Գործնական սեմինար լրագրողների համար՝ տվյալների անվտանգության գործիքների վերաբերյալ
«Վտանգված անվտանգություն», զրույց և գործնական սեմինար լրագրողների համար տվյալների անվտանգության գործիքների վերաբերյալ Ռոբերտո Գոմես Լարեսի (Գերմանիա) և Ռուտա Վիմբայի (Գերմանիա) հետ:
Սեմինարի օրը՝ հոկտեմբերի 17-ին, ժամը՝ 10:00, տևողությունը՝ 4-5 ժամ:
Անցկացման վայրը՝ «Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես հյուրանոց», Պիկասո սրահ:
Սեմինարի լեզուն՝ անգլերեն և զուգահեռ հայերեն թարգմանությամբ:
Գրանցվելու համար գրեք՝ [email protected]ին՝ վերնագրի տողում նշելով «Վտանգված անվտանգություն» սեմինարի անվանումը: Գրանցվել կարող եք մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
N-vestigate ցանցի (Գերմանիա) դասավանդողների հետ միասին բացահայտեք առցանց հաղորդակցության սովորույթների վերաբերյալ առկա առասպելներն ու ճշմարտությունները կեսօրյա այս գործնական սեմինարի միջոցով, որի ընթացքում կհամադրվեն ներկայացումը (պրեզենտացիան), կլոր սեղան քննարկումը և հետաքննող լրագրության համատեքստում բաց աղբյուրներից գործիքների օգտագործման և տվյալների անվտանգության վերաբերյալ գործնական աշխատանքը։
Սեմինարը հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալու տվյալների պաշտպանության ռիսկերին, ուսումնասիրել առցանց հաղորդակցման և տվյալների պահպանման համար օգտագործվող գործիքների խոցելի կողմերը, մարտահրավեր է նետում սեփական հաղորդակցման սովորույթներին, հրավիրում է քննարկել Open Source գործիքների դրական և բացասական կողմերը և հենց տեղում փորձարկել դրանք , օրինակ՝ NextCloud-ը: Բացի այդ, կներկայացվի n-vestigate ցանցը, որը միավորում է Արևելյան Եվրոպայի հետաքննող լրագրողներին:
Սեմինարն անդրադառնալու է ՏՏ անվտանգության վերաբերյալ գիտելիքների և իրազեկվածության ոչ բավարար լինելու խնդրին ` ուսումնասիրելով ներկայումս օգտագործվող հաղորդակցության հիմնական հարթակների ռիսկերը, որոնք առկա են անգամ զգայուն թեմաների արծարծման դեպքում: Արդյոք պատճառն այն է, որ անդրսահմանային հետազոտությունների կարիքների և հետաքննող լրագրողների կողմից օգտագործվող հաղորդակցության գործիքների միջև բաց կա: Պատճառները բացահայտելու համար, մեր կարծիքով, անհրաժեշտ է ուսումնասիրել հաղորդակցման սովորությունները, ներկայացնել հնարավորությունները, պրակտիկ փորձի հնարավորություն տալ և քննարկում խթանել: Մենք գտնում ենք, որ միայն սերտ համագործակցությամբ, կարիքների վրա հիմնված և ներքևից վեր բխող մոտեցմամբ է, որ կարող ենք լուծումներ գտնել աշխատանքի պայմանների բարելավման և, հետևաբար, հետաքննող լրագրության զարգացման ուղղությամբ։
Արևելյան գործընկերության երկրներում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում հետաքննական լրագրության դերն անչափ կարևոր է, քանի որ այն խթանում է թափանցիկությունն ու հսկողությունը: «Երբ քաղաքականությունը, բիզնեսը և հանցագործությունն անցնում են սահմաններից այն կողմ, լրագրությունը պետք է անի նույնը, որպեսզի համապատասխան կերպով լուսաբանում ապահովի», - գրում է Ժուռնալիստների եվրոպական ֆոնդի գլխավոր խմբագիր Բրիգիտ Ալֆտերը:
Ֆասիլիտատորներ`
Ռոբերտո Գոմես Լարես - System Administrator, պաշտում է Linux, անվճար ծրագրային ապահովումներ, քաղաքական ակտիվիստ: Ներկայումս ապրում է Բեռլինում, աշխատում է ՀԿ ոլորտում որպես ՏՏ ադմինիստրատոր, մասնագիտացած է լրագրողների/մեդիա կազմակերպությունների համար տվյալների անվտանգության շեշտադրումով Open Source գործիքների ոլորտում:
Ռուտա Վիմբա - ծրագրի ղեկավար և ֆասիլիտատոր: Ծնվել է Լատվիայում, ապրում է Բեռլինում: Աշխատում է ՀԿ և ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտներում՝ լրագրության, հարևանության, համերաշխության տնտեսությունների, շրջակա միջավայրի և ստեղծագործական ակտիվության թեմաներով:
Նենսի Վալդման - ազատ լրագրող, գերմանական տպագիր և առցանց լրատվամիջոցների համար գրում է Միջին և Արևելյան Եվրոպայի թեմաներով: 2018թ. սեպտեմբերից ի վեր n-vestigate ծրագրի ղեկավարն է:
Ծրագիրը
Սեմինարն իրականացվում է «Հմտություններ, գիտելիք և իրազեկում. տեղեկատվական անվտանգությունը և հաղորդակցությունը Արևելյան գործընկերության երկրներում հետաքննական լրագրության համար» ծրագրի շրջանակներում` նպատակ ունենալով Արևելյան գործընկերության երկրների հետաքննող լրագրողների շրջանում բարելավել իրազեկվածությունը տվյալների անվտանգության և հաղորդակցման Open Source գործիքների վերաբերյալ: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ցանցեր ստեղծել, սովորել նոր գործիքներ, քննարկումներ ծավալել լրագրողական թիմերի և հանրության շրջանում:
n-vestigate ցանցը
Այս սեմինարը կազմակերպվում է n-vestigate ցանցի կողմից, որը գործող մեդիա ՀԿ-ների գործընկերություն է՝ n-ost (Գերմանիա) RPDI (Ուկրաինա), Rise Moldova (Մոլդովա), hetq.am (Հայաստան), Liberali (Վրաստան) կազմակերպությունների համագործակցությամբ, ֆինանսավորվում է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության կողմից: 2015 թվականից ի վեր n-vestigate ցանցը ձգտում է տարածաշրջանում հետաքննական լրագրության որակի բարձրացմանը` աջակցելով անդրսահմանային հետազոտություններին, ցանցերի ստեղծմանը, վերապատրաստմանը և լրագրողների, լրատվամիջոցների, իրավաբանների, ակտիվիստների ու շահերի պաշտպանության փորձագետների միջև միջոլորտային համագործակցությանը:

When: October 17, 10:00 a.m.
Privacy under threat - together with trainers from n-vestigate network (Germany) dismantle myths and truths about the online habits by joining afternoon workshop with presentation, round table and hands-on around the topic of Open Source and data security in context of investigative journalism.
The workshop offers an opportunity to learn about the risks of data protection, question the commonly used tools for online communication and data storage, challenges own communication habits, invites to join the discussion about pros and cons and hands-on session to try out Open Source tools, for example, NextCloud. Additionally the n-vestigate - a network connecting investigative journalists in Eastern Europe - will be introduced.
The workshop is an invitation to talk about the insufficiency knowledge and awareness of the IT Security - to question the risks of mainstream communication platforms being used, even though working with highly sensitive topics. Is the reason a gap between the needs of cross-border researches and the currently available communication tools used by investigative journalists? To explore the cause, we see it as is necessary to explore the communication habits, present the opportunities, provide hands-on experience and rise the discussion. We believe that only in a close cooperation, with needs-based and bottom-up approach we can find a solution to improve the working conditions and therefore strengthen IJ.
The role of Investigative journalism in strengthening democracy in Eastern Partnership countries is crucial, caring for transparency and control. “When politics, business and crime cross borders, journalism has to do the same in order to provide adequate coverage”, writes Brigitte Alfter, Chief-editor of European Journalism Fund.
Facilitators:
Roberto Gomez Lares - System Administrator, passionate for Linux, Free software and Political Activist. Currently based in Berlin, working in NGO sector as IT Administrator, specialized in Open Source Tools for Journalism/Media organizations focused in privacy.
Rūta Vimba - project manager and facilitator. Born in Latvia, based in Berlin. Working in fields of NGO and non-formal education, with topics of journalism, neighborhoods, solidarity economies, environment and creative activism.
Nancy Waldmann - freelancer journalist covering topics in middle and eastern Europe for German print and online media. Since September 2018 project manager for n-vestigate.
The project:
The workshop is implemented in the framework of the project "Skills, knowledge & awareness: IT-security & communication for investigative journalism (IJ) in Eastern Partnership" with the aim - to raise awareness of data security and open source tools for communication amongst the investigative journalism scene in Eastern partnership Countries. The project serves as an opportunity to build network, learn new tools, ignite a discussion withing the journalist teams and in public.
The n-vestigate network:
This workshop is organized by the n-vestigate network, a collaboration of the Germany based media NGO n-ost together with RPDI (Ukraine), Rise Moldova (Moldova), hetq.am (Armenia), Liberali (Georgia), funded by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development. Since 2015 n-vestigate strives for the leverage of the quality of investigative journalism in the region, supporting cross-border investigations, networking, training and trans-disciplinary cooperation between journalists, media outlets, lawyers, activists and advocacy experts.