Ըստ Արմեն Աշոտյանի՝ ստորագրահավաքին միացած պատգամավորների նկատմամբ ճնշումներ են եղել
Դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ստորագրահավաքին միացած պատգամավորների նկատմամբ ճնշումներ են եղել: Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը: Հիշեցնենք, որ այսօր մամուլում հրապարակվել է պատգամավորների ցանկ, որոնք կողմ են դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու որոշմանը: Նրանք մեծամասամբ ՀՀԿ խմբակցությունից են, գործարար պատգամավորներ:
Աշոտյանը որևէ անուն չհայտնեց՝ ասելով, որ չի ուզում բացահայտել իր տեղեկատվության աղբյուրը: «Ոչ մի հայտարարություն մերկապարանոց չէ, թող այդ մարդիկ իրենք խոսեն ճնշումների մասին: Ակնհայտ է, որ նման ճնշումներ եղել են և առաջին անգամ, երբ 58 հոգանոց խմբակցությունից խմբակցությունը լքեցին մի շարք պատգամավորներ, և մենք դարձանք 50 հոգանոց, այս ընթացքում ևս ճնշումներ եղել են»,- ասաց Աշոտյանը:
ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով՝ վերջին իրադարձություններից հետո կուսակցությունից ու խմբակցությունից դուրս գալու դիմում չեն ստացել. «Այս ստորագրահավաքին միացած պատգամավորների մեջ դեռ չկան մարդիկ, որ հայտարարել են խմբակցությունից դուրս գալու մասին, չեմ բացառում, որ այդպիսիք կլինեն: Մեր տեսակետը նույնն է՝ արտահերթ ընտրություններ պետք են, բայց ժամկետները չպետք է լինեն ինքնանպատակ»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
ՀՀԿ փոխնախագահը չհերքեց՝ դեռ երեկվանից մեկնարկած «հայտարարությունների շքերթը» քննարկել են, բայց այս հարցով խմբակցության նիստ կամ գործադիր մարմնի նիստ չի եղել:
Աշոտյանի խոսքով՝ արտահերթ ընտրություններն անհրաժեշտություն են, սակայն «խելամիտ ժամկետում». «Այնպիսի ժամկետում, որը թույլ կտար բարեփոխել ընտրական օրենսգիրքը, և այդ ժամանակացույցը շատ պարզ էր ու հստակ, որ գնում ենք մայիս-հունիս»,- ասաց նա:

На присоединившихся к сбору подписей депутатов было оказано давление, утверждает Армен Ашотян
На депутатов, подписавших требование о проведении внеочередных парламентских выборов в декабре этого года, было оказано давление. Такое заявление сделал на брифинге заместитель председателя Республиканской партии Армении, депутат парламента Армен Ашотян. Напомним, что сегодня в прессе был опубликован список депутатов,поддержавших решение о проведении внеочередных выборов в Национальное Собрание в декабре этого года. В большинстве своем это члены фракции Республиканской партии и депутаты-предприниматели.
Ашотян не назвал имен, сказав, что не хочет раскрывать источник своей информации. “Это не голословное заявление, пусть эти люди сами скажут о том, что на них оказывалось давление. Очевидно, что такое давление было оказано и в первый раз, когда из 58 депутатов во фракции РПА остались 50”,- заявил А.Ашотян.
По словам зампредседателя РПА, после последних событий заявления о выходе из партии и фракции не поступали. “Из подписавших требование депутатов никто не заявил о выходе из фракции, но я не исключаю, что такие парламентарии найдутся. Наша позиция состоит в следующем: внеочередные выборы должны состояться, но сроки не должны быть самоцель”,- сказал Армен Ашотян.
Зампредседателя РПА не отрицал, что начавшийся вчера “парад заявлений” стал предметом обсуждений, однако, по словам Ашотяна, ни фракция, ни исполнительный орган партии не проводили заседание по данному вопросу.
Депутат подчеркнул, что внеочередные выборы необходимы, но в “разумные сроки”, которые позволят реформировать Избирательный кодекс. Этот срок, по мнению Армена Ашотяна, очевиден – май-июнь будущего года.