Գուգարքը նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն կունենա
Լոռու մարզի Գուգարք համայնքը նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն կունենա: Այդ նպատակով կառավարությունն այսօրվա նիստին Գուգարք համայնքին հիմնական դպրոցից 661 քմ մակերեսով տարածք հատկացրեց:
Տարածքը համայնքին կհատկացվի 5 տարի ժամկետով:
Գործադիր բերված որոշման նախագծում ասվում է, որ 1988 թվականին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով քանդվել են համայնքի դպրոցն ու մանկապարտեզը։ 90-ական թվականներին կառուցվել է դպրոցի շենքը, որում ի սկզբանե տեղակայվել է նաև համայնքի մանկապարտեզը։ Սակայն համայնքի մանկապարտեզի կողմից զբաղեցված տարածքի նկատմամբ գույքային իրավունքների՝ պետական գրանցման բացակայության պատճառով հնարավոր չէ իրականացնել նախադպրոցական ուսումնական հաստատության լիցենզավորումը։
Արդեն այս որոշումից հետո կգրանցվի տարածքի նկատմամբ համայնքի անհատույց օգտագործման իրավունքը, որը հնարավորություն կընձեռի համայնքին կազմակերպել նախադպրոցական ուսում:

В Гугарке откроется детский сад
В общине Гугарк Лорийской области откроется дошкольное учреждение. С этой целью правительство на сегодняшнем заседании приняло решение передать общине сроком на пять лет принадлежащую основной школе территорию площадью 661 кв.м.
В проекте решения говорится, что вследствие землетрясения 1988 г. здания школы и детского сада в Гугарке были разрушены. В 90-х годах школу вновь построили и в ней разместился детский сад. Однако из-за отсутствия госрегистрации имущественных прав в отношении территории дошкольного учреждения лицензировать его не представилось возможным.
После принятого сегодня решения право общины на безвозмездное пользование предоставленной территорией будет зарегистрировано, что даст возможность организовать дошкольное обучение.