Հայաստանը կարող է միավորել Եվրոպան, Ամերիկան եւ Աֆրիկան. «Թումո» կենտրոնում ընթանում է Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումը
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը «Թումո» տեխնոլոգիական կենտրոնում այսօր բացեցին Տնտեսական/Թվային ֆորումը, որը տեղի է ունենում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Ֆորումի հիմնական կազմակերպիչը Հայաստանի Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունն է։
Արմեն Սարգսյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովն առհասարակ եւ Տնտեսական ֆորումը մասնավորապես պատմական իրադարձություն են Հայաստանի համար։ Դրա կարեւորությունը շատ առարկայական է՝ ֆրանկոֆոն տարածաշրջանը միլիոնավոր եվրոների շրջանառության, մեծ շուկայի հնարավորությամբ տարածք է, որտեղ հայկական ընկերությունները կարող են գործունեություն ծավալել։
Արմեն Սարգսյան
Նախագահը համառոտ ակնարկ արեց Հայաստանի բազմադարյա պատմության եւ հիշեցրեց, որ միջնադարում հայերը վերահսկել են Մետաքսի ճանապարհը՝ գտնվելով Արեւելքի եւ Արեւմուտքի խաչմերուկում։ Հիմա՝ 21-րդ դարում, նա համոզված է, որ Հայաստանը կարող է դարձյալ կապող օղակ լինել եւ միավորել Եվրոպան, Ամերիկան եւ Աֆրիկյան մայրցամաքը։ Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որ անդամակցում է Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ, ըստ նախագահի, ֆրանկոֆոն երկրները կարող են Հայաստանի միջոցով տնտեսական ներկայություն ունենալ եվրասիական տարածքում։
Երիտասարդությունը Ֆրանկոֆոնիայի եւ թվային տնտեսության շարժիչ ուժն է, ուստի Արմեն Սարգսյանը խոսեց Հայաստանի երիտասարդության մասին։ Նա ասաց, որ այս տարվա ապրիլյան իրադարձությունները շատերն անվանում են թավշյա հեղափոխություն եւ Նոր Հայաստան, ինքն այն անվանում է Երիտասարդ Հայաստան, որովհետեւ հեղափոխությունն իրականացրին երիտասարդները, եւ կառավարությունը ձեւավորված է երիտասարդներից։ Թումո տեխնոլոգիական կենտրոնում ֆորումի անցկացումը նույնպես խորհրդանշական է, քանի որ, նախագահի կարծիքով, Հայաստանում հեղափոխության սկիզբը դրեց Թումոն, որը նոր մեթոդներով ժամանակակից կրթություն է առաջարկում 21-րդ դարի երիտասարդությանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Հայաստանն արդեն սկսել է արտահանել Թումո կենտրոնի կրթական մոդելը եւ հույս հայտնեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունները հետաքրքրված կլինեն դրանով։
«Բարի գալուստ Հայաստան։ Ուրախ կլինեմ գալիք տարի կրկին Հայաստանում բացել Ֆրանկոֆոնիայի երկրորդ տնտեսական ֆորումը», - իր ելույթը եզրափակեց նախագահը եւ ֆրանկոֆոն խոշոր ՏՏ ընկերություններին, բանկային համակարգի ներկայացուցիչներին հրավիրեց Հայաստան՝ երաշխավորելով, որ այստեղ կա կայուն բանկային համակարգ եւ կանխատեսելի տնտեսական միջավայր։
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը նույնպես շեշտադրեց ՖՄԿ անդամ պետությունների համար տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները։
«Սա մեծ պոտենցիալի տարածք է, հինգ մայրցամաքի ութսունչորս երկիր միավորող այս տարածքը մեծ հնարավորություններ ունի։ Այստեղ են որոշում կայացնողները, արտադրողները, եւ հնարավորություն կա փոխադարձ վստահություն հաստատել եւ գործել։ Հայկական տնտեսական օպերատորները օրինակ են եւ կարող են համարձակություն ներշնչել մյուսներին»,- ասաց տիկին Ժանը։
Միկայել Ժան
Խոսելով թվային տնտեսության հեռանկարների մասին՝ նա նշեց, որ պետք է երիտասարդության մեջ ներդրում անել եւ համատեղ լուծել այն մարտահրավերները, որոնք առաջացել են համաշխարհային տնտեսության մեջ թվային տեխնոլոգիաների զարգացմամբ։ Դրանք են՝ տվյալների մոնետիզացիան, անձնական տվյալների պաշտպանությունը, մարդկային ռեսուրսների պահպանումը արհեսական բանականության «զոհը» դառնալու վտանգից եւ այլն։ «Յուրաքանչյուր երկիր պետք է ունենա թվային ինքնիշխանություն»,- ասաց ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարը։
Նա հավաստիացրեց, որ ՖՄԿ անդամ պետություններից շատերը կցանկանան ներդնել Թումոյի ծրագիրը, եւ այդ առումով շատ տեղին ու օգտակար է Բենինի առաջարկը՝ այս ֆորումի շրջանակում ստեղծել ՖՄԿ անդամ պետությունների թվային ոլորտի պատասխանատու նախարարների ցանց, որը կնպաստի համագործակցության հաստատմանը եւ նման հարցերի լուծմանը։
Ֆորումի պատվավոր հյուրերն են ինտերնետի հիմնադիր հայրերից մեկը` Լուի Պուզենը, որը Global IT Award 2016-մրցանակակիրն է եւ աշխարհի ամենակատարյալ մարդակերպ ռոբոտ Սոֆյան, որը ստեղծել է Hanson Robotics ընկերությունը։ Նրանք ելույթ ունեցան եւ պատասխանեցին ֆորումը վարողների հարցերին:
Լուի Պուզեն
Պուզենը պատմեց, թե ինչպես 55 տարի առաջ սկսվեց Ինտերնետի ճանապարհը, ինչպես ինքը ճեղքեց ամերիկյան մոնոպոլիան թվային ոլորտում Ֆրանսիայի կառավարության հանձնարարությամբ եւ թե ինչպես փոխեցին մարդկանց կյանքը նոր տեխնոլոգիաները, մասնավորապես առաջին եւ երկրորդ սերնդի Ինտերնետը։
Ռոբոտ Սոֆյան խոսեց կայուն զարգացման, ռոբոտ-մարդ ընկերության մասին։ Թեեւ տեխնոլոգիաները փոխում են մարդկանց աշխատանքի կերպը, սակայն Սոֆյան վստահեցրեց, որ ռոբոտները չեն կարող խլել մարդկանցից նրանց աշխատանքը։
Սոֆյա
«Մարդիկ եւ ռոբոտները պետք է ապագայում ընկերանան, այդպիսով կարող ենք կայուն զարգացում ապահովել»,- ասաց նա։
Նա նշեց, որ այս մոլորակի վրա բոլորի համար տեղ կա եւ կոչ արեց ապրել եւ ստեղծել միասին։
Տնտեսական ֆորումն ունի զուգահեռ ընթացող թեմատիկ նիստեր՝ հետարդյունաբերական հեղափոխություն, կայուն զարգացում եւ կոմերցիոն հարաբերություններ: Ձեւավորված երեք աշխատանքային խմբերում քննարկումները կշարունակվեն մինչեւ երեկո։

Армения может объединить Европу, Америку и Африку: в центре “Тумо” проходит экономический форум Франкофонии
Сегодня в Технологическом центре “Тумо” президент Армении Армен Саргсян и генеральный секректарь Международной Организации Франкофонии Микаель Жан открыли экономический/цифровой форум, который проходит в рамках 17-го Саммита Франкофонии. Основным организатором форума стало Министерство экономического развития и инвестиций РА.
В своем вступительном слове президент Армении отметил, что Саммит Франкофонии в целом и экономический форум в частности являются историческими событиями для Армении. Их важность крайне предметна: франкофонный регион с его возможностями оборота в миллионы евро и огромным рынком представляет собой территорию, где армянские компании могут развернуть свою деятельность.
Армен Саргсян
Президент представил краткий очерк многовековой истории Армении, напомнил о том, что в средние века армяне, находясь на перекрестке Востока и Запада, контролировали Великий Шелковый путь. Сегодня, в 21-ом веке, Армения вновь может стать связующим звеном и соединить Европу, Америку и Африку, заявил Армен Саргсян. По словам президента, Армения – единственная страна в регионе, являющаяся членом Евразийского экономического союза, и благодаря этому страны Франкофонии могут с помощью Армении представить свою экономику на евразийской территории.
Молодежь – движущая сила Франкофони и цифровой экономики, отметил Армен Саргсян. По словам президента, апрельские события этого года многие называют “бархатной революцией” и началом Новой Армении. Он же считает это началом Молодой Армении, потому что революцию осуществила молодежь, и правительство тоже сформировано из молодых людей. Проведение экономического форума в “Тумо” очень символично, поскольку именно этот Технологический центр заложил основу для революции в Армении, предложив молодежи 21-го века современное образование новыми методами, заявил президент.
Армен Саргсян также сообщил, что Армения уже начала экспортировать образовательну модель “Тумо” и выразил надежду, что ею заинтересуются и государства-члены Франкофонии.
В завершение своего выступления президент Саргсян выразил надежду, что и в будущем году экономический форум Франкофонии пройдет в Армении, и пригласил крупные ИТ-компании и представителей банковской системы стран Франкофонии приехать в Армению, гарантировав наличие здесь стабильной банковской системы и предсказуемой экономической среды.
Генсек МОФ Микаель Жан также сделала акцент на возможностях эконмического сотрудничества государств-членов МОФ.
“Это территория огромного потенциала. Территория, которая объединяет 85 стран пяти континентов имеет большие возможности. Здесь находятся те, кто принимают решения, проиводители, и есть возможность утвердить взаимное доверие и начать действовать. Армянские экономические операторы могут подать пример смелости другим”,- сказала Микаэль Жан.
Микаэль Жан
Говоря о перспективах цифровой экономики, генсек МОФ отметила, что необходимо вкладывать в молодежь и совместно решать те вызовы, которые появились с развитием цифровых технологий в мировой экономике, отметила г-жа Жан.
Она также выразила надежду, что многие государства-члены МОФ захотят внедрить программу “Тумо”. В плане Микаэль Жан назвала полезным предложение Бенина создать в рамках форума сеть министров, ответственных за сферу цифровых технологий государств-членов Франкофонии, которая будет способствовать установлению сотрудничества и решению вопросов.
На форуме присутствовали и почетные гости – один из отцов-основателей Интернета, лауреат премии Global IT Award 2016 Луи Пузен и самый совершенный робот-гуманоид Софья, которого создала компания Hanson Robotics.
Луи Пузен
Пузен рассказал о том, как 55 лет назад началось создание Интернета, как он по поручени правительства Франции лишил американцев монополии в сфере цифровых технологий и как новые технологии, в частности первое и второе поколения Интернета, изменили жизнь людей.
Робот Софья говорила о стабильном развитии, о компании робота-гуманоида, отметив, что хотя технологии меняют методы работы людей, роботы не могут отнять у людей их работу.
Софья
"В будущем люди и роботы должны подружиться, что позволит нам обеспечить стабильное развитие",- сказала Софья, отметив, что на нашей планете для всех есть место, и призвав жить и созидать вместе.
В рамках экономического форума проходят также параллельные тематические заседания на темы постпромышленной революции, стабильного развития и коммерческих отношений. Обсуждения в этих группах продлятся до вечера.