Խ. Դաշտենց փողոցի բնակիչները «Վեոլիա ջրից» վնասի փոխհատուցում են պահանջում
Կարինե Մկրտչյանը այս տարվա մայիսին տուն է գնել Երեւանի Խաչիկ Դաշտենց փողոցում եւ սկսել վերանորոգել: Չի իմացել, որ տարածքում վնասված ջրի խողովակներ կան, որոնցից ջուրը հոսում է, լցվում տների նկուղները եւ խարխլում բնակիչների տների հիմքերը: Այսօր նրա վերանորոգված տունը դարձյալ նորոգման կարիք ունի: Տան տակ լցված ջրի պատճառով պատերը խունացել են, ներկը թափվել է, պատերի ստորին հատվածներում գաջը ուռել է, տեղ-տեղ` ճաքել:
«Ինչ վերանորոգել ենք, ամբողջովին նորից վերանորոգման կարիք ունի: Տան հիմքը խոնավանում է, պատերից գաջը թափվում է»,- ասում է Կարինեն: Նկուղում հավաքված ջուրը մի քանի անգամ պոմպով դուրս են մղել, սակայն կրկին ջուր է լցվել:
Կարինեի հարեւանությամբ Նարինե Գամբարյանի բնակելի տունն է: Նրանք էլ ամիսներ շարունակ նկուղից պոմպով ջուր են դուրս մղել. «Ամբողջ պադվալը ջուր է, խոնավ է: Մինչև հիմա դրսի պատերից որոշները խոնավ են, նոր ենք տունը վերանորոգել, բայց ճաքեր ունենք արդեն, խոնավության հոտ է: Ամիսներ շարունակ ամեն երեկո նասոսով ջուր ենք հանել»:
Նարինե Գամբարյանը դիմել է «Վեոլիա ջուր» ընկերություն: Նրա խոսքով` աշխատակիցները եկել են, որևէ վթար չեն հայտնաբերել, թողել, հեռացել են: Ջրի արտահոսքի պատճառով նաև բակի մրգատու ծառերն են փտել:
Դաշտենց փողոցի 8-32 հասցեների բնակելի տների դիմացով անցնող 150 մետր երկարությամբ խմելու ջրի խողովակը նախորդ տարի վնասվել է, խմելու ջուրն ամիսներ շարունակ ներծծվել է հողի մեջ եւ հոսել բնակիչների տներ: Բնակելի տների նկուղներն այդ ընթացքում ամբողջությամբ ջրով լցված են եղել, որը, ըստ բնակիչների, մեծ վնաս է հասցրել իրենց տներին՝ թուլացնելով դրանց հիմքերը:
Նարինե Գամբարյանի փոխանցմամբ՝ մայիսին «Վեոլիա ջուր»-ը նորոգել է խողովակները, իրավիճակը փոքր-ինչ լավացել է, սակայն մի քանի օր է` նորից նկուղում հավաքված ջուր կա, դրսի պատն էլ կրկին թաց է: Այս մասին բողոքել են նաեւ իրենցից վերև ապրող բնակիչները:
Բնակիչները նամակով դիմել են գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ «Վեոլիա ջուր» ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու հիմքերով քրեական գործ հարուցելու եւ դրամական վնասը փոխհատուցելու պահանջով:
«Եթե այդ տներում սեյսմիկ փորձաքննություն կատարվի, ապա որոշ դեպքերում կհայտնաբերվեն քանդման ենթակա տներ»,- ասում է «Իրավաբանների և հոգեբանների միջազգային ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Խաչատուր Մարոզյանը, որն իրավաբանական աջակցություն է ցուցաբերում Խ. Դաշտենց փողոցի բնակիչներին:
Վնաս կրած 13 տները նորոգման, հիմքերի ամրացման կարիք ունեն: Բնակիչների համոզմամբ` դրա համար պետք է փոխհատուցի «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը, որի անգործության պատճառով նման իրավիճակ է առաջացել: Նրանք պահանջում են միաժամանակ պատասխանատվության ենթարկել ընկերությանը Քրեական օրենսգրքի 186-րդ հոդվածով՝ իրենց գույքն անզգուշությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու համար:
Խաչատուր Մարոզյանն ասում է, որ տարածքի բնակիչները պարբերաբար «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը գրավոր տեղեկացրել են ջրի արտահոսքի մասին: «Վեոլիա ջուր» ընկերությունից բնակիչ Կարապետ Մենեջյանին հայտնել են, թե այդ տարածքի կառուցապատման ընթացքում խախտվել են Հողային և Ջրային օրենսգրքի պահանջները, քանի որ ջրամիացման և ջրահեռացման համակարգերին հարող տարածքները հանդիսանում են անօտարելի գոտիներ և ենթակա չեն սեփականաշնորհման կամ մասնավորեցման: «Նկատի ունենալով, որ ջրագծերի նման իրավիճակն ընկերության գործունեության արդյունք չէ, ուստի այնտեղ առկա խնդիրները կարող են լուծվել շահագրգիռ կողմերի միջոցների հաշվին՝ ջրագծերը սեփականաշնորհված տարածքներից տեղափոխելու միջոցով»,- ասված է նրան ուղղված պատասխանում:
Խաչատուր Մարոզյանը Երևանի քաղաքապետարանից հետարքրքվել է, թե նշված փողոցում որ տարածքներ են օտարվել, որի արդյունքում «Վեոլիա ջուր»-ը չի կարողացել ժամանակին կանխել այս իրավիճակը: Ի պատասխան` քաղաքապետարանից հայտնել են, որ այդ տարածքում որևէ մասնավորեցում չի կատարվել, այն ազատ է, և ընկերությունը կարող էր ժամանակին անհրաժեշտ աշխատանքներ կատարել:
«Աշխատակիցները գարնանը եկել են, փողոցի մի հատված փորել, 3,5 մետր երկարությամբ խողովակը դուրս բերել և տեսել, որ այն ամբողջովին վնասված է, ծակոտկենի տեսք ունի: Բնորոշել են, որ խողովակը դարձել է «դուդուկ» եւ չեն կարող ողջ երկայնքով խողովակաշարը փոխել, ասել են՝ սա Ջրային կոմիտեի լիազորությունն է և թողել, գնացել են»,- նշեց Մարոզյանը:
Նա բնակիչների մտահոգությունների մասին օգոստոսին տեղեկացրել է վարչապետին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեին, «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը: Օրեր անց ընկերության աշխատակիցները եկել են փողոց, բնակիչներին հայտնել, որ փոխել են վնասված ջրագիծը, սակայն 10 օր անց ջուրը կրկին լցվել է որոշ տների նկուղներ:
ՀԿ-ն օրեր առաջ կրկին բնակիչներից ահազանգ է ստացել, թե նկուղներում նորից ջուր է լցվում: «Փաստորեն, կան վթարված ավելի մեծ մասշտաբային տեղեր, որը չեն ցանկանում վերանորոգել: «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը պատճառաբանում է, թե պատասխանատուն Ջրային կոմիտեն է, խողովակներն իրենցը չեն, սեփականատերը կառավարությունն է: Մենք դրա կառավարիչն ենք, օգտագործողն ենք: Բայց ջրային կոմիտեն պատճառաբանում է, որ ընկերությունը պարտավոր է հետևել, օգտագործել, տնօրինել այնպես, որ չլինեն վթարներ, իսկ վթարների դեպքում ահազանգել ժամանակին, որպեսզի լուծվի հարցը»,- ասում է Խաչատուր Մարոզյանը:
ՀԿ-ի նախագահը կարծում է` ստեղծված իրավիճակում մեղավորություն ունի նաեւ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն, որը պետք է աչալուրջ լիներ, ամեն տարի նման խնդիրները կարգավորելու համար հատկացված միջոցներից գումար տրամադրեր այս փողոցի խողովակների նորոգմանը, ժամանակին այս խողովակները փոխարիներ նորով: Մեղավոր բոլոր կողմերին հայտնաբերելու համար Դաշտենց փողոցի բնակիչները դիմել են դատախազություն:
Էրեբունի վարչական շրջանի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Արմեն Մամուլյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ Խաչիկ Դաշտենց փողոցում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը ջրագծերը արդեն փոխել է, և նոր խողովակաշար է շահագործվում:
Ասում է՝ մինչ այդ բնակիչների դիմումների հիման վրա դիմել էր ընկերությանը, որպեսզի պարզեն, թե նշված հատվածում ջրի արտահոսքը որտեղից է լինում: Ըստ նրա` մինչեւ նոր ջրագծերը վերջնական չշահագործվեն, պարզ չի լինի, խողովակներն այդ փողոցում շատ խորն են, և չեն կարող ամբողջ փողոցը քանդել՝ հասկանալու, թե ջրի արտահոսքը որտեղից է:

Жители улицы Даштенца требуют компенсации от компании “Веолия джур”
В мае этого года Каринэ Мкртчян купила квартиру в доме на улице Хачика Даштенца в Ереване и сразу же начала делать ремонт. Женщина, однако, не знала, что на данной территории имеются поврежденные водопроводные трубы, из-за чего вода заливает подвальные помещения и расшатывает фундамент здания. Сейчас квартира Каринэ вновь нуждается в ремонте.
“Под фундамент дома стекает вода, со стен осыпается штукатурка…”- пожаловалась нам Каринэ Мкртчян. Жильцы откачивают воду из подвалов с помощью насоса, но она продолжает поступать.
От утечки воды пострадала и квартира соседки Каринэ, Наринэ Гамбарян. В отремонтированной недавно квартире стены покрылись трещинами, постоянно пахнет сыростью. Уже несколько месяцев каждый вечер приходится откачивать воду из подвала.
Наринэ обратилась в компанию “Веолия джур”. Сотрудники компании изучили участок, но аварию не обнаружили и ушли.
Напротив домов под номерами 8-32 по улице Даштенца проходит 150-метровая водопроводная труба, которая в прошлом году повредилась. На протяжении нескольких месяцев вода просачивалась в почву, откуда стекала под фундаменты жилых домов. За это время подвальные помещения залило, что, по словам местных жителей, расшатало фундамент.
В мае “Веолия джур” отремонировала трубы, и ситуация немного улучшилась, но уже через несколько дней подавальные помещения вновь залило, а внешняя стена здания отсырела.
Жильцы направили письмо генпрокурору республики Артуру Давтяну с требованием возбудить уголовное дело против компании “Веолия джур” в связи с причинением фундаменту здания ущерба в особо крупном размере и возмещении материального ущерба.
“Если в этих домах провести экспертизу для определения степени сейсмоустойчивости, то окажется, что некоторые дома подлежат сносу”,- отметил председатель общественной организации “Международная ассоциация юристов и психологов” Хачатур Марозян, оказыващий юридическую помощь жильцам домов по улице Хачика Даштенца.
13 домов нуждаются в ремонте и укреплении фундамента. Жители убеждены, что компенсировать эти расходы должна “Веолия джур”, из-за бездействия которой возникла подобная ситуация. Жильцы намерены привлечь компанию к ответственности также по ст.186 УК РА за уничтожение или повреждение по неосторожности чужого имущества.
По словамХачатура Марозяна, жители указанных домов регулярно обращались в компанию с письмами, предупреждая об утечке воды. Представитель компании сказал Карапету Менеджяну, что в ходе осуществления строительства на данной территории были нарушены требования Земельного и Водного кодексов.
“Учитывая то обстоятельство, что подобное состояние водопроводных труб не является результатом деятельности компании, существующие проблемы могут быть решены за счет средств заинтересованных сторон путем переноса труб с приватизированных территорий”,- говорится в полученном Менеджяном ответе компании “Веолия джур”.
“Весной работники компании выкопали трубу длиной 3,5 метра и увидели, что она полностью повреждена. Они заявили, что не могут сменить весь трубопровод, что это входит в полномочия Госкомитета водного хозяйства, и ушли”,- рассказал Марозян.
В августе юрист сообщил о сложившейся ситуации премьер-министру, Государственному комитету водного хозяйства, компании “Веолия джур”. Спустя несколько дней сотрудники компании пришли на место аварии и сказали жильцам, что сменили все поврежденные трубы. Однако через десять дней вода вновь начала заливать подвальные помещения. “Фактические есть более масштабные участки аварии , которые они не хотят ремонтировать. Компания “Веолия джур” винит в этом Госкомитет водного хозяйства, заявляет, что трубы принадлежат не ей, а правительству. Комитет водного хозяйства утверждает, что компания обязана проводить профилактические работы, а в случае повреждений своевременно решать проблемы”,- отметил Хачатур Марозян.
Председатель общественной организации винит в сложившейся ситуации также Государственный комитет водного хозяйства, который должен был проявлять бдительность, выделять деньги на ремонт труб, заменять поврежденных участки на новые.
Для выявления виновных жильцы дома по улице Даштенца обратились в прокуратуру.
В беседе с Hetq.am начальник отдела работ с органами управления многоквартирных зданий Армен Мамулян сообщил, что “Веолия джур” уже сменила трубы, и в настоящее время эксплуатируется новый водовод.
По словам Мамуляна, на основании заявлений жильцов он обратился в компанию “Веолия”, чтобы выяснить место утечки на данном участке. Начальник отдела также сказал, что пока новый трубопровод не начнет эксплуатироваться, нельзя будет установать место аварии. На этой улице трубы проложены достаточно глубоко, поэтому перекопать всю улицу, чтобы найти поврежденный участок, невозможно.