, երբ նա հանրահավաքի հարթակից ոստիկանությանը ու ԱԱԾ-ին հանձնարարել է ասֆալտին պառկեցնել օլիգարխների թիկնազորին:
«Միջադեպը վկայում է այն մասին, որ ուժային կառույցները որոշ դեպքերում լավ չեն կատարել տիկին Կյուրեղյանի մատնանշած հանրահավաքում ասված այն հրահանգը, որ օլիգարխներին և նրանց թինապահներին պետք է պառկեցնել ասֆալտին, եթե պատշաճ ձևով էդ հրահանգը կատարած լինեին, միջադեպը չէր լինի, համոզված եմ, որ բաց թողնվածը կլրացնեն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասաց, որ երեկ իրենից առավել շատ ջանքեր են պահանջվել, որպեսզի հասանելի դարձնի քաղաքացիներին իր խնդրանքը՝ պատգամավորների նկատմամբ հանդուրժողական վերաբերմունք ցուցաբերելու հարցում:
«Իսկապես մենք ունենք պրոբլեմ, և եթե պարզվի, որ որևէ ՀՀԿ-ական կամ այլ պատգամավոր կամ իրեն ուղեկցող անձինք նման պահվածք են ցուցաբերում ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ, շատ խիստ հակահարված կստանան օրենքի կողմից, և հույս ունեմ, որ օրենքն այնքան զորեղ կգտնվի, որ քաղաքացիներն իրենց բավարարված կզգան դրանից, և չի ստացվի այնպես, որ Միհրան Պողոսյանը և նրա նմանները Երևան քաղաքում քայլելու խնդիր կունենան: Կարող է մեր ուժերն այլևս չբավարարեն, որպեսզի ոմանց՝ քաղաքում հանգիստ քայլելու իրավունքը կարողանանք պատշաճ կազմակերպել»,- ասաց Փաշինյանը:

Н.Пашинян: “Надеюсь, что в случае появления Миграна Погосяна и ему подобных на улицах Еревана проблем не возникнет"
На сегодняшнем заседании Национального Собрания, депутат фракции “Елк” Лена Назарян коснулась произошедшего вчера инцидента с участием депутатов парламента Миграна Погосяна и Араика Григоряна, которые нецензурно выругались в адрес участников митинга. Депутат отметила, что есть видеозапись произошедшего. Лену Назарян интересовало, какие шаги намерен предпринять премьер-министр. .
До этого депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арменуи Кюрегян, обратившись к главе правительства, спросила, не является ли превышением полномочий отданное им на митинге полиции и Службе национальной безопасности поручение “укладывать на асфальт” телохранителей олигархов.
“Этот инцидент свидетельствует о том, что в некоторых случаях силовые структуры плохо выполнили упомянутое г-жой Кюрегян поручение укладывать на асфальт олигархов и их телохранителей. Если б поручение было выполнено надлежащим образом, этого инцидента бы не было. Я убеждан, что мы устраним этот пробел”,- заявил Пашинян.
Глава правительства отметил, что вчера от него потребовались огромные усилия, чтобы довести до граждан свою просьбу – проявлять терпимость к депутатам.
“У нас действительно есть проблема, и если выяснится, что какой-либо член Республиканской партии или депутат, или сопровождающие их лица поведут себя по отношению к гражданам Армении подобным образом, они получат жесткий отпор в рамках закона. И я надеюсь. что действие закона окажется настолько сильным, что граждане почувствуют себя удовлетворенными. Не должно быть так, чтобы у Миграна Погосяна и ему подобных на улицах Еревана возникали проблемы. Наших сил может оказаться недостаточно, чтобы обеспечить для некоторых право свободно ходить по городу”,- сказал Никол Пашинян, добавив,. что, по имеющимся у него сведениям, в рамках данного дела есть подвергнутые приводу.