Կշնորհի՞ Սաուդյան Արաբիային դիտորդի կարգավիճակ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը
Ֆրանկոֆոն պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ այսօր մեկնարկեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության /ՖՄԿ/ գագաթնաժողովը, որը կտեւի երկու օր։ Երեկ երեկոյան արդեն Երեւան էր ժամանել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Մոնակոյի արքայազնը եւ այլ ղեկավարներ այսօր կմասնակցեն նիստին
Ջասթին Թրյուդոն
Կարեն Դեմիճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, որտեղ ընթանում է գագաթնաժողովը, պետությունների ղեկավարներին դիմավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը կհաջորդեն ելույթները, ապա կմեկնարկեն լիագումար նիստի աշխատանքները։
Մադագասկարը, որն ավարտում է իր նախագահությունը ՖՄԿ-ում, Հայաստանին կփոխանցի այն։ Հայաստանը կնախագահի ՖՄԿ-ն մինչ գալիք գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա Թունիսում երկու տարի անց։
Օրակարգի գլխավոր երկու հարցերն են՝ ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը եւ դիտորդի կարգավիճակով անդամակցության հայտ ներկայացրած չորս երկրի թեկնածության քննարկումը։
Թեեւ այդ երկրների անունները չեն հրապարակվում, սակայն կուլիսներում տեղի ունեցող քննարկումներից պարզ է, որ հիմնական ինտրիգը Սաուդյան Արաբիայի թեկնածության շուրջ է, որի վերաբերյալ կազմակերպությունում միասնական տեսակետ չկա։ Սաուդյան Արաբիայի թեկնածությանը, մեր տեղեկություններով, դեմ է Ֆրանսիան՝ այն պատճառաբանությամբ, որ այս երկիրը ոչ միայն ֆրանկոֆոն չէ, այլեւ այստեղ չեն հարգվում մարդու իրավունքները եւ ժողովրդավարական արժեքները։
Էմանուել Մակրոնը և նրա կինը
Սակայն, մարդու իրավունքների ոտնահարումները եւ ֆրանկոֆոն չլինելու հանգամանքը չեն խանգարել, որ ՖՄԿ-ին տարիներ առաջ` 2012-ին, անդամակցի Քաթարը։ Այն արդեն ասոցացված անդամի կարգավիճակ ունի։
Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար մրցակցում են գործող քարտուղար Միկայել Ժանը, որը ներկայացնում է Կանադան եւ այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2015-ի հունվարից եւ Ռուանդայի արտգործնախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոն, որի թեկնածությունն առաջադրել է Աֆրիկյան պետությունների միությունը։ Քանի որ ՖՄԿ անդամ-պետությունների թվում մեծ թիվ են կազմում աֆրիկյան պետությունները, Լուիզ Մուշիկիվաբոն հաղթելու մեծ հավանականություն ունի։ Բացի այդ՝ նրա թեկնածությունը պաշտպանում է Ֆրանսիան։
«Հետք»-ին ՖՄԿ-ում Հայաստանի դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն ասել էր, թե կարեւոր է, որ այս որոշումներն ընդունվեն միաձայն։

Предоставит ли саммит Франкофонии статус наблюдателя Саудовской Аравии?
Сегодня в Ереване стартовал 2-дневный саммит Международной Организации Франкофонии (МОФ). В нем участвуют руководители франкофонных государств. Вчера вечером в Ереван прибыли премьер-министр Канады Джастин Трюдо, президент Франции Эммануэль Макрон, князь Монако и лидеры других государств.
Джастин Трюдо
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, где проходит саммит, руководителей государств встречал премьер-министр Армении Никол Пашинян. После торжественной церемонии открытия участники саммита выступят с речами, после чего начнет работу пленарное заседание.
Мадагаскар, который завершает председательство в МОФ, передаст эти полномочия Армении. Наша страна будет председательствовать в организации до следующего саммита, который состоится через два года в Тунисе.
В повестке саммита – два главных вопроса: выборы генерального секретаря МОФ и обсуждение кандидатур четырех стран, подавших заявки на членство в МОФ в статусе наблюдателя.
И хотя названия этих стран не разглашаются, из закулисных обсуждений становится ясно, что основная интрига разворачивается вокруг Саудовской Аравии, по кандидатуре которой в организации нет единого мнения.
По нашим сведениям, против кандидатуры Садовской Аравии выступает Франция, ссылаясь на то, что эта страна не только не является франкофонной, но и там не уважаются права человека и демократические ценности.
Эммануэль Макрон и его супруга
Однако нарушения прав человека и нефранкофонность Катара не помешали тому, чтобы эта страна в 2012 году стала членом МОФ и уже получила статус ассоциированного члена.
На должность генсека МОФ претендуют действующий секретарь Микаэль Жан, которая представляет Канаду и занимает этот пост с января 2015 года, и министр иностранных дел Руанды Луиз Мушикивабо, чью кандидатуру выдвинул Союз африканских государств.
Поскольку в числе государств-членов МОФ большое число составляют африканские государства, то Луиз Мушикивабо имеет хорошие шансы на победу. Кроме того, ее кандидатуру поддерживает Франция.
В беседе с Hetq.am посол Армении в МОФ Кристиан Тер-Степанян отметил важность единогласного принятия этих решений.