Ոստիկանապետի արձագանքը՝ վարչապետի խոսքին. «Հնարավոր է` թերացել ենք, ընդունում եմ»
Վարչապետի հայտարարությունը վերաբերել է ուժային կառույցներին, ուժային կառույցներից մեկն էլ ոստիկանությունն է:
«Ես ընդունում եմ այդ հանգամանքը, հնարավոր է նաև` թերացել ենք, ես արդեն համապատասխան հանձնարարականներ եմ տվել»,- կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ խոսելով Միհրան Պողոսյանի և Արայիկ Գրիգորյանի՝ ըստ տեսանյութի ցուցարարներին հայհոյելու միջադեպի մասին, Փաշինյանն ասաց, որ այն եղել է ուժային կառույցների՝ իր տված հանձնարարականը՝ ասֆալտին պառկեցնելը, լավ չկատարելու պատճառով:
«Այդ դեպքից արդեն իսկ ժամեր անց կան բերման ենթարկվածներ»,- ասաց Օսիպյանը:
Մեր դիտարկմանը, որ ՀՅԴ-ի՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները հրատապ անցկացնելու որոշմանը դեմ լինելու հիմնական փաստարկներից է այն, որ ոստիկանությունը ենթակա է վարչապետին, արդյոք ոստիկանության օրակարգում կա՞ ոստիկանության ենթակայության փոփոխության հարց, Օսիպյանը բացասական պատասխան տվեց:
Օսիպյանի խոսքով՝ այդ հարցում խնդիր չի տեսնում. «Ոստիկանությունն անմիջապես վարչապետին է ենթարկվում, բայց առաջնորդվում է Սահմանադրությամբ և օրենքներով, այնպես չէ, որ ոստիկանությունը նստած սպասում է, թե ով ինչ հրահանգ կտա... վարչապետ պարոն Փաշինյանը հրահանգ կտա, ու նոր ոստիկանությունը կսկսի աշխատել, ոչ, այդպես չէ»,- ասաց նա:

Реакция начальника Полиции на слова премьера: “Допускаю, недочеты, возможно, были…”
“Я допускаю, что были недочеты, и уже отдал соответствующие поручения”,- сказал в беседе с журналистами по завершении заседания правительства начальник Полиции РА Валерий Осипян, касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна.
Напомним, что вчера во время Правительственного часа в Национальном Собрании премьер, говоря об инциденте с участием депутатов Миграна Погосяна и Араика Григоряна, которые нецензурно выругались в адрес участников проходившего накануне митинга, обусловил это тем, что силовые структуры недостаточно хорошо выполнили его поручение “укладывать на асфальт”.
“Спустя несколько часов после этого инцидента уже были подвергнутые приводу”,- сказал В.Осипян.
Как известно, основной аргумент АРФ Дашнакцутюн против проведения внеочередных парламентских выборов состоит в том, что полиция подчиняется премьеру. На вопрос, стоит ли на повестке полиции вопрос изменения подчинения структуры, Осипян дал отрицательный ответ.
Начальник Полиции также отметил, что не видит в этом вопросе каких-либо проблем: “Полиция подчиняется непосредственно премьер-министру, но руководствуется Конституцией и законами. И не так, что полиция сидит и ждет, кто какой приказ отдаст…. Скажем, господин Пашинян отдаст приказ и только после этого полиция начнет работать… Нет, это не так”,- сказал Валерий Осипян.